print header

8 עצות וטיפים חשובים לניקוי, סידור וארגון חדר ילדים

מכל חדרי הבית השונים והאהובים, יש חדר אחד יוצא דופן, שעלול עבור הורים רבים להיות מעין טריטוריה חיצונית שאין להם גישה אליו – נכון, אתם לא טועים, זהו חדר הילדים. אולי לא כל ההורים יודו בכך, אבל ברוב המקרים, ככל שילדינו הולך ומתבגר כך הכניסה לחדרו מצדנו הולכת ופוחתת, גם בשל הרצון לשמור על פרטיותו וגם בגלל שהוא לא שש, בלשון המעטה, לראות אותנו שם. אך עם כל הכבוד לרצון הילד לפרטיות ועצמאות בכל גיל וגיל, על דבר אחד יש להקפיד ולשמור – ניקיון, סידור וארגון החדר, אם לא ברמה היומיומית אז לפחות מדי פעם, כשניתן ונדרש לעשות זאת. אם הילד שלכם לא נוטה להיות מסודר במיוחד (ורוב הילדים הם כאלה) עליכם לקחת את האחריות בידיכם, ולטפל בחדרו ביחד איתו – וכדי לסייע לכם לעשות זאת הכנו עבורכם את המדריך הבא עם 8 טיפים חשובים לניקוי, סידור וארגון חדרי ילדים.

טיפים לניקוי וסידור חדר ילדים: חדר מבולגן של נער מתבגר

1. עבדו על פי סדר פעולות ברור

כשנכנסים לנקות את חדר הילדים אחרי שלא עשינו זאת זמן מה – הכל יכול להיראות כמו מהומה אחת גדולה. בניגוד אלינו, שמשתדלים לשמור על חדר השינה מאורגן, מסודר ומצוחצח ברמה זאת או אחרת, מרבית הילדים לא ממש מתחשבים בענייני הסדר והניקיון בחדרם, ויכולים לייצר שם בלגן תהומי מבלי לשים לב בכלל.

לכן, כשאתם מתחילים בפרויקט הסידור חשוב שתעבדו לפי סדר פעולות ברור ולא תלכו לאיבוד. אתם יכולים לעבוד בהתאם לרשימה הבאה למשל:

  • אספו את כל הלכלוך והאשפה הנראית לעין שמסתובבת בחדר ואתם יודעים בוודאות שיש להיפטר ממנה.
  • בדקו אם ישנם בחדר חפצים השייכים לחדרים אחרים ועליכם להחזיר אותם אליהם – לילדים יש נטייה לשמור בחדרם דברים שהם לוקחים משאר חדרי הבית.
  • פנו את רצפת החדר והשטיחים מכל החפצים שיש עליהם כך, והתחילו בפעולות הניקוי, הטאטוא, שאיבת האבק והשטיפה.
  • נקו והבריקו את המראות ואת חלונות החדר.
  • לסיום אל תשכחו להחליף את מצעי המיטה של ילדכם, כדי לרענן באופן כללי את החדר.

2. אספו את כל הצעצועים המלוכלכים ודאגו לנקות אותם

על אף שהיינו רוצים שכך יהיה, כולנו מבינים שבסופו של דבר הצעצועים הרבים של ילדנו הקטנים לא ינקו את עצמם, ואנחנו צריכים לדאוג לעשות זאת ולחטא אותם, כדי שהוא יוכל לשחק בהם בבטחה. לכן כשאתם מנקים ומסדרים את חדר הילדים, אל תסתפקו רק בלארגן ולסדר את הצעצועים במקומם והשתדלו לנקות אותם: צעצועים שניתן לשטוף ולכבס אפשר לשים במכונת הכביסה על פי הוראות היצרן המצוינות בתווית, או להעניק להם טיפול קצר של הברשה במברשת רכה ושטיפה במעט מים וסבון.

