print header

כל מה שאתם צריכים לדעת על מחלת הפרקינסון ו-9 עצות כיצד למנוע אותה

לא פשוט כלל להתמודד עם מחלת הפרקינסון – מדובר במצב רפואי חשוך מרפא, המשתק כמעט כליל את מערכת העצבים וגורם לרעידות קשות ונראות לעין. בישראל חיים כמה עשרות אלפי חולי פרקינסון, וגם אם אינכם מכירים אישית אדם החולה במחלה, תוכלו בוודאי לשער בנפשכם כמה סבל היא עלולה לגרום. כדי שתוכלו להבין קצת מהיכן נובעת מחלה חמורה זאת, ששיעורי הלוקים בה בארץ גבוהים באופן יחסי, וכן מה הם תסמיניה השכיחים, נסביר עליה מעט יותר בהרחבה. בנוסף, ניתן בידיכם 9 טיפים ועצות שיעזרו לכם להבין כיצד ניתן להימנע מהתפתחותה והתפרצותה של המחלה בגופכם.   

מידע על מחלת הפרקינסון ודרכי מניעתה: חולה פרקינסון יושב בביתו
 

מהי מחלת הפרקיניסון?

מקורה של מחלת הפרקינסון בהפרעה נוירולוגית במערכת העצבים, לאחר שתאי עצב הנמצאים בסביבת המוח ושולטים על תנועת גופנו מתחילים לתפקד בצורה לקויה, ומצבם מחמיר מעת לעת. הנזק המתהווה בתאי העצב מונע מהם להפיק את המוליך העצבי הנקרא דופמין, שהוא כימיקל משמעותי מאוד באיזון הגוף ותנועתו, וכאשר כמות ייצורו הולכת ופוחתת, מאבד המוח את יכולתו לשלוט בתנועת הגוף ולווסתן, עד כדי התפתחותה של הפרעה ברורה ביכולת התנועתיות של השרירים, רעד בלתי נשלט, וקשיים בבליעה ובדיבור.

הגיל הממוצע שבו עלולה להתפרץ המחלה הוא 57, על אף שתועדו גם מקרים של אנשים בגילאים צעירים יותר שלקו בה. ברוב המקרים התסמין הראשון הנגלה לעין של המחלה הוא רעד באחת מכפות הידיים, שמתגבר והופך לברור יותר בעת תנועה, ופוחת במהלך השינה. הלוקים בפרקינסון סובלים מפגיעה ביכולת לבצע תנועות עוקבות מהירות, מירידה ביכולת הדיבור והתפתחותו של גמגום וכן מדיכאון ומחלות נלוות אחרות הנגרמות בעקבות התפרצותה של הפרקינסון.

גורמי המחלה וכיצד ניתן לסייע במניעתה

על אף שברור כי המחסור בדופמין הוא הגורם לתסמינים הקשים המגבילים את תנועת החולים, עדיין לא ברור לחלוטין לעולם הרפואה מדוע היא מתפרצת ומה מוביל לתפקודם הלקוי של תאי המוח. עם זאת, מחקרים גנטיים ופתולוגיים עדכניים חשפו שורה של תהליכים לקויים בתאי המוח, דלקות ולחצים שתורמים להתפתחות הנזק המוחי המוביל למחלה. הגיל, בסופו של דבר הוא מקדם הסיכון הגבוה ביותר, כאשר רוב רובם של אלו המתחילים לפתח את המחלה הם בני 60 ומעלה, כאשר גם למין ישנו כאן משמעות – גברים נמצאים בסיכון ללקות במחלה פי 2 יותר מנשים. גם הגנטיקה משחקת תפקיד לעיתים קרובות, כאשר אם יש לכם קרוב משפחה החולה במחלה, אתם נמצאים בסיכון מוגבר ללקות בה גם. יחד עם זאת, עליכם להבין שהגנטיקה אינה מקדם סיכון בלעדי, ומדובר בשילוב בינה לבין התנהלותכם והסביבה בה אתם חיים– אם תתנהלו באופן נכון ותנהלו אורח חיים בריא, בהתאם להמלצות המובאות לכם בהמשך, סיכוייכם למנוע את התפרצות המחלה בהחלט ישתפרו.  

