print header

11 טיפים להורים שכנראה לא תשמעו ממומחי ההורות

מומחי ההורות שהתפרסמו בשנים האחרונות אשר מציעים שירותי ייעוץ וטיפים שונים כיצד לגדל ילדים, עשויים להיות אנשי מקצוע מעולים, בעלי הבנה תיאורטית עשירה עד מאוד וניסיון רב, ולעיתים יש להם גם עצות חכמות וטובות לתת להורים שבינינו. עם זאת, חייבים להודות שלא בכל מצב הם מציעים את הכלים הטובים ביותר להתמודדות עם הילדים; לפעמים גם הם נופלים לקלישאות ולעתים דבריהם רחוקים מהדרך שבה הדברים מתנהלים אצלנו בבית באופן יומיומי. כל מה שצריך במקרים כאלו זוהי עצה ישירה, כזאת שתעזור לנו לפתור באופן כנה ואמיתי סוגיות ביניכם לבין הילדים, ולשם כך אנו מביאים בפניכם 11 עצות שכאלו אשר כוללות טיפים שימושיים שסביר להניח שלא תשמעו ממומחי ההורות.   

אמא ובנה מחייכים האחד לשנייה
 

1. היו מודעים לכוחו של התקדים – אם ילד אחד קיבל, גם כל השאר יצטרכו

אם יש לכם מספר ילדים, העניין צריך להיות ברור לכם: כל דבר שתעשו עבור ילד אחד, בדרך כלל הראשון, תצטרכו בשלב מאוחר יותר לעשות גם עבור הילדים הצעירים - זהו כוחו של התקדים. כך לדוגמה, אם מימנתם טיול גדול לחו"ל של ילדכם הבכור, בבוא העת גם הילד הצעיר יותר ייצפה שתעשו את אותו הדבר עבורו, ואין כאן הרבה ברירה - תצטרכו לממן גם את זה. כך ששימו לב, היו מודעים והיזהרו: אם אתם לא רוצים להיגרר אחר חובות שונים מילד לילד ואתם יודעים מלכתחילה שמדובר במותרות שאינה הכרחית, פשוט אל תתנו לתקדים להתרחש.

2. אתם לא צריכים להקליט ולצלם את הילד שלכם בכל רגע נתון

מאז שהומצאו המצלמות הסלולריות כל אחד מאתנו נהיה צלם מומחה המתעד כל רגע בחייו, וכשילדינו באים לעולם הדבר נהיה עוד יותר מוחשי, כשכל צעד וכל מילה שלהם מתועדים ונשלחים לכל קבוצות הוואטסאפ שאנו חברים בהן. אבל דעו לכם שלפעמים הרבה יותר נחמד פשוט ליהנות מהופעה בבית הספר, ממשחק כדורגל, ממסיבת יומולדת או משאר הפעילויות שבהן אתם משתתפים ביחד עם ילדכם, כשאתם לא מאחורי המצלמה או צמודים למסך הטלפון הנייד. בכל אופן, אם אתם כבר מצלמים ומתעדים, עדיף שתעשו זאת ברגעים הקטנים והחמודים שכנראה תשמחו להיזכר בהם גם בעוד 20 שנה: כיצד הילד מתלבש בעצמו בפעם הראשונה, בונה מבצר חול בחוף הים או משוחח ברהיטות עם סבא וסבתא. זה יהיה הרבה יותר נחמד מלצפות בילד שלכם עומד מאחורי 100 ילדים אחרים בטקס בית-ספרי כלשהי, וכנראה שלעולם לא תערכו את הדבר הזה לכדי סרטון משמעותי.

ילד בוכה מצולם בסמארטפון על רקע הגלובוס

3. תאמינו או לא, אבל הם יישרדו גם כמה שעות בלעדיכם

כשהילדים קטנים, אנו נתקלים פעמים רבות במצבים שבהם מאוד קשה להם להיפרד מאיתנו לאחר שאנחנו מלווים אותם לגן או לבילוי עם חברים. עם חלוף השנים המצב הזה נוטה לעיתים להתהפך: כעת, אנו חשים שאנחנו צריכים להיות עם הילד בכל רגע נתון, למרות שהמצב כבר אינו כזה. סביר להניח כי מעבר להיותכם הורים, אתם גם אנשים עובדים, ולכן לא מדובר בטרגדיה אם תפספסו מדי פעם אירוע של הילד, כמו משחק כדורסל או איזושהי פעילות בית ספרית. מעבר לתחושת השחרור שתרגישו לאחר שתעכלו את העובדה הזאת, דעו שנתינת חופש לילד להישאר לבד במצבים מסויימים תאפשר לו להבין שהוא יכול לתפקד וליהנות גם כשאתם לא בסביבה, וכך גם אתם וגם ילדכם תלמדו הרבה מהזמן הזה שבו כל אחד מכם יבלה בנפרד. 

