print header

17 שיעורים בהורות וזוגיות מבעלי חיים

ככל שהאנושות התקדמה יותר ויותר מבחינה אינטלקטואלית וטכנולוגית, כך זנחנו את חלק ממנהגי העבר בכל מה שקשור לגידול ילדים והקמת משפחה, אולם הלחץ היומיומי שאנו חווים צריך לשמש כאזהרה על כך שאנחנו אולי עושים משהו לא בסדר... ההרגשה הזאת כנראה רומזת שכדאי לנו לעצור לרגע את שגרת החיים והמחשבות הבלתי פוסקות שלנו, ולחזור לדרכי התנהגות פשוטות אך ומשמעותיות שהן הבסיס לחיי משפחה וזוגיות מוצלחים. המקום שבו תראו את הדוגמאות הטובות ביותר להתנהגות הזאת הוא ממלכת החיות, שבה אפשר למצוא שפע של מנהגים מיוחדים ועקרונות טיפול שבהחלט כדאי להכיר ולשאוב מהם השראה...
 

1. חינוך להצלחה עם רשת הגנה

שיעורים בהורות וזוגיות מבעלי חיים: שועלים אדומים שולחים את ילדיהם לצוד בעצמם את ארוחת הערב שלהם כבר בגיל 3 חודשים, אולם האב דואג להחביא עבורם חטיף במקרה שיכשלו, אותו הם יוכלו למצוא על ידי חיפוש ורחרוח בסביבת ביתם.
 

2. טיפול משותף במשפחה כולה

שיעורים בהורות וזוגיות מבעלי חיים: זאבים דואגים לילדים של זאבים אחרים מלהקתם ומטפלים בהם כשהוריהם יוצאים לצוד. בנוסף, כשנולדים גורים חדשים בלהקה, הזאבים שאינם ההורים דואגים להביא לאם אוכל על מנת שלא תצטרך לצאת לצוד ותוכל לטפל בצאצא שלה.

3. אחריות הדדית

שיעורים בהורות וזוגיות מבעלי חיים: יוני תור מצויים מוצאים לעצמם בן זוג אחד, שאיתו הם יחיו את כל חייהם. ברגע שהם מוצאים את האחד שלהם, הם בונים קן יחדיו בעבודת צוות, ושני ההורים מגדלים את הגוזלים יחדיו מהרגע שבו הם בוקעים מהביצים. אם אחד מבני הזוג מת, השני יבטא סימנים של אבל ואובדן ולא יחפש בן או בת זוג אחרים.

4. מסירות לילדים

שיעורים בהורות וזוגיות מבעלי חיים: פילים עוברים היריון ארוך במיוחד של 22 חודשים, ואחרי שהפילפילון הקטן נולד והינו עיוור לתקופה מסוימת, האמא תהיה צמודה אליו ללא הפסקה ותטפל בו במסירות. אותה מסירות זוכה לתגמול בהמשך, שכן הפילות הזקנות מקבלות יחס מיוחד של כבוד בתוך הלהקה.

5. סבלנות ודאגה

שיעורים בהורות וזוגיות מבעלי חיים: אמהות הפינגווין הקיסרי משאירות את הביצים שלהן עם האבות, אשר מתקבצים יחדיו עם ביצים על כפות רגליהם כדי להשאיר אותן חמות על הקרקע המושלגת. האבות לא אוכלים למשך חודשיים בזמן שהם דוגרים על הביצים ומטפלים בגוזלים, וכשהאמהות חוזרות הן לוקחות את אחריות הטיפול בגוזלים על עצמן בזמן שהאבות יוצאים סוף סוף לאכול.

6. זוגיות נאמנה

שיעורים בהורות וזוגיות מבעלי חיים: ברבורים גם הם ציפורים שנשארים יחדיו למשך כל חייהם, והם מטפלים יחדיו בגוזלים במידה שווה. במקרה שאחד מההורים מת לפני שהגוזלים נולדים, ההורה השני לא יחפש בן או בת זוג אחרים ויקח על עצמו את האחריות על גידול הילדים כהורה יחיד.
 

7. מציאת ה"אחד"

שיעורים בהורות וזוגיות מבעלי חיים: אווזי ברנקל יוצאים למספר דייטים עם אווזי ברנקל אחרים כדי לגלות מי יהיה בן הזוג המושלם עבורם. הם יכולים להיות סבלניים מאוד בנוגע לכך, ולא יתפשרו עד שימצאו את ה"אחד" המושלם עבורם, אפילו התהליך ייקח שנים.

8. אהבה ממבט ראשון – עבור הילדים

שיעורים בהורות וזוגיות מבעלי חיים: למורים מחפשים בני זוג על ידי הרחת הכימיקלים שמופרשים מגופם, ומתאהבים ממבט ראשון, או יותר נכון מריח ראשון. מבחינה ביולוגית הם עושים זאת על מנת לוודא שלמערכת החיסון של בני זוגם יש את היכולות להתמודד עם בעיות שלמערכת החיסון שלהם יהיה קשה לשרוד, על מנת להבטיח את בריאותם התקינה של ילדיהם.

9. יותר מעשים ופחות דיבורים

שיעורים בהורות וזוגיות מבעלי חיים: תרנגולים נוהגים להזמין נקבות בקול על מנת להתרברב בנוגע למזון שמצאו. עם זאת, לעיתים הם נוטים להגזים באיכות וכמות המזון שבנוגע אליו הם מתרברבים, אך כשהנקבות מבחינות בכך שהתרנגול שיקר, הן מיד ימשיכו הלאה ויתעלמו מהזכר.

10. הענקת מתנות איכותיות לבנות הזוג – עבור הילדים

שיעורים בהורות וזוגיות מבעלי חיים: חנקנים גדולים נוהגים להעניק מתנות לבנות זוג פוטנציאליות בזמן שלב החיזור. הזכרים מציעים לנקבות מזון כמו צרצרים, לטאות וחיות קטנות אחרות, וככל שהארוחה תהיה יותר מזינה, כך הנקבה תימשך יותר לזכר, שכן זה יאפשר לה להטיל יותר ביצים.

11. "היה מי שאתה"

שיעורים בהורות וזוגיות מבעלי חיים: צפרדים זכרים מושכים נקבות על ידי ניסיון להציג את עצמם כגדולים יותר ממה שהם. עם זאת, אם הנקבה מבחינה בכך שהזכר שיקר לה והוא קטן יותר באופן משמעותי מהדרך שבה הציג את עצמו לראשונה, היא תחפש אחד אחר.

12. עבודה משותפת

שיעורים בהורות וזוגיות מבעלי חיים: דגי מלאך עובדים בשיתוף פעולה מלא עם בני זוגם, והם לא זזים אחד מהשני לרגע. הם שוחים ביחד, צדים ביחד ומגנים יחדיו על ביתם המשותף מפני איומים כאלה ואחרים.

13. סליחה וכפרה

שיעורים בהורות וזוגיות מבעלי חיים: קופים שרבים עם בני זוגם נוהגים להשכין שלום איתם לאחר זמן מה, וכדי לכפר על הריב הם עוזרים לטפח אחד את פרוותו של השני.

14. שמירה על הילדים

שיעורים בהורות וזוגיות מבעלי חיים: דגי אמנון מבלים את כל זמנם בהגנה על ביציהם לאחר שהמליטו אותן, וכשהדגיגונים הקטנים שלהם בוקעים, הם ממשיכים להשקיע בהם את כל מרצם – כשאחד הדגיגונים יוצא משטח המחייה שלהם, הם תופסים אותו בפיהם ומחזירים אותו הביתה.

15. חינוך למשמעת

שיעורים בהורות וזוגיות מבעלי חיים: קופי מקוק ברברי צעירים נוהגים להיכנע לפרצי זעם, ממש כמו ילדים של בני אדם, אולם קופי המקוק הבוגרים לא נכנעים לאותם עצבים ולרוב מתעלמים מילדיהם עד שהם נרגעים – הם לעולם לא מרימים עליהם את הקול בחזרה ולא מכים אותם, אלא נותנים לכעס לעבור ומספקים תשומת לב רק לאחר מכן.

16. לכולם יש מטלות בבית

שיעורים בהורות וזוגיות מבעלי חיים: בקרב הסוריקטות לכולם יש מטלות שעליהם לבצע במשפחה, כולל הילדים. המטלות שלהם כוללים תצפיות כדי להזהיר את בני המשפחה מפני טורפים, חפירת מנהרות כדי להרחיב את הבית ואפילו יש בייביסיטר שנשאר לשמור על הקטנטנים בזמן שהגדולים יוצאים לצוד.

17. תשומת לב מלאה לילדים ושמירת קשר עם ההורים

שיעורים בהורות וזוגיות מבעלי חיים: קופי אורנגאוטן מקדישים לגידול ילד אחד שנים רבות, כשבמקרים מסוימים האימהות מניקות את הצאצא שלהן למשך 8 שנים. במשך השנתיים הראשונות התינוק נצמד לבטן של אמו, ויחד איתו האם מוצאת מזון ונמנעת מטורפים. לאחר שהצאצא מתבגר, הוא חוזר לבקר את אמו באופן קבוע למשך 15 שנה לפחות מרגע הפרידה.

מקור התמונות: Bengt NymanFrank VassenBarry PetersEric Kilby

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.