print header

שימושים מפתיעים ויעילים לחומצה בורית

שמה אולי מרמז על כך שהיא כימיקל מסוכן, אבל חומצה בורית יכולה למעשה לשמש כחומר טיפול אנטי פטרייתי למגוון בעיות רפואיות החל מפטרת כף הרגל ועד לחיטוי העיניים. ייתכן שבעבר שמעתם עליה בהקשר של חומר הדברה טבעי ואכן כך הדבר, אך לחומצה הבורית ישנם שימושים מפתיעים חוץ מהתמודדות עם מקקים ומזיקים אחרים. לעומת זאת, יכול להיות שאף פעם לא שמעתם על החומר הזה ואין לכם מושג האם הוא מסוכן או לא, מה ניתן לעשות בעזרתו והיכן ניתן להשיג אותו. כך או כך אין לכם סיבה לדאגה, כי הכתבה הבאה תציג בפניכם את החומר השימושי הזה ותלמד אתכם כיצד לנצל את תכונותיו באופן חכם ובטוח כדי לשפר את חייכם ב-6 תחומים שונים.
 
שימושים לחומצה בורית: צנצנת קטנה מלאה באבקה לבנה מצולמת מלמעלה

מהי חומצה בורית?

חומצה בורית היא אבקה לבנה שמקורה ביסוד הכימי בורון והיא בעלת תכונות אנטיביוטיות כנגד זיהומים פטרייתיים וחיידקים. התיעוד הראשון להכנתה נעשה על ידי וילהלם הומברג במאה ה-18, כאשר הוא בודד גבישי בוראקס על ידי ערבוב חומצות מינרליות ומים, כך נוצרה תגובה כימית שהובילה להיווצרות החומצה בורית. רבים חושבים בטעות שהחומצה הזו עלולה להיות רעילה ומסוכנת, אך חשוב לציין כי היא אינה נחשבת לרעילה, כך עולה מבדיקה של מכון דוידסון. אם נתייחס להגדרות המדויקות, רמת הרעילות שבחומצה הבורית נמוכה מאוד ודומה לרמת הרעילות של מלח השולחן, כאשר המינון המסוכן הוא בטווח של בין 2-3 גרם לכל קילוגרם ממשקל גופכם.
השימוש הביתי בחומצה הבורית נפוץ מאוד בחו"ל ובארה"ב בפרט, וניתן למצוא אותה בכמעט כל חנות כלי בית וברשתות בשיווק גדולות. כאן בארץ היא פחות נפוצה, אך אפשר לרכוש אותה בחנויות יצירה ומלאכה, בחנויות חומרי ניקוי או דרך האינטרנט. אז למרות שהחומצה הבורית נשמעת כמו דבר מסוכן, למעשה היא יכולה לשמש אותנו במגוון דרכים מועילות - החל מרקיחת תרופות סבתא שונות ועד ניקוי והדברה - שאותן אתם מוזמנים להכיר כעת.
שימושים לחומצה בורית: כף פלסטיק מונחת על צידה וממנה נשפכת אבקה לבנה

1. חיסול מקקים

מקקים יכולים לצוץ בכל פינה - החל מבנקודות שונות בבית שלנו, דרך רחובות העיר וכלה במסעדות ומקומות ציבוריים אחרים. לא רק שמדובר ביצורים שרובנו נגדיר כדוחים ומכוערים, ישנם כאלו שיכולים להוות סכנה בריאותית חמורה לבני האדם. מקקים שונים מסוגלים לאגור חיידקים מסוכנים על הרגליים שלהם ולהעביר אותם ממקום למקום וכתוצאה מכך לנו יש סיכוי לחלות במחלות כדוגמת סלמונלה. למרבה המזל, החומצה הבורית יעילה ביותר לקטילת מקקים שונים – כאשר הם עוברים מעליה, הם נכנעים במהירות ומתחסלים. החלקיקים הקטנים של האבקה נדבקים לגוף המקקים כאשר חלקם אף אוכלים אותם וכתוצאה מכך מתים במהירות. כדי להתמודד עם המקקים שבביתכם עליכם לפזר את החומצה הבורית בשכבה דקה מאוד שבקושי נראית לעין באזורים בהם אתם מזהים שמהם הם מגיעים. אזורים מומלצים הם מתחת ומאחורי המקרר, התנור ומדיח הכלים, כמו גם בפתחי צינורות האינסטלציה וסדקים בקירות.
שימושים לחומצה בורית: מקק הפוך