לגבי צעצועי פלסטיק וצעצועים שאינם מתאימים למכונת כביסה - אותם ניתן לחטא באמצעות טבילה בכיור מלא מים המחוזק בחצי כוס אקונומיקה למשך כ-5 דקות, ואז לדאוג לשטוף אותם היטב ולייבשם באוויר הפתוח. שיטה נוספת וטבעית יותר היא לערבב כמות שווה של מים וחומץ לבן בתוך בקבוק ספריי, ואת התערובת לרסס בעדינות על הצעצועים ולהמשיך למשך כרבע שעה. לאחר זמן זה נגבו היטב את שאריות החומץ מן הצעצועים והחזירו אותם למקומם.

ניקוי חדרי ילדים: זוג ברווזי פלסטיק בתוך גיגית מים עם סבון

3. סדרו את חפצי הילדים בחדר בשיטת "אסוף, קבץ ושלוט"

קופסאות פלסטיק גדולות ללא סדר ומדפים פתוחים וגלויים הם לא ממש המקום לאחסן בו את כל הרכוש של ילדיכם, בעיקר לא את אותם משחקים וצעצועים שכוללים אינספור חתיכות פלסטיק קטנות שעלולות להתפזר בכל מקום. השיטה הנכונה לסדר את הצעצועים ושאר הפריטים האלו יכולה להיות מכונה "אסוף, קבץ ושלוט"; אספו ביחד את כל החפצים והצעצועים של הילד והחלו לארגן אותם: השתמשו בקופסאות פלסטיק המיועדות לסידור נעליים כדי לסדר את כל הצעצועים הקטנים של הילד (בובות, הצעצועים שמקבלים בביצי הפתעה וכמתנה בארוחות ילדים וכדומה), במכלי פלסטיק גדולים יותר ניתן לשמור לבני משחק שונות ומכוניות צעצוע למיניהן, ובקופסאות קרטון קלות תוכלו לקבץ יחד את כל בובות הפרווה של הילד.

4. נקו בקפידה ובזהירות את שולחן העבודה שלהם

כאשר אתם מתחילים לנקות ולסדר את השולחן של ילדכם, היו זהירים מאוד – מה שלכם אולי נראה כמו לכלוך חסר חשיבות שמקומו בפח, יכול להתברר בקלות כחלק מאיזה פרויקט שילדכם עובד עליו, או לכל הפחות איזשהו פריט משמעותי עבורו. לכן עליכם בכל מקרה לערב את ילדכם בניקוי סביבת העבודה ועמדת שיעורי הבית שלו, ולא להשאיר הכל בידיים שלכם. ארגנו ביחד איתו את הספרים והמחברות בפינה אחת, מיינו את כל הדפים, המסמכים והניירת שהוא הביא איתו מבית הספר, קבצו את כל כלי הכתיבה שלו בתוך כלי מתאים ואל תשאירו שום דבר זרוק סתם כך על השולחן רק כי אתם לא יודעים לאן לשייך אותו, קבעו מקום להכל. בקשו מילדכם לשמור על הסדר שיצרתם ביחד כדי שהוא יוכל להעביר מטלית לחה על השולחן ולנקות את האבק המצטבר עליו באופן קבוע.

ניקוי חדרי ילדים: שולחן עבודה מבולגן של ילד

5. שימו לב לקירות ונקו אותם היטב

בדרך כלל ניקוי קירות בחדרי הילדים אינו דומה לניקוי קירות בחדרים אחרים, כי לרוב תמצאו שם קשקושים בצבעי פנדה ושאר לכלוכים שהילדים מעזים להשאיר רק עליהם, ולא בשום חדר אחר בבית (במקרה הטוב). לכן, יש לפעול כאן ביתר תשומת לב בניקוי הקירות ולהשתמש גם בשיטות מקוריות כדי להיות מסוגלים להחזיר את הלובן לחדר.

כך למשל - על מנת להסיר סימנים של צבעי פנדה מהקירות, שפשפו את אזור הכתם עם מטלית לחה הספוגה במעט סודה לשתייה. אם אתם זקוקים לניקוי קצת יותר עמוק, יש עוד כמה שיטות על מנת לעשות זאת, למשל להצטייד בתרסיס השמן WD-40, שלרוב משמש לשימון צירים אך נחשב גם כיעיל מאוד בהורדת כתמי צבע קשים מהקירות. שיטה נוספת היא גירוד הכתמים באמצעות מברשת שיניים שנטבלה במעט חומץ.

