print header

יתרונותיו הבריאותיים של תה האולונג

כבר מימי קדם נודע לאדם ששתיית חליטת עלי תה עשויה לספק יתרונות בריאותיים חשובים ושיש לה אפילו את הכוח לעזור לנו להחלים ממחלות שונות. ניתן למצוא הרבה מאוד סוגים שונים של תה ברשתות השיווק ובחנויות הטבע השונות, אך יש רק סוג אחד שמשלב את כל יתרונותיהם של התה השחור והירוק ואף מוסיף עליהם תכונות ייחודיות משלו, והוא תה האולונג. תה האולונג מתחלק גם הוא לסוגים רבים, כשהמאפיין המאחד את כולם הוא תהליך ההכנה שכולל חמצון ארוך יותר מזה שעוברים עלי התה הירוק וקצר יותר מזה שעוברים עלי התה השחור. בכתבה הבאה תכירו את תה האולונג ויתרונותיו, ואת כל הסיבות להתחיל לשתות את התה הזה מדי יום.
 
תה אולונג
 

מה זה תה אולונג?

תה האולונג הוא תה מסורתי שמגיע מסין, מכינים אותו מצמח הקמליה הסינית, שמשתמשים בעליו גם כדי לייצר תה ירוק ושחור. ההבדל בין סוגי התה השונים הוא בתהליך החמצון שלהם; כל עלי התה מכילים אנזימים שעוברים תהליך חמצון, אשר מספק לכל סוג תה את צבעו המוכר. עלי תה ירוק מחומצנים מעט, לעומת עלי התה השחור שעוברים חמצון ארוך מהרגיל, אך תה האולונג נמצא בין השניים, כך שהוא מחומצן באופן חלקי. כצפוי, גם עצמת טעמו חזקה יותר משל התה השחור וחלשה יותר משל התה הירוק, אולם מבחינת יתרונותיו הבריאותיים הוא "בורך" בטוב שבשני העולמות. צבע העלים עשוי להשתנות בהתאם למותג ולסוג תה האולונג, אך צבעו של המשקה עצמו הוא אדום. את תה האולונג ניתן להשיג בחנויות המתמחות בתה וחליטות וכן בשווקים השונים.

הערכים התזונתיים של תה האולונג

בדומה לתה השחור והירוק, תה האולונג מכיל ויטמינים ומינרלים חיוניים ונוגדי חמצון חשובים. כוס אחת של חליטת תה אולונג מספקת:
  • פלואוריד – 5-24% מהכמות היומית המומלצת (תלוי בסוג התה).
  • מנגן – 26% מהכמות היומית המומלצת. 
  • אשלגן – 1% מהכמות היומית המומלצת.
  • מגנזיום – 1% מהכמות היומית המומלצת.
  • ניאצין – 1% מהכמות היומית המומלצת.
  • קפאין – 36 מ"ג, כרבע מהכמות שמצויה בכוס קפה (מומלץ שלא לעבור את ה-400 מ"ג ליום)
חלק מנוגדי החמצון העיקריים שבתה האולונג הם תיאפלבין, תיארוביגין ו-EGCG, והם אלו שאחראיים לרוב יתרונותיו הבריאותיים. תה האולונג מכיל גם תיאנין, שהיא חומצת האמינו שאחראית לסגולות המרגיעות של המשקה. 
תה אולונג
 
כעת אחרי שהכרנו את תה האולונג ואת חלק ממרכיביו, הגיע הזמן להבין מדוע הוא כל כך מומלץ לצריכה ולהתוודע ל-7 יתרונותיו הבריאותיים:

1. מסייע במניעת סוכרת

הפוליפנולים נוגדי החמצון שמצויים בתה האולונג מסייעים להפחית את רמות הסוכר ואת רמות האינסולין, וכן מגבירים את הרגישות של הגוף לאינסולין. סקירה משנת 2014 שנערכה באמצעות מחקרים שונים בנושא מצאה כי אנשים ששתו כ-700 מ"ל תה אולונג בכל יום הפחיתו את הסיכוי שלהם לחלות בסוכרת מסוג 2 ב-16%, ובמחקר אחר משנת 2003 דווח כי אנשים שסובלים מסוכרת אשר צרכו 1.5 ליטר של תה אולונג מדי יום הראו ירידה של 30% ברמות הסוכר שבדם שלהם תוך 30 יום בלבד. לפיכך, בין שאתם חולים בסוכרת ובין שאתם מנסים להימנע מהמחלה, מומלץ שתכללו את תה האולונג בתפריט היומי שלכם.

