print header

9 טכניקות לפיתרון בעיות!

כולנו מכירים דוגמאות לגאונות - השם איינשטיין קופץ מיד לראש, אולי ניוטון מצטרף אליו או אריסטו או ניטשה. גאונות היא תופעה החומקת מהגדרה. מה עושה גאון? האם זו תוצאה גבוהה במבחני IQ? הרבה מדענים ופסיכולוגים טוענים כי מבחני אינטיליגנציה מוטים מראש ובכלל לא מודדים את מה שהם אמורים למדוד. האם התופעה נמדדת בהישגים? אולי במקוריות? אי אפשר באמת למדוד גאונות, אך אנחנו כן מסכימים כי אנשים מסוימים היו נבונים במיוחד, והגיעו להישגים שמהם אי אפשר להתעלם.

 

כפי שאמר תומאס אדיסון, עוד ממציא הנחשב גאון:
"הצלחה היא 10% השראה ו90% זיעה."
כלומר, יש לעבוד על מנת להשיג תוצאות מרשימות, לא משנה כמה גאונים אנחנו, ובכדי להשיג תוצאות שגם גאונים גאים בהם, יש להשתמש באסטרטגיות שלהם.

 

 

 

 


הנה תשע אסטרטגיות עיקריות בהן נמליץ להשתמש:
 

1. חשבו בשנית! הסתכלו על הבעיה במגוון דרכים שונות.
 

דמיינו את המחשבות שלכן כנעות במעגלים, חגות סביב הבעיה. אם לא תוסיפו נקודות מבט נוספות, המחשבות ימשיכו באותו המעגל, ופשוט יגיעו חזרה לנקודת ההתחלה. עליכם להסתכל על הבעיה מעוד נקודות מבט - שאלו חברים, התייעצו עם אחרים, נסו לדמיין את עצמכם מסתכלים בבעיה בפעם הראשונה, או חשבו כיצד היא תיראה לאדם שלישי המשקיף מהצד?  נסו למצוא גישות לא שגרתיות לפיתרון הבעיה. אם אתם מוצאים את עצמכם נתקעים במחשבה אחת לפיתרון, נסו לדמיין שהפיתרון הזה לא קיים, שאתם מוכרחים למצוא פיתרון אחר.

השתמשו בטכניקות כמו סיעור מוחות (העלאת רעיונות בקבוצה); נסו לשרטט את הבעיה ואת הרעיונות השונים שיש לכם סביבה. רשמו כל רעיון שיש לכם, לא משנה כמה מטופש ולא ישים הוא נראה לכם. ככל שתרבו ברעיונות כך אולי יצוץ לכם קצה חוט של רעיון אחר, שבסופו של דבר יוליך אתכם לפיתרון. הפיתרונות הכי טובים מגיעים לפעמים משילוב חכם של רעיונות טיפשיים.

 

 

2. ויזואליות!

מחקרים מוכיחים שאנו מעבדים מידע בצורה הרבה יותר טובה כאשר הוא מוצג לנו גרפית. נסו לסדר את המידע שבידכם בצורה ויזואלית - גרפים, טבלאות בצבעים, מפות, כרטיסים - ציירו את החיבור בין המידע לרעיון, ובין רעיון אחד לרעיון אחר. השתמשו בכלים הגרפיים המודרניים של היום ליצור לכם תמונה שלמה של המידע והרעיון, דרך כלים כמו פאואר פוינט או וורד. חפשו תמונות באינטרנט שמתאימות למידע ולרעיון ושימו אותן מולכם בשביל ליצור תמונה בראשכם לגבי הרעיון. ויזואליות עובדת הרבה יותר טוב מטקסט אינסופי.


 


3. הפיקו!
 

דבר אחד שהיה משותף לגאונים - הם הפיקו. כלומר, הם לא נתנו לראשם לנוח, אלא כל הזמן חשבו ויצרו. בכדי להפיק, התרכזו בדברים שאותם אתם רוצים ומשתוקקים לעשות, מה שמלהיב אתכם. אם תתמקדו בכך, יהיה קל להמשיך לעבוד, לחשוב ולהפיק. זאת אומרת שאם אתם כותבים - תכתבו, אל תבזבזו זמן בלחשוב אם זה טוב או לא. אם אתם אנשי עסקים - תכננו אסטרטגיות שונות, גם אם אתם חושבים שהן לא טובות. זכרו, רעיונות יוצרים לעיתים תפוקה, אך יש פעמים בהן תפוקה - יוצרת רעיונות. ככל שתעסקו בדבר, תשבו ותתכננו ותכתבו, כך דברים יראו ברורים יותר, הרעיונות יזרמו, ואתם תגיעו לפיתרון שאותו חיפשתם.
 

 

4. שלבו!

