print header

איך כדאי להסביר לילדים קטנים וגדולים על חשיבות השימוש במסכות פנים?

שנת הלימודים הקרובה תיתפח בצל מחלת הקורונה, ונכון לעכשיו עדיין אין ודאות מוחלטת בקשר למסלול ההתקדמות המדויק עליו יוחלט, אך כן אפשר להגיד בביטחון שהילדים שלנו יצטרכו להשתמש במסכות פנים הרבה יותר משהם עושים כיום. הם ייתבקשו או יידרשו לעשות זאת כדי להגן על עצמם וגם על הסביבה שלהם, שכוללת הורים, סבים וסבות, חברים ואפילו אנשים שפשוט ייסעו לצדם באוטובוס וכדומה. לא לכל הילדים יהיה קל לקבל את המצב הזה, וסביר להניח שהרבה מאוד אתגרים מחכים לכולנו, אז כדי שלפחות בנושא הזה החיים יהיו קצת יותר קלים, כדאי להתחיל בהכנות כבר מעכשיו. בכתבה שלפניכם אספנו עצות עבור שכבות גיל שונות שיעזרו לכם להסביר לילדים קטנים וגדולים על חשיבות השימוש במסכות פנים נגד מחלת הקורונה. אם תתחילו לאמץ אותן כבר היום, פתיחת שנת הלימודים תהיה הרבה יותר רגועה ובטוחה עבור המשפחה שלכם.
 
איך לדבר עם ילדים על מסכות: ילדה עם מסכת פנים

איך לדבר עם ילדים בגן על שימוש במסכות פנים?

אמנם ילדי הגנים בישראל ככל הנראה יחזרו ללימודים באופן יחסית שגרתי, אך עדיין אין ספק בכך שזאת תהייה תחילת שנה חריגה בשל השפעות הקורונה. בטווח הגיל של המסגרות האלו ילדים לא יידרשו לעטות מסכות פנים, אך כן יהיה צורך להעניק תשומת לב רבה מהרגיל לנושאים כמו היגיינה אישית והימנעות ממגע מיותר עם הצוות. על הנושאים האלו בהחלט כדאי לדבר עם הילדים שלכם לפני שהם חוזרים אל הגנים.
 
במקביל, כאשר אתם יוצאים עם הילדים שלכם לקניות למשל, יכול מאוד להיות שאתם תרצו שהם ישתמשו במסכת פנים ותתקלו בהתנגדות. בשלב הזה של ההתמודדות עם התפשטות הקורונה זה אולי כבר משהו שלמדתם לקבל, אך מרגע ששנת הלימודים תיפתח חשוב להבין שסכנת ההדבקה עלולה להתגבר. החדשות הטובות הן שנכון לעכשיו ממצאי מחקרים ובדיקות מצביעים על כך שילדים פחות מדבקים ממבוגרים, אך אלו עדיין לא עובדות ודאיות.
 
אם כך, בחזרה לשאלת השימוש במסכת הפנים, כיצד ניתן להתמודד עם ילדים קטנים סרבניים? דבר ראשון חשוב להקפיד על סיפוק דוגמה אישית וכאשר מדברים איתם על הסיבות לכך, לתת להם הסברים קצרים ופשוטים. למשל משהו בסגנון "המסכה הזאת שומרת עלינו ועל כל האנשים שסביבנו בריאים - אולי זה קצת לא נוח, אבל הרבה יותר גרוע להיות חולים".
 
בנוסף, כדי לעזור לילדים קטנים לקבל את המסכה כחלק מהחיים, רצוי לשלב אותה בשגרת פעולה מוכרת. למשל; יוצאים מהמכונית? מכבים את המנוע, בודקים ששום דבר לא נשכח, לוקחים מסכת פנים ויוצאים. יוצאים מהבית? לוקחים צעצוע אהוב (אפשר לתת גם לו מסכה), נועלים נעליים, לוקחים מסכה, נועלים את הדלת כשיוצאים וקדימה לדרך.
איך לדבר עם ילדים על מסכות: דובי עם מסכת פנים

איך לדבר עם ילדים בגיל בית הספר היסודי על שימוש במסכות פנים?