2. משפר את בריאות הלב וכלי הדם

צריכת נוגדי חמצון מכל מקור מסייעת לשמור על בריאות הלב, אולם מספר מחקרים מראים שאנשים ששותים תה באופן קבוע נהנים מלחץ דם ורמות כולסטרול תקינים, וכן מסיכוי מופחת ללקות במחלות לב. במחקר שנערך בערב הסעודית נמצא כי אנשים ששתו 1.4 ליטר תה ביום מכל סוג שבחרו, הפחיתו את הסיכויים שלהם בכ-50% ללקות במחלות לב לעומת אנשים שלא שתו תה כלל. כמו כן, מחקר שבדק באופן פרטני את השפעותיו של תה האולונג על גברים יפניים מצא שאלו ששתו רק 240 מ"ל ממנו ביום הפחיתו את סיכוייהם לסבול ממחלות לב ב-61%.
 
בנוסף, מחקר שנערך בסין הראה כי שתיית 480 מ"ל של תה אולונג מדי יום יכולה להפחית גם את הסיכוי לסבול משבץ מוחי, ושתיית 120 מ"ל תה אולונג בלבד יכולה להפחית את לחץ הדם ב-46% בקרב אלו שסובלים מלחץ דם גבוה. דבר אחד שרצוי לזכור הוא שתה האולונג מכיל קפאין אשר עלול להעלות את לחץ הדם בקרב אנשים מסוימים, אולם צריכה קבועה של משקה זה מדי יום תסייע לגוף להסתגל אליו, מה שיעלים את התגובה השלילית הזו.

3. מסייע לירידה במשקל

חוקרים סבורים שחלק מהפוליפנולים שבתה האולונג עשויים להגביר את קצב חילוף החומרים ולהפחית את כמות השומן שהגוף אוגר ממזונות. אותם הפוליפנולים שבתה האולונג מסייעים ככל הנראה להמריץ את האנזימים שעוזרים לגוף לנצל את מאגרי השומן שבו, כך שיש לו אפילו את היכולת לגרום לנו לאבד את השומן שכבר אגרנו.
 
במחקר שנערך במרכז לחקר המזון בבלטסוויל שבארה"ב, נמצא שצריכת תה אולונג מסייעת לשרוף 2.9-3.4% יותר מכמות הקלוריות היומיות של הנחקרים לעומת הנבדקים שלא שתו ממנו. החוקרים חשבו בתחילה שההשפעה הזו מתקבלת בעקבות תכולת הקפאין שבתה, אולם לאחר מכן התגלה כי השילוב שבין הפוליפנולים לבין הקפאין הוא זה שמספק את התוצאה.
תה אולונג

4. משפר את תפקודי המוח

שתיית תה מסייעת לשמור על תפקודי מוח יעילים ואף מונעת את מחלת האלצהיימר. מדובר ביתרון בריאותי שקיים בכל סוגי התה, ומחקר שנערך בשנת 2010 הראה שתה ירוק, שחור ואולונג מסייעים בשיפור היכולות הקוגניטיביות, הזיכרון ומהירות עיבוד המידע במוח. עם זאת, במחקר שנערך בשנת 2008 באוניברסיטת סינגפור נמצא כי אלו ששתו תה אולונג מדי יום הפחיתו את הסיכויים שלהם לסבול מהידרדרות בתפקודי המוח בכ-64%, השפעה שגדולה באופן משמעותי מזו של סוגי התה האחרים, פרט לתה השחור.

