print header

8 סימנים מעידים על התפתחות אלצהיימר אצל יקיריכם

מפגשים משפחתיים הם ברוב המקרים אירועים משמחים בהם ניתן להתעדכן במצבם של כל אחד מבני המשפחה ולשאול לשלומם. באירועים מסוג זה טמונה גם הזדמנות מיוחדת במינה להתקרב לבני הדודים, האחיינים והילדים, לראות כמה הנכדים גדלו ולהתרפק על זיכרונות העבר המשפחתיים. בנוסף, זו יכולה להיות דרך נהדרת לראות מה מצבם של קרובי משפחה מבוגרים שאולי לא נראים חדים כבעבר, במיוחד כשמדובר באלו שחיים באופן עצמאי ואין להם אדם שמקדיש להם תשומת לב בקביעות. חשוב מאוד לעשות זאת משום שכיום יותר ויותר אנשים חשופים לאלצהיימר ואם אנחנו, בני המשפחה, לא נשים לב לסימנים מעוררי חשד אצל הקרובים אלינו, אנחנו יכולים לאבד אותם במהרה. לכן, מוטב שתכירו את התסמינים לזיהוי אלצהיימר אצל יקירי לבכם כדי שתוכלו לטפל במחלה הזו כמה שיותר מוקדם.
 
סימנים מעידים לאלצהיימר: שתי נשים צופות על הים כאשר אחת מהן יושבת על כיסא והשנייה עומדת לידה

חשיבות ההתבוננות ותשומת הלב למבוגרים

אם לא ראיתם את קרובי המשפחה או החברים המבוגרים שלכם מזה זמן מה, הסבירות לכך שתשימו לב לשינויים בזיכרון ובהתנהגות שלהם תהיה גבוהה יותר, כך מסביר ד"ר גרגורי ג'יצ'ה (Gregory Jicha), פרופסור לנוירולוגיה במרכז ההזדקנות על שם סנדרס-בראון שבאוניברסיטת קנטקי. נכון, זה דבר מאוד לא נוח ולא נעים לחקור לגבי מצבו הנפשי של אדם מסוים, במיוחד כאשר מדובר בהורה או קרוב משפחה אחר. עם זאת, אם אתם חושדים שיש בעיה כלשהי, חשוב לעודד אותם ולהפגיש אותם עם רופא במהירות האפשרית, ולכך מספיקה סיבה אחת בלבד; ד"ר ג'יצ'ה מסביר כי שליש מהמקרים בהם ישנן בעיות קוגניציה או זיכרון, למעשה נגרמות כתוצאה ממשהו אחר לחלוטין. בחלק מהמקרים נמצא כי לחולה היה מחסור בוויטמינים או חוסר בתרופות אחרות, ובחלק מהמקרים נמצא כי החולה עבר שבץ, דבר המצריך טיפול אחר לחלוטין. במקביל לכך, חשוב לזהות מהם הסימנים לאלצהיימר לעומת סימנים של הזדקנות ולא להתבלבל ביניהם.
יש גם חשיבות רבה לכך שאתם תעודדו את האנשים היקרים ללבכם לראות רופא ולבצע בדיקות מתאימות, שכן זיהוי מוקדם של אלצהיימר יכול לעשות הבדל גדול; קבלת אבחון רפואי מוקדם יכולה לאפשר טיפול תרופתי מתאים – ככל שמתחילים טיפול שכזה מוקדם יותר אצל אדם שסובל משלבים מוקדמים של אלצהיימר, הסיכוי להדחיק את המחלה לטווח הרחוק עולה. ד"ר ג'יצ'ה מסביר כי הטיפול התרופתי לא ירפא את המחלה ולא ישנה את תוחלת החיים של האדם, אבל הוא יכול לשמור על התפקוד של האנשים היקרים לליבכם ברמה גבוהה יותר למשך זמן ארוך יותר. כמובן, ירידה ביכולות הקוגניטיביות יכולה להעיד על מספר בעיות, לכן מוטב לדעת אילו סימנים מעידים על התפתחות של אלצהיימר בקרב יקירי לבכם, ואלו הם 8 מהחשובים שבהם:
סימנים מעידים לאלצהיימר: יד של גבר זקן מחזיקה כדור רך ואת היד הזו מחזיקה יד של אישה צעירה

