print header

למה ואיך לגרום לילדים להפסיק למצוץ את האצבע

לא נדיר שילדים מוצצים את האצבע שלהם, ולמעשה 90% מהתינוקות מוצצים את כף ידם בדרך כזו או אחרת כבר שעתיים לאחר הלידה. הרפלקס הזה חמוד מאוד, במיוחד כשזה נעשה בזמן השינה, אך ככל שהילד גדל, כך גם הפה והלסת שלו גדלים ומתעצבים, והרגל מציצת האצבע עלול להשפיע לרעה על האופן שבו זה יקרה ועל צורת עצמות הפנים והשיניים. רופאים ממליצים להפסיק את ההרגל הזה כבר בין הגילים 2-4 מחשש לנזק לצורת הפה והשיניים, אך הורים רבים מתקשים בתהליך. לכן הבאנו לפניכם את הטיפים של המומחים ואת ההסברים שלהם, כדי שתלמדו יותר על הנושא ותדעו כיצד להפסיק את ההרגל הזה.
 

למה ילדים מוצצים את האצבע?

יכולות להיות מספר סיבות להרגל הזה ולכך שהוא נמשך לאורך זמן:

1. התפתחות טבעית

מציצת אצבע, מוצץ או כל דבר אחר זה חלק טבעי בהתפתחות התינוק, מכיוון שיש לו רפלקס טבעי שמושך אותו למצוץ. זה למעשה יכול להתחיל כבר ברחם, כך אומרת ד״ר ג׳ונל אנמלצ׳י, רופאת שיניים לילדים מוושינגטון שבארה״ב. ״הרגל שכזה מייצר את התנוחות הנכונות עבור שרירי הלשון והלסת של התינוק״, כך היא מסבירה. ״בדרך כלל ילדים נגמלים מזה עד גיל 3״.
האם זה בסדר שהילד מוצץ את האגודל: ילד עם אגודל בפה

2. חיפוש אחר נחמה

ככל שהילדים גדלים, מציצת האצבע הופכת להיות פחות קשורה לבניית קבוצות השרירים הדרושים ליניקה ויותר קשורה לתחושת נחמה, כך עולה ממחקר שפורסם בשנת 2015הילדים ממשיכים בהרגל זה מכיוון שהוא עוזר להם להרגיש בטוחים. ״בדרך כלל, מציצת האצבע היא פעולה מנחמת, כמו שינה עם שמיכי״, כך מסביר ד״ר דייוויד ברגר, רופא ילדים מפלורידה. 

3. גירוי סביבתי

גורמים סביבתיים מסוימים יכולים לעודד את הילד למצוץ את האצבע, כך טוענת ד״ר אנמלצ׳י. מאחר שמציצת האצבע מרגיעה את הילד, יתכן שהוא יבחר לעשות זאת כאשר הוא מרגיש נינוח במיטתו, צופה בתוכנית אהובה בטלוויזיה או נוסע ברכב.

4. מאבקים נפשיים

ילדים נוטים למצוץ את האצבע יותר כאשר הם חרדים, כך אומר ד״ר ברגר, והוא מציין שזה יכול להיות סימן לבעיה שיש לבדוק. ״חשוב לוודא זאת – האם יש גורם לחץ חדש בחייו של הילד, למשל התחלה של גן, ריבים של ההורים בבית או לידה של אח או אחות?״ כך הוא ממליץ, ומוסיף גם, ״אחרי גיל 3 חשוב שתיקחו את הילד לבדיקה אצל רופא ילדים כדי להבין האם יש בעיה שכדאי לטפל בה עכשיו, לפני שתהפוך להיות מתמשכת ותפגע בו לאורך כל החיים״.

5. בעיות נשימתיות

מציצת האצבע בגיל מתקדם יכולה להתרחש מכיוון שהילד מתקשה לנשום בלילה. ״הספרות הרפואית מראה שילדים שמפתחים הרגל למציצת האצבע לאורך זמן לעיתים נזקקים לכך כדי לפתוח את נתיב האוויר שלהם״, כך אומרת ד״ר אנמלצ׳י. אם הילד שלכם מוצץ את האצבע רק בשכיבה או בשינה, זה עלול להצביע על בעיה שכזו. חשוב תיקחו את הילד לרופא על מנת שיבדוק האם ואיך צריך לטפל בזה.
האם זה בסדר שהילד מוצץ את האגודל: ילדה מוצצת את האצבע

מתי מציצת האצבע הופכת לבעיה?

ילדים בדרך כלל מפסיקים למצוץ את האצבע בעצמם עוד לפני גיל שנה, אך זה יכול להימשך גם עד גיל 4 ולהיות טבעי לחלוטין, ועדיין צריך לוודא שההרגל הזה ייפסק בין גיל 2-4. לפני גיל שנתיים לא מדובר בבעיה, וד״ר ברגר מסביר: ״ברגע שהילד מגיע לגיל 4 מתחילות להיווצר בעיות ביישור השיניים, בחך ואף בדיבור״. ד״ר אנמלצ׳י מוסיפה ואומרת שכל הילדים נולדים עם עצמות רכות שמתקשחות ככל שהם גדלים, ועד גיל 5-6 הן כבר נהיות קשיחות מאוד, משמע מציצת האצבע עלולה להשפיע לרעה על האנטומיה של חלל הפה שלהם.
 
