print header

לימודי הוראה - ההבדלים בין הוראה ביסודי לבין העל יסודי

 סטודנטים להוראה מתלבטים לעיתים קרובות בין תעודה שתאפשר להם ללמד בבית ספר יסודי לבין תעודה שמתאימה לחינוך במסלול על יסודי. ההבדלים בין המסלולים רבים מכפי שנהוג לחשוב וכדאי להכיר אותם לפני שמקבלים החלטה שכן הכשרת מורים מתבצעת בהתאם לקהל היעד העתידי שלהם. ההבדל הבולט ביותר הוא בין לימודי הוראה לבתי ספר יסודיים, לבין הוראה לבתי ספר על יסודיים והוראת חינוך מיוחד. בכל מסלול לימודים שורה ארוכה של נושאים שמבדילים אותו משאר התחומים. המטרה של מערכת החינוך היא לדאוג להכשרה מתאימה של המורים, מה גם שבחירת המסלול יכולה לסייע להם למצוא סיפוק ואתגר במקצוע. במילים אחרות, הבחירה במסלול הוראה מסוים היא בעלת משמעות הרבה יותר גדולה מכפי שנהוג לחשוב...
 
מורה על רקע נוסחאות במתמטיקה
 
משרד החינוך והמכללות מעמידים לרשות הסטודנטים כלים שיכולים לסייע להם לבחור מה ללמד. ברשימת הכלים ניתן למצוא יועצי לימודים שמכוונים את הסטודנט, מבחני אישיות ואפשרות להשתתף בשיעורים מסוימים. עם זאת, ההבדלים בין הוראה ביסודי לבין העל יסודי לא תמיד ברורים למי שלא בקיא בענף וכדאי להכיר אותם. 

קהל יעד, סגנון הוראה והתנהלות מול הורים

יש כמה פקטורים שמדגישים את ההבדלים בין הוראה ביסודי לבין הוראה בעל יסודי. הפקטור הבולט ביותר הוא קהל היעד. הוראה לילדים בכיתות א'-ו' שונה מטבעה מהוראה מול תלמידים בחטיבת ביניים ובטח שמול תלמידים בתיכון. לא כל המורים מוצאים שפה משותפת מול תלמידים בבית ספר יסודי, לעומת כאלה שמצליחים להסתדר דווקא עם הילדים הקטנים. לעומת זאת, יש מורים שקל להם ללמד בתיכון אבל קשה להם בחטיבת הביניים, ולהיפך.
 
פקטור משמעותי אחר שמחדד את ההבדלים בין הוראה ביסודי לבין העל יסודי הוא סגנון ההוראה עצמו. הוראה בבית ספר יסודי מחייבת את המורה להיות פורה, לחשוב מחוץ לקופסה ולתכנן בעצמו את מהלך השנה ואת מערכי השיעור. גם מורה בתיכון צריך כמובן להיות יצירתי, אבל הוא כפוף הרבה יותר לתכניות הלימודים של משרד החינוך ולכן מוגבל מטבע הדברים בכל הקשור למערכי השיעור. מורה בחטיבת ביניים ובתיכון נדרש להכין את התלמידים לבגרות ונמדד לפי ציונים, בעוד ששיקולים כאלה קיימים פחות בחינוך היסודי, שמתמקד יותר בפעילויות והקניית ערכי יסוד.
 
