print header

האם אלכוהול מחמיר כאבים או מסייע להפיג אותם?

אלכוהול הוא חלק מהחיים של כולנו, ואנחנו פוגשים אותו באירועים ובסעודות, ולעיתים גם נהנים לשתות כוס יין מדי ערב כדי להירגע. אולם מדובר עדיין בחומר שעלול להיות מסוכן, כשרבים סובלים מהתמכרות לאלכוהול שמקשה עליהם להפסיק את הצריכה או להפחית את הכמות. לא נדיר שזה גורם לבעיות במערכות היחסים ובעבודה, וכמובן שגם בבריאות, כשמחקרי עבר כבר הראו שצריכה כרונית של אלכוהול גורמת לנזק לטווח ארוך וכאב עצבי, מה שנקרא ״נוירופתיה אלכוהולית״. 
 
מחקר שנערך בשנת 2019 הראה גם כי יותר ממחצית מהמכורים לאלכוהול סובלים בתקופות הגמילה מכאבים כרוניים שנקראים אלודיניה – כאבים מגורמים שלא אמורים להכאיב, כמו רוח הנושבת ונוגעת בעור או מגע של בד עם העור, והתופעה הזו נפוצה יותר אצל נשים מאשר אצל גברים. אם אתם צורכים אלכוהול באופן קבוע או אפילו רק במתינות וסובלים מכאבים שלא נפסקים, מומלץ לבדוק את האפשרות שמא הוא זה שגורם להם.
הקשר בין כאבים כרוניים לצריכת אלכוהול: איש עם כוסית אלכוהול ביד

איך אלכוהול גורם לכאבים?

הקשר שבין אלכוהול לכאבים הוא די מסובך, מכיוון שלא רק שהכאב הוא תסמין של שימוש מופרז באלכוהול, אלא שלעיתים אנשים אשר סובלים מכאבים כרוניים פונים לאלכוהול כדי לפתור אותם. היכולת של האלכוהול לשמש כמשכך כאבים ידועה כבר במשך שנים רבותכשהוא אכן מסוגל להפיג כאבים עד לרמה בינונית. החוקרים מציעים שיש לו השפעה שמעמעמת את הכאב וגם יכולה להפחית היפראלגזיה – רגישות מוגברת לכאב – אפילו בכמות שאינה משכרת.
 
על אף כל הממצאים האלה, המנגנון המדויק שמקשר בין צריכת אלכוהול מופרזת לבין הופעתם של כאבים כרוניים עדיין אינו ידוע לחוקרים. כדי לשפוך אור על הנושא, ובפרט על כאבי נוירופתיה אלכוהולית וגמילה מאלכוהול, ד״ר ויטוריה בורגונטי ועמיתיה ממכון סקריפס למחקר בקליפורניה ערכו מחקרשבו השוו בין כאבים שמהם סבלו חולדות שפיתחו תלות באלכוהול, חולדות שצרכו אלכוהול בכמות מתונה וחולדות שלא נחשפו לאלכוהול בכלל.

איך נערך המחקר ומה בדקו החוקרים?

לצורך המחקר השתמשו בחולדות זכרים ונקבות. צוות החוקרים חילק אותן ל-3 קבוצות:
  • קבוצת הנאיביים לאלכוהול – החולדות האלה לא נחשפו כלל לאלכוהול.
  • קבוצת הלא-תלויים – החולדות האלה קיבלו גישה ל-2 בקבוקים, האחד מכיל מים והשני אלכוהול, והן יכלו לבחור מביניהם באופן חופשי. החולדות האלה שתו אלכוהול באופן מתון.
  • קבוצת התלויים – גם החולדות האלה קיבלו בקבוק מים ובקבוק אלכוהול, אולם נחשפו באופן קבוע גם לסבבים של שאיפת אדי אתנול ותקופת גמילה. החולדות האלה נועדו לחקות בני אדם שסובלים מאלכוהוליזם.
לאורך תקופת המחקר החוקרים עקבו אחרי כאב האלודיניה של החולדות בעזרת סיבי וון פריי – סיבי ניילון בעובי ואורך שונה, אותם הם לחצו על עור כפות הרגליים של החולדות כדי לקבוע מה המאמץ המינימלי הנדרש כדי שתהיה תגובה לכאב.
 