2. שטיפת עיניים

אמנם פתרון זה יכול להישמע בתחילה מפוקפק, אך תתפלאו לשמוע שלמעשה חומצה בורית נמצאת במינונים נמוכים ברוב טיפות העיניים המוכרות; לכן, כאשר מדללים באופן מיטבי את החומצה הבורית יחד עם מים, ניתן להשתמש בנוזל כדי לשטוף את העיניים בקלות וביעילות. ממחקר שנערך באוניברסיטת סאו פאולו, עולה כי השימוש בחומצה בורית לשטיפת עיניים עוזר להתמודד עם בעיות עיניים שונות החל מטיפול בזיהומים חיידקיים, דלקות עיניים, הקלה בתסמיני דלקת הלחמית ועוד. אז כדי להקל על תסמינים של בעיות עיניים שונות ודלקות, הכנת תכשיר שטיפת עיניים ביתי המבוסס על חומצה בורית יכול להיות פתרון יעיל וקל.
לפני שאתם בוחרים לטפל בבעיה זו בעזרת חומצה בורית בעצמכם, מוטב להיוועץ עם רופא מקצועי ולאחר קבלת אישור יש לפעול לפי ההנחיות הבאות: קחו בקבוק טיפות ריק וחטאו אותו היטב, ולאחר מכן ערבבו 1/8 כפית של חומצה בורית יחד עם מים מזוקקים קרים (יש לוודא כי החומצה הבורית התמוססה לחלוטין). טפטפו שתי טיפות מהחומר לתוך העין, ועשו זאת שלוש פעמים ביום למשך מספר ימים או עד שהבעיה תיפתר. שימו לב - הקפידו תמיד לחטא את בקבוקון הטיפות לפני השימוש.
שימושים לחומצה בורית: עין נוצצת

3. טיפול בזיהום פטרייתי נרתיקי

זיהום פטרייתי נרתיקי מקורו בצמיחה מוגזמת של פטרייה בנרתיק כאשר התסמין השכיח ביותר הוא גירוי לצד תסמינים כמו צריבה במתן שתן, הפרשות לבנות וסמיכות, כאב בזמן קיום יחסי מין ואדמומיות באזור. לצד תרופות רגילות ומשחות שונות אשר ניתן לרכוש ברשתות הפארם, ישנו טיפול טבעי שכדאי להכיר – פתילה של חומצה בורית. ממחקרים חדשים שהתפרסמו עולה כי השימוש בחומצה בורית לטיפול בזיהום פטרייתי נרתיקי עוזר לרפא את הנגע בקרב 70 נשים מתוך 100. בנוסף, בחינה של המרכז לבקרת מחלות ומניעתן מראה נתונים מעודדים, המתבטאים באחוזי הצלחה גבוהים בכל הנוגע לטיפול בזיהום זה בעזרת פתילה של חומצה בורית לפני השינה למשך שבוע-שבועיים. פתילות שכאלה נמצאו אף יעילות יותר נגד תסמינים של קנדידה בקרב נשים סוכרתיות מאשר גלולות רפואיות, כך עולה ממחקר שנערך בשנת 2007.
חשוב לציין ולהדגיש כי לפני שאתן בוחרות לטפל בבעיה זו בעזרת חומצה בורית בעצמכן, מוטב להיוועץ עם רופא מקצועי בנושא. אם קיבלתן אישור מהרופא שלכן, יש לפעול לפי ההנחיות הבאות: עליכן למלא כמוסות ג'לטין ריקות בגודל 0 (שאותן ניתן להשיג ברשתות הפארם ובחנויות שבאינטרנט) בכ-600 מיליגרם של חומצה בורית, ולמקם אותן בתוך הנרתיק לפני השינה למשך 14 ימים. חשוב לציין שאם הזיהום חוזר יש לגשת לרופא שלכם ולבדוק דרכי טיפול אחרות.
שימושים לחומצה בורית: בטן של אישה

4. טיפול באקנה

אנשים רבים ממליצים על חומצה בורית לשימוש ביתי וכתרופת סבתא לפצעי האקנה המטרידים. זאת לא בכדי, מפני שכבר נמצא כי החומצה הבורית משמשת כאחד המרכיבים המובילים בכמה וכמה מוצרים פופולאריים ויעילים לטיפול באקנה ובעיות עור אחרות – כך עולה ממחקר שנערך בשנת 2011 באיטליה. חשוב לציין כי החומצה הבורית היא אנטי-בקטריאלית מטבעה ולכן היא יכולה להתמודד ביעילות עם חיידק האקנה שעלול לגרום להתפרצות פצעונים רבים. עם זאת, ישנן מספר מדינות אשר הוציאו מהחוק את החומצה הבורית משימוש בתכשירי קוסמטיקה שכן לעתים היא עלולה לגרות באופן משמעותי את העור, לכן לפני שאתם בוחרים להשתמש בה עליכם, מוטב להיוועץ עם רופא משפחה או רופא עור על דרכי הטיפול המומלצות בעזרתה. 
שימושים לחומצה בורית: אישה מחזיקה את סנטרה

5. טיפול בפטרת כף הרגל

פטרת כף הרגל, המוכרת גם בשם "רגל האתלט", היא זיהום פטרייתי נפוץ ומדבק בעור כפות הרגליים; התסמינים של פטרת כף הרגל באים לידי ביטוי באודם, יובש, קילוף וגירוד באזורים הנגועים. החומצה הבורית יכולה לטפל בזיהומים פטרייתיים כגון "רגל האתלט", מפני שהיא משנה את רמת החומציות בעור הנגוע ומסייעת להסיר עור מת שמזין את הפטרייה. על ידי פיזור אבקת החומצה הבורית בתוך הגרביים שלכם, תוכלו להתמודד עם רגל האתלט ולהקל על התסמינים הנלווים; החומצה קוטלת פטריות ובמחקר שפורסם בשנת 2013 היא נמצאה כיעילה ביותר להתמודדות עם פטרת כף הרגל במקרים בהם משחות נגד פטריות לא עזרו.
כדי לטפל ברגל האתלט באמצעות חומצה בורית עליכם לערבב אותה יחד עם מים או אלכוהול לחיטוי ביחס הבא: שתי כפיות חומצה לתוך כוס אחת של אלכוהול לחיטוי או מים. לאחר מכן, הספיגו צמר גפן בנוזל שיצרתם ומרחו על כף הרגל, או שתוכלו פשוט לפזר מעט מהחומצה הבורית ישירות לתוך הגרביים שלכם.
שימושים לחומצה בורית: אישה מחזיקה את שתי כפות רגליה

6. חומר ניקוי למשק הבית

החומצה הבורית יכולה לשמש אותנו במגוון דרכים לשמור על ניקיון הבית, החל מכיבוס וניקוי בגדים, דרך קטילת פרעושים ברחבי הבית ועד חיטוי עובש; כך אתם יכולים למשל להוסיף מעט חומצה בורית לכביסה הבאה שלכם, על מנת להילחם ביעילות יתרה בכתמי הבגדים השונים. בנוסף, אפשר להשתמש בה כדי לנקות את האסלה ללא מאמץ וביעילות – פשוט פזרו אותה על האסלה, המתינו כ-30 דקות ושטפו לאחר מכן. שימוש מועיל נוסף לחומצה יכול להיות עבור בעלי חיות המחמד שביניכם, שלבטח יודעים שהן סבלו או יסבלו מבעיית פרעושים, וביכולתכם לעזור להם להיפטר מהמציקים הטורדניים האלו: פזרו מעט מהחומצה הבורית בפינה שבה חיית המחמד שלכם ישנם וגם על הרהיטים ברחבי הבית שאיתם היא באה במגע – בכמויות קטנות החומצה הבורית לא תזיק לחיה כלל, וכן תעזור לה להיפטר ממטרד הפרעושים.
שימושים לחומצה בורית: מטאטא, סחבה ויעה

מילות סיכום

לאחר שקראתם את המידע החשוב והחיוני בכל הנוגע לשימושים השונים והמפתיעים של החומצה הבורית, אנו בטוחים שתבחרו להשתמש בחלקם ואף להמליץ עליהם לחבריכם ולבני משפחתכם. כדאי לזכור שכאשר משתמשים בחומצה הבורית כראוי ובבטחה, היא יכולה לטפל בזיהומים שונים, לנקות את הבית וגם לשמור עליו נקי ממקקים. חשוב לציין כי לפני כל שימוש רפואי בה שאתם מעוניינים להכיל על עצמכם או על הקרובים שלכם, מומלץ להיוועץ עם רופא מקצועי.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.