לפי מה שמסתמן נכון לעכשיו, ילדים בכיתות א' ו-ב' בישראל לא יידרשו לעטות מסכות, בכיתות ג' יהיה צורך לעשות זאת רק בהפסקות ורק בכיתה ד' התלמידים ייתבקשו לעטות מסכה גם בתוך הכיתה. יכול להיות שההנחיות האלו עוד ישתנו, ובין אם זה יקרה ובין אם לא, זה כנראה ייצור מצב מאוד מבלבל עבור ילדים בגיל הזה. לכן, הדברים החשובים ביותר שהם צריכים לקבל מההורים והסביבה שלהם הם יציבות ומידע ברור שיהיה קל להבין.
 
מומלץ להסביר להם על החשיבות של השימוש במסכה באופן שלא מתרכז בעיקר במושגים ופרטי מידע מורכבים שעלולים לעורר חרדות, אלא בהדגשת ההתנהגות הרצויה ובתוצאות החיוביות שלה. משום שילדים קטנים באופן טבעי רוצים לעזור ולהיות חלק מעולם המבוגרים, ניתן להסביר להם שבאמצעות מסכת הפנים הם לוקחים חלק במאבק בנגיף הקורונה. כל יום שבו הם משתמשים במסכה בבית הספר או בשעת יציאה מהבית, הם הופכים לגיבורים וגיבורות שעוזרים להציל את העולם. פעולות כמו שטיפת ידיים אחרי כל שיעור או הימנעות מנגיעה בפריטים שונים בזמן קניות תורמות גם כן כמובן.
 
אם ילדים בטווח הגילים הזה עדיין מתקשים לאמץ שימוש קבוע ועקבי במסכות פנים, יכול להיות שהם מושפעים מפחד בקשר לכך שהמסכות יהפכו לחלק קבוע מהחיים שלהם. לכן, אם אתם חושדים בכך וגם אם לא בהכרח, מומלץ להרגיע את הילדים שלכם ולהסביר להם שמדענים ורופאים בכל העולם מחפשים פתרונות למצב, וזה רק עניין של זמן עד שהם יצליחו. לאחר מכן כולנו נוכל לחזור להסתובב כרגיל, להיפגש עם אנשים ולחיות את החיים.
 
"טריק" נוסף לשיפור תחושת הביטחון והשליטה של ילדים במצב הזה הוא להכין ביחד איתם מסכת פנים אישית. הם כנראה יאהבו להשתמש בפריט שכזה הרבה יותר ממסכה פשוטה. תוך כדי הכנתה תוכלו גם לדבר עם הילדים שלכם על כך שיש לה כוחות לשמור עליהם ועל סביבתם ולהסביר להם על חשיבותה לאור ההתפתחויות האחרונות של התפשטות הקורונה בהתאם לגיל ורמת ההבנה הכללית שלהם.
איך לדבר עם ילדים על מסכות: אביזרים להכנת מסכות פנים

איך לדבר עם ילדים לפני גיל ההתבגרות על שימוש במסכות פנים?

לפי המתווה המסתמן של משרד החינוך, תלמידי כיתות ה' ומעלה יונחו לעטות מסכות פנים בשיעורים ובהפסקות. הנוהל הזה יצריך הרבה מחויבות מכל הצדדים (הורים, ילדים ומערכת החינוך עצמה), וחשוב לעשות כמה שיותר עבודת הכנה לקראתו כדי שביום פתיחת שנת הלימודים הילדים יהיו כמו שיותר מורגלים לשימוש במסכות פנים.
 
באופן כללי, כאשר אתם מדברים עם ילדים בגיל הזה על מגפת הקורונה ועל שימוש במסכה, רצוי שתמקדו את ההתייחסות שלכם למה שקורה כאן בארץ. אמנם הילדים צריכים לדעת שמדובר במגפה שמשפיעה על הלימודים והחיים בכל העולם, אך רצוי שלא להעמיס עליהם ביותר מדי מידע. במקביל, הסבירו להם על חשיבות השימוש במסכה בעזרת ניסוחים עם נטייה לחיוב; במקום "מי שלא משתמש במסכה עלול להיות חולה ולסכן את הסביבה" העדיפו "מי שעוטה מסכה יכול להרגיש הרבה יותר בטוח וגם להגן על האנשים שיקרים לו".
 