1. רמזים בדירה

אחד מהסימנים המעידים על התפתחות מחלת האלצהיימר הוא חוסר תשומת לב לסביבה הטבעית של האדם הסובל מהמחלה. לכן אחד מהדברים שיעזרו לכם לזהות התפתחות אלצהיימר אצל האהובים שלכם הוא מראה הבית והסביבה הטבעית שלהם. כאשר אתם מבקרים את היקר לליבכם בדירתו, שימו לב ובחנו כל דבר שנראה יוצא דופן או לא מתאים לסביבה. בדקו האם חסרים מוצרי טיפוח אישיים כגון סבון, שמפו ומשחת שיניים, בדקו האם ישנם פריטים רקובים או ישנים במקרר שלהם, בדקו האם סל הכביסה או פח האשפה עולים על גדותיהם ועוד - כל אלו יכולים להיות לכם לעזר ולהעלות את החשד כי מחלת האלצהיימר מתחילה להכות שורשים.

2. קשיים להירדם

תסמינים מסוימים כמו חוסר שקט, חרדה, בלבול, אי התמצאות ואחרים נוטים להחמיר ככל שלא מטפלים בהם ולהשפיע גם על הלילות של אנשים מבוגרים. לעתים קרובות, תסמינים אלו גורמים לקשיים בהירדמות בקרב אנשים שמחלת האלצהיימר מתחילה להתפתח אצלם. מומחים מכנים את תופעה זו בשם "שקיעת השמש", וזה גם יכול לקרות כתוצאה מסיבות אחרות לחלוטין כמו תשישות, שינויים בשעון הביולוגי של האדם, ירידה בצורך בשינה ועוד. לכן, מוטב לכם לזהות האם האיש היקר לליבכם מתקשה להירדם ואם כן, כדאי לפנות לרופא על מנת שיערוך בדיקות מתאימות ויגלה האם מדובר באלצהיימר או בדבר אחר.
סימנים מעידים לאלצהיימר: גבר מבוגר שוכב עם עיניים עצומות על ספסל

3. חזרה על עצמם

תהליך ההזדקנות כולל מקרי שכחה ובלבול קלים, כך מסביר ד"ר ג'יצ'ה ומוסיף כי ייתכן שאדם מבוגר יספר סיפור או ישאל שאלה שכבר נאמרו על ידו. דבר שכזה מתקבל על הדעת כל עוד אותו אדם "תופס" את עצמו באותו הרגע ומודע על כך שהוא אומר את אותם הדברים שכבר אמר. עם זאת, אם אתם יושבים לצד יקירכם והוא חוזר על דבר מה שהוא כבר סיפר או שאל, אך הוא נראה ושפת הגוף שלו מציגה לכם כי הוא לא מודע לכך שדן בו בעבר, זו הנקודה שלכם להתערב ולשאול האם יש לו בעיות זיכרון שעליכם להכיר. אם גיליתם כי הדבר חוזר על עצמו, מוטב לפנות לרופא מקצועי לקבלת טיפול מקדים ככל הניתן.

4. קושי בביצוע משימות פשוטות

מעקב אחר הוראות, מתכונים, סידור הבית, הכנת רשימת קניות, שליחת הודעות ועוד הן רק חלק מהמשימות הפשוטות בחיי היום יום שכולנו עושים ולא אמורים להתקשות בהן. לכן, כאשר אתם מזהים בקרב יקיריכם קושי בביצוע משימות מסוג זה, זה יכול להיות תסמין ראשוני של מחלת האלצהיימר. דברו עם היקרים לליבכם והתעניינו בביצוע משימות מסוג זה והאם הצליחו בהן לאורך זמן בתקופה האחרונה. כאשר אתם מזהים כי הקושי בביצוען חוזר על עצמו, מוטב שתפנו לרופא לטובת אבחון מהיר.
סימנים מעידים לאלצהיימר: גבר מבוגר יושב על ספסל ולידו קבוצת יונים

