print header

כל מה שחשוב לדעת לפני שפונים לטיפול זוגי

כאשר צצות בעיות בנישואין וישנם מתחים בין בני הזוג, ברוב המקרים רובנו מנסים לפתור זאת בעצמנו. אך מה קורה כאשר אנחנו מגיעים למבוי סתום? פונים לאנשי מקצוע בתחום הזוגיות שכל מטרתם היא לעזור לכם להתמודד בהצלחה עם הבעיות שאותן אתם לא מצליחים לפתור בעצמכם. ניתן למנוע תהליכי גירושין רבים אם אנשים היו בוחרים לעבוד על הנישואים שלהם בדרך הנכונה, ועם העזרה המתאימה ושני אנשים שמחויבים באופן מלא לטיפול, ניתן ואפשר להחיות את הנישואין מחדש. עם זאת, חשוב להכיר ולבדוק מספר דברים לפני שפונים למטפל זוגי וכן לדעת על מה לשמור ולמה לצפות במהלך טיפול שכזה. לכן, אספנו בשבילכם את כל מה שחשוב לדעת לגבי ייעוץ זוגי, לפני ובמהלך הטיפול.
 
מה צריך לדעת לפני טיפול זוגי: שתי ידיים של גבר ואישה מונחות זו לצד זו ועליהן מצויר X

ללכת לטיפול לא אומר שיש לכם נישואים רעים

זוגות רבים עם נישואים טובים עדיין מחפשים ייעוץ זוגי ופונים לכך משלל סיבות שונות. זה לא תמיד אומר שהם שם כי אין להם אפשרויות נוספות או שחלילה הזוגיות הגיעה לקיצה, אלא רק שהם מודעים לכך שיש להם בעיות שהם מכירים בהן שיכולות להזיק לנישואין. הרבה זוגות רוצים לפתור את הבעיות הקטנות שצצות כדי שאלו לא יהפכו להיות גדולות, וגם חשוב להם לפתח תקשורת טובה ומיומנות התמודדות עם בעיות כדי לרכוש כלים רבי עוצמה לשיפור המשך החיים המשותפים שלהם אחרי הטיפול. כמובן שישנן בעיות נפוצות בזוגיות שניתן לפתור אותן בלי להיוועץ במטפל, ועם הטכניקות הנכונות אתם תוכלו להיות מאושרים ולמנוע בעיות בזוגיות בעתיד, אך אם ניסיתם בעבר לשפר את הזוגיות שלכם באופן עצמאי ולא הצלחתם, כדאי שתמשיכו לקרוא את הכתבה...
מה צריך לדעת לפני טיפול זוגי: גבר ואישה עומדים גב אל גב

מה חשוב לבדוק לפני שפונים למטפל זוגי?

בדקו האם רקע המטפל מתאים לכם

חשוב מאוד לדעת ולהכיר את הרקע, האמונות והערכים של המטפל שאליו אתם מעוניינים לגשת. למשל אם אתם או בני הזוג שלכם מעניקים לדת מקום חשוב בחיים, לא היינו ממליצים ללכת למטפל שלא מחובר במידה מסוימת לעולם הזה. בלי שום קשר לנושא הזה, כאשר אתם מחליטים לפנות למטפל זוגי, מוטב שתכירו את סל האמונות והערכים שלו ושיהיה מקביל או דומה לשלכם על מנת שיווצר חיבור טוב ביניכם.

בדקו האם מחיר הטיפול מסובסד

טיפול זוגי הוא לא תמיד עסק זול, במיוחד כאשר מדובר במטפל מקצועי, אמין ובעל תעודות. לכן, אם יש לכם ביטוח המכסה ייעוץ נישואין, מוטב להשתמש בו בדיוק לטובת העניין הזה – זה שווה את הכסף. בדקו עם חברת הביטוח שלכם אילו מטפלים עובדים איתה כדי שתוכלו לקבל לפחות סבסוד חלקי מהמחיר אם לא סבסוד מלא.
מה צריך לדעת לפני טיפול זוגי: דף ועליו מונחים בערמה עטים ומגדלי מטבעות

בדקו אפשרויות חינמיות לייעוץ

אם אתם לא יכולים להרשות לעצמכם ייעוץ נישואין, או שאתם מרגישים שהמחיר גבוה ולא מוצדק ביחס לבעיה שלכם, מוטב לבדוק אפשרויות טיפול אחרות ומוזלות. עם זאת, אל תתפשרו על איכות המטפל ובדקו האם הוא יכול לקבל אתכם בחינם, או לחלופין במחיר מוזל. אפשרות נוספת היא להירשם למחקרי ייעוץ זוגי באחת מהאוניברסיטאות בארץ ולקבל מחיר מוזל לעומת טיפול מוסמך.

