print header

4 הסיבות שעלולות להוביל לדיכאון מבלי שנבחין בהן...

 עם שגרת היום יום ומרוץ החיים שלא נגמר, אנו עלולים להרגיש מדוכאים מבלי לדעת ולהבין למה, ועם שלל סוגי הדיכאונות השונים שישנם, רובנו לא נצליח לזהות בקלות את הסיבה לתחושה הקשה הזו שלנו. אורח החיים הקדחתני מאלץ אותנו לעשות הכל במהירות רבה, כך שאנו לא מבינים שאנחנו עושים דברים שגורמים לנו לדיכאון, או שפשוט אולי כל כך התרגלנו לחיים הללו שאנחנו לא מסוגלים להבחין שהדברים שאנו עוסקים בהם לא עושים אותנו מאושרים בשום צורה. אם גם אתם תהיתם למה אתם מרגישים כל כך מדוכאים, למרות שחייכם טובים, ואינכם מסוגלים לשים את האצבע על הסיבה לכך, אז כדאי שתמשיכו לקרוא ותגלו את 4 הסיבות שעלולות לגרום לכם לסבול מדיכאון מבלי שתבחינו בהן כלל.
 
סיבות נסתרות לדיכאון: אישה יושבת על ספסל וראשה מופנה כלפי מטה

1. בדידות

אחד הגורמים לכך שאנו מרגישים מדוכדכים הוא היעדר קשרים חברתיים - מצב שלמעשה מוביל לתחושת בדידות; גם אם את חלקנו זה לא מרתיע ואין לנו בעיה להיות לבד, זה עדיין עלול להביא אותנו לסבול מדיכאון. להיות מאושרים עם עצמנו זה חשוב מאוד, ויתכן כי זה אפילו גורם לנו להרגיש טוב, אך עם הזמן זה עשוי להשתנות ולהוביל אותנו להיות מדוכאים מבלי לדעת למה. חלק מהאנשים מבלים זמן רב עם עמיתיהם מהעבודה או במפגשים חברתיים כאלו או אחרים, אבל הם עדיין יכולים להרגיש בדידות ודיכאון – כי הרי אפשר להיות סביב אנשים, אך בו בזמן גם לחוש בהיעדר קשרים חברתיים עימם.
לכן, אם אתם מרגישים מדוכאים, עליכם לבחון את הקשרים החברתיים שלכם ולבדוק כמה אנשים באמת נמצאים סביבכם. אם תבחרו להתקשר עכשיו לאדם מסוים כדי לקבל עצה, או סתם כדי לנהל שיחה כנה, לכמה אנשים תוכלו להתקשר? אם התשובה לשאלה זו היא כמות שלא מספקת אתכם, דעו כי אף פעם לא מאוחר מדי לשנות את המצב הקיים. אם אתם מבודדים את עצמכם מחברים טובים או משפחה, עליכם לנסות להושיט יד ולראות האם הקשרים יכולים להיבנות מחדש, ובנוסף, תוכלו גם לנסות לעסוק בפעילות חדשה שבה תוכלו לפגוש אנשים נוספים ולייצר קשרים חברתיים כנים. לחצו כאן כדי לקבל כלים שיעזרו לכם לשפר את חיי החברה שלכם וכתוצאה מכך לחיות חיים מאושרים ונטולי דיכאון.
סיבות נסתרות לדיכאון: גבר עומד על שפת אגם ומביט למרחק

2. חוסר במשמעות או מטרה

פילוסופים רבים עוסקים הרבה במהות החיים ומשמעותם, והם משקיעים זמן רב בחשיבה וניתוח הדברים הללו, אך גם אנו עסקנו ועדיין עוסקים בדברים אלו. כשהיינו צעירים יותר כנראה שבילינו זמן רב בתהייה מה אנו רוצים להשיג מהחיים שלנו ומה ייתן לנו משמעות, אך ככל שהתבגרנו, נהיינו עסוקים מידי עם החיים עצמם עד שפשוט שכחנו את כל העניין. בגלל חוסר משמעות או מטרה בחיים אנו עלולים להרגיש ולחוות דיכאון - גם אם הכל מושלם סביבנו ואנו מחזיקים בעבודה טובה ויש לנו משפחה אוהבת ומאושרת, אנחנו עדיין יכולים להרגיש מדוכאים כל יום כי עמוק בפנים איבדנו את הקשר עם המטרה המקורית שלנו ועם הידיעה מה אנו רוצים מחיינו.
חשוב לזכור כי כולם מוצאים משמעות בדברים שונים – עבודה, מערכות יחסים, עזרה לזולת, למידה, יצירתיות ועוד, ולכן מומלץ שתיקחו צעד אחורה ותסתכלו על החיים שלכם. תשאלו את עצמכם מה עושה אתכם שמחים? האם אתם זוכרים מה המטרה הראשונית שלכם בחיים והאם אתם חיים אותה כיום? התשובות לכל השאלות הללו עשויות להשתנות עם הזמן, הרי ממש לא בטוח שמה שהוביל אתכם לפני עשר שנים זה מה שיוביל אתכם כיום. לכן, זכרו כי ביכולתכם לשנות את המצב בכל רגע נתון, וכל שעליכם לעשות זה לבחון את חייכם, לנסות לראות האם יש בהם דברים שנראים טוב מעל פני השטח אך למעשה בתוך תוככם גורמים לכם להיות לא מאושרים ולהרגיש בדיכאון; לאחר שעשיתם זאת, היוועצו עם חבר קרוב או בן משפחה ובידקו האם הם מסוגלים לעזור לכם לראות דבר מה שאתם לא מסוגלים, או שפשוט תלחצו כאן כדי לצפות בהרצאה שתספר לכם על ארבעת עמודי התווך של חיים מלאי משמעות ונטולי דיכאון.
סיבות נסתרות לדיכאון: אישה יושבת עם גבה מופנה אלינו

3. רגשות מודחקים

לכל אחד מאיתנו יש רגשות עיקריים ומשניים – העיקריים אלו הם רגשות כמו עצב, כעס, חרדה וכדומה, כשהמשניים הם אלו המשקפים את עצמנו כלפי הרגשות העיקריים; כך אנו עלולים לחוש עצובים מדבר מסוים, ואז הרגש המשני שלנו ייכנס לפעולה ויגיב לעצב הזה, בכך שיגיד לנו כי אנו לא צריכים להרגיש עצבות משום שהעניין לא כזה גדול, או לחלופין יאותת לנו כי אנו צריכים להרגיש באופן אחר, כי עצבות לא מתאימה בהכרח למצב הנוכחי בו אנו נמצאים. כך נוצר המצב שבני האדם הם היצורים היחידים שמסוגלים להתעצבן על היותם עצבניים - מפני שיש לנו את המימד הנוסף הזה, של התבוננות עצמית. כתוצאה מכך, אם נרגיש כאילו הרגשות שלנו לא מוצדקים, אנו עלולים להדחיק אותם וזה יכול להוביל אותנו לדיכאון.
הרגשות המשניים מגיעים מהערכים שעליהם גדלנו, היכולים לנבוע מהסביבה הקרובה אלינו - משפחה או חברים; כמו למשל במקרים בהם אבא שנוהג לומר לבנו כי רק בנות בוכות, או אמא שמסבירה לבתה כי אל לה להראות את החרדות והרגשות שלה. ערכים אלו דבקים בנו לאורך זמן וברגע שאנו חשים רגשות עיקריים שאינם מתיישרים איתם, אנחנו נתחיל להיקרע מבפנים ולהילחם נגד עצמנו. נכון, דבר שכזה יכול להיות קשה מאוד, אך ההתמודדות עימו היא אפשרית וברת ביצוע – התחילו על ידי כך שתנסו להבין למה אתם כועסים, עצובים או מאושרים מדברים מסוימים; נסו להביט על עצמכם, לראות מה אתם באמת מרגישים ולתת לעצמכם רשות להרגיש כך. לחלקכם סביר להניח כי ההתבוננות הזו בהחלט יכולה לסייע, ובעקבותיה תרגישו כי משקל רב ירד מהכתפיים שלכם, כשחלק אחר מכם יכול להרגיש שהוא זקוק ליותר מכך, ואז כדאי לפנות לעזרה מקצועית וטיפולית. אם עדיין לא הצלחתם להבין האם אתם מדחיקים את רגשותיכם, או שאתם חושדים כי מישהו שיקר לליבכם עושה כך, לחצו כאן כדי שתוכלו לגלות מה הם 9 סימנים המעידים על אנשים המדכאים את רגשותיהם.
סיבות נסתרות לדיכאון: גבר שם את ידו על חלון ומביט מעבר לטיפות שעליו