חשוב לציין שעל ילדים בגיל הזה, שלפעמים מפגינים התנהגות מרדנית שעוד לא מגובה בידע ובניסיון (היחסי) של גיל ההתבגרות, להבין שעטיית מסכת פנים היא חובה, לא זכות או אפשרות. אם יהיה להם קשה לאמץ את הרעיון, הדגישו בפניהם כמה אנשים אחרים עושים שימוש במסכות. בטלוויזיה, ברחוב ובקרב קבוצת החברים שלהם. יש לכך חשיבות רבה משום שבגיל הזה ילדים מאוד מושפעים מהפחד שהסביבה שלהם עלולה לבודד או לבייש אותם, ורבים מהם מנסים להתאים את עצמם למה שהרוב עושה.
 
תוכלו גם לחפש ולשלוח להם סרטונים עם המפורסמים שהם אוהבים שמדברים על חשיבות המסכות, לקנות להם מסכת פנים מעוצבת שהם יתגאו להשתמש בה ועוד צעדים דומים נוספים. קחו בחשבון שגם בבית הספר וגם בסביבות אחרות לילדים בגיל הזה יהיה קשה להישאר עם מסכות לאורך זמן. לכן, כל עוד ההנחיות לשימוש בהן תקפות, עליכם ההורים לשמור על הכוחות הנפשיים שלכם ולהסביר לילדים שוב ושוב מדוע זה חשוב מבלי לצעוק ולכעוס עליהם.
איך לדבר עם ילדים על מסכות: נער עם מסכת פנים

איך לדבר עם ילדים מתבגרים על שימוש במסכות פנים?

בשלב הזה של חייהם, לפעמים אפילו קודם, ילדים כבר יודעים לשאוב מידע מהעולם ואמצעי התקשורת לבד - לפעמים זה יתרון ולפעמים זה חיסרון. התפקיד שלכם ההורים במקרה שכזה, ביחס למסכות פנים ובכלל, הוא לכוון את הילדים למקורות מידע אמינים וללמד אותם איך לקבוע האם תוכן ראוי לאמונם או לא. תוכלו לשלוח להם קישורים לכתבות או לדפי מידע ממקורות רשמים כמו משרד הבריאות ולדון איתם על התכנים האלו בזמן ארוחות משפחתיות או נסיעות משותפות. 
 
בזכות הדיונים האלו, תוכלו לעזור לילדים שלכם להבין את חומרת המצב ואת החשיבות של שימוש במסכות. רק זכרו, למרות שהם כבר יחסית בוגרים, גם ילדים בגיל ההתבגרות עלולים לפתח חרדות בעקבות כל החדשות שנוגעות לקורונה ולכן יש להרגיע אותם במידת הצורך ובמקום לתת להם "הרצאות" כל הזמן, זכרו גם לשאול אותם מה שלומם ואיך הם מתמודדים עם המצב. 
 
 
אחד מהדברים הכי מרגיעים שאתם יכולים להגיד הוא שנכון לרגע זה, על פי רוב המחקרים והממצאים, גם ילדים בגיל מבוגר נמצאים בקבוצת סיכון נמוך מאוד להיפגע מהמחלה. מצד שני, הם עדיין עלולים להעביר את המחלה לאנשים שהם אוהבים, סבא וסבתא, מורים, אנשים ברחוב ואפילו להורים שלהם. הסיכון הזה יורד לרמה נמוכה מאוד כאשר הם עוטים מסכות פנים ולכן אפשר למעשה להגיע למצב שבו אין סכנה חריגה לכם ואין סכנה לסביבה.
 
אם הילדים שלכם עדיין מתעקשים לנהוג אחרת או שאתם "תופסים" אותם הרבה בלי מסכה, הסבירו להם ברוגע שזה לא משהו שאתם אישית רוצים לכפות עליהם, זה משהו שכולנו צריכים לעשות עכשיו. הדוגמה האישית שלכם חשובה במקרה שכזה, ואם שום פתרון אחר לא עוזר, ניתן לשקול חיזוקים חיוביים כמו עוד זמן מחשב או סיוע במטלות כתגמול על שימוש עקבי ונכון במסכת פנים.

מקור תמונה ראשית: www.vperemen.com

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.