print header

הדברים המפתיעים שעשויים לגרום להשמנה


אכילת יתר והיעדר פעילות גופנית עשויים להיות הגורמים העיקריים להשמנה, אבל מסתבר שהם לא היחידים. מחקרים שנעשו על בסיס נתונים מ-20 השנים האחרונות, הראו כי הדברים הכי פחות צפויים, יכולים לגרום לעלייה במשקל גם כן. מהסרת השקדים, דרך מחסור בשעות שינה ועד צריכת תרופות פסיכיאטריות, לפניכם 9 גורמים מפתיעים שעשויים לגרום לעלייה במשקל.

השמנה
 

זן של נגיף התקררות
לילדים שנחשפו לזן מסויים של וירוס הצטננות שנקרא אדנו וירוס adenovirus 36 יש סיכוי גבוה יותר לסבול מהשמנה, מאשר ילדים שלא נחשפו לנגיף, כך על פי ממצאים שהתפרסמו בכתב העת Pediatrics. אדנו וירוס הוא נגיף שגורם לדלקות בדרכי הנשימה, העיניים וכן במערכת העיכול ובשנת 2009, גילה ד"ר ניחיל דורנדאר כי יש קשר ישיר בין כמות הנוגדנים לנגיף לבין כמות השומנים הנמצאים בדם.
במחקר שכלל 124 ילדים, נמצא כי כמעט 80% מאלה שנחשפו לנגיף סבלו מהשמנת יתר; הם שקלו בממוצע 23 ק"ג יותר מילדים שלא נחשפו לנגיף.

הפעלת מזגן
כאשר חיים בטמפרטורה נוחה כל הזמן, הגוף לא מתאמץ לשמור על קור או חום, כך עולה ממחקר שנערך בשנת 2006 והתפרסם בכתב העת הבינלאומי להשמנה. המחקר התבסס על נתוני ההשמנה בארה"ב והראה כי באזורים הדרומיים במדינה, שם נמאים אחוזי ההשמנה הגבוהים, אחוז הבתים הממוזגים עלה מ-37% בשנת 1978 ל-70% ב-1997.

אמא במשרה מלאה
לילדים לאמהות שעובדות במשרה מלאה, יש סיכוי גבוה יותר להיות שמנים מאשר ילדים לאמהות שנשארות בבית, כך עולה ממחקר שפורסם במאי האחרון בכתב העת האמריקני לאפידמיולוגיה. חוקרים מאוניברסיטת קולג' לונדון אספו נתונים של 8,552 ילדים משנת 1965 והשוו את משקלם לנתונים של 1,889 ילדים משנת 1991. הם מצאו כי הילדים משנות ה-90, שאמהותיהם עבדו במשרה מלאה, נטו לסבול מהשמנת יתר. עם זאת, החוקרים מסתייגים ומסבירים כי פרמטרים של תזונה או פעילות גופנית לא נלקחו בחשבון והם צפויים להסביר חלק מהתוצאות.

מחסור בשעות שינה
אנשים שלא ישנים מספיק שעות בלילה, מגבירים את הסיכון שלהם להיות שמנים, כך עולה ממחקר שהתפרסם בשנת 2007 בכתב העת Archives of Disease in Childhood . מספר שינויים הורמונליים כמו למשל אי סבילות לגלוקוז (שמעלה את השכיחות להופעת מחלת הסוכרת), מתרחשים כשהגוף לא מקבל מספיק מנוחה.
לפי מחקר שהתפרסם בשנת 2009 בכתב העת Critical Reviews in Food Science and Nutrition, חוסר שעות שינה יכולות לדרבן רעב, לגרום לעייפות שמפחיתה פעילות גופנית ולפגוע בתפקוד התקין של הפעילות המטבולית, מה שעשוי להוביל לעלייה במשקל.

הוצאת השקדים
חוקרים מאונברסיטת סנט לואיס במיזורי ארה"ב, מצאו שילדים שעברו ניתוח להוצאת שקדים, נוטים לעלות במשקל, בהשוואה לילדים שלא עברו ניתוח כזה. החוקרים, בחנו 9 מחקרים שפורסמו בין השנים 1970 ל-2009 ומצאו שמסת הגוף (BMI) של הילדים שעברו ניתוח להוצאת השקדים עלתה בטווח של 7 שנים לאחר הניתוח מ-6.5% ל-8.2%. החוקרים מסבירים שהסרת השקדים יכולה להגביר את התיאבון של הילד.

אור בלילה
שמירה על אור דולק בלילה יכולה להוסיף כמה ק"ג, כך עולה ממחקר שפורסם באוקטובר האחרון בכתב העת PNAS של האקדמיה הלאומית למדעים. במחקר, שנערך על עכברים שצרכו את אותו המזון וביצעו את אותה פעילות גופנית, נמצא כי אלה שנחשפו לאור עמום בלילה עלו במשקל בטווח של 50% יותר, במשך 8 שבועות, מאשר עכברים שבילו את לילותיהם בחשיכה מוחלטת. הסבר אפשרי לתופעה מבוסס על העובדה כי
תאורה לילית או חשיפה אל אור במהלך הלילה, מעודדת ערות ומדכאת את פעילות המלטונין (הורמון החושך). ההשפעה של המלאטונין מואטת באופן מיידי כאשר רשתיות העיניים נחשפות לאור, מה שעשוי להשפיע גם על יעילות תהליכים נוספים כמו למשל: יצירת הורמון הגדילה, ויסות תהליכי הזדקנות, השפעה על מחזורי הרבייה, שינויים בפיגמנטציה של העור ופעילות נוגדת סרטן.


אמא מבוגרת
לילדים לאמהות מבוגרות יש סיכוי גבוה יותר לסבול מהשמנה, כך עולה ממחקרים שונים. במחקר שנערך בשנת 2007 ופורסם בכתב העת Archives of Disease in Childhood נמצא כי לילדים שנולדו לנשים בגילאי 30 ומעלה היו אחוזי שומן שנעו בין 2.6% ל-2.8% יותר מאשר אצל ילדים שנולדו לנשים מתחת לגיל 25. מחקר משנת 1997 שהתפרסם בכתב העת של איגוד הרפואה האמריקני גילה שהשמנה נפוצה יותר בקרב ילדות בגילאים 9-10 שאמהותיהן ילדו אותן מעל גיל 35 בהשוואה לילדות באותו הגיל שאמהותיהן ילדו אותן כשהיו מתחת לגיל 21.

אמהות שצרכו תפריט עתיר שומן במהלך ההריון
חוקרים מאוניברסטית סינסינסטי ובית הספר לרפאוה בג'ורגיה ערכו מחקר על עכברים וגילו שאלה שהוזנו בדיאטה עתירת שומן נטו ללדת תינוקות גדולים יותר מאלה שהוזנו בדיאטה רגילה, כך עולה ממחקר שפורסם בשנת 2009 בכתב העת  FASEB. אלה שנולדו גדולים היו בסיכון גבוה יותר לסבול מהשמנה בגיל מבוגר יותר. התינוקות נולדו גדולים יותר בגלל השומן שצרכה האם ועבר דרך השלייה.

תרופות
ישנן תרופות שנלקחות באופן קבוע כדי למנוע דיכאון, בעיות שינה ולחץ דם, שעשויות לגרום לעליה במשקל.
מחקר שהתפרסם בשנת 2009 בכתב העת  Critical Reviews in Food Science and Nutrition גילה כי אחוזי ההשמנה בארה"ב הולכים וגדלים ביחס ישיר לשימוש בתרופות פסיכיאטריות, בעיקר נגד דיכאון. ליתק דיוק, שיעור ההשמנה בארה"ב עלה בשיעור של כ-5% בין 1988 ל-2002.

 

כמובן שאת כל המחקרים ניתן להסביר בהתייחס לפרמטרים נוספים, כך שלא ניתן לבצע הכללה חד-משמעית. אך אין ספק שמעניין לגלות כי משקל הגוף שלנו תלוי בקצת יותר מצריכת קלוריות...

 

 

מקור תמונה: Dreamstime

עריכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.