print header

איך ללמד ילדים חשבון לפני כיתה א'

  אמנם הילדים של כולנו לומדים חיבור וחיסור בכיתה א', אך את הידע הזה אפשר להקנות להם עוד הרבה לפני, כבר בשלב הגן, וכדאי מאוד לעשות זאת. זה יצריך קצת עבודה מצדכם, אך היא שווה את זה, שכן אם תשקיעו בשלב מוקדם בהקניית מושגים אלו לילדכם, זה יהפוך את החיים שלו לקלים יותר בהמשך ויהווה בסיס מושלם לצבירת ידע נוסף בתחום המתמטיקה, מה שישפר את הישגיו הלימודיים ויציב אותו במקום הראשון בכיתתו. אז איך מלמדים ילדים בגיל גן מספרים, פעולות כמו חיבור וחיסור ואפילו צורות הנדסיות? פשוט עקבו אחרי השלבים הבאים...
 
תרגולי חשבון לילדים קטנים: חשבונייה

איך ללמד ילד מספרים

הבסיס הוא הדבר החשוב ביותר בכל תחום שלומדים, ובמקרה הזה מדובר במספרים. ילדים יכולים להבין את נושא המספרים כבר בין הגילים 2-4, כשעד גיל 4 הם כבר יכולים לספור מעבר ל-10, ואם טרם העברתם לקטנטנים שלכם את הידע הזה, כעת זה הזמן המושלם לכך.

1. לימוד מילים ומספרים

למדו את ילדיכם כיצד נקרא כל מספר ("אחד", "שתיים", "שלוש") ואיך הוא נראה (1, 2, 3) מ-0 עד 10, ולאחר מכן עד 20. אחרי שילדכם למד כיצד לקרוא את הספרות, למדו אותו כיצד לכתוב אותן ותרגלו איתו את כתיבתם מ-0 עד 20. 
 
הלימוד הזה לא חייב להיות יבש ומשעמם, ותוכלו לשלב אותו בפעילויות אחרות של הילדים, במיוחד לפני שתתחילו בתרגול הכתיבה. למשל כשהילד מצייר ומבקש צבע מסיום, הגישו לו אחד ואמרו "זה צבע אחד". אם הילד מבקש עוד צבעים, הגישו לו שניים ואמרו "אלה שני צבעים" וכן הלאה. היו סבלניים והמשיכו כך לאורך זמן.

2. ספירה עד 100

אחרי שילדכם השתלט על מספרים עד 20, הגיע הזמן להתקדם עד 100. עליכם ללמד את אותו כיצד לספור מ-1 עד 100, ולאחר מכן כיצד לספור בעשרות מ-10 עד 100.
 
כאן תוכלו לתת לילדכם לתרגל בעצמו כיצד לספור בשלל דברים שהוא עושה, למשל כשהוא עולה במדרגות הוא יכול לספור אותן, או לדוגמה אם אתם נוסעים ברכב הוא יכול למנות כמה מכוניות אדומות הוא רואה בדרך. 
תרגולי חשבון לילדים קטנים: מספרים בין 0 ל-9

3. ספירת עצמים בקבוצות

בשלב זה ילדכם יוכל להתחיל לספור כמה חפצים יש מולו, למשל כמה צעצועי מכוניות יש לו או כמה תפוחים קניתם בחנות. 
 
אחרי שהילד השתלט על היכולת הזו, אתגרו אותו לנסות להבין באיזו קבוצת חפצים מבין שתיים יש יותר עצמים. למשל באיזו קערה יש יותר תפוחים, באיזו מהן יש פחות או האם ישנה כמות שווה מהפרי בשתי הקערות.

4. השוואה בין מספרים קטנים

אולי נראה לכם שילדכם יוכל לדעת באופן מידי ש-90 הוא מספר גבוה יותר מ-30, אך למען האמת יהיה עליו לתרגל את זה. בדיוק כמו בתרגיל הקודם, כאן הוא יצטרך לבחור איזה מבין שני מספרים הוא הגבוה יותר, אך הפעם ללא עצמים מוחשיים, אלא על פי המספרים עצמם.
 
התחילו עם שני מספרים קטנים בין 1 ל-10 ושאלו אותו מי מהם גדול יותר. לאחר מכן המשיכו למספרים גבוהים יותר ואולי אפילו מעט מבלבלים, כמו למשל 21 לעומת 12.

5. הבנת משמעות המספרים

ילדכם למד להבדיל בין המספרים ולהבין מה גבוה יותר מהאחר, אך עליו בסופו של דבר גם להבין מה בדיוק מסמלים מספרים גדולים כמו 10 ומעלה. את זה הוא עוד ילמד בבית הספר עם בדידים (אולם לא בכל בית ספר מלמדים בעזרתם), אך תוכלו לעזור לו להבין את זה עוד לפני.
 
הסבירו לילדכם מה זה בעצם 10 – זה 10 פעמים הספרה 1. אם כן, מה זה 11? זה 10 פעמים הספרה אחד ועוד 1. מה זה 19? 10 פעמים הספרה אחד ועוד 9 פעמים הספרה אחד. כל זה יעזור להכין את ילדכם לקראת למידת מושגי החיבור והחיסור, ואם יש לכם בבית עזרים כמו בדידים - מומלץ שתשתמשו בהם.
תרגולי חשבון לילדים קטנים: בדידים

איך ללמד ילד חיבור וחיסור

למרות שהורים רבים חושבים שילדיהם לא מסוגלים להבין תרגילי חיבור וחיסור כבר בגיל גן, אתם תופתעו לגלות שהמוחות שלהם בהחלט מוכנים לכך, כל עוד מעבירים את המידע באופן הנכון. כך תעשו זאת עם ילדכם.

1. לימוד הבסיס לחיבור וחיסור

עליכם להסביר לילדכם את המשמעות של החיבור, שהיא הוספת מספר אחד למספר אחר, וכן את הפירוש של חיסור - שהוא הפחתת מספר אחד ממספר אחר. 
 
הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא כמובן בעזרת עצמים שניתן להדגים עימם את הרעיון הזה באופן חזותי. תוכלו לשאול את ילדכם למשל, "יש לך 3 תפוחים ואני מביא לך עוד 2 – כמה יש לך עכשיו?". זה בסדר אם הילד יספור את התפוחים אחד-אחד, המטרה היא שיכיר את נושא החיבור והחיסור.

2. שליטה על חיבור וחיסור

כעת הילד שלכם צריך ללמוד כיצד ליישם את הידע הזה בעצמו, ומומלץ שלא להכביד עליו עם מספרים גדולים. אפשר להגביל תחילה את התרגול לספרות שבין 1-5, והדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא כחלק מפעילויות משחק אחרות.
 
תוכלו למשל לתת לילדכם זוג צעצועים וכמה חתיכות קרקר ולהגיד לו שעליו לתת 2 חתיכות קרקר לכל צעצוע. כעת שאלו, כמה קרקרים הוא יצטרך לתת בסך הכל לשני הצעצועים יחדיו, כשהתשובה היא כמובן 4 (2 ועוד 2). את אותו משחק אפשר לשחק גם בצורה הפוכה כדי לתרגל פעולות חיסור, למשל כעת צריך שיהיה רק קרקר אחד לכל צעצוע – כמה קרקרים יישארו לצעצועים אחרי שניקח מכל אחד מהם קרקר אחד?
תרגולי חשבון לילדים קטנים: פעולת חיסור עם עוגיות

3. פתירת בעיות מילוליות

לאחר שני שלבי החיבור והחיסור, הגיע הזמן שילדכם יתרגל את הידע והיכולת שצבר, והפעם ללא עזרים חזותיים ועם מספרים עד 10. אף על פי שלא תשתמשו בצעצועים או תפוחים, תוכלו לאפשר לילד להשתמש באצבעות שלו.
 
ניתן לשלב את התרגול הזה עם התרגיל הקודם; אחרי שהצליח לענות נכונה למשל על התרגיל הקודם, תוכלו לשאול אותו כמה קרקרים יאכלו כל הצעצועים שלו יחדיו, אם תוסיפו צעצוע שיקבל את אותה כמות קרקרים שקיבלו שאר הצעצועים. התשובה היא פשוט המספר שהגיע אליו ועוד 2, אולם ללא עזרים חזותיים יהיה לו קשה יותר לענות על השאלה.

4. חיבור עד 10

כעת הגיע הזמן לתרגל מספרים על דף ולכתוב תרגילי חשבון. אלו יהיו משוואות פשוטות שאתם תכתבו לילדכם, שאחד הגורמים בהם חסר.
 
התרגול יעשה עם הספרות 1 עד 9, כשבכל תרגיל תופיע ספרה אחת, והילד יצטרך לכתוב את הספרה שצריך להוסיף אליה כדי להגיע לתוצאה 10. לדוגמה: 1+_=10, 2+_=10 וכן הלאה... המשיכו כך עד לספרה 9, ותנו לילדכם להיעזר בבדידים אם ירצה כדי להשוות בין אורכי הבדידים שיעזרו לו להגיע ל-10.

5. פירוק מספרים

השלב האחרון בלימוד הוא פירוק מספרים בכמה דרכים שונות, כשמטרת התרגיל היא להראות לילדכם שכמה משוואות שונות יכולות להניב את אותה התוצאה.
 
בקשו מילדכם לפרק קבוצות של 3-10 עצמים לקבוצות שונות, שוות או נבדלות בגודלן, ביותר מדרך אחת אם אפשר. כך למשל, אפשר לפרק את 4 ל-2 ועוד 2, או ל-3 ועוד 1. ככל שהמספר גדול יותר, כך ניתן יהיה לחלק אותו ביותר צורות.
תרגולי חשבון לילדים קטנים: פירוק 6 לקבוצות

לימוד מידות ומידע

כאן אנחנו נכנסים לעולם שהוא קצת מעבר לחשבון פשוט, והוא מתייחס למושגים כמותיים בשלל תחומים שילדכם יכול כבר להתחיל להבין בשלב זה.

1. מדידות

עזרו לילדכם להבין שניתן למדוד כל חפץ בשלל דרכים שונות, שאת כמה מהן ניתן ליישם בעזרת מספרים שהוא כבר למד.
 
למשל, אורך או גובה אפשר למדוד עם סרגל או סרט מידה שמראים את המספר בסנטימטרים. משקל אפשר למדוד בעזרת משקל אלקטרוני, שמראה את המספר בקילוגרמים. השוו בין אורך, גובה או משקל של 2 חפצים שונים ובקשו מילדכם להגיד לכם מה מביניהם יותר ארוך, גבוה או שוקל יותר מהאחר.

2. מיקומים יחסיים

אמנם לא מדובר פה במספרים, אך ילדכם צריך ללמוד גם את היכולת הזו כדי שיהיה מוכן להתמודדות עם בעיות מרחביות.
 
זהו תרגול פשוט שבו תלמדו את ילדכם כיצד לזהות מיקום של חפצים - למשל "מעל", "מתחת", "בתוך","לפני" או "מאחורי". תוכלו לדוגמה להציב בובה על קופסה ולשאול איפה נמצאת הבובה (מעל הקופסה) או היכן ממוקמת הקופסה (מתחת לבובה).
תרגולי חשבון לילדים קטנים: בובות וקופסה

לימוד צורות הנדסיות

כאן אנחנו נכנסים לעולם ההנדסה, שאמנם יגיע בשלב מאוחר יותר בלימודי המתמטיקה של ילדכם, אך ביכולתו להבין מושגים בסיסיים מעולם זה כבר בגיל צעיר מאוד.

1. מתן שמות לצורות נפוצות

אין צורך ללמד את הילד מה זה מתומן עדיין, אך אפשר בהחלט להסביר לו מה זה ריבוע, מלבן, מעגל, משולש וכדומה.
 
מומלץ לתאר כל צורה בדרך שתעזור לילד לזכור אותה, למשל "מעגל הוא עגול", "למשולש יש 3 פינות" וכדומה. תנו לילדכם למצוא במהלך היום צורות שהוא כבר מזהה, למשל משולש פיצה או שטר כסף מלבני. כשהילד מזהה את הצורה, בקשו ממנו להסביר למה מדובר בה, כשההסבר יהיה מה שלימדתם – "לריבוע יש ארבע צדדים שווים", "למלבן יש 2 צדדים ארוכים שווים ו-2 צדדים קצרים שווים" וכדומה.

2. זיהוי צורות דו או תלת ממדיות

עזרו לילדכם להבין את ההבדל בין צורות שטוחות ודו ממדיות, למשל ריבוע או עיגול שמציירים על הדף, לבין צורות מוחשיות ותלת ממדיות כגון קובייה או כדור.
 
זה חשוב מכיוון שילדכם צריך להבחין בכך שלמרות שלריבוע בציור יש 4 צדדים, לקובייה יש 6, וזה יכול להיראות מבלבל. אמנם גם היא מרובעת, אך הציור מסמל את הקובייה במבט מלמעלה בלבד, ואילו במציאות היא עצם מוחשי שאפשר לגעת בו.

3. יצירת צורות

כעת הגיע השלב שבו הילד שלכם יצור צורות בעצמו על פי התיאור שלכם, ולמעשה השלב הזה גם יעזור לו להבין את מה שניסיתם להסביר לו בשלב הקודם.
 
בקשו מהילד למשל לצייר ריבוע, ותנו לו קובייה שיצייר סביבה את קו המתאר שלה. את אותו הדבר תוכלו לעשות עם כוס כדי לשרטט עיגול למשל. לאחר מכן בקשו מילדכם לבנות ריבוע בעזרת לגו, ואז מלבן כדי שיחווה באופן מוחשי וברור את ההבדל בין הצורות.
תרגולי חשבון לילדים קטנים: לגו

כמה מילים לסיום

כדי להעביר את כל היכולת והידע הזה לילדכם, יהיה עליכם כאמור להשקיע בכך מאמץ וזמן באופן יומיומי. עליכם להיות סבלניים – זכרו שמדובר בנושא מופשט מאוד שקשה לקלוט, אולם אם הילד שלכם כבר עבר את גיל 4 הוא בהחלט מסוגל לעשות זאת, כל עוד תשקיעו בכך גם אתם. אינכם חייבים להעביר לילדכם את כל הידע הזה, כי מדובר בלא מעט. מספיק שתקנו לו ידע בסיסי במספרים ובחיבור וחיסור, וכבר קידמתם אותו שלב אחד קדימה לפני כל שאר בני גילו כשיעלה לכיתה א'.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.