maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

חשוב לדעת: זיהוי מוקדם של סרטן הריאות מפחית את סיכויי התמותה ב-20%!

כולנו יודעים כמה חשוב להגן על הגוף שלנו ממחלות הסרטן השונות שעלולות לפגוע בנו באופן מהותי, ובעיקר מהסוג המסוכן ביותר – סרטן הריאות. המחלה הנוראית הזו תוקפת מעל ל-2,000 איש בשנה בישראל בלבד, כש-85% מבין כל מקרי סרטן הריאות מקושרים באופן ישיר לעישון. הסיכון עולה משמעותית ככל שמעשנים יותר. כמות העישון מחושבת לפי 'שנות חפיסה' המוגדרות כמספר החפיסות ליום במשך שנה אחת. למשל, חבילה אחת בכל יום במשך 30 שנה, כלומר 20 סיגריות מדי יום במשך שלושה עשורים, או לצורך העניין 2 חבילות ביום (40 סיגריות) ב-15 שנה מהווים 30 שנות חפיסה. הנתון המדאיג ביותר הוא רמת התמותה מסוג הסרטן הקטלני הזה, שעולה על רמת התמותה מסרטן השד והמעי הגס בנשים או סרטן הערמונית, המעי הגס והלבלב בגברים גם יחד. זאת על פי ד"ר דקל שלומי, מומחה לרפואה פנימית וריאות ברשת מרפאות מור. החדשות הטובות הן שאבחון מוקדם של המחלה יכול להפחית את הסיכון לתמותה ב-20%, וזה משמעותי בייחוד למעשנים, אך לא רק. בכתבה הבאה תגלו מי עוד נמצא בסיכון פרט למעשנים, איך מגלים את סרטן הריאות לפני שנהיה מאוחר מדי ומה ההבדל בין סוגי הבדיקות השונות. 
 
זיהוי מוקדם של סרטן ריאות: סיגריה ועשן

הגורמים שמובילים לסרטן ריאות

כפי שצוין, עישון כבד במשך שנים רבות מוביל לעיתים לסרטן ריאות, ולמעשה הסיגריות מסכנות את הגוף גם בסרטן מסוגים אחרים, כמו סרטן המעי הגס, סרטן השד וסרטן דרכי השתן. מפתיע לגלות שדווקא נשים נמצאות בסיכון גבוה יותר מגברים, זאת בין היתר בשל תוצאות שהתגלו במחקרים אשר לפיהן לנשים קשה יותר להפסיק לעשן, הן שואפות את העשן עמוק יותר לתוך הריאות והינן רגישות יותר לחומרים המסרטנים שבסיגריות ביחס לגברים.
 
פרט לכך, גם מי שאינו מעשן נמצא בסכנה לחלות בסרטן ריאות, אולם רק 10% מבין החולים בסרטן ריאות הינם אנשים שלא מעשנים. עישון פאסיבי באופן קבוע למשל, מגביר את הסיכון לחלות בסרטן ריאות, וכך גם היסטוריה רפואית משפחתית של סרטן ריאות וחשיפה לחומרים מסוכנים, כמו אסבסט, גז ראדון, כרום, ניקל, ארזן, פיח וזפת.

איך גילוי מוקדם של סרטן ריאות עוזר לשפר את סיכויי ההחלמה?

אדם שאובחן בסרטן ריאות לאחר שהחל לחוות תסמינים כמו שיעול עם ליחה המלווה בדם, איבוד תיאבון, עייפות מתמדת, נפיחות בבלוטות הלימפה בצוואר, כאבים בחזה וקוצר נשימה, כבר יהיה בעל סיכויי החלמה נמוכים, ואף ניתן לנבא כי תוך 5 שנים או פחות לאחר האבחון מצבו יחמיר עד כדי כך שלא ישרוד את המחלה – זה המצב שהרופאים בישראל נתקלים בו ב-85% ממקרי סרטן הריאות. עם זאת, במחקר שנערך במכון האמריקאי הלאומי לסרטן נמצא כי בדיקת CT ריאה לגילוי מוקדם של סרטן הריאות אצל אנשים בגילאים 55-74 מסייעת להפחית את סיכויי התמותה ב-20%, אפילו אם מדובר במעשנים כבדים.
 
הסיבה לכך שבדיקה מקדימה של סרטן הריאות מסייעת להגביר את סיכויי ההחלמה נובעת מכך שאותה בדיקה מאפשרת לרופאים לגלות נגעים זעירים של הסרטן בריאות – עוד לפני שהגידול הספיק להתפשט לאיברים אחרים. כתוצאה מכך סיכויי הריפוי גדלים וניתן לעצור את המחלה לפני שהיא מתפתחת ופוגעת קשות בבריאות.
 
זיהוי מוקדם של סרטן ריאות: רופא מחזיק צילום ריאות

איך מאבחנים סרטן ריאות?

בדיקה לאבחון סרטן ריאות מתבצעת בעזרת מכשיר CT, כשלקראתה אין צורך לקבל הזרקה של חומר ניגוד כמו בבדיקות אחרות, משמע מדובר בבדיקה פשוטה ומהירה. את הנבדק משכיבים על מיטה שנכנסת אל תוך מכשיר ה-CT, ולאחר מכן מתבקש הנבדק שלא לזוז, זאת על מנת שלא תתקבל תמונה מטושטשת מדי - לעיתים הנבדק מתבקש לעצור את נשימתו למשך זמן קצר. הבדיקה מתבצעת עם מינון קרינה נמוך על ידי טכנאי מוסמך, ולכל אורכה ניתן לדבר איתו ולשמוע אותו בעזרת אינטרקום. לבסוף התוצאות מועברות לפענוח על ידי רדיולוג מומחה. בדיקה זו מתבצעת באופן קבוע ברשת מרפאות מור, ועל פי ההמלצות של הארגון האמריקאי לרפואה מונעת, כדאי לבצע אותה אחת לשנה בין הגילאים 55-80 אם אתם מעשנים בכמות של 30 שנות חפיסה לפחות ב-15 השנים האחרונות. 

מה מתגלה בבדיקת CT ריאה בהקשר לסרטן הריאות?

ד"ר שלומי מציין כי בבדיקת CT ריאה מתגלים ממצאים חשודים קטנים (נודולים/קשריות) אצל רבע עד שליש מהנבדקים, אך לאחר הליך פולשני, כ-95% מתוכם מתגלים כלא מסוכנים ושפירים. יחד עם זאת, יש לבדוק כל ממצא חשוד אצל רופא ריאות, משום שמחקרים הראו שבירורים מסוג זה אכן מסייעים להפחית את אחוזי התמותה מסרטן הריאות. לכן, לאחר בדיקת CT ריאה אל לכם לחשוש יותר מדי, משום שרוב הסיכויים הם שאינכם נמצאים בסיכון, אך עבור הסיכוי הקלוש מומלץ שתבדקו את עצמכם ותשמרו על גופכם מפני מחלת הסרטן הנוראית – החיים שלכם נמצאים בידיים שלכם. מומלץ לקבל סיוע בהפסקת עישון (סדנאות בקופות החולים, תחליפי ניקוטין או כדורים במרשם) אשר מפחיתה משמעותית את הסיכון לסרטן ריאות ומחלות קטלניות נוספות.

מעוניינים לבצע את הבדיקה לגילוי מוקדם? מלאו את פרטיכם

בלחיצתך "שלח" הינך מאשר להעביר את הפרטים למור - רפואה מתקדמת בשבילך
 

מקור התמונות: Thinkstock, Shutterstock

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו