print header

10 עצות שיעזרו לכם לצאת למסע רוחני שישפר את חייכם

 בשנים האחרונות אנו שומעים יותר ויותר את המושג "מסע רוחני" אך רבים מכם כנראה לא התעמקו בו יותר מדי ולא באמת מבינים במה מדובר. הרי אף אחד לא באמת מסוגל להסביר לכם מהו אותו מסע, איך ניתן לצאת אליו ומה מטרת כל העניין הזה... אך מאחורי השם המוזר, הקושי בהגדרה המדויקת וכמות האנשים הגדולה שמשתמשת בו רק כדי למכור סדנאות העצמה שונות, מסתתר תהליך פנימי חשוב שיכול לעשות מהפכה חיובית בחיים של כל אחד ואחת מאיתנו. אז הגיע הזמן לעשות מעט סדר בדברים, ולשם כך אתם מוזמנים ללמוד על הנושא הרחב והמעניין הזה, להבין מה המטרה הסופית של מסע רוחני ואולי אף לשאוף לצאת אל מסע אישי משלכם, כזה שיסייע לכם להשיג את היעדים שתציבו לעצמכם.

מהו מסע רוחני?

מסע רוחני מתאר את התהליך של אדם היוצא להעמקת הידע, ההבנה והחכמה הפנימית שלו עצמו. זהו לאו דווקא מסע בהקשר דתי או חיפוש אחר אמונה מסוימת, אלא תהליך אישי ואינטימי מאוד שמספק נקודות מחשבה ותובנות על החיים, כאשר בסופו נסללת הדרך להשגת המטרות שהוצבו בתחילתו.
מהו מסע רוחני: דמות מצוירת של איש יושב ישיבה מזרחית

הטיפים שיעזרו לכם לצאת למסע רוחני מוצלח

כל אחד מאיתנו חי חיים אחרים לגמרי, בא מרקע שונה, חווה דברים שאינם דומים לניסיון חייו של אף אדם אחר (גם אם יש לפעמים דמיון מסוים ביניהם) וחשוב מכל, מאמין בדברים אחרים. למעשה, החיים של כל אחד מכם לא דומים אפילו במקצת לאלו של בן המשפחה הקרוב ביותר אליכם, לכן כל מסע הוא ייחודי לגמרי. כמו כן, חשוב לדעת שאין גיל מתאים יותר או מתאים פחות כדי לצאת אל המסע, יש כאלה המוכנים מגיל צעיר מאוד ואילו אחרים יכולים לצאת אליו בגיל מבוגר הרבה יותר, הכל תלוי במוכנות הנפשית של כל אדם ואדם. כדי לצאת אל המסע הזה כדאי להשתמש בכלים מנחים שיעזרו לכם בדרך על מנת שלא תיפלו לייאוש או תסטו מהקו המנחה אתכם. אתם לא צריכים לבצע את העצות הללו צעד אחר צעד בסדר מסוים וגם אין חובה להשתמש בכולן, במקום זאת פשוט כדאי שתעשו זאת לפי הצורך שתרגישו לאורך המסע.

1. הגדירו יעד שאליו אתם רוצים להגיע

כמו שבחיים האמיתיים נסיעה למקום כלשהו דורשת תכנון, גם במסע רוחני צריך להגדיר יעד, זאת מכיוון שבלי תכנון וידיעה מקדימה לאן שואפים להגיע, לא תהיה כל התקדמות. נכון, להבדיל מנסיעה ליעד מסוים בכלי רכב, במסע רוחני לא תמיד יודעים מראש מהו היעד הסופי, וזה בסדר, כיוון שהוא עתיד להשתנות במהלך הזמן, אך וודאי ישנו כיוון אליו מכוונים. אם אתם מעוניינים להתחיל את המסע שלכם, עליכם להגדיר מראש את המטרה הסופית שאתם רוצים להגיע אליה ולדבוק בה. אל תתייאשו אם במהלך הדרך לא הכל הולך בצורה חלקה, כי אם תדבקו בה אולי תזכו לגלות את המטרה העיקרית שלכם בחיים.

2. אל תיתנו לאחרים לשנות את המסלול שלכם

כפי שכבר ציינו בתחילה, לכל אדם יש מסע אישי משלו ואין דרך אחת שתואמת לאדם אחר כמעט בשום צורה. עליכם למצוא את האומץ לעמוד על שלכם ולהמשיך במסע גם אם אחרים ינסו לכפות עליכם את דעתם, או לומר לכם שישנו רק שביל אחד שיוביל אתכם אל היעד ושכל שאר הנתיבים יובילו אתכם לשום מקום. אתם צריכים לצאת מנקודת הנחה שהנתיב שנבחר על ידיכם הוא הכי טוב עבורכם, וכי הדרך שמתאימה עבור אדם אחר, תואמת רק לו ואל לכם לנסות ולחקות אותה. הדבר החשוב הוא שתמצאו את הנתיב שלכם, וחשוב עוד יותר שיהיה לכם את האומץ ללכת בשביל שבחרתם ולא לפחד לעמוד מול אלה המנסים להכתיב לכם נורמות שאינן תואמות לכם.
מהו מסע רוחני: מפת דרכים פרושה בתוך רכב