5. מגן על הגוף מפני מחלת הסרטן

מדענים רבים סבורים שנוגדי החמצון שבתה השחור, הירוק והאולונג עשויים למנוע היווצרות של מוטציות בתאי הגוף אשר גורמות לגידולים סרטניים. בנוסף, נמצא כי הפוליפנולים המצויים בתה עשויים להאט את קצב התפלגות התאים הסרטניים, בעיקר במקרים של סרטן הריאות, הוושט, הלבלב, הכבד והמעי הגס. אמנם עדיין לא קיימים מחקרים שמוכיחים כי תה האולונג יעיל יותר בהפחתת הסיכוי ללקות בסרטן מאשר התה השחור או הירוק, אך מה שבטוח זה שיש לו השפעה יעילה כמו לסוגי התה האחרים.

6. מחזק את העצמות

במחקר שהתחיל בשנת 2002 התבקשו כ-1,000 אנשים בני 30 ומעלה לשתות תה ירוק, תה שחור ותה אולונג במשך 10 שנים מדי יום. מהממצאים התגלה כי אותם האנשים שיפרו את צפיפות העצם שלהם ב-2%, ומדובר בהבדל משמעותי, שכן ככל שעוברות השנים גופנו מאבד מצפיפות העצם שלו ולאו דווקא משפר אותה. 
 
דלדול עצם היא מחלה שתוקפת בעיקר נשים לאחר גיל המעבר, ומחקר שנערך בהשתתפות 680 נשים סיניות שעברו את גיל המעבר מצא כי אלו ששתו תה אולונג באופן קבוע היו בעלות צפיפות עצם שגבוהה ב-4.5-4.9% מזו של נשים שלא שתו את התה כלל. צפיפות עצם גבוהה יותר מפחיתה את הסיכויים לסבול משברים בעצמות, ול כן חשוב לזכור ששתיית תה האולונג מסייעת לשמור על העצמות חזקות ובריאות, גם בגילאים מתקדמים. 
תה אולונג

7. מפחית את גירוי האקזמה

הפוליפנולים שבתה ידועים בכך שיש להם יכולות ש"נלחמות" בתסמיני אלרגיה, ומתברר שתה האולונג יעיל במיוחד בהפחתת הגירוי במקרה של אקזמה. במחקר שנערך במחלקת הדרמטולוגיה של אוניברסיטת שיגה שביפן נתבקשו 118 משתתפים שסבלו מאקזמה חריפה לשתות ליטר אחד של תה אולונג מדי יום, בנוסף לטיפול הרפואי שקיבלו לפני תחילת הניסוי. החולים הראו שיפור במצבם כבר כעבור שבוע-שבועיים מתחילת המחקר, ואחרי חודש אחד נמצא שיפור של 63% בחומרת תסמיני המחלה. 
 
הדבר המפתיע ביותר הוא שהשיפור הזה נותר קבוע לרוב, גם לאחר שהחולים הפסיקו לשתות תה אולונג באופן קבוע. יתרה מזאת, 54% מהחולים נהנו משיפור במצב האקזמה שלהם במהלך חצי השנה שלאחר המחקר.

כמה מילים לסיכום

תה האולונג אולי אינו מוכר כמו התה הירוק או השחור, אך יש לו יתרונות בריאותיים רבים שמספקים המשקאות המוכרים האלו, ביניהם שיפור בריאות הלב, המוח והעצם. בנוסף, תה האולונג עשוי לשפר את קצב חילוף החומרים שלכם, להפחית את הסיכוי לפתח סוכרת מסוג 2 ואף מגן על הגוף מפני סוגים שונים של סרטן. כאמור את תה האולונג תוכלו למצוא בחנויות המתמחות ובשווקים, ומומלץ שתנסו את המשקה הזה בפעם הבאה שאתם חוזרים הביתה אחרי יום עבודה ארוך ומעייף – אתם לא תתאכזבו.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.