מידע על מחלת הפרקינסון ודרכי מניעתה: יד אחות אוחזת ביד חולה
 

9 עצות כיצד תוכלו לסייע במניעת התפרצותה של מחלת הפרקינסון בגופכם

1. הקפידו על קיום אימוני ספורט ושמירה על כושר גופני

אנשים ששומרים על משטר של פעילויות גופניות שונות, החל מהמתונות ביותר ועד נמרצות ומאומצות, מצמצמים באופן ניכר את הסיכון שלהם לחלות במחלה. הפעילות הגופנית מגבירה את זרימת הדם ואת רמות החמצן המגיעות למוחכם ומעודדות שינויים ביוכימיים המגנים על קשרים עצבים חדשים הנוצרים בו. ההתמודדות עם אתגר פיזי, אפילו הקל ביותר, מעודד את המוח שלכם לגדול, להשתנות וליצור בתוכו דרכים וקשרים עצביים חדשים, בתהליך שידוע בשם גמישות מוחית ועוזר במניעת ניוון תאי המוח והתפרצות המחלה. 

2. וודאו שאתם ישנים מספיק

שינה היא רכיב חיוני במיוחד לפעילותו התקינה של מוחכם מכיוון שבמהלכה הוא עוסק בעיבוד מידע, גיבוש הזיכרונות, יצירת קשרים וניקוי רעלנים. כאשר אתם ישנים, מוחכם עושה את "בדק הבית" הדרוש לו על מנת להמשיך ולתפקד כראוי, אך אם לא תתנו לו את הזמן המתאים על מנת לעשות זאת, הדבר עלול להוביל להתפרצותן של מחלות הקשורות להתנוונות רקמות העצבים, כדוגמת פרקינסון. לכן, הקפידו על שינה נכונה ומספקת מדי לילה, והשתדלו לישון 7 שעות לכל הפחות.  

מידע על מחלת הפרקינסון ודרכי מניעתה: אישה ישנה

3העלו את רמת ויטמין D3 בגופכם

ויטמין D3 הוא אחד מהחשובים ביותר לבריאותכם, כשאפילו מחסור קטן בו עלול להכניס את מוחכם לסכנה ככל שאתם מתבגרים. קחו זאת בחשבון, לאור העובדה כי במחקר שנערך בשנת 2008 נמצא כי 70% מהלוקים בפרקינסון בגיל מוקדם סבלו מרמות נמוכות מאוד של ויטמין זה, בעוד שבמחקר שנערך בשנת 2010, נמצא כי אנשים מעל גיל 50 בעלי רמות גבוהות של ויטמין D3 היו בסיכון מופחת ב-33% ללקות במחלה. לכן, שימוש בתוספי תזונה המכילים את ויטמין D זה רעיון מצוין על מנת לשמור על רמות יציבות ממנו, כמו גם אכילת מאכלים כדוגמת דגי סלמון, ביצים ופטריות. 

4. שלטו ווסתו את רמת המתחים, הכעסים והחרדות שאתם חווים

לחץ כרוני, המתמשך לאורך זמן ומטריד את מנוחתכם, מגביר באופן משמעותי את הסיכוי לחלות בפרקינסון. תחושות של לחץ, מתח וחרדה עלולות לגרום לשינויים בתפקודו המגונן של מחסום דם מוח שתפקידו למנוע מהדם להגיע אל המוח וליצור נזק, וככל שהשפעתן מתמשכת ומתארכת, כך הן הופכות ל"רעילות" ומסכנות את הפעילות המוחית התקינה. ישנן הערכות בקרב מומחים שלחץ חוזר ונשנה עלול להוביל לדלדול בכמויות ייצור הדופמין במוח, וחלילה גם למחלת הפרקינסון, לכן מומלץ לכם לווסת ולנסות לשלוט בכמות המתח, הלחץ והחרדה שפוקדים אתכם ולא להעמיס על כתפיכם ומוחכם יותר מדי.

מידע על מחלת הפרקינסון ודרכי מניעתה: אדם תופס את ראשו

5. צרכו יותר ויטמין B6

ויטמין B6 הוא חומר חשוב מאוד המסייע בחילוף החומרים של החלבון בגופנו, ומתברר שגם במניעת פרקינסון יש לו תפקיד משמעותי לא פחות. במחקר שנערך ביפן נמצא כי תזונה הדלה בוויטמין זה מעלה את הסיכון ללקות בפרקינסון ב-50%, בייחוד בקרב אנשים שעברו את גיל 55, בעוד שרמות גבוהות מהויטמין מצמצות את הסיכון ב-54%, כפי שנמצא במחקר שנערך בשנת 2006. כמויות נכבדות מהוויטמין הבריא והמומלץ הזה הזה תוכלו למצוא במאכלים כדוגמת פלפלים מתוקים, דגי סלמון, ביצים ובקר, כמו גם בתוספי תזונה שונים.  

6. הישמרו מפני חשיפה לרעלנים

חשיפה גבוהה לחומרים המכילים רעלנים רבים, דוגמת חומרי הדברה, קוטלי חרקים ועשבים וחומרים ממסים כגון דבקים וצבעים תעשייתיים, עלולה בהחלט להיות גורם ישיר להתפרצותה של מחלת הפרקינסון. כל אחד מאיתנו חשוף במהלך חייו לרעלנים כאלו ואחרים הנפלטים לסביבתנו ממקורות שונים וגורמים לזיהום האוויר, אך חשוב להישמר מפני חשיפה חוזרת ונשנית לחומרים המסוכנים שצויינו מעלה ועלולים לגרום נזק בלתי הפיך למוח. המלצה חשובה בעניין זה היא שכאשר אתם צובעים את קירות ביתכם, הקפידו להשתמש בצבעים בעלי אחוז נמוך של חומרים נדיפים וודאו שחלונות הבית פתוחים וישנו אוורור נאות. 

מידע על מחלת הפרקינסון ודרכי מניעתה: אדם צובע חדר

7. הימנעו מצריכה מופרזת של ברזל

למרות שמאכלים ומזונות המכילים בתוכם ברזל הם בריאים, מזינים והכרחיים עבור תזונת הגוף ועל מנת להשאירו בריא ורענן, תתפלאו לשמוע שמעבר לתזונה עשירה מדי בברזל יכול להיות הרסני כלפי גופיכם ולעלות את סיכוייכם ללקות בפרקינסון. צריכת יתר של ברזל עלולה לתרום ללחץ חמצוני, המתבטא בכך שתאי הגוף משחררים חומרים רעילים הידועים כרדיקלים החופשיים שגורמים להתנוונות תאי המוח, כפי שקורה בעת התפרצותה של מחלת הפרקינסון. לכן, חשוב מאוד לווסת כראוי את כמויות הברזל שאתם מכניסים לגופכם, והדבר מופנה בייחוד לנשים בתקופת הבלות וכן לגברים, מכיוון שתופעה זאת רווחת בעיקר בקבוצות אלו.

8. שתו תה לבן

לא כולם מכירים אותו, אבל התה הלבן, אותו ניתן למצוא בחנויות הטבע והבריאות השונות ברחבי הארץ, הוא מקור מצויין להגנה מפני פרקניסון. עלי התה הללו מכילים כמות גבוהה של פוליפנלים - תרכובות אורגניות בעלות תכונות נוגדות חמצון, שבמחקר שנערך ביוסטון, טקסס, נמצאו כמסייעות במניעת התפתחותו של לחץ חמצוני בתאי המוח וחיסונו מפני נזקי הגיל השונים. לידיעתכם, ישנם גם סוגי תה אחרים, כדוגמת תה ירוק, המכילים פוליפנולים, אך בתה הלבן ישנן כמויות גדולות עוד יותר מהרכיב החיוני הזה ולכן הוא המומלץ ביותר לשתייה ולצריכה. 

מידע על מחלת הפרקינסון ודרכי מניעתה: עלי תה לבן

9. שמרו על בטיחות ראשכם והימנעו מפציעות, אפילו קלות

כולנו יודעים שיש לשמור על בטיחות ראשנו ולהימנע מפציעות קשות המסכנות את שלומנו, אך דעו לכם שבמחקרים עדכניים חוקרים מצאו שגם מכות קטנות וחוזרות באזור עלולות לגרום לנזקים עתידיים קשים כדוגמת פרקינסון. פציעות ראש קשות, כדוגמת אלו המובילות לאיבוד הכרה של 5 דקות, מעלות את סיכונכם לחלות במחלה כמעט פי 2, אפילו אם הן קרו בגיל צעיר ואפילו אם התאוששתם מהם. לכן, חשוב מאוד לשמור על בטיחות ראשכם, אם זה בעבודה, בדרכים או בבית: אם אתם עובדים במקום עבודה שבו ישנה סכנה שתספגו חבטות באזור הראש - הקפידו להתגונן מפני כך וללבוש קסדת מגן. אם אתם או ילדכם רוכבים על אופנוע, אופניים (רגילים או חשמליים) או כל כלי חשוף אחר, הקפידו מאוד על חבישת קסדה, ובבית פשוט שימו לב והקפידו על כך שראשכם לא ייחבט בשום דבר.

מקור התמונות: mediaravyoppy

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.