מאחר שמחקר קודם הראה שמערכת החיסון מופעלת כתגובה לנוירופתיה אלכוהולית פריפרית, החוקרים בדקו גם את תגובתה של מערכת החיסון אצל חולדות מקבוצת הלא-תלויים שסבלו מכאבים נוירופתיים. הם השתמשו בטכניקה שנקראת ״תספיג חלבון״, אשר מאפשרת להעריך רמות של מולקולות חלבון בחוט השדרה, אשר מופיעות כתגובה לפעילותה של מערכת החיסון.
הקשר בין כאבים כרוניים לצריכת אלכוהול: חוקר מסתכל בזכוכית מגדלת על חולדה

אלכוהול מפעיל תאים חיסוניים בעמוד השדרה

החוקרים גילו שבקבוצת התלויים הייתה עלייה משמעותית בכמות צריכת האלכוהול ביחס לאלו שבקבוצת הלא-תלויים. לאורך 72 שעות של גמילה, החולדות מקבוצת התלויים פיתחו אלודיניה, אולם היא נעלמה לחלוטין ובאופן מידי ברגע שאפשרו להן לשתות אלכוהול. עם זאת, כמעט מחצית מהחולדות שבקבוצת הלא-תלויים הראו גם הם סימנים לאלודיניה, זאת ביחס לחולדות מקבוצת הנאיביים.
 
מה שהחוקרים גילו זה עלייה ברמות חלבוני ה-IBA-1 וה-CSF-1 ברקמות עמוד השדרה, הן בקרב החולדות שסבלו מאלודיניה עקב גמילה והן בקרב החולדות שסבלו מכאבים נוירופתיים וצרכו אלכוהול. זה מעיד על כך שישנה פעילות של תאי מערכת החיסון ברקמות עמוד השדרה בשני המקרים, אולם החולדות שסבלו מאלודיניה היו גם בעלות רמות גבוהות יותר של IL-6 ו- ERK44/42- שניהם חלבונים נוספים שמקושרים למערכת החיסון.

מה בעצם אומרים הממצאים האלה?

כל נושא הכאבים הנוירופתיים שנובעים מצריכת אלכוהול לא נחקר מספיק עד היום במודלים שניתן להסיק מהם מסקנות גם בנוגע לאדם, ועקב כך היה קשה מאוד לחקור את התהליכים הפתולוגיים שמתרחשים ואשר גורמים לכאבים אצל אנשים שמכורים לאלכוהול. המחקר הזה הוא למעשה הראשון שהראה מודל פרה-קליני שכזה, והאופן שבו הוא נערך פותח אפשרויות נוספות למחקרים אחרים בנושא זה.
 
ד״ר מיטשל נוטהם ממעבדות ברקר שבאוניברסיטת דרקסל שבפילדלפיה, אשר לא היה מעורב במחקר, אמר עליו כך בראיון למגזין Medical News Today: ״המחקר הזה הראה באופן ייחודי כיצד התלות באלכוהול לא נדרשת כדי להחמיר כאבים, ושאפילו שתייה מתונה עלולה לגרום לכאב פתולוגי, ולפיכך צריכת אלכוהול היא לא דרך מומלצת כלל להתמודדות עם כאבים.״
 
אז בין אם אתם משתמשים באלכוהול כדי להפיג כאבים ובין אם אתם נוהגים לשתות כוס יין מדי ערב כדי להירגע, אולם סובלים מכאבים לא מוסברים, מומלץ שתשקלו מחדש המנהג שלכם , ואם צריך תפנו לעזרה מקצועית. אם אתם הורים, חשוב שתדעו שתופעת ההתמכרות לאלכוהול עשויה להתחיל כבר בגיל צעיר מאוד – אפילו מגיל 12 ותוכלו ללחוץ כאן כדי להכיר כמה עצות שיעזרו לכם לדבר על הנושא הזה עם ילדיכם ולמנוע זאת במידת הצורך. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.