4. קול פנימי

הקול הפנימי שלנו יכול להיות מאיים ומשתק בדיוק כמו בריון שמתנכל לילדים חלשים ממנו, ולמרות שרובנו לא עושים זאת בכוונה - זה פשוט קורה באופן לא מודע. הסיבות לקול הפנימי יכולות להיות נעוצות בטעויות או כשלים שחווינו, או מכיוון שאנו פשוט מפעילים על עצמנו יותר מידי לחץ. הקול הפנימי מתפתח עם הזמן, כשבהתחלה אולי לא נרגיש אותו כלל, אך עם הזמן הוא עלול לתקוף אותנו מילולית מבפנים כל יום, מה שעלול להוביל אותנו לדיכאון. סוג זה של דיכאון קשה מאוד לאבחנה מפני שאנו לא מסוגלים לראות עד כמה אנו קשים עם עצמנו ובמקרה המסוים הזה, סביר להניח כי גם האנשים שסביבנו לא יבחינו בכך.
לכן, עליכם להתחיל לשים לב למחשבות שלכם ולדרך שבה אתם רואים את עצמכם, ואם אתם מרגישים מדוכאים ולא מסוגלים להבין מדוע, אז כנראה שהקול הפנימי שלכם הוא הסיבה לכך. תשאלו את עצמכם האם אתם מפעילים על עצמכם הרבה לחץ ומרגישים רע כשאתם לא עומדים בציפיות שלכם? אם התשובה היא חד משמעית כן, אז הקול הפנימי שלכם בריוני מאוד וגורם לכם לחוש דיכאוניים. אם אתם נאבקים עם קול זה, אתם יכולים להתחיל ולכתוב את כל מה שעובר לכם בראש ביום אחד, ולאחר מכן לקרוא את מה שכתבתם ולהתחיל לבטל את האמירות הבריוניות והמשתקות שמובילות אתכם להרגשת דיכאון. כמו כן אתם גם יכולים ללחוץ כאן כדי לרכוש 8 טיפים להתמודדות יעילה עם הקול הפנימי והביקורת העצמית שלכם. עם זאת, לעתים חלקכם תצטרכו עוד זוג עיניים ואוזניים מקצועיות שיעזרו לכם בתהליך זה, ולכן אם לא הצלחתם להתמודד עם הקול הפנימי שלכם לבדכם בהצלחה, מומלץ להיוועץ עם מטפל מקצועי.
סיבות נסתרות לדיכאון: ראשה של אישה מופנה כלפי מטה

מילות סיכום

חשוב לזכור כי דיכאון זה מחלה נפשית, ולכן כדאי ורצוי לקחת אותו ברצינות ולטפל בו. אם אתם חולים בשפעת או סובלים מכאבים באחד מחלקי הגוף שלכם, ודאי שלא הייתם מתעלמים מהמצוקה ורק מקווים שהכל יעבור, אלא הייתם מטפלים בבעיה – וכך עליכם לפעול גם לגבי דיכאון, משום שהוא לא יעלם אם לא תתמודדו איתו ותטפלו בו. זכרו, רכשתם כעת 4 כלים להבנה ממה נובע הדיכאון שלכם וכיצד ניתן להתמודד איתו ולהתגבר עליו, אך אם אתם מרגישים שזה לא עובד בשבילכם, או שאתם לא מצליחים להגיע לנחלה השקטה שלכם, מומלץ להיוועץ עם מטפל מקצועי.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.