בדקו את התעודות והאישורים של המטפל

ברוב המקרים, יועצים זוגיים מהימנים יפרסמו את האישורים המקצועיים שלהם לצד התעודות שרכשו לאורך הקריירה שלהם באתר האינטרנט שמציע את שירותם. באתר תוכלו לראות מאין הם השיגו את השכלתם ומהם התעודות והתארים שאספו בדרך – בחנו היטב את הרישיונות שלהם. רוב הרישיונות לטיפול זוגי דורשים מהמטפל מסלול של לפחות תואר שני בתחום, אם לא תואר מתקדם יותר.

בדקו מהם אחוזי ההצלחה של המטפל

ביקורות הן דבר חשוב מאוד, במיוחד כאשר אנו עומדים לפני בחירות משמעותיות בחיים כמו ייעוץ זוגי. אל תתביישו ותבקשו לראות את הביקורות של המטפל שאליו אתם מעוניינים לפנות, ואף צרו קשר עם זוגות שעברו טיפול אצלו. יועצים זוגיים טובים, כאלה שמתהדרים בביקורות טובות, יהיו שמחים להראות ולספר לכם על סיפורי ההצלחה שלהם ועל זוגות שהם "הצילו" מגירושין.
מה צריך לדעת לפני טיפול זוגי: אישה כותבת ביומן

על מה צריך לשמור ולמה לצפות במהלך טיפול זוגי?

שהמטפל לא לוקח צד ונשאר ניטרלי

לא כל יועצי הנישואין משתמשים באותן שיטות טיפוליות, אך ישנם כמה כללי מדיניות שונים שרוב היועצים מקיימים – אי לקיחת צד הוא אחד מהם. למעשה, המטפלים ישמשו כאיש ביניים או מתווך ולא ייקחו עמדה מובהקת לטובת אף אחד מהצדדים בנישואין. גם אם המטפלים מוצאים כי צד אחד הוא "הצודק", אז הם יעזרו באופן דיפלומטי כך שהצד השני לא ירגיש תחושת ריחוק. לכן, אל תגיעו לפגישות ייעוץ בציפייה כי המטפל יבחר את הצד שלכם או עם תחושת פחד שאם תוגדרו כאשמים בבעיות הזוגיות שלכם – התפקיד שלו הוא לעזור לכם דרך הבעיות שלכם כך שתוכלו לקיים חיי נישואין שמחים ומאושרים.

שהמטפל דואג לשמור על רוגע

מדיניות כללית נוספת שרוב יועצי הנישואין דוגלים בה היא שהם ינסו לנהל מפגשים באופן כזה שישמור על כולם רגועים. כאשר מגיעים לפגישות ייעוץ מסוג זה, דברים עלולים להתלהט, לכן חשוב שיהיה מישהו שינחה את הדיונים הסוערים וייתן את זכות הדיבור בהתאם. זכרו כי המטפלים נמצאים שם כדי לרפא את מה שפגוע ביניכם, לכן התקשורת צריכה להיעשות בצורה כזו שהיא תסייע לבן הזוג השני לקבל את המסרים בלב פתוח – צעקות רק יגרמו לאדם האחר להקשיח את לבו. יועצי הזוגיות יעבדו קשה כדי לדאוג שזוגות לא יפריעו זה לזה לדבר, שהטונים לא יעלו ושהדברים יישארו רגועים ככל הניתן.
מה צריך לדעת לפני טיפול זוגי: זוג מבוגרים יושבים מחובקים על ספסל

שהתהליך ייקח זמן

טיפול זוגי לוקח זמן רב, במיוחד בהשוואה לטיפולים אישיים – לפחות שישה חודשים. זכרו כי הדינמיקה שונה ומסובכת כאשר ישנם שני אנשים שצריכים לעבוד ביחד, לכן נדרשת כמות זמן ארוכה ומשמעותית על מנת להגיע לשינוי ולפתרון סכסוכים. כמו כן, נסו להיזכר מתי הבעיות ביניכם החלו לצוץ ותגלו כי פרק הזמן שתשקיעו בטיפול יהיה קצר יותר לעומת התקופה הבעייתית שבה אתם נמצאים כעת – רוב הזוגות שמגיעים לטיפולים מעידים כי הבעיות ביניהם מתפרשות על שש שנים בממוצע. מצב שכזה הופך את עבודת היועץ, וגם את שלכם, לקשה הרבה יותר, לכן אתם צריכים להיות סבלנים ולהבין כי התהליך ייקח זמן.

