print header

8 בעיות נפוצות אצל הורים חדשים ודרכי התמודדות

לידה ראשונה זה דבר מדהים - שני אנשים שבמשך זמן עברו כברת דרך, הביאו ילד לעולם ובין לילה הופכים מזוג למשפחה. כשאתם זוג שעוב את התהליך הזה, ברגע אחד מופיע לפתע יצור קטן החולק את ה-DNA של שניכם והוא מביט אליכם בכמיהה. לידה וגידול של ילד אלו דברים מרגשים מאוד שבמהרה עלולים לטרוף את הקלפים בכל הנוגע לזוגיות שלכם, ואם לא תלמדו להגיב נכונה, הנישואים שלכם עלולים לעמוד בסכנה. לידה של ילד ראשון מהווה אתגר זוגיות רציני להורים חדשים, כשהרוב חווים ירידה בחשק המיני, הזנחה עצמית, חוסר שינה ועוד במהלך שנות חייו הראשונות של הילד. כדי לדעת איך להתמודד עם בעיות נפוצות אלו ועוד, אספנו 8 מהן ואת דרכי ההתמודדות המומלצות ביותר עימן.
 
בעיות של הורים חדשים: גבר ואישה מחזיקים את הבטן ההריונית
 

1. מחסור ביחסי מין

זוהי לא בעיה שנובעת רק מעייפות, מעורבת כאן גם תחושת הזנחה בגלל שרוב תשומת הלב מופנית לתינוק החדש שבבית. מעבר לזה, רוב היום (וגם בלילה) אתם מוצאים את עצמכם עסוקים וטרודים בגלל התינוק, כך שאין לכם את הזמן להיות מיניים, וכתוצאה ישירה מכך, המראה החיצוני שלכם משתנה ואתם כבר לא בהכרח מושכים כפי שהייתם בתקופות אחרות. חשוב לציין כי זה לא אומר שאתם לא אוהבים אחד את השני, פשוט אין לכם חשק להיכנס מתחת לסדינים. הפתרון לכך הוא לתכנן את הזמן שלכם ולדאוג לפנות זמן גם למין. אנשים רבים כנראה ירימו גבה לנוכח התיאום הנדרש, אבל כמו בצעירותכם שהתכוננתם לדייט, כנראה שחשבתם על סופו הרצוי, לכן, התנהגו כך גם עכשיו. העסיקו שמרטף וקחו את בן או בת הזוג שלכם לארוחת ערב - התקלחו, התגלחו, השקיעו בעצמכם ופלרטטו אחד עם השני כאילו זה הדייט הראשון שלכם. בנוסף, חשוב מאוד להשאיר את חדר המיטות ניטרלי מאווירת ילדים, אתם לא רוצים שבמהלך הלילה תתגלגלו על חתיכה של לגו...
בעיות של הורים חדשים:

2. הזנחה עצמית של בן הזוג

היו כנים עם עצמכם, כאשר אתם מתעוררים כל לילה לטפל בתינוק, עובדים קשה במהלך היום ורצים בין סידורים שונים, להיראות טוב לא נמצא בראש מעיינכם. לחלק מהזוגות, כאשר הגבר מפסיק להתגלח ולא משקיע בלבוש, והאישה לא מתאפרת ומנקה את עורה – הזנחה עצמית עלולה להוביל לבעיות בזוגיות. הפתרון לכך הוא להרגיש בטוחים במערכת היחסים שלכם - אם אתם ובני הזוג שלכם בטוחים אחד בשני ובעצמכם, אז המראה החיצוני לא אמור להפריע לכם. נסו לחשוב על ההורים שלכם בצעירותכם, אם הם יכלו להתמודד עם מצב זה, אין סיבה שגם אתם לא תצליחו, ייתכן ואפילו תיהנו מהשלב ה"לא סקסי" שבנישואים. 
בעיות של הורים חדשים: גבר מריח זר פרחים
 

