print header

עובדות ומיתוסים על כלבים וחתולים

ככל שזה נוגע לחיות המחמד שלנו, יש הרבה אגדות בדויות, אך גם הרבה עובדות לא ידועות. כדי לעשות סדר בדברים, ריכזנו עבורכם מידע שימושי למחזיקי חיות מחמד וגם לכאלה שלא. תוכלו ללמוד הרבה על בריאות חיות המחמד שלכם, התנהגותם והפרשנות שלה, כדי לשפר את חיי חיות המחמד האהובות עליכם. אם אתם לא מחזיקים בעל חיים, תוכלו למצוא מידע שימושי על התנהגותן של חיות והדרך להתמודד איתן.

נשיקה של כלב יכולה להעביר מחלות: עובדה.

חושבים שפה של כלב נקי יותר משל בן אדם? חישבו שנית. שיני הכלב מלאות בקטריות ויכולות לשמש מצע לגידול חיידקי סלמונלה ועוד. חיידקים אלה מגיעים לפיו של הכלב מאכילת מזון מקולקל או משימוש בלשונו כנייר טואלט לכן כדאי לשמור על פיו של הכלב נקי ולא לתת לו לאכול כל דבר. אם הכלב בריא ואתם שומרים על היגיינה סבירה שלו, לא צריך להיבהל מכל ליקוק, פשוט לא בפה.

חיות מחמד
 
 

אנשים יכולים להדביק חיות מחמד במחלות: עובדה.

לא נפוץ, אך אפשרי. שפעת החזירים פגעה בכלבים, חתולים וסמורים, אשר נדבקו מבעליהם החולים. בדרך כלל זה מתון, אך ישנם גם מקרי מוות. מחלה משותפת נוספת היא מחיידקי אי קולי. כדי להימנע מכך, וטרינרים ממליצים לבעלים חולים לשטוף ידיים עם סבון טרם טיפול בכלב וכן להימנע משינה באותה מיטה.

חיות מחמד
 
 

כלבים יכולים להריח סכרת: עובדה.

נשמע כמו פרק בסדרת בילוש, אך זו האמת. כלבים יכולים להריח ירידה דרמטית בסוכר בדם ולהתריע בפני הבעלים החולה. הם יכולים לעשות זאת על ידי נביחות, ליקוקים, שימוש ביד או ייבוב. ישנם כלבים שאולפו במיוחד למטרה זו עם יכולת דיוק של 90%.

חיות מחמד
 
 

לכלבים יש מבט אוהב: עובדה.

כשכלבך בוהה בך, זו יכולה להיות הבעת אהבה אמיתית ולא סתם תחנונים למזון. כלבים יכולים להביע אהבה כלפי אדם קרוב, בעוד כלפי כלב אחר או אדם זר, בהייה רצופה תיחשב לאיום. כמובן שלעיתים מבט של כלב יכול להביע אהבה כלפי ארוחת הערב שלך.

חיות מחמד
 
 

חתולים יכולים להתאהב נואשות: עובדה.

מומחי התנהגות מאשרים כי חתולים יכולים לסבול מחרדת נטישה כשהם מופרדים מאדם אהוב. זו יכולה להיות סיבה שחתול משתין על בגדים של בעליו כשאינו נמצא בבית. סימנים נוספים יכולים להיות כאשר חתול חוסם את דרכו של הבעלים לדלת, מיילל בזמן יציאה או רודף אחריו. חתולים עם חרדה קשה יכולים להקיא אוכל או להימנע ממזון מרוב דאגה וכולנו יודעים כמה חתולים אוהבים לאכול. במקרים חריגים, ניתן לנקוט בצעדים של תרפיה התנהגותית, כמובן תוך התייעצות בוטרינר.

חיות מחמד
 
 

כלבים מסוגלים ללמוד 250 מילים: עובדה.

הזנים החכמים ביותר של כלבים, יכולים להשתוות לילד בן שנתיים מבחינת הבנתם את אוצר המילים. הם יכולים להבין עד 250 מילים בעוד כלב ממוצע מגיע להבנה של 150 מילים. בין הזנים האינטיליגנטים ניתן למצוא את הקולי, פודל, רועה גרמני, גולדן רטריבר ודוברמן. כמובן שיש צורך לציין שכלבים אינם מוגבלים לאוצר מילים ומסוגלים לקרוא שפת גוף וקול, לעיתים בדיוק רב יותר מבני אדם.

חיות מחמד
 
 

חתולים לבנים הם חירשים לעיתים קרובות: עובדה.

חתולים עם פרווה לבנה עשויים להיות חירשים באוזן אחת או בשתיהן, בסיכויים גבוהים יותר מהשאר. תופעה זו נפוצה בעיקר אצל חתולים עם עיניים כחולות. כשרק עין אחת כחולה, יתתכן מאוד כי החתול חירש רק באוזן של אותו צד. בעלים של חתולים כאלה חושבים כי הם אינם אינטיליגנטים, אך ייתכן מאוד כי הם טועים. אצל חתולים ובעלי חיים בכלל, החושים הרבה יותר מפותחים ומשמעותיים ולכן פגיעה בהם עשויה להוריד דרמטית את תפקודו של חתול הנסמך עליהם מאוד.

חיות מחמד
 
 

חתולים לעולם ינחתו על רגליהם: מיתוס.

במרחקי נפילה קצרים זה יכול להיות נכון בשל עצם גב גמישה ביותר. אולם חתולים יכולים ליפול גם על איברים אחרים. מעבר לכך, הרגליים גם לא בולמות את הנפילה כפי שנהוג לחשוב בטעות. נפילה מגובה רב יכולה להסתיים בפציעות חמורות ביותר גם אם הרגליים פוגשות את הקרקע. ישנו סינדרום הגובה אצל חתולים עם גישה לחלון גבוה. הריכוז הגבוה שלהם בציפור, חרק או כל דבר אחר, יכול להביא אותם לאבדן שיווי משקל וצניחה אל הקרקע.

חיות מחמד
 
 

חתולים יכולים להריח דרך הפה: עובדה.

לחתולים יש איבר הרחה בחלק העליון של הפה, בו הם משתמשים בדרך כלל להריח חתולים אחרים. פעירת הפה נראית כהתנהגות מאוד תוקפנית, אך היא משמשת בעיקר להרחת נקבות מיוחמות.

חיות מחמד
 
 

כשכוש בזנב מסמן על כלב שמח: חצי מיתוס.

כלב מכשכש בזנבו בשלושה מצבי רוח שונים. הראשון והמוכר הוא שמחה. את המצב הזה נזהה כאשר הכלב נינוח למראה והזנב מונף בגובה בינוני. כאשר הכלב מכשכש בזנבו, אך הוא מתוח למעלה ונוקשה מאוד, הוא נסער, עצבני ובדרך כלל זה יבוא מתוך הגנה על טריטוריה. זנב מושפל המכשכש במהירות מצביע על כלב מפוחד וכנוע.

חיות מחמד
 
 

חתול נקשר לבני אדם מגיל צעיר מאוד: עובדה.

לעיתים נדמה כי חתולים הם בעלי חיים מרוחקים ולא חמים. יש אף מקרים של תוקפנות
בזמן האכילה. את זה ניתן להסביר בדרך כלל בשל חשיפה מאוחרת לבני אדם. מומחי התנהגות של חתולים טוענים כי חתולים צריכים להיחשף לחברה אנושית בצורה סדירה, עוד בשבעת ההשבועת הראשונים לחייהם. כל מצב אחר יכול להוביל לחתול מנותק שלא יקשר לבני אנוש לעולם. מספיק 5 דקות ביום בשבועות הראשונים בכדי להרגיל את הגור לנוכחות אנושית.

חיות מחמד
 
 

כלבים רואים בשחור לבן: מיתוס.

חוקרי כלבים אומרים כי כלבים רואים בגווני כחול-סגול ועוד הרבה יותר גוונים של אפור ממה שעין אנושית מסוגלת לקלוט. הם גם רואים טוב יותר באור חלש ומסוגלים לקלוט את התנועה הקלושה ביותר, תכונה שעושה אותם ציידים טובים. בדיקות טווח הצבעים מראות כי הם כנראה לא מבחינים בגווני אדום, כתום,צהוב או ירוק.

חיות מחמד
 
 

אף חם = כלב חולה: מיתוס.

טמפרטורת האף של כלבים משתנה בקלות והיא לא אינדיקציה טובה למחלה. האף יכול להיות חם ויבש מרביצה בשמש, או קר ורטוב לאחר טבילה בקערת המים. סימנים שכןיכולים להעיד על מחלה הם תשישות וכבדות, חוסר תיאבון, הקאות, שיעול וטמפרטורת גוף מעל 39.17 מעלות צלזיוס בבדיקה רקטלית. הלחות בחוטם נובעת מתעלות המובילות דמעות לאף.

חיות מחמד
 
 

צליעה יכולה ללמד על בעיה בריאות: עובדה.

כלבים יכולים להיכנס לוטרינר עם צליעה ולצאת עם איבחון של סרטן ריאות. סרטן בבית החזה יכול לגרום לעצמותת הרגליים להצמיח תאים ורקמות חדשים, מה שיביא לנפיחות וכאבים ברגליים. סימן נוסף ונפוץ יותר הוא שיעול. עם זאת, הדרך הטובה ביותר לגלות סרטן היא בצילום. כאבי הרגליים ואיתם הצליעה, יעלמו עם הטיפול בסרטן.

חיות מחמד
 
 

חתולים זקוקים לחלב: מיתוס.

המיתוס המושרש היטב הזה, לפיו חתולים זקוקים לחלב, עשוי לגרום להם שילשולים כיוון שמדובר בחלב פרה. להרבה חתולים אין את האנזים הדרוש לפירוק חלב הפרה והתוצאה עשויה להיות לא נעימה להם ולכם. העדיפו להאכיל אותם במזון חתולים ואם כבר בשר, שיהיה ללא עצמות, כנ"ל דגים.

חיות מחמד
 
 

כלבים צריכים לאכול עצמות: מיתוס.

המנהג הזה נעוץ במחשבה שכלבים ניזונים כמו אבותיהם, הזאבים. אולם הכלבים המבוייתים של היום יכולים להשיג את כל הסידן הדרוש להם ממזון כלבים ייעודי.  עצמות אמנם מספקות את הצורך של כלבים בלעיסה, אך הן מהוות סכנת חנק, פציעת הפה והקיבה, כאשר הן נשברות לחתיכות חדות, גם כשהן מבושלות. כל צעצוע גומי לעיס, או סתם כדור טניס, ישמשו תחליף הולם.

חיות מחמד
 
 

ליקוק מרפא פצעים של כלבים: מיתוס.

בניגוד לדיעה הרווחת, אין לריר של כלבים סגולות ריפוי, ההיפך הוא הנכון. בקטריות בפה יכולות לגרום לזיהומים ולעכב החלמת הפצע. כלבים גם מועדים לליקוק כפייתי שיכול להביא לפצעים. דרך הטיפול הטובה ביותר בפצע היא קולר קונוס המונע ליקוק הפצע ומאפשר לו החלמה עצמאית. אם הפציעה חמורה, כמובן שיש להגיע לוטרינר לצורך חבישה או תפירה ולהקפיד למלא אחר הוראותיו.

חיות מחמד
 
 

חתולים "מנשקים" עם מבטם: עובדה.

חתולים מתקשרים עם העיניים כדי להביע חיבה, הן כלפי חתולים הן כלפי בני אדם. מצמוץ כלפי חתול אחר נועד להביע הרגעה. כלפי בני אדם, מצמוץ איטי שכזה יביע חיבה ואף אהבה. מה שמדהים הוא שבהייה ארוכה חזרה כלפי החתול ומצמוץ איטי של בן האדם, יתפרשו אצל החתול כ- "נשיקה חזרה". התופעה קיימת אצל חתולי בית, חתולי רחוב ואפילו טיגריסים בטבע.

חיות מחמד
 
 

כלבים יכולים להתאהב: עובדה.

האם שני כלבים יכולים להתאהב זה בזה, או שהם יתחברו לכל כלב אחר בפארק? האנתרופולוגית אליזבת' מרשל תומאס אומרת כי כלבים יכולים להתאהב והיא תיעדה סיפור אהבה מדהים בין שני כלבים בספרה "חיי החברה של כלבים". היא טוענת שכמה כלבים יכולים לפתח מערכת יחסים כיוון שהם מוחזקים כחיות מחמד במחיצת האדם "נולדו לעשות מה שאנו רוצים ולא מה שהם רוצים".

חיות מחמד
 
 

עישון הורג כלבים וחתולים: עובדה.

עישון פאסיבי מגביר את הסכנה לשני סוגי סרטן קטלניים אצל חתולים - לימפומה וסרטן בחלל הפה. חתולי בית בבתים מעשנים מקבלים מנה כפולה, הן מהעשן עצמו והן מליקוק השאריות של עשן מהפרווה. כלבים עם חוטם מוארך עלולים לפתח גידולים באף בבתים מעשנים. כלבים עם חוטם קצר מועדים יותר לפתח סרטן ריאות.

חיות מחמד
 
 

חתולים מגרגרים כשהם נהנים: חצי מיתוס.

הצליל שמשמיעים חתולים כשמלטפים אותם מושמע גם כשהם סובלים וגוססים ואף אצל חתולות וגוריהן בזמן הנקה. הסברה אומרת כי זוהי פעולה של הרגעה עצמית.
 

חיות מחמד
 
 

כלבים יכולים לחייך: עובדה.

בעלי כלבים שמתעקשים על כך שכלבם מחייך, לא טועים בהכרח. פה כלבי יכול להביע רגש. כשהוא פתוח ורגוע הוא יכול להצביע על כלב שמח. אולם כלב המושך את שפתיו הקדמיות כלפי מעלה ומציג את שיניו הקדמיות מביע כניעה. זה בדרף כלל ילווה בצימצום עיניים, ותנוחה שפופה. זוהי הבעה שלא מעידה על סכנה ויכולה להקביל חיוך מבוכה של בני אדם. חשיפת שיניים צידיות וקדמיות במקביל, המלוות בנעיצת מבט קדימה, גרגור ועמידה זקופה, יהווה סימן לאיום, בניגוד לחיוך המבוייש. בכל אופן, אם יש לכם ספק, הניחו לכלב לנפשו.

חיות מחמד
 
 

כלבים מדברים עם העיניים: עובדה.

כשכלב מפנה את ראשו הצידה, אך שומר על קשר עין תוך מבט הצידה בזווית רחבה, הוא בדרך כלל מביע חשש או מנסה להגן על משהו. הכלב יראה את הרבה מהלבן שבעין והתגרות בו עשויה להוביל לנהמות או התפרצות זה יהיה מלווה במנח גוף מתוח. הסטת העיניים הצידה יכולה לבוא גם בסיטואציות אחרות. כשהוא רגוע, הוא יציג פחות מהלבן וגופו יהיה רפוי. אם הכלב עושה זאת בתנוחה שפופה תוך הפסק וחידוש של קשר העין בתדירות גבוהה, הוא מביע כניעה.

חיות מחמד
עריכה: בועז מזרחי

תרגום מאנגלית - מילה תרגומים

מקור ותמונות: medicinenet.com

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.