ד״ר ברגר ממליץ לקחת את הילדים לרופא שיניים כבר אחרי יום ההולדת הראשון שלהם, כך שניתן יהיה לזהות בעיות שכאלה כמה שיותר מהר. ד״ר אנמלצ׳י מסכימה ואומרת: ״כבר בגיל שנה אנחנו מתחילים להסביר להורים על היתרונות והחסרונות של מציצת האצבע״. בעוד שהם ממליצים ללכת לרופא שיניים בגיל שנה, עד גיל 3 זה כבר חובה, וחשוב לזכור שמציצת האצבע עלולה להשפיע לא רק על חלל הפה, אלא גם על כף היד עצמה. אם אתם מתחילים לראות יבלות על האצבע או האצבעות של הילד, עליכם ללכת איתו לרופא, וחשוב להיות ערים גם לתופעה של כסיסת ציפורנייםדבר נוסף ואחרון שאסור להתעלם ממנו הוא שהרגל שכזה עלול לעודד בריונות מצד ילדים אחרים בגילים מתקדמים יותר, מה שעלול להשפיע לרעה על ההערכה העצמית של הילדים.

מתי הורים צריכים להתערב?

עליכם קודם כל לדעת שהצורך של ילדכם במציצת האצבע הוא טבעי לחלוטין, ורק כאשר זה נעשה באופן חריג או כהרגל כרוני, עליכם להתערב, במיוחד אם הילד מתקרב לגיל 4 או עבר אותו. ״אנחנו נותנים להורים קצת גמישות במונחים של המלצות בנוגע להתפתחות וגדילה״, כך אומרת ד״ר אנמלצ׳י. ״אנחנו מעלים יותר חששות ככל שהילדים גדולים יותר, וזאת מכיוון שהלסת והשיניים של הילדים עלולים להיפגע עקב ההרגל הזה״.
 
לא משנה מה גילו של ילדכם, עליכם להעלות את הנושא הזה בפני רופא השיניים כאשר אתם מבקרים אצלו יחד עם ילדכם. באופן כללי, ״כל עוד רופא השיניים לא רואה בכך שום בעיה ולא מוצא הפרעות בהתפתחות השיניים והלסת של הילד, אין בעיה לאפשר לו למצוץ את האצבע״, כך אומר ד״ר ברגר. לעומת זאת, אם ישנן חששות מסוימות לטונוס השרירים של חלל הפה, ליישור השיניים או להתפתחות החך, יש לזהות את הבעיה בזמן ולטפל בה בהקדם.
האם זה בסדר שהילד מוצץ את האגודל: ילדה גדולה מוצצת אצבע

איך לעזור לילד להפסיק למצוץ את האצבע?

כמו כל הרגל, זה לא יהיה פשוט וקל עבורכם ועבור ילדכם, אך אלו הם הטיפים של המומחים שבהחלט יוכלו לסייע להקל על התהליך:

  • השתמשו בחיזוקים חיוביים: ציירו טבלה שבועית על דף ותנו לילד להדביק מדבקה בכל יום שבו הוא לא מצץ את האצבע. זה יסייע לו לראות ולהרגיש את ההתקדמות שהוא עושה.
  • כסו את אצבעותיו: ישנן כפפות אגודל לתינוק שגורמות לכך שלא יהיה אפשרי עבורו למצוץ את האצבע, אך אתם לא חייבים לרכוש מוצר שכזה, ומספיק אפילו להלביש בלילה גרב על היד של הילד כתזכורת שתמנע ממנו לעשות זאת.
  • זהו את הגירויים שגורמים לכך: אם אתם מאמינים שהילד שלכם מוצץ את האצבע מכיוון שהוא חרד מדבר מה, עזרו לו למצוא דרך אחרת להרגיע את עצמו, ופנו לפסיכולוג ילדים שיסייע למצוא אסטרטגיות שיסייעו להפחית את רמת הלחץ שלו.

ד״ר אנמלצ׳י מציינת שכמו כל שלב קשה אחר שילדכם עובר, גם כאן נדרשת הנכונות שלו לקחת חלק בהכחדת ההרגל הזה, וכך גם היכולת לעשות זאת. ״זה דומה מאוד לתהליך לימוד עשיית צרכים בסיר, בכך שההורים צריכים להסביר לילד שזה משהו שהם והוא הולכים לעבור יחדיו״, כך היא אומרת. כאמור, זכרו שאם רופא השיניים מציין כי אין כל בעיה עם ההרגל, אז אין צורך להילחץ אם הגמילה לוקחת זמן רב.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.