3. אסטרטגיות הורות שונות

בזמן היריון ראשון חלק מההורים מדברים וטוענים כי הגישה שלהם לגידול ילדים תהיה נינוחה, קלילה, מתירנית וללא בעיות מיוחדות. אך כשהזמן עובר והמציאות מכה בהם, דבר זה יכול להוות מכשול משמעותי מאוד כאשר אחד ההורים נשאר בגישה הנינוחה-קלילה, בזמן שהשני דוגל יותר בגישה משמעתית. המשמעות היא שההורים למעשה עובדים אחד נגד השני ולא ביחד, דבר שיכול היה להימנע אם הם היו משוחחים על הנושא לפני שהילד הגיע לעולם. הפתרון לכך הוא לוודא בשלבים המוקדמים (אפילו לפני ההחלטה להביא ילד) כיצד כל אחד מתכנן לגשת למצב - תכנון מוקדם הוא המפתח להצלחה. חשבו על זה כבניית בית, כמו שלא הייתם רוצים ישר לגשת ולבנות אותו, אלא קודם לתכנן בדיוק איך הוא עתיד להיראות, כך גם עם גידול ילדים, לא קופצים ישר למים ודואגים לתכנן את הכל מראש, כשהתינוק יגיע אתם תהיו מוכנים. 
בעיות של הורים חדשים: לוח שחמט והמלכה הלבנה למטה

4. מטלות הבית

מטלות הבית היו עוד לפני הילד הראשון וגם אז נאלצתם לקפל כביסה, לשטוף כלים, לנקות את הבית ועוד, אך משימות אלו הופכות לקשות עוד יותר כשצריך לטפל גם בילד. כל המטלות צריכות להיעשות במהירות כדי שהבית יתנהל כראוי, ואתם לא יכולים להשאיר כלים בכיור או כביסה מלוכלכת לאורך זמן, בטח לא כשיש תינוק בבית. כל עוד והמטלות מבוצעות כנראה שלא תהיה בעיה, אך לאורך זמן נוצרת טינה וכעס כלפי בן הזוג והרגשות האלו באים לידי ביטוי בנדנודים חוזרים ונשנים. מצב זה יכול להיות בעייתי מאוד ועלול להוביל למריבות בין בני הזוג, לכן הפתרון הוא פשוט – הכינו רשימת מטלות וחלקו אותן באופן שווה, כך כל אחד ידע מה עליו לעשות וגם המטלות יתבצעו במהלך היום. עוד בנוסף, למדו לבקש אחד מהשני עזרה במטלות הבית ואל תקפלו כביסה "עם פרצוף חמוץ", היו ישירים ובקשו במפורש את מה שאתם צריכים. דבר חשוב נוסף הוא לדעת להגיד "תודה" אחד לשני כאשר בן הזוג עזר במה שביקשתם (יחד עם נשיקה), זה רק יכול לעודד אתכם ולהוביל לניהול משק בית תקין, נקי וללא מריבות.
בעיות של הורים חדשים: מכונת כביסה

5. סבים וסבתות

להביא ילד לעולם זה דבר נפלא, ולראות את בן הזוג שלכם הופך להורה בתהליך הזה, מדהים עוד יותר. עם זאת, לראות איך ההורים שלכם הופכים לסבים וסבתות מדהים לא פחות, אך הרצון הבלתי פוסק שלהם לבלות זמן רב עם התינוק יכול להעיק מאוד. הם עלולים לקבל את הרושם שמרגע זה ואילך יש להם גישה חופשית לביתכם, לחייכם, ולחינוך וגידול ילדכם 24 שעות ביממה. הפתרון לכך הוא להציב גבולות, יש לכם את הזכות המלאה להגיד "לא", מבלי להתחשב בכמה שהם נדיבים או מפנקים את הילד. היו נחמדים אך אסרטיביים – לדוגמה: "התינוק שלנו בר מזל שאתם הסבים שלו, אבל כולנו קצת עייפים והיינו שמחים לקבל קצת זמן לבד". יתרה מכך, אם אלו החמים שלכם יש לכם את הזכות לבקש מבן הזוג לדבר עם הוריו על הנושא, במקביל אתם יכולים לתכנן זמן מראש במהלך השבוע שלכם בו הם יכולים לבוא לבקר, אם הם ירגישו רצויים ושאתם מפנים להם זמן, הם יפסיקו ללחוץ עליכם. 
בעיות של הורים חדשים: סבא וסבתא מחזיקים שני נכדים