5. אובדן התמצאות במקומות מוכרים

כאשר אנו מגיעים למקומות חדשים, בין אם זה במהלך טיולים בארץ או בחו"ל, עבודה חדשה, בית חדש וכדומה, לרוב אנחנו מרגישים חוסר נוחות ובלבול. מצב שכזה הוא הגיוני לחלוטין, אך אם אהוביכם נוטים להרגיש כך, בדגש על תחושת האבדות, כאשר הם מגיעים למקומות מוכרים כמו הבית שלהם, הבית שלכם, מקום העבודה שלהם וכדומה, מוטב שתשימו לב לכך מפני שייתכן והם מפתחים אלצהיימר. בחנו אותם ובדקו האם הם מתקשים להשלים משימות מוכרות או לנווט בסביבה מוכרת – אם כך הדבר, מוטב לגשת לאבחון רפואי.

6. בחירת מילים לא נכונה

גם אנחנו לעתים שוכחים את שמו של אדם מסוים או של פריט מסוים ומנסים להיזכר בו בכל כוחנו - מצב שכיח זה נפוץ בקרב אנשים בריאים רבים, במיוחד כשהם מזדקנים. עם זאת, כאשר קרוב המשפחה שלכם נוטה לשכוח מילים, משתמש במילים שגויות לחלוטין וקורא לדברים בשם הלא נכון, מוטב שתבחינו בסימנים מעידים אלו. אם דבר זה קורה באופן קבוע גם לאחר הערות, זה עלול להיות סימן למשהו הרבה יותר מורכב ומסוכן מתהליך ההזדקנות הטבעי שלנו.
סימנים מעידים לאלצהיימר: גבר ואישה מבוגרים עומדים ומשוחחים

7. היגיינה ירודה

לעתים רחוקות קורה לחלקנו שאנחנו מפספסים מקלחת או צחצוח שיניים לפני השינה – אלו דוגמאות קטנות וחסרות משמעות כאשר זה נוגע לאבחון של התפתחות אלצהיימר. אך ד"ר ג'יצ'ה מסביר כי שינויים קיצוניים במראה יכולים להעיד על התפתחותה של מחלת האלצהיימר אצל בני המשפחה והאנשים שיקרים לכם, במיוחד בקרב אנשים שנוהגים להתלבש בקפידה או להתאפר בהתאם. שימו לב האם בני המשפחה המבוגרים שלכם נוטים להגיע לארוחות או מפגשים משפחתיים כאשר הם לא מגולחים או לא התקלחו מספר ימים – אלו הם סימנים שיכולים להעיד על התפתחות אלצהיימר.

8. שינויי התנהגות

ד"ר ג'יצ'ה מסביר כי אחד הסימנים החשובים שיכולים להעיד על התפתחות של אלצהיימר הוא שינויים משמעותיים בהתנהגות של האנשים הקרובים לליבכם. האם אותם אנשים מתנהגים באופן לא רציונלי, חרדתי ואף מעורר חשד? אם אתם לא בטוחים פשוט תשאלו את עצמכם "האם ההתנהגות שלהם – או הדרך בה הם מציגים את עצמם ואת ביתם – לפתע שונה ממה שהיה פעם?". אם התשובה לשאלה הזו היא חיובית, מוטב להיוועץ עם רופא לטובת אבחון המחלה.
סימנים מעידים לאלצהיימר: גבר מבוגר עם כובע רחב שוליים ומשקפי שמש מביט הצידה

מילות סיכום

מחלת האלצהיימר היא מחלה חשוכת מרפא, כזו שניתן לטפל בה, אך לא למנוע אותה, כלומר, ללמוד לחיות בשלום ביחד איתה. לכן, מוטב לזהות אותה בשלבים המוקדמים בזכות סימנים מעידים אלו ועוד רבים ואחרים. כיום, עולם הרפואה מודע למחלה זו וישנן מספר דרכים שיכולות לעזור לכם למנוע את התפתחותה, לצד חוקרים רבים אשר בודקים ומבצעים שלל מחקרים בנושא. חשוב שתשתפו את המידע החשוב שרכשתם כאן עם בני משפחותיכם וחבריכם הקרובים, על מנת שגם הם יוכלו להכיר את הסימנים המעידים להתפתחות האלצהיימר ואולי גם לעזור לאנשים הקרובים לליבם למנוע את המחלה מלכתחילה.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.