חפשו תמיד לשלב רעיונות ישנים וחדשים. שלבו רעיונות ותמונות ומחשבות בכדי ליצור רעיונות חדשים. אין בושה לעשות שימוש ברעיונות של אחרים בכדי לשלב עם הרעיונות החדשים שלכם או לשלב את הרעיונות הישנים עצמם בכדי ליצור משהו חדש. הגבולות שבין הרעיונות לא חקוקות בסלע, ולעיתים הרעיון הכי טוב הוא לשלב שני רעיונות ישנים וליצור מהם שילוב חדש.
לדוגמא, קחו את פייסבוק. הרעיון לא היה חדש. היו רשתות חברתיות רבות לפני כן, אך פייסבוק הצליחה משום ששילבה מספר רעיונות ישנים לביצוע אחד מזהיר וחדש. במילים אחרות, אפשר ליצור משהו חדש, אך גם אפשר לקחת משהו ישן ולעשות אותו טוב יותר. רק בגלל שכבר עשו משהו לא אומר שהוציאו את המיטב שבו.

 

5. צרו קשרים!

צרו קשרים, לא רק בין רעיונות, אלא גם עם אנשים. הרעיונות הכי טובים הם לפעמים פרי מוחם של כמה אנשים, העובדים יחד. החוכמה היא לבחור בקפידה, ולכונן קשרים אך ורק עם אנשים שחושבים בדרך שונה מכם. יש לכם כבר את דרך המחשבה שלכם, אתם צריכים להוסיף אנשים שמשלימים אתכם, שחושבים על דברים בדרך שונה, ושצריכים אתכם לא פחות משאתם צריכים אותם, משום שלעולם לא יצליחו לחשוב כמוכם. קבוצה של אנשים בעלי דרכי חשיבה שונות, המסוגלים לעבוד יחד - זהו שילוב רב עוצמה, אשר לעיתים קרובות יפתור בעיות בדרכים יצירתיות ויהיה מסוגל לפתח רעיונות חדשים ומקוריים. כל אדם בצוות תורם את חלקו וזווית מבטו, כך שהיצירה תהיה מורכבת יותר, מהר יותר, ואתם תגיעו לתוצאות במהירות רבה יותר. אל תפחדו ליצור קשר עם אנשים אחרים ולבקש את עזרתם ושיתוף הפעולה שלהם. רוב האנשים אוהבים לחשוב ולפתח דברים חדשים, עשו זאת יחד.

 


 

6. חשבו בהפכים!
 

כשאתם נתקעים מול בעיה או חושבים על רעיון ולא מוצאים דרך לבצע אותו, זה עוזר לפעמים לחשוב הפוך. הפוך לא אומר לחשוב על משהו לגמרי לא קשור, אלא לחשוב על שתי גישות מנוגדות, החולקות משהו דומה. לדוגמא, אם לפיתרון הבעיה יש שני שלבים, נסו לעיתים לשים את שלב ב' לפני שלב א'. השתמשו באסטרטגיה הויזואלית וציירו את ההפכים, מה מתגלה כאשר אתם רושמים כל רעיון והיפוכו? בדרך זו תגלו דרכים חדשות לחשוב על הבעיה, שאולי תוכלו לשלב בכדי להגיע לפיתרון. זכרו - לפעמים הפכים מרכיבים שלם.


 

7. מטאפורות ודימויים!
 

בני אדם חושבים טוב יותר בדימויים ומטאפורות מאשר באותיות ומספרים. אנחנו אוהבים לדמיין מצבים וסיפורים. כשאתם חושבים על הבעיה שלכם, נסו לדמיין אותה כמטאפורה למשהו אחר; כפעולות שהיינו עושים לו היינו במצב מטאפורי. לדוגמא, אנשי עסקים רבים מדמיינים עסקאות כקרב. ובתור קרב, הם צריכים להתקיף ולהתגונן, לתכנן אסטרטגיות נסיגה, להגן על אנשיהם ועל עצמם, להקצות משאבים ללחימה, וכדומה. לעיתים המטאפורה יכולה ללמד אותנו דברים שלא חשבנו עליהם בעצמנו.
 

8. כישלון!
 

זו אולי קלישאה, אך כל מנכ"ל או יוצר בעולם, חולק חוכמה אחת ברורה - החשיבות שבטעויות וכשלונות. כל אדם דגול נכשל. כל גאון הגיע למבוי סתום והיה צריך להתחיל מהתחלה. האנשים המצליחים נבדלים בכך שהם נאנחים, מנקים את האבק מבגדיהם, ונעמדים שוב. הם לא נכנעים, וגם יותר מזה - הם לומדים מכשלונות שלהם. אם לא הצלחת, לפחות התחזקת, החכמת. אנו לומדים לא רק מהכישלון אלא גם מהדרך בה נכשלנו. כשלונות עוזרים לנו לזהות את הרגע המדויק בו שגינו, ולתקן אותו. אין תוצאות בלי כשלונות.
 

9. מעל הכל - סבלנות!
 

אל תבלבלו השראה עם רעיונות. הרעיונות הכי טובים הם אלה שפותחו בסבלנות וזהירות, עם כשלונות ונסיגות בדרך, עם מחשבה מרובה, ועם התעסקות של כל פרט ופרט עד שהרעיון מושלם ובר ביצוע. השראה היא אבן הפינה, אתם עוד צריכים לבנות את כל הבית. היו סבלניים עם עצמכם ועם כשלונותיכם, ועבדו על הרעיון עד שהוא מושלם ונוצץ כיהלום.

או אז  - תדעו שהצלחתם.


 

מקור: חלי כהן
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.