6. מחסור בזמן זוגי

לאחר הלידה הראשונה הזמן הזוגי הופך לזמן משפחתי, אתם תמיד יחד, אבל לא לבד. בין אם אתם זוג ותיק או צעיר, המעבר החד שבין זוג למשפחה מאתגר את כולם ועלול לעורר בעיות. כאשר אתם רק שניכם יש לכם את היכולת לפנות זמן גם לדברים הפרטיים שלכם – חברים, תחביבים ועוד. ברגע שהבאתם ילד, אתם "דבוקים" אחד לשני ולא רק שאין לכם את הזמן לעניינכם האישיים, אתם גם לא מצליחים לפנות את הזמן רק לשניכם. הפתרון לכך מתחלק לשניים: האחד, עליכם לקבוע מראש זמן זוגי בו אתם לא מערבים שיחות על מטלות הבית וגידול הילד (לשם כך תכננו פגישות קצרות במהלך היום, בהן תדברו על נושאים אלה), ואת הזמן הזוגי שלכם תמלאו בשיחות על דברים שנהגתם לדבר עליהם כשהייתם רק שניכם. החלק השני הוא לאפשר אחד לשני זמן אישי לתחביבים ולעניינים הפרטיים, כדי שזה יקרה עליכם ללמוד לבקש מבן הזוג שישמור על הילד ולהיפך. אל תסתכלו על פתרון זה כבריחה מהמשפחה, אלא כאפשרות לצבירת אנרגיה מחודשת, כזו שתגרום לכם לחזור רעננים, מחויכים, מאושרים ומלאי אנרגיה הביתה.
בעיות של הורים חדשים: אישה בוהה וברקע שעון גדול

7. כסף

כסף הוא גורם מלחיץ עבור כולנו, אך עבור הורים חדשים זה נכון כפליים משום שרובם חושבים שאין להם מספיק ממנו כדי לתמוך במשפחה וזה עלול לגרום לבעיות בזוגיות. את החרדות שנובעות מהמחשבות על כסף אתם לא תפרקו על הילד, ובן או בת הזוג יאלצו לספוג זאת. לכן, הפתרון לכך הוא בראש ובראשונה לדבר בכנות על מה אתם רוצים למשפחה שלכם ולעצמכם, ובשלב השני להבין ולהכיר בעובדה שעליכם לעשות בחירות קשות – לקנות בית או לשכור, לקנות עגלה מפוארת לילד או לטוס לחופשה משפחתית, לא משנה מה, חשוב שתגיעו להחלטה ביחד! מעבר לזה, כדי לחסוך כסף ולהתנהל נכון, תוכלו לנסות לחיות במשך תקופה של כמה חודשים על משכורת של אחד משניכם, בזמן שאת המשכורת השנייה תפקידו כחיסכון. לאחר תקופת הניסיון תוכלו להעריך האם אתם מסוגלים להתנהל כלכלית באופן מצומצם וגם יהיה לכם סכום כסף שאיתו תוכלו לצאת לחופשה זוגית, או כל דבר אחר שתרצו.
בעיות של הורים חדשים: שטרות ומטבעות שקלים

8. מחסור בשינה

להורים חדשים קשה מאוד להתרגל למצב החדש בו שעות שינה הן בגדר מותרות, ורובם מבלים את שעות הלילה הקטנות ליד מיטת הילד, לפעמים גם בגילאים יחסית מבוגרים. בילויים משותפים אלו במשך כל לילה לאורך זמן עלולים להוביל לתשישות, חוסר תשומת לב ועוד – לא בכדי זהו אחד האתגרים הכי קשים להורים חדשים. מחסור בשינה גורם לנו להיות עצבניים ורגזנים בצורה קיצונית וזה עלול להשפיע על בן הזוג שלנו ולעורר בעיות בזוגיות. את הפתרון לזה ניתן להשיג בכמה דרכים: האחת, שינה במשמרות במהלך סופי שבוע ואפילו בשעות אחר הצהריים. השנייה, למצוא פינה שקטה בבית בה תוכלו לישון, ואפילו כדאי לשקול שינה אצל בן משפחה או חבר קרוב, כל עוד בן הזוג נמצא עם הילד בבית. יתרה מזאת, כשחברים קרובים או בני משפחה מגיעים לביקור ומציעים עזרה, אל תתביישו ונצלו זאת, תפסו תנומה קלה או פשוט הרימו את הרגליים ושבו בנחת לכמה רגעים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.