6 השתמשו בתגיות כדי לעזור לילדכם לארגן את החדר

בכל מה שקשור לארגון וסידור חדר ילדים – אחד הטיפים החשובים ביותר שעוזרים לשמור על הסדר לטווח הארוך הוא לתייג את הכל. השתמשו במדפסת הביתית כדי להדפיס תגיות קטנות עם תמונתם ושמם של סוגי חפצים השונים השייכים לילד – גרביים, חולצות, בובות, משחקי קופסה, משחקי וידאו ועוד ועוד. הדביקו או תלו את התגיות הללו על המקומות שבהם צריכים להיות מונחים אותם חפצים: על המגירות בארון, על המדפים בספרייה, על קופסאות הפלסטיק המפוזרות בחדר וכדומה.

הרגילו את ילדכם לסדר את חדרו בצורת משחק – הקצו לו זמן ובקשו ממנו למיין את החפצים בחדר על פי המדבקות שהנחתם במקומות שבהם הם צריכים להיות. באמצעות אתגר שכזה תוכלו להרגיל אותו לסדר את חדרו, ובפעמים הראשונות אתם אפילו יכולים להעניק לו איזה פרס או חיזוק חיובי כשיצליח לעמוד במשימתו.

ניקוי חדרי ילדים: חדר ילדה מסודר

7. סגלו לעצמכם את נקודת המבט של ילדכם כדי לארגן את החדר טוב יותר

אחד הדברים החשובים שעליכם לעשות אם ברצונכם לארגן את החדר של ילדכם, היא לאמץ במידת מה נקודת מבטו. עליכם לנסות להתבונן בחלל החדר, ברהיטים ובפריטי האחסון דרך העיניים שלו – אתם יכולים להיות מופתעים מאוד מן המסקנות והתובנות שתגיעו אליהן. מערכת הארגון והסידור שלנו המבוגרים לא מתורגמת כל כך טוב לצרכי הילדים - שידת מגירות למשל, היא דבר שלידיים קטנות של ילד קשה לתפעל; דלתות הזזה של ארונות עלולות למחוץ את אצבעותיו או לצאת מהמסילה שלהן כאשר הוא דוחף אותן מלמטה ומתלים גבוהים הם בכלל מחוץ לטווח הידיים שלו. 

לפיכך, כדאי להבין שעל מנת לדאוג שהחדר יישאר מאורגן ומסודר עליכם לחשוב על פתרונות המתאימים לילדים. למשל – בחדרו של ילדכם הקטן אל תתקינו דלתות לארון כלל, הנמיכו את הגובה של המתלים התלויים והשקיעו בקולבים המתאימים בגודלם לבגדי ילדים.

8. גרמו לילדכם לאמץ שגרת ניקוי וסידור משלו

העליות והמורדות שעובר ילדכם בכל מה שקשור לניקוי וסידור החדר שלו, יכולות להיות מעצבנות ומתסכלות – הוא הרי מתחיל עם חדר מסודר אחרי שניקיתם וצחצחתם אותו ביחד, אבל אז אחרי שעת משחק אחת או אירוח של חבר, החדר חוזר לפתע להיות מבולגן ומלוכלך כולו. כדי למנוע את המצב הזה ולעצור את המחזור הבלתי נגמר של הסדר והבלגן, עליכם להחדיר בילדכם שגרה של ניקוי וסידור החדר ולגרום לו לאמץ אותה.

למדו את ילדכם כי בבוקר עליו ליישר את המצעים, להחזיר את כל הכריות שמסתובבות בחדר למיטה ולהניח את הבגדים שלבש אתמול בסל הכביסה; בערב הרגילו אותו כי עליו להכין את המיטה לקראת השינה ולסדר את כל הצעצועים שלו. יצירת שגרה שכזו לילדכם תעזור לכם להקפיד על כך שהבלגן לא יהפוך לחלק מחייו שיזיק לו ואלי אף לסביבתו. הרגילו אותו כיום לכך שבבית צריך לשרור סדר כדי לשמור על אווירה טובה, וכל הצדדים ייהנו מכך בעתיד.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.