לשים את הטיפול הזוגי בעדיפות גבוהה

כעת כשאתם מבינים כי הטיפול הזוגי עתיד לקחת משך זמן ארוך, הדבר הבא שעליכם לזכור הוא לשים אותו בעדיפות גבוהה – השתדלו לתעדף אותו לפני כל דבר אחר. אם כבר החלטתם ללכת לטיפול זוגי, שניכם מבינים כי נדרשת עבודה לשם הצלחה והישגים משמעותיים ביניכם, לכן עליכם להיות גמישים עם הזמן שלכם ולתת חשיבות גבוהה לטיפולים המשותפים. בנוסף, הכסף שאתם משקיעים בטיפול ודאי יקר לכם וכדאי לנצל את מה שאתם אמורים לקבל בתמורה אליו – אנחנו מבטיחים לכם שהטיפול הזוגי יהיה הרבה יותר זול מאשר תהליך של גירושין.
מה צריך לדעת לפני טיפול זוגי: יד מסמנת V בריבועי משימות

מומלץ לא לשתף את בני המשפחה והחברים

כולנו בראש ובראשונה אנשי משפחה ורובנו הגדול מוקף חברים קרובים שמכולם אנו אוהבים לדלות עצות ודעות לגבי החלטות ותהיות בחיים שלנו. עם זאת, כאשר זה נוגע לטיפולי זוגיות, מומלץ לא לדבר עם אף אחד על הנישואים שלכם ועל התהליך שאתם עוברים, אלא אם כן הם הולכים לתמוך בכם ובמאמציכם באופן מלא. אל לכם להתלונן על בני הזוג שלכם בפני המשפחה או החברים בזמן שאתם בטיפול יחדיו, הרי כך לא תקבלו עצה טובה, ניטרלית ואובייקטיבית כמו שתקבלו מהמטפל.

לא לומר שאתם עושים את כל העבודה לבד

הרבה מאוד מטפלים יודעים לשים את האצבע ולזהות מי מבני הזוג עובד יותר על הנישואים, אך הם לעולם לא יגידו זאת מפני שזה פשוט לא מקצועי. המטפלים יכולים לזהות באופן ברור מי עושה את העבודה ומי לא, כאשר ברוב המקרים אחד מבני הזוג עושה יותר מאשר האחר – התהליך לא הוגן. זכרו כי המטפלים יודעים זאת ומוכשרים כדי לזהות את זה, כך שמצב בו אתם מרגישים כי אתם נלחמים ממש קשה עבור הנישואין ובן הזוג לא הוא רגיל לחלוטין. המטפלים מוכשרים להעניק את הטיפול הטוב ביותר כך שגם אם יש מצב שכזה, מדובר עדיין בתהליך של עבודה המסייעת לשיפור הנישואין.
מה צריך לדעת לפני טיפול זוגי: גבר ואישה פונים זה לזה והגבר צועק

להיות מוכנים לעבוד על עצמכם

חלק מהתהליך שאתם עוברים כזוג בטיפול הזוגי דורש מכם עבודה עצמית רצינית. מטפלים רבים נוקטים בגישה הזו - שראשית על בני הזוג לעבוד על עצמם לפני שהם יוכלו לעבוד על הזוגיות ביניהם. קחו לעצמכם רגע וחשבו על התנהגות או תכונה שלכם שמעוררת בעיה במערכת היחסים ונסו להאיר אותה ולדבר עליה במהלך הטיפולים. זכרו כי אתם תהיו חייבים ללמוד לקבל רעיונות ודעות לגבי מה שאתם צריכים לשנות באופן אישי כדי שהטיפול הזוגי יצליח ותזכו בחיים מאושרים. מטרתו של המטפל היא לפייס ולגשר ביניכם, אך העבודה האמיתית מתחילה בינכם לבין עצמכם.

להביא את "האני הכי טוב" שלכם לטיפול

טיפול זוגי יכול להיות חוויה מלחיצה מאוד שמשפיעה על כל התקופה שלו, כאשר הסיבה השורשית היא המצוקה בחיי הנישואין שמשפיעה על כל תחום בחיים שלכם. למרות שזה קשה לבקש, המטפלים הזוגיים צריכים שתהיו בוגרים ומלאי תושייה ותקווה במהלך הטיפולים כדי שתוכלו לבצע התקדמות ותהליך לעבר חיים מאושרים. עליכם להביא את "האני הכי טוב" שלכם לטיפולים וכמו כן, להתייחס אחד כלפי השני בכבוד והערכה.
מה צריך לדעת לפני טיפול זוגי: קערה בצורת לב ובתוכה טבעות אירוסין

מילות סיכום

זכרו כי עצם כך שהצלחתם להצביע על הבעיות בנישואין ולקחת החלטה – לפנות לייעוץ מקצועי – הם כבר תחילתה של הצלחה, לכן אל לכם לחכות עד לסוף המר לפני שאתם מחפשים מטפל זוגי. קל יותר לפתור בעיות כאשר הן בראשיתן לעומת בעיות שקיימות כבר במשך שנים ושניכם כבר מרגישים שהלב שלכם כבד כמו אבן. עשו למערכת היחסים שלכם טובה וקחו בחשבון להיוועץ במטפל זוגי – זה יכול להציל את הקשר שלכם את תעשו זאת, ובמיוחד אם תעשו זאת בדרך הנכונה בהתאם לעצות האלו.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.