3. הכינו מפת דרכים

כעת, לאחר שהגדרתם את היעד אליו אתם שואפים להגיע ויש לכם הערכה גסה לאן המסע הרוחני אמור להוביל אתכם, זה הזמן להכין מפת דרכים. מטרת המפה היא לשמש כאסטרטגיה כתובה שתנחה אתכם בדרך בה אתם מתכוונים ללכת אל היעד. במפה תוכלו לפרט את המטרות הספציפיות שלכם, עד כדי ירידה לפרטים על מה אתם מתכוונים לעשות על מנת להגיע אל המטרות שלכם. כאשר אתם נמצאים בשלב פיתוח מפת הדרכים, חשוב שתשימו את הדגש על מספר מטרות משמעותיות שאותן אתם רוצים להשיג, דרגו אותן לפי סדר החשיבות שלהן ופעלו לפיהן. לאחר שתעשו זאת, אתם תיווכחו לדעת עד כמה המפה הזו חיונית.  

4. כתבו יומן מסע

חשוב שתדעו כי המסע הרוחני שלכם לא התחיל רק מהרגע בו החלטתם שאתם יוצאים אליו, אלא מהיום בו יצאתם לאוויר העולם. כל החוויות שעברו עליכם במהלך כל שנותיכם, לא חשוב אם הן היו רגעים של שמחה או עצב, הן אלו שעיצבו אתכם ואחראיות על הדרך בה אתם רואים וחווים את העולם כיום. במהלך המסע הרוחני שלכם, אתם תגלו שכל החוויות הללו תרמו לתובנות חשובות, והן משחקות תפקיד משמעותי בדרך שתהפוך אתכם לחכמים וחזקים יותר.
 
כדי שתוכלו לעקוב אחר הפעולות שעשיתם ולנסות למצוא מה עליכם לשפר ומה לשמר, כתבו יומן מסע - הכתיבה יכולה להיות דרך מעולה לתעד את הדברים שעוברים עליכם בתהליך. רשמו ביומן אירועים שהשאירו בכם רושם וכאלה שחשוב לכם לזכור, זאת כיוון שלעיתים אנו נוטים לשכוח פרטים. יתרה מזאת, תיעוד שכזה יכול לתת לכם הצצה אל תוך עצמכם ויסייע לחזק חולשות ולשנות דברים שהתגלו כגורמים לא רצויים בחייכם.
 
מהו מסע רוחני: אישה אוחזת תינוק

5. החליטו עד כמה המסע משחק תפקיד בחיים שלכם

עבור אנשים מסוימים, המטרה הגדולה ביותר בחיים שלהם היא המרדף אחר המסע הרוחני שלהם והמקום שאליו הוא מוביל אותם. יש כאלה אשר יקדישו את כל חייהם למסע הזה וזה בסדר גמור, אך דרך זו לא נכונה עבור כולם. לכן, כדאי להחליט כמה זמן מהיממה אתם רוצים להקדיש למסע שלכם, נסו להבין מה אתם רוצים להשיג ומהו משך הזמן שעליכם להשקיע כדי שתוכלו להשיג את מבוקשכם נכון לשלב בו אתם נמצאים. עם זאת, אל תחשבו על המסע שלכם כטיול עם התחלה וסוף קבועים, במקום זאת נסו לחשוב עליו כמסע צמיחה לאורך כל החיים. אתם יכולים לנסות לשלב היבטים חדשים אל תוך חייכם, ולבדוק את קצב ההתקדמות ביומן שלכם, כך צעד אחר צעד תוכלו להשיג שינוי עמוק בחייכם.
 

6. אין התחלות טובות בלי טעויות

לפעמים כאשר מתחילים משהו טוב נתקלים בעיכובים בלתי צפויות, כאילו שיש כוח מסוים שמנסה למנוע מאיתנו לבצע את המהלך הטוב ביותר עבורנו. לכן כדאי שתדעו שלא ניתן לתכנן את הכל מראש, וגם אם דברים לא מסתדרים בדיוק כפי שרציתם, אל תתנו למכשול הזה להרתיע אתכם מלהמשיך את המסע שלכם ומומלץ שתראו בו אתגר בלבד. אם נתקלתם בבעיה בדרך, נסו נתיב אחר והתמידו עד שתצליחו, תראו את החוויות הללו כשכר לימוד לעתיד, וכן, יכול להיווצר מצב בו תצטרכו לעבור יותר משני מסלולים קשים בדרך אל היעד, והפתרון יימצא דווקא בשלישי, ברביעי וכן הלאה. דעו שזה בסדר לשנות מסלול כל עוד אתם החלטתם בעצמכם לשחרר את הדרך הקודמת ולא בגלל שמישהו אחר כפה זאת עליכם. אם טעיתם, אל תענישו את עצמכם בשל כך, הטעות היא אנושית. צאו מנקודת הנחה שכולם כאן כדי לחוות, ללמוד ולצמוח, רק כך תוכלו למנוע מעצמכם לעשות את אותה טעות שוב בעתיד.
 
