print header

מדריך להבנת שפת גוף של תוכים

 ציפורי מחמד יכולות להיות מתוארות על ידי רבים שאוהבים ומגדלים אותן כבעלות מצבי רוח משתנים: רגע אחד הן עליזות, מלאות אהבה ומשתפות פעולה, ורגע לאחר מכן הן הופכות לתובעניות ומסוגרות. כאן בארץ סוג הציפורים הנפוץ ביותר לגידול ביתי הוא כמובן תוכים – שגם אצלם יכול להתגלות דפוס ההתנהגות ההפכפך עליו דיברנו עכשיו. אמנם אפשר ללמד תוכי לחקות קול אנושי, אך הוא אינו באמת מדבר ומתקשר איתנו דרך דיבור בשום אופן – עיקר המגע התקשורתי מתבצע למעשה, כמו עם כל ציפור או חיית מחמד אחרת, דרך שפת הגוף שלו. לכן כל מי שמגדל תוכי, או סתם אוהב את בעל הכנף הססגוני והיפה הזה ורוצה להבין אותו טוב יותר, צריך להתחיל לשים לב לתנועות עיניו, לקולות שהוא משמיע, למנח הכנפיים, הזנב והמקור ולתנוחת הגוף הכללית שלו. המדריך התמציתי הבא יעזור לכם להבין טוב יותר את משמעות שפת הגוף של התוכים על פי תנועות נפוצות של אזורים שונים בגוף (יחד עם תמונות וסרטונים הממחישים אותן) - ולבסוף ישנו גם מדריך המתמקד בשפת גופם של תוכי הקקדו הנפוצים. 

עיניים

 • נעיצת עיניים -  שלא כמו בני אדם, התוכים מסוגלים לשלוט על קשתית העין שלהם ולהגדיל או לכווץ את אישוניהם במהירות. הפעולה הזאת יכולה להיקרא "הבזקה" או "נעיצה" ותוכים עושים אותה כשהם נרגשים ומתעניינים מאוד במשהו, או כשהם כעוסים, מפוחדים או חשים תוקפניים. נעיצת עיניים על ידי תוכי צריכה להיתפס אצלכם בהקשר שלה, בהתאם לסביבה המידית של הציפור ולתנוחת הגוף שתאפשר לכם לקרוא טוב יותר את המצב הרגשי המדויק של התוכי באותו רגע. חלק מהתוכים עושים זאת כשהם נרגשים ממישהו או משהו שהם אוהבים, כמו צעצוע חדש או אוכל טעים, אך לעיתים ההתרגשות הזו עלולה לגלוש לכדי מצב נשיכה, אז היזהרו.
שפת גוף של תוכים: תוכי נועץ עיניים
 • סגירת עיניים חלקית או מלאה – כשאתם מלטפים את התוכי שלכם, סגירת עיניים חלקית יכולה להעיד על כך שהוא מאוד נהנה מהמגע ורוצה שתמשיכו. מצד שני, זה גם יכול להעיד על כך שהציפור עייפה ועומדת להירדם – ואם עיניה נסגרות לחלוטין זה אומר שהיא כבר ישנה.
שפת גוף של תוכים: תוכי עוצם את עיניו

נוצות

 • נוצות מקומטות או תפוחות – תוכים יקמטו את הנוצות בדרך כלל בזמן שהם ינקו את עצמם, או כשהם מתרטבים ורוצים לייבש את עצמם; גם כשהם חשים לא נקיים ורוצים להיפטר מהלכלוך – הם יעשו זאת. מצד שני זה יכול לקרות גם כשהם במצב מנוחה או רגיעה פשוט.
שפת גוף של תוכים: תוכי מקמט ומקפל את נוצותיו
 • נוצות הראש מורמות – הרמת נוצות הראש, הידועות גם כציצית, זו פעולה שמאפיינת תוכים מסוג קקדו או קוקטיל (נימפית מצויצת) ואצלם יש לה משמעות משלה – לגבי קקדו, תוכלו לראות זאת באינפוגרפיקה שמצורפת בהמשך. לעיתים זה יכול לקרות גם בסוגים אחרים של תוכים, כשהם מסופקים, רגועים וכשמלטפים או מגרדים אותם. עם זאת, אם התוכי מרים את ציצית ראשו כשהוא בעמדה תוקפנית – זה יכול להיות סימן לכך שהוא רוצה להיראות גדול יותר ומאיים כלפי מישהו או משהו.
 • נוצות מטולטלות או מורעדות – כשהתוכי מטלטל או מרעיד את כנפיו, זו תנוחת גוף שאתם צריכים לבחון יחד עם שאר התנועות שהוא עושה כדי להבין את פירושה. מצד אחד ובמצב מסוים היא יכולה להצביע על כך שהציפור מפוחדת, חסרת מנוחה וחוששת, ומצד שני ובמצב אחר היא יכולה להעיד על כך שהתוכי פשוט מנקה את עצמו או שהוא חלילה נתקף מחלה. אם הטמפרטורה קרה, אז שקשוק הכנפיים יכול להצביע על כך שהתוכי פשוט רוצה להתחמם.

ראש

 • ראש מתנדנד או מטלטל – את התנועה הנפוצה הזו אתם יכולים לראות כשתוכים צעירים וגוזלים מנסים לקבל את תשומת ליבם של הבוגרים כדי שיאכילו אותם. אצל תוכים בוגרים זה גם יכול להיות סימן עבורכם - מעין תחנונים לאוכל בפניכם. מצד שני, זה גם יכול לאותת על כך שהם נרגשים ופשוט רוצים לקבל את תשומת ליבכם.
 • הראש מוטה כלפי מעלה והצוואר מתוח החוצה – אם התוכי שלכם זורק את ראשו קדימה לעברכם זה אומר באופן כללי שהוא מסמן לכם שברצונו לקבל את תשומת ליבכם ושתלטפו אותו. עם זאת, אם הוא כורע וכנפיו מונמכות כלפי מטה, זהו סימן לכך שהוא עומד להתעופף מהמקום.
שפת גוף של תוכים: תוכי מטה ראשו כלפי מטה ומותח צווארו

רגליים

 • רגליים כורעות – כמו שאמרנו בחלק הנוגע לראש, אם הרגליים כורעות והכנפיים מתוחות אז התוכי עומד לעוף. אם מצד שני לא נראה שהתוכי עומד להתעופף, אז זה פשוט אומר שהוא רוצה קצת תשומת לב וליטופים.
 • עמידה על רגל אחת – בתנוחה הזו משתמשים תוכים רבים כשהם ישנים; רגל אחת מחזיקה אותם יציבים על הענף או המקל שלהם ורגל שניה תהיה מכופפת לתוך הגוף כשהראש יכופף לתוך נוצות הזנב.
 • עמידה על שתי רגליים – אם התוכי נמצא במצב מנוחה על שתי רגליו כשהוא ער – זה מצב נורמלי שאומר שהוא מתעסק בשגרת יומו. אם זה קורה בזמן הוא ישן (כאמור, תוכים ישנים בדרך כלל על רגל אחת) זה יכול להיות סימן למחלה או פציעה.
שפת גוף של תוכים: תוכי עומד על רגל אחת
 • גירוד עם הרגליים – תוכים בדרך כלל יגרדו את גופם עם הרגליים או המקור כדי לנקות את עצמם או כאשר הם רגועים ומטפחים את עצמם. יחד עם זאת, זה יכול להצביע על בעיה או גירוי כלשהו באחד מחלקי הגוף של התוכי, אם הגירוד עם הרגל הוא באותו מקום כל הזמן.
שפת גוף של תוכים: תוכי מתגרד
 • נקישות ברגליים – אם אתם מבחינים בתוכי שלכם נוקש עם רגליו זה כנראה כדי לסמן טריטוריה או להפגין שליטה על אזור מסוים – אז שימו לב לכך, כי זה יכול להיות סימן מקדים להתנהגות תוקפנית. מצד שני, לעיתים זה רק סוג של ריקוד המסמל על מצב רוח טוב.