עוד פקטור שהרבה סטודנטים מתעלמים ממנו בגלל חוסר היכרות עם המקצוע הוא ההתנהלות מול ההורים. בהכללה, הורים בבתי ספר יסודיים נמצאים במערכת יחסים צמודה יותר עם המורים, לפחות בשנים הראשונות. בהמשך הדרך וכאשר התלמיד מגיע לחטיבת הביניים והתיכון, הוא מגלה עצמאות גדולה יותר, וההתנהלות של המורים היא בעיקר מולו. הורים לילדים בגילאים צעירים חוששים בעיקר מהמעבר מהגן לכיתה א', ואילו הורים לילדים בתיכון שמים דגש על הבגרויות. שיתוף הפעולה עם המורים חיוני בשני המקרים להצלחת התלמיד, אך בתיכון יש דרישה גבוהה יותר מצד ההורים לסיוע מצד המורים מחוץ לשעות הלימודים, כמו למשל באמצעות שיעורים פרטיים, עזרה בשיעורי בית, מתן הקלות, זמינות לשאלות לפני מבחני הבגרות וכדומה. לכל זה יש השפעה ישירה על עבודת המורה ברמה היום יומית ועל התנהלותו בתוך ומחוץ לבית הספר.
מורה יושבת בכיתה

כך תדעו באיזה כיוון הוראה לבחור

סטודנטים שמתלבטים בין מסלולי הוראה צריכים לקחת בחשבון מספר שיקולי מפתח. השיקול הראשון הוא איזה נושא הם רוצים ללמד, אם מתכננים ללמד תקשורת או פיזיקה צריך לקחת בחשבון שנושאים אלה נמצאים פחות בבתי הספר היסודיים לעומת מקצועות כמו חשבון ואנגלית. סטודנט שיודע מה הוא רוצה ללמד אך לא איפה הוא רוצה ללמד, יכול להיעזר בשיקול הזה עוד לפני שהוא נרשם לאקדמיה.
 
שיקול שני ולא פחות חשוב קשור לביקוש למורים באזור המגורים של הסטודנט. זה שיקול שרלוונטי בעיקר לאקדמאים שמבצעים הסבה להוראה, כי בדרך כלל אין להם גמישות רבה בבחירת מקום עבודה, אך הוא יכול לסייע גם לסטודנטים בתחילת הדרך. הדרך לבדוק את הביקוש למורים בבתי ספר יסודיים מול תיכונים וחטיבות ביניים היא ליצור קשר עם המנהלים בכל אזור, לברר פרטים באתר האינטרנט של משרד החינוך, ובמידת הצורך להיעזר גם בהיכרות אישית עם מורים מסוימים.

מתי מחליטים לאיזה כיוון הוראה הולכים?

היתרון של סטודנטים להוראה הוא שהם יכולים לשנות את הכיוון שבו בחרו גם אחרי שהם מקבלים תעודת הוראה ורישיון מטעם משרד החינוך. הם אמורים לכאורה לבחור מסלול הוראה מסוים כאשר הם נרשמים ללימודים, אבל אין מניעה לבצע הסבה נוספת. הסבה מלימודים בבית ספר יסודי ללימודים בעל יסודי היא פשוטה מכפי שנהוג לחשוב. לצורך השוואה, הסבה לחינוך מיוחד תהיה הרבה יותר מורכבת ותחייב מספר גבוה יותר של שעות לימוד. במילים אחרות, מורים שמתחילים ללמד בבית ספר יסודי ומגלים שזה לא מתאים להם, יכולים לבצע הסבה לעל יסודי. גם בתוך החינוך העל יסודי הם יכולים לבחור בין חטיבת הביניים והתיכון. 
 
התפקיד של המורים משתנה לפי שכבת הגיל ומושפע מהתגובות של התלמידים לא פחות מאשר נושאי הלימוד עצמם. מורה מקצועי יידע לגלות גמישות ויהיה מספיק בטוח בעצמו כדי לבצע התאמות ושינויים. יש הרבה מורים שמגלים רק לאחר זמן רב שמתאימים לבית ספר יסודי או על יסודי. סטודנט שלא יודע מה מתאים לו בשלבי ההכשרה הראשונים לא צריך להרגיש יוצא דופן, כי מדובר ביכולת שנצברת עם השנים. רק אחרי שמנסים בפועל את ההוראה בבית ספר יסודי לעומת הוראה בחטיבת ביניים או בתיכון ניתן להבין לעומק את ההבדלים. 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו