print header

גישור בין מתגרשים

עו"ד שירי אורון ועו"ד אלון אופנר

הכותבים הינם עורכי דין ומגשרים מנוסים בתחום דיני משפחה, מנהלים ביחד את מרכז "מתגשרים", מרכז גישור ויישוב סכסוכים.

מסתבר שאפילו שנות נישואים ארוכות אינן ערובה להכרות עם דפוסי הפרידה והצעדים בהם ינקוט בן הזוג, במקרה של גירושין מאוחרים.

אנחנו נוטים לחשוב כי אחרי שנים רבות במחיצתו של אדם, בוודאי התוודענו כבר לכל צדדיו, מגרעותיו וחסרונותיו (את אלו אנחנו בדרך כלל זוכרים הכי טוב) וכי אם נעמוד במצב של ריב גדול או פרידה חלילה, נדע בדיוק מה בן זוגנו עתיד לעשות ובהתאם, כיצד עלינו לנהוג על מנת להשיג יתרונות במצב של פירוק החבילה המשותפת.

הלכה למעשה, חלוף הזמן והחיים המשותפים כזוג אינם בהכרח מעידים על קנקנו של אדם בשעת כעסו.

יעקב ורינה, היו נשואים כארבעים וחמש שנים בקירוב. בשנים האחרונות, חוו קשיים רבים בשהייה אחד במחיצתו של השני, עד כדי כך שכל אחד מהם עשה כל שביכולתו על מנת שלא להיתקל בבן זוגו. יעקב ורינה היו בנתק כמעט מוחלט כשפנו אלינו, למרות שעדיין התגוררו יחד.

טענתה העיקרית של רינה סבה סביב איחוריו "הבלתי נסבלים" של יעקב. רינה חשה דחויה ומושפלת בכל פעם מחדש עת יעקב, קבלן עצמאי, בושש לבוא לאירועים המשפחתיים, לטקס של הבן בצבא, להצגה שקבעו ועוד כהנה וכהנה איחורים אשר לטענתה של רינה, לא אפשרו לנהל שגרת חיים תקינה. רינה אף הגיע למצב בו איבדה את האמון בבעלה, וחשדה כי הוא מקיים רומנים עם נשים אחרות וכי זו הסיבה לאיחוריו. לאור הנתק ביניהם, לא שיתפה רינה את בעלה בתחושותיה והן הלכו, התעצמו וגעשו בתוכה.

כשהילדים גדלו ועזבו את הקן, רינה ויעקב נותרו לבדם. העימותים הלכו ותכפו עד שרינה, בעצה אחת עם חברה, החליטה "לפרק את החבילה" ולהתחיל בהליכי גירושין מיעקב. היא פנתה לעורכת דין לקבלת ייעוץ ראשוני ונסעה לחופשה של מס' ימים לאילת על מנת לנקות את הראש ולבחור בדרך הפעולה הנכונה על מנת להתחיל את הפרידה.

יעקב, שלא היה אדם אימפולסיבי בדרך כלל, היה כעוס ופגוע מחשדותיה של אשתו וטענותיה כלפיו. כשחשד כי אשתו מתכננת פרידה, מיהר בו ביום שנסעה רינה לחופשה, והגיש תביעת גירושין בה הוא שוטח את כל עוונותיה של אשתו, את העובדה כי "ברחה" ממנו וכי גמל בלבו כי תם פרק חייהם המשותפים.

פעולותיהם של רינה ויעקב פגעו קשות האחד בשני, איש מהם לא ציפה כי כך השני יפעל.

כעבור מספר ימים הבינו השניים, בתיווך של בנם אשר נרתם לסייע להם, כי התנהגותם הקיצונית תוביל לשבר גדול, וכי למרות היות ילדיהם בגירים, עדיין משפחתם, ילדיהם ונכדיהם עלולים להיפגע בצורה קשה ביותר באם ימשיכו להתנהל בעוינות וניכור האחד כלפי השני.

בהליך הגישור של יעקב ורינה שערכנו, בררנו את הנקודות הכואבות, לרינה ניתנה הזדמנות אמיתית לדבר עם יעקב אודות איחוריו ותחושת ההשפלה שהיא חווה ממנו מזה שנים, יעקב הסביר לרינה מה הוביל אותו לפתוח נגדה בהליך גירושין מהיר וכמה פגעה בו. אמנם, רינה ויעקב החליטו כי עדיף לשניהם לחיות בנפרד ולהתגרש זה מזו, ואולם לראשונה מזה שנים שוחחו ביניהם בדרך מכובדת ופתחו לעצמם נתיב תקשורת חדש, לקשר העתיד להתקיים ביניהם כהורים וסב וסבתא לבני משפחתם.

במסגרת תהליך הגישור של רינה ויעקב, הגיעו השניים להסכמות לגבי חלוקת הרכוש, יעקב אף דאג לזכויותיה של בת זוגו בזקנתה במסגרת ההסכם שערכנו, ולמרות הבכי שליווה את ההליך בסופו יצאו שניהם מחוזקים ומתקשרים, לקראת דרך חדשה.

הליך הגישור, שהינו וולנטרי וחסוי, הינו הליך יעיל ואפקטיבי ואף זול משמעותית מכל הליך משפטי אחר. גישור מאפשר לצדדים, למרות השבר הכרוך בפירוק זוגיות / משפחה ולמרות הקונפליקטים הקיימים, למצוא דרך לשלום, להבנות ולתקשורת טובה יותר.

 

המידע לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור במאמר זה משום חוות דעת, יעוץ, המלצה, הנחיה או הצעה לבצע או להימנע מלבצע פעולות כלשהן. הדברים האמורים הינם לידיעה כללית בלבד

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.