4. אל תבזבזו כסף על בילויים וטיולים יקרים שילדיכם לעולם לא יזכרו

בכל הקשור ליציאות, בילויים וטיולים אנחנו תמיד מעוניינים לתת לילדינו את הטוב ביותר, וחיים בתחושה שאנו חייבים לצאת ולבלות איתם במקומות שהם יזכרו לעד, וכן להעניק להם חוויות שהם לא ישכחו לעולם. עם זאת, מומלץ להניח את פנטזיות היפות הללו בצד ולבחון את הדברים כמו שהם: את רוב החוויות שילדינו יעברו בגילאים הצעירים סביר להניח שהם לא יזכרו בעוד 5 או 10 שנים. זה לא אומר שאתם יכולים לזנוח לחלוטין את הבילויים המשותפים, אך ניתן להעדיף לעיתים בילוי זול ומהנה עבור הילדים, מאשר בילוי יקר במיוחד, שאולי נראה מלהיב וחוויתי יותר, אבל ישנה סבירות גבוהה שהילד לא ממש ייזכר בו בערגה כשיגדל.

ארנק סגור במלחציים

5. השתדלו שלא להבטיח, ודעו שלא תוכלו לממש כל משאלה של ילדיכם

היזהרו מהבטחות גדולות לילדים, שכן לעיתים הן עלולות לחזור אליכם כבומרנג. לרוב לילדים קשה מאוד להתמודד עם אכזבה, אפילו אם בעיניכם הסיבה להפרת ההבטחה היא ברורה ומוצדקת. אתם יכולים להסביר לילד כמה שתרצו, לדוגמה: "אני יודעת שהבטחתי שנלך לים היום, אבל הודיעו שהחוף סגור והים מסוכן לשחייה", אך בסופו של דבר כל מה שהוא יישמע יהיה: "בלה בלה בלה, לא הולכים לים היום, בלה בלה בלה". לכן זכרו - תמיד עדיף להמתין ולחכות עד שאתם בטוחים ב-100% שדבר כלשהו יכול להתממש לפני שאתם יוצאים בהצהרות ומבטיחים דבר לילדיכם. מצד שני, היזהרו מלהיות מגוננים מדי: זה בסדר גם להגיד לא. אם תענו בחיוב לכל מה שילדכם מבקש, במחשבה תמימה שתוכלו לממש כל משאלה ודרישה שלו, אתם תידונו אותו לחיים של אכזבות כשהוא יגלה ששאר העולם לא עומד דום לנוכח יבבותיו. לכן, כדאי שהילדים ילמדו בהקדם שמערכות יחסים מתבססות על קבלה ונתינה, וכך ביום מן הימים הם יהיו חברים ובני זוג טובים יותר.

6. אל תחששו להראות לילדים שלעיתים אתם שמים את עצמכם או את בני זוגכם לפניהם

לעיתים יש צורך להראות לילדים שעם כל האהבה והדאגה שאתם רוכשים להם – מותר לכם, כשהדבר מתאפשר ומתבקש, לשים את עצמכם ואת בני זוגכם בראש סדר העדיפויות, ולתת להם להסתדר קצת בעצמם. כך, אם לדוגמה, הם מפריעים לכם באופן חוזר ונשנה בזמן שאתם משוחחים בפרטיות, העירו להם על כך, וקבעו זמנים שבהם הם מנועים מלהטריד אתכם. רק אם תייצרו את ההפרדה הברורה הזאת, בין הזמן הפרטי שלכם עם בן או בת זוגכם ובין שאר הזמן אותו אתם מקדישים לילדים, תוכלו להעביר את היום בצורה טובה ונכונה יותר. בנוסף, הגישה הזו גם תסייע לילדיכםם להעריך טוב יותר את הזמן שלהם עם עצמם ולחפש אחר מקורות ואפשרויות תעסוקה חדשות.

זוג יושב בשדה עם ילדתו
 

7. הציבו לילדים גבולות, אבל שימרו על אמפתיה

שליטה עצמית היא היכולת לוותר על דבר כלשהו שאנו רוצים -עוגה, למשל - עבור משהו שאנחנו רוצים עוד יותר - שמירה על בריאותנו, לדוגמה. לילדים שגדלים ומתחנכים ללא גבולות ישנן מעט מאוד הזדמנויות לתרגל שליטה עצמית, אך מצד שני אלו שגדלים בתוך גבולות צרים מאוד שהוריהם מכתיבים להם, נוטים לראותם כבלתי הוגנים ולבסוף גם עלולים לוותר על הרצונות והשאיפות שלהם. לכן, בעניין זה צריך לנסות וללכת בדרך המלך: להציב לילד גבולות, אך גם להיות אמפתיים ורגישים כלפיו. כך למשל כשמגיעה שעת השינה, נסו לגלות הבנה כלפי ילדכם ולומר: "אני יודע שקשה להפסיק לשחק עכשיו, אבל אתה חייב ללכת למיטה". הילד שלכם אולי לא יאהב זאת, אבל לפחות ירגיש שישנה הבנה כלפיו וכך יהיה מוכן לוותר על הדבר שהוא מעט רוצה עבור דבר שהוא רוצה עוד יותר: יחסים טובים איתכם.

8. תנו לעצמכם לעיתים להיות מובלים על ידי הילד

אנו רגילים להיות אלו שמובילים את הילד: בוחרים עבורו לאן נלך יחד, תרים אחר הפעילויות שנראה לנו שיעניינו אותו ולוקחים אותו לטיולים שאנו חושבים שמתאימים לו. אבל לפעמים אנחנו צריכים להשתחרר מתחושת ה-"אנו צריכים להוביל" הזאת, ולתת לילד להציע בעצמו את הפעילויות שהוא רוצה לעסוק בהן ואשר מעניינות אותו. זה אולי יהיה קשה בהתחלה ויצריך מעט משא ומתן ביניכם, אבל נסו לעיתים לקבל את ההצעות של ילדכם ותראו שלא תתחרטו. אנחנו נוטים לפעמים לנפח את הדברים עד שאנחנו מרגישים כאילו הילד רוצה לצאת לטיול במדבר סהרה, אבל בסופו של דבר, תראו שלא יהיה דבר נפלא מלחזור הביתה מטיול אל מחוז חפצו של הילד ולראות את החיוך מרוח על פרצופו, ואת תחושת השמחה והגאווה המתמלאת בליבו על כך שהוא הציע את יעד הטיול. באותו הרגע תבינו שכנראה, לפעמים, שווה לתת גם לו להוביל.  

ילד מתהלך יד ביד עם ההורה שלו

9. השתדלו שלא להיעלב מילדיכם ולא לקחת את דבריהם באופן אישי

בשלב הזה בטח תשאלו "מה הכוונה לא לקחת באופן אישי? אלו הילדים שלנו!", אבל דעו לכם שהתשובה מסתתרת בגוף השאלה - אלו ילדים, וילדים לרוב מתנהגים בהתאם לגילם. כשהם אומרים משהו שפוגע בכם או מעליב אתכם, שאלו את עצמכם: מדוע הם מתנהגים כך? מה באמת גרם לזה? אתם תבינו שכנראה לא מדובר בהתקפה אישית עליכם, אלא בדברים שהילד אומר מפאת גילו ותו לא. כהורים, התפקיד שלנו הוא להמשיך לראות את התמונה הגדולה, להתגבר על הקשיים, לעזור לילדים לתקן את עצמם ולהחזיר את הדברים למסלולם התקין.

10. היו מוכנים להשתכנע מנקודת המבט של הילד שלכם

לא מדובר בכך שתיכנעו לכל נדנוד של ילדכם, אבל מהצד השני - אם הוא מסוגל לספק טיעון מסודר והגיוני לדבר מה שהוא רוצה או מבקש, נסו להיפתח ולתת לזה סיכוי, אפילו אם רק לתקופת ניסיון. זה יוכיח לילד שלכם שאתם בני אדם הגיוניים, וילמד אותו את יתרונותיו של המיקוח. כך תוכיחו לו שבעזרת טיעונים הגיוניים הוא יכול להשיג הרבה יותר מאשר אם רק יצרח ויבכה.

אב ובנו מביטים זה לכיוון זה

11. נחישות, הגינות וכיף - אלו שלושת התחושות שצריכות להוביל אתכם

נחישות, הגינות וכיף, אלו באופן עקרוני שלושת המרכיבים להורות טובה. בעזרת בדיקה קצרה שתחשוף האם אתם עומדים בשלושת אלו בתור הורים, תוכלו ליישר קו עם בני זוגכם ולהפסיק להרהר בהחלטות שעשיתם עד כה. הנחישות מתבטאת בהצבת הגבולות לילד, ההוגנות תלויה במידת העקביות שלכם בהחלטותיכם (בייחוד לדרך בה אתם מתייחסים לכל אחד מהילדים באופן שווה) והכיף הוא היכולת שלכם להבטיח ולוודא שהשמחה והעליצות תשרור בסופו של דבר בביתכם. אם אתם מצליחים למצוא את האיזון בין שלושת אלו, אתם בהחלט יכולים להיות בטוחים שאתם עושים עבודה טובה ונכונה. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.