print header

איך מספרים לילדים שחליתם בסרטן?

שיחה על מחלת הסרטן היא אולי הקשות ביותר שהורה עלול להצטרך לעשות עם ילדיו. אנחנו הרי מנסים להגן על ילדינו באופן טבעי מכל מה שעלול לפגוע בהם או ברגשותיהם, ואנו מרגישים שעלינו להגן עליהם מאבחנה רפואית קשה שקיבלנו על ידי כך שלא נספר להם עליה. למעשה, השמירה על המידע הזה לעצמנו עלול לגרום ליותר נזק מתועלת, אז מה הדרך הנכונה לעשות את זה, והאם יש מצבים שבהם כדאי שלא? נענה כעת על השאלות האלה ונראה לכם איך לגשת לשיחה הזו וכיצד לנהוג גם אחריה אל מול ילדים קטנים ובוגרים.
 

איך לספר לילדים קטנים שחליתם בסרטן

ילדים קטנים בגיל גן או בית ספר לא יכולים להבין את המצב שלכם במלואו, והם גם לא צריכים. כך תעבירו להם את כל המידע שעליהם לדעת.

1. הכירו היטב את האבחנה שלכם

לפני שתתחילו לדבר עם הילדים, מומלץ שקודם כל תוודאו שאתם יודעים את כל מה שאתם צריכים לדעת על המחלה והאבחנה שקיבלתם, כולל תוכנית הטיפולים שתינתן לכם. הידע הזה יסייע לכם לגשת לשיחה ברוגע, והמידע שברשותכם יוכל להבטיח לילדיכם שהכול יהיה בסדר.
איך לספר לילדים שחליתי בסרטן: ילד ואימא מדברים

2. בחרו בזמן ובמקום הנכון

השיחה הזו צריכה להתבצע במקום נעים שבו אתם יכולים לנהל שיחה פנים-מול-פנים עם ילדיכם, הרחק מהסחות דעת או גורמי לחץ שונים. למשל, לא בזמן שאתם עושים סידורים בחוץ ביחד ועוצרים לשבת לאכול איפשהו, אלא בבית.

3. התחילו בשאלות פתוחות

שאלו את ילדיכם האם הם הבחינו בכך שבריאותכם אינה במיטבה בזמן האחרון או מה הם יודעים על מחלת הסרטן. זה יאפשר דו-שיח בהתבסס על רמת המודעות שלהם וחששותיהם.

4. השתמשו בשפה שמתאימה לילדיכם

ענו על השאלות שלהם במונחים שהם יכולים להבין, ודאגו שהתשובות יהיו מותאמות לגילם. זה בסדר להשתמש במילה ״סרטן״, אך התאימה את שאר רמת המידע לרמת הבנתו של הילד.

5. היו כנים, אך בחרו גם מה להשמיט

חלקו מידע כן וענו על שאלותיהם, אך דאגו שלא להעמיס עליהם פרטים שלא נחוצים להם. תנו לשיחה להדריך אתכם וענו רק על מה שהם שואלים. אם במהלך השיחה הילדים בחרו לשנות נושא, לכו עם זה. זה אומר שנגמרו להם השאלות לעת עתה.
איך לספר לילדים שחליתי בסרטן: אימא ובת מדברות

6. הבטיחו ביטחון ושגרה רגילה

ודאו שילדיכם יודעים שאתם והם בטוחים, שהשגרה שלהם תישאר כפי שהיא, ושתמיד יהיה איתם מישהו והם לא יהיו לבד לרגע. תנו להם להרגיש שהחיים עדיין יישארו כפי שהם, על אף השינויים שיגיעו.

7. הסבירו על טיפולים בפשטות

הסבירו במשפט אחד מה מטרתם הטיפול שתעברו. לדוגמה הסבירו שמטרתה של כימותרפיה היא למנוע מתאי הסרטן להתפשט מהר מדי בגוף. הסבירו את השינויים הפיזיים שתעברו, כמו נשירת שיער, והדגישו שהכול זמני ושהשיער יחזור.

8. הסברים מפורטים במידת הצורך

חלקו עם ילדיכם מידע בנוגע לתחושתכם הפיזית או הנפשית רק אם הם באמת יכולים לעכל את המידע הזה, והימנעו מהסברים בשפה רפואית. במקום, התרכזו בצרכים המיידיים שלכם, למשל אתם יכולים להגיד שעליכם לנוח ולכן לא תוכלו להשתתף בפעילות מסוימת, זאת מבלי להרחיב במילים.

9. צפו לשאלות לא צפויות

ככל הנראה יהיו לילדיכם הרבה שאלות, וסביר להניח שהן ידריכו את השיחה, אך יתכן שאלו לא יהיו השאלות שתצפו להן. הנה כמה דוגמאות לשאלות שתוכלו להתכונן אליהן, אך זכרו שיתכן כי הילדים יפתיעו אתכם עם שאלות אחרות משלהם:
 • את/ה הולכ/ת למות?
 • גם לי יהיה סרטן כשאגדל?
 • גם לי ינשור השיער?
 • אני צריך לספר לחברים/למורה שלי?
 • מי יטפל בי אם את/ה לא תוכל/י?
 • למה חלית בסרטן?
 • אם משהו יקרה לך, מה יקרה לי?
 • מתי תתרפא/י?
איך לספר לילדים שחליתי בסרטן: אישה מנחמת את הילדה שלה

מה לעשות אם הילד לא מתמודד עם זה טוב?

אם נראה שהילדים שלכם לא מתמודדים היטב עם הנושא הזה, אל תהססו לגשת איתם לפסיכולוג ילדים או יועץ משפחתי שיסייעו להם ולכם לעבור את התקופה הזו. סימנים נפוצים לכך שהילדים לא מתמודדים היטב עם החדשות הן לדוגמה:
 • הילד שקט ומופנם יותר מבדרך כלל
 • ילד היפראקטיבי באופן שאינו אופייני לו
 • קשיים בריכוז בשיעורים
 • התנהגות לא נאותה בבית הספר

מתי לא לספר לילדים על הסרטן?

יש הורים שבוחרים שלא לספר לילדיהם על האבחנה שקיבלו, במיוחד כשמדובר בילדים קטנים. זוהי החלטה אישית שלכם, אך זכרו שילדים הם נבונים מאוד, והם יכולים לקלוט שמשהו לא בסדר במשפחה. אם לא תספרו להם על מה שקרה, הם אולי יסבלו מחרדה ופחדים, כי הם זקוקים ליציבות רגשית, אולם כשלא מספרים להם דבר מה והם מודעים לכך, הם חשים לא בטוחים.
 
יש גם הורים שבוחרים שלא לספר מכיוון שהאבחנה שלהם יחסית טובה וסביר להניח שהם יבריאו, והם חושבים לעצמם שלא כדאי להעמיס סתם על הילדים, אך מומלץ שתחשבו בנוסף על הדברים הבאים:
 
מה אם המצב הבריאותי שלכם יחמיר? איך תסבירו לילדים שלפתע אתם חולים מאוד? זה ישאיר לכם מעט מדי זמן לאפשר להם להתמודד עם השינוי המהיר שמתרחש במשפחה. בסופו של דבר, בתרחיש הזה, נגרם יותר נזק מתועלת מכך שלא מספרים לילדים על המחלה.
 
מה אם הם יגלו בעצמם על הסרטן? עד כמה תוכלו לשמור את הנושא הזה בסוד? או אולי ילדיכם מבינים הרבה יותר ממה שאתם חושבים. הילדים שלכם יוכלו לשמוע את המילה הזו במהלך השיחות שלכם עם בני משפחה אחרים, או שאדם מבוגר אחר אולי יספר להם על כך מבלי לדעת שהם לא מודעים. במצב שכזה הילדים שלכם ירגישו דחויים, כאילו שלא מגיע להם שתספרו להם דברים מסוימים, וזה עלול לפגוע בנפש העדינה שלהם.

איך לספר לילדים גדולים שחליתם בסרטן

ילדים שבגיל ההתבגרות או גדולים יותר – כאלה שכבר עזבו את הקן – צריכים גם כן לדעת על המחלה שלכם, בין היתר מכיוון שהם יוכלו לעזור לכם להתמודד איתה, וחשוב שהם ידעו מה מצבכם הבריאותי. הנה כמה עצות לפתיחת הנושא הזה בפניהם.

1. היו כנים ודברו בפתיחות

הבטיחו לילדיכם שאתם תמשיכו לעדכן אותם במצבכם, ועשו זאת, אחרת הם ישערו שהרע מכל קורה או יפקפקו במידע שאתם מעבירים להם.

2. תנו להם לעזור לכם

רוב הילדים הגדולים ירצו לעזור ולתת מעצמם כדי להקל עליכם, אז אתם יכולים לאפשר להם להסיע אתכם לפגישות עם הרופא ואף להזמין אותם לשבת מולו יחד איתכם. אם הם גרים רחוק מכם, פשוט ידעו אותם שאתם תשמחו מאוד אם יתקשרו אליכם לעיתים קרובות, כך שלא ירגישו רע עם כך שאין ביכולתם לסייע יותר.
איך לספר לילדים שחליתי בסרטן: אימא ובת מתחבקות

3. שתפו את החתן/כלה

אם הילדים שלכם נשואים, שתפו גם את בן או בת הזוג שלהם. אתם תזכו לקבל הרבה יותר תמיכה כך, ותקלו על ילדיכם את הצורך בשיתוף החדשות האלה בעצמם או אף הסתרתן.

4. הוו דוגמה לילדיכם

כעת זו ההזדמנות שלכם להראות לילדים איך אתם מתמודדים עם אתגרים בחיים, עד כמה אתם נחושים וכיצד אתם מתגברים על מכשולים. תוכלו להראות להם את כוחה של תקווה, וגם את החשיבות של קבלת אבחנה רפואית מדויקת, הכוללת חוות דעת שנייה, פניה למומחים וכדומה.

5. אל תתמסרו למחלה

המחלה הזו היא לא קלה, גם מבחינה נפשית, אך אל תשתמשו בה כמקור העיקרי שלכם לתמיכה רגשית בתקופה זו. אם אתם זקוקים לתמיכה שכזו, תוכלו לפנות למטפל מוסמך שיוכל לסייע לכם להתמודד עם הלחץ והחרדה, בה בעת שתאפשרו לילדיכם לשמור את האנרגיה שלהם לסיוע לכם בדרכים אחרות. אל תיתנו למחלה הזו להיות הנושא שסביבו סובבים היחסים בינכם לבין ילדיכם.
 
לסיכום
בין אם הילדים שלכם גדולים או קטנים, חשוב מאוד שתנהלו איתם את השיחה הזו ותסבירו להם מה מצבכם בהתאם ליכולת ההבנה שלהם. אל תנסו לחסוך מהם כאב על ידי הסתרת המחלה, כי בסופו של דבר זה יכול לפעול לרעתכם ולרעתם. עליכם לעודד אמון וביטחון במשפחה, וכך תוכלו גם לקבל את התמיכה שאתם זקוקים לה בתקופה זו.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.