print header

מחקר חדש מראה כמה השפעה יש לתזונה נכונה על הבריאות הנפשית של ילדיכם...

תזונת ילדינו היא לא משחק ילדים - לכן כהורים עלינו להקדיש תשומת לב רבה לנושא הזה, במיוחד משום שבעקבות משבר הקורונה אין ספק בכך שהיא נפגעה באופן משמעותי. עם זאת, רבים מן ההורים עדיין מתמקדים בה מתוך התייחסות להתפתחות הפיזית והגופנית התקינה שמאפשרת התזונה הבריאה לילדינו, ומעטים הם האנשים שלוקחים בחשבון את השפעתה על בריאותם הנפשית והרגשית. האם כאן המזון שהילד מכניס אל פיו לא יכול לשחק תפקיד? ואם כן - עד כמה הוא משמעותי? ממצאיו של מחקר מרתק, העוסק בסוגיה זו, פורסמו בכתב העת בי.אם.סי לבריאות הציבור - וכדאי לכם להכיר אותם, כי הם יכולים להיות משמעותיים במיוחד עבור התפתחותו התקינה של הילד שלכם במובן הרחב ביותר.

מהלך המחקר בנושא תזונת הילדים

במחקר המדובר נבדקו יותר מ-7,000 ילדים אירופיים מגיל 2 עד 9. החוקרים בחנו את הרגלי התזונה שלהם ובדקו האם הם עוקבים אחרי הוראות אכילה כאלו ואחרות, כמו למשל הגבלת כמות הסוכר שהם צורכים, כמו גם הקפדתם על אכילת פירות, ירקות ודגנים מלאים מדי יום, ואכילת מנות דגים כ-2-3 פעמים בשבוע. בנוסף בחנו החוקרים 4 מרכיבים שונים בחיי הילדים, המצביעים על אורח חייהם הכללי ועל בריאותם הנפשית בפרט: הביטחון העצמי שלהם, הקשר שלהם עם הוריהם, והתקיימותן של בעיות רגשיות וחברתיות שונות אצלם.

החוקרים ביצעו שתי הערכות על הילדים שהשתתפו במחקר, כאשר הבדיקה השנייה נערכה כשנתיים לאחר הראשונה. תוצאותיהן של שתי הבדיקות היו ברורות למדי: הילדים שנקטו בגישה תזונתית בריאה יותר במשך השנתיים הללו אופיינו בבריאות נפשית ורגשית תקינה יותר – הם היו בעלי בטחון עצמי גבוה יותר ונתקלו בפחות בעיות רגשיות וחברתיות, וזאת ללא שום קשר למשקל גופם או למעמד הכלכלי של הוריהם. הממצאים הללו הוכחו כנכונים גם כשההסתכלות נעשית בצורה הפוכה: ילדים שנמצאו כבעלי בטחון עצמי גבוה בבחינה הראשונה נטו להעדיף מאכלים בריאים ונקטו בגישה תזונתית נכונה יותר במשך השנתיים שבין הבדיקות.

מעבר לכך, גם קשר תקין בין הילדים לבין הוריהם שיחק תפקיד חיובי חשוב בהבטחת תזונה בריאה, והתקשר לאכילת פירות וירקות באופן יומיומי, כשמיעוט מבין הבעיות רגשיות נמצא כקשור לצריכת שומן נמוכה וכך גם מיעוט מבין הבעיות החברתיות נקשר לצריכה קבועה ותכופה של ירקות ופירות.

מחקר על תזונה ובריאות נפשית בקרב ילדים: משפחה סביב שולחן האוכל

מדוע לתזונה הנכונה ישנה השפעה שכזאת על הבריאות הנפשית של ילדינו?

אז איך זה קורה? אתם וודאי שואלים; מדוע בעצם תזונה נכונה ובריאה היא כה חיונית לא רק עבור תקינותו הגופנית של הילד, אלא גם עבור בריאותו הנפשית? לחוקרים יש מספר השערות בעניין... אחת מהן מצביעה על כך שתזונה בריאה, הכוללת צריכה תדירה של דגים, ירקות, פירות ודגנים מלאים, תורמת לבריאותו הכללית של הילד ומשפיעה לטובה על גורמים רבים בחייו כמו בריאות הפה ואיכות השינה שלו, וכך היא מקדמת גם את רווחתו הנפשית והרגשית. השערה נוספת היא שתזונה בריאה מסייעת לילדים להתמודד טוב יותר עם הלחץ והאתגרים הנקרים בפניהם. ילדים בעלי בריאות נפשית טובה לא נוטים להשתמש ב"אכילה כפייתית" או בצריכת מזון בלתי בריא כמנגנון התמודדות, ומוצאים דרכים טובות יותר לטפל בעצמם ולהתמודד עם הבעיות שלהם.

החוקרים מדגישים שבמחקר הנוכחי לא נמצא קשר של סיבה ותוצאה בין תזונה נכונה לבין רווחה רגשית, אך בהחלט ניתן להצביע על הימצאותו של יחס מסוים וברור בין מה שהילדים מכניסים לפה ובין הדרך שבה הם מרגישים ומתנהגים. לכן, אל לכם להפחית בערכה של התזונה הבריאה עבור רווחתם של הילדים, לא רק מן הבחינה הגופנית והפיזית, אלא אף מהבחינה הנפשית והרגשית.

מחקר על תזונה ובריאות נפשית בקרב ילדים: ילדה אוחזת בפרוסת אבטיח

המלצות תזונה שיסייעו להבטיח את בריאותם הפיזית והנפשית של הילדים

כעת לאחר שהבנתם מהי החשיבות הגדולה של התזונה הבריאה לא רק עבור בריאותם הגופנית של הילדים אלא גם עבור רווחתם הנפשית, כדאי שתדעו גם מהי התזונה המומלצת לילדיכם, זאת שתחזק את גופם וגם את נפשם. אלו הן המלצות התזונה של איגוד התזונאים האמריקני עבור ילדים בני 4-8, וכפי שגם המחקר הנוכחי הראה בבירור – היתרונות בה ניכרים בהחלט:

  • פירות – 1-1.5 כוסות ביום
  • ירקות - 1.5 כוסות ביום
  • דגנים מלאים – לפחות חצי מכמות הדגנים שהילד צורך ביום אמורה להיות מורכבת מדגנים מלאים.
  • דגים – שתי מנות דג בשבוע לכל הפחות.
  • סוכר – יש לוודא שהילד לא צורך מאכלים הכוללים סוכר ברמה של יותר מ-28-32 גרם (כ-7-8 כפיות סוכר) ביום.

אם אתם רוצים לדעת כיצד ניתן לשכנע את ילדכם הקטנים לאכול נכון ובריא ולפתח אצלם הרגלי אכילה תקינים כבר מגיל מוקדם, כדאי שתקראו את הכתבה הבאה, וכמו כן מומלץ שתמנעו מלבצע את השגיאות והטעויות המפורטות בקישור הזה.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.