מהו מסע רוחני: לב ומוח במאזניים

7. כבשו את המוח ואת האגו שלכם

עיסוק במסע הרוחני פירושו לקחת אחריות על חייכם ועל הפעולות שאתם עושים כדי להפוך לבני אדם טובים יותר, הדרך לעשות זאת היא על ידי שליטה על המוח וריסון האגו. לאחר שתצליחו לכבוש את היעד הזה ותוכלו לגרום להם לציית לרצונות שלכם, ההתקדמות במסע שלכם תהיה מהירה יותר, אחרת המוח והאגו הם אלו שינווטו אתכם כפי שירצו ובקצב שלהם. כדי להגיע למצב של שליטה עצמית גבוהה כל כך, עליכם לרסן את ה"דיבורים" שבתוך ראשכם ולשים לב לכל השפעה של מחשבותיכם על ההתנהגות שלכם ועל האופן בו אתם מבדילים בין מציאות לדמיון. מצאו דרכים לחשיבה חיובית, ופתחו אסטרטגיה לצורך טיהור דעתכם כדי להשתלט על תהליך המחשבה.

8. התחילו ללמוד מהקשיים של החיים שלכם

החיים הם בית ספר אחד ארוך, בכל שלב בו נמצאים ישנם רגעים יפים, אך ישנם גם זמנים של קושי, סבל ומשבר. בדרך כלל התגובה של רוב האנשים היא להמשיך הלאה ולהמתין עד שהתקופה הקשה תעבור, אבל אדם הנמצא במסע רוחני, לוקח צעד הצידה ומסתכל על התמונה הגדולה. אם תתעלמו ממה שקורה לכם בחיים, אתם פשוט עוברים את הסבל הזה לחינם, אבל אם אתם מחשיבים את הקשיים שלכם לשיעורים שאתם צריכים לעשות כדי להשתפר בחיים, זה אומר שעשיתם קפיצות דרך גדולות ומשמעותיות בחיים שלכם.
 
זה נכון, החיים הם לא שחור או לבן וישנם קשיים ואתגרים כואבים מאוד שעוברים במהלך המסע הזה שנקרא "חיים", אבל אם תביטו לאחור ותסתכלו על העבר ועל הדברים שחוויתם ועיצבו אתכם לטובה, אתם תבינו שלכל דבר יש סיבה - אתם תיווכחו שהחוויות לא מקריות וכל מה שעוברים במהלך החיים מוביל בסופו למשהו טוב יותר.
 
מהו מסע רוחני: ילדה מצמידה ידיים ומתפללת בשדה

9. לכו בעקבות תחושת הבטן שלכם

לאנשים רבים אשר יוצאים למסע רוחני לא ברור לאן הוא יוביל אותם, הם פשוט מרגישים דחף פנימי שמניע אותם לעשות משהו כדי לשנות את חייהם. ברוב המקרים אנשים אלו יוכלו להעיד שעמוק בתוך עצמם, הם יודעים שזו ההחלטה הנכונה. כאשר הם פועלים לפי הדחף הזה, הם לא מחפשים את היתרונות והחסרונות שבעניין, אלא הם סומכים על עצמם ועל ההחלטה שלהם שתוביל אותם בכיוון הנכון. לכן, אם החלטתם שאתם יוצאים למסע רוחני אזרו אומץ ועקבו אחר תחושת הבטן שלכם בכל זמן, היא יכולה להוביל אתכם למקומות טובים ביותר. בנוסף, עליכם להתגבר על החששות המתעוררות ולא לתת לדאגות או לספקות להתל בכם. אותה תחושת בטן, אינטואיציה, אינסטינקט או כל הגדרה אחרת היא ההדרכה הגבוהה ביותר שתוכלו לקבל, והיא תמשוך אתכם לדברים הנכונים ברוב המקרים.

10. אמצו את הבלתי נודע

לאחר שתיישמו את העצה הזו אתם תגלו שהבלתי נודע ממש לא מפחיד כפי שחושבים - זכרו שאם אתם תמיד צועדים בדרך המוכרת לכם, אתם תמיד חוזרים אל אותה נקודת התחלה. כדי לעשות שינוי אמיתי ולהצליח להגיע אל המטרה שלכם, עליכם לחקור נתיבים חדשים ולראות לאן הם מובילים אתכם. כאמור, לא כל דבר בחיים יכול להיות מתוכנן לגמרי, ואשליה של וודאות רק מגבילה את ההתקדמות, במיוחד במסע רוחני. אם יש לכם את האומץ לאמץ את הלא נודע, יוצגו בפניכם הזדמנויות רבות שכמותן לא הכרתם קודם. אל תפחדו מהן, כי העובדה שהן שונות מכל מה שכרתם עד היום מרמזת על כך שהמסע שלכם הביא אתכם למקום חדש - מקום שאולי יאפשר לכם ליהנות מהחיים שלכם ולהגשים את המטרות שלכם בדרכים יעילות ומפתיעות.
 
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.