זנב

 • נדנוד נזב – בדרך כלל אתם תראו את התנועה הזו אחרי שהתוכי עשה קצת כושר, והוא מחזיר כך את הנשימה לסדרה מכיוון שהנדנוד בזנב עוזר לו לנשום. אם אתם שמים לב שהתוכי שלכם מנדנד את הזנב הרבה שלא לאחר פעילות גופנית, זה יכול להיות סימן לכך שהוא סובל מבעיות נשימה ושכדאי לבדוק זאת אצל וטרינר.
 • נפנוף זנב – כשהתוכי שלכם פורש את נוצות הזנב שלו לצדדים, הכוונה כאן שהוא רוצה להיראות גדול ומאיים יותר. זאת תנועה תוקפנית שצריך לשים לב אליה ולהיזהר ממנה.
 • כשכוש בזנב – בדומה לכלבים, גם תוכים מכשכשים לעיתים בזנב מצד לצד במהירות. אצל הציפורים תנועה שכזו משדרת שביעות רצון, והיא יכולה להתרחש גם אחרי שפגשתם את התוכי בפעם הראשונה - זו מעין ברכת שלום מהציפור אליכם.

מקור

 • נקישות במקור – זה בדרך כלל קורה כשהתוכי רוצה לברך אתכם לשלום כשאתם נכנסים לחדר, או כשהוא מרוצה ונהנה ממה שאתם עושים. במקרים פחות נפוצים, זה סימן אזהרה לכך כשהתוכי רוצה שתתרחקו.
 • חריקות במקור – זה מתרחש בדרך כלל כשהתוכי שמח ומסופק, וגם כשהוא ישן.
 • מקור פתוח – שימו לב לתנועה הזו, כי אם היא מלווה בכך שהתוכי שלכם מאריך את צווארו קדימה זה סימן ברור שהוא עומד לנשוך אתכם.
שפת גוף של תוכים: תוכי עם מקור פתוח
 • גלגול לשון – זה סימן לכך שהתוכי שמח, מסופק ומעוניין בתשומת ליבכם.

כנפיים

 • נפנוף כנפיים – אם התוכי שלכם מנפנף בכנפיו מבלי שהוא מתעופף, זה עלול להיות סימן להתנהגות תוקפנית ועל כך שהוא רוצה להתרברב בכוחו הפיזי – אז שימו לב לתנועה הזו. מצד שני, זו גם יכולה להיות סתם תנועת אימון, מעין התמתחות קלה או ניסיון לייצב את עצמו, אז הבחינו גם בשאר תנועותיו כדי להבין את כוונתו.
 • הורדה וסגירה של הכנפיים – להורדה של הכנפיים והצנחתם כלפי מטה יכולה להיות כל מיני משמעויות, תלוי בהקשר. לפעמים זה פשוט אות לכך שהתוכי עייף, ולעיתים זו פשוט דרך להתייבש אם הכנפיים נרטבו. לפעמים זה יכול להצביע על פגיעה או פציעה כלשהי.

איך להבין את שפת הגוף של קקדואים

תוכי הקקדו הם מבין המינים הנפוצים והאהובים להחזקה ולגידול ביתי, והם ידועים באינטליגנציה הגבוהה שלהם וגם בכך שהם רעשנים ופעלתנים מהרגיל. לקקדו יש שלל תנועות גוף שיכולות להיקרא ולהיות מובנות בדרכים שונות – ובאינפוגרפיקה הבאה תגלו מה בעצם פירושן על פי המומחים:

מדריך לשפת גוף של תוכים: מדריך לשפת גוף של קקדו
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.