print header

מהן ההשפעות של צפייה ממושכת בטלוויזיה?

כולנו אוהבים לראות טלוויזיה וכבר יש לנו סדרות ותוכניות קבועות שמשתבצות לנו יופי בשיגרת החיים, אבל אחרי שתקראו את הממצאים הבאים, קרוב לוודאי שגם אתם תזוזו באי נוחות על הספה ותשקלו להניח את השלט. הנה 7 סיבות מדוע כדאי לכבות את הטלוויזיה...

טלוויזיה

 

1. צפייה בטלוויזיה גורמת להשמנה בקרב ילדים 

במחקר שהתפרסם במאי 2012 בכתב העת Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine נמצא כי ילדים שצופים בטלוויזיה אחרי שעות בית הספר, נמצאים בסיכון גבוה יותר לצרוך ממתקים ומשקאות ממותקים על בסיס יומי, ולאכול פחות ירקות ופירות, וזאת בהשוואה לילדים שלא צופים בטלוויזיה אחרי הלימודים.  המחקר שנערך בארה"ב מצא כי צפייה בטלוויזיה קשורה לאכילה לא בריאה ובחירות מזון לא מזינות, בקרב ילדים ובני נוער, מה שמגביר את הסיכון להשמנה ולמחלות כרוניות לכל אורך החיים.

2. צפייה בטלוויזיה מגדילה את הסיכון למוות בטרם עת

אף אחד לא טען שצפייה בטלוויזיה היא בריאה, אך רופאים ומדענים מגלים רק עכשיו עד כמה רע זה יכול להיות. מניתוח 8 מחקרים הבוחנים את השפעות הטלוויזיה על אורח החיים והבריאות שלנו, עולה כי עבור כל שעתיים נוספות של צפייה בטלוויזיה, העולות על ה-20 שעות השבועיות בממוצע, הסיכון לפתח סוכרת מסוג 2 עולה ב-20% והסיכון למחלות לב גדל ב-15%. הממצאים התבססו על נתונים שנאספו כמעט 10 שנים מ-175,000 אנשים ברחבי העולם, ופורסמו בכתב העת של איגוד הרפואה האמריקנית (JAMA). על פי עורך המחקר, פרנק הו, פרופסור לתזונה ואפידמיולוגיה בבית הספר לרפואה בהרווארד: "כאשר מצרפים את כל המחקרים יחד, מגלים כי הממצאים מפליאים ועקביים גם בקרב אוכלוסיות שונות". לטענתו, צפייה מרובה בטלוויזיה באה על חשבון פעילות גופנית או אפילו סתם הליכה ותנועה, כמו גם קשורה לתזונה לא בריאה המתבססת בדרך כלל על שפע של סוכרים, משקאות מוגזים, חטיפים ומזון מעובד. עוד נמצא שישיבה ממושכת, מעל ומעבר להשפעתה על הרגלי האכילה והפעילות גופנית, עשויה לגרום לשינוי במערכת חילוף החומרים, מה שעלול לגרום לעליה ברמות הכולסטרול ולהשמנה.

3. הגבלת זמן צפיה בטלוויזיה היא דרך יעילה לגרום לילדים לרדת במשקל.

על פי מחקר שהתפרסם בגליון ספטמבר/אוקטובר 2012 בכתב העת Nutrition Education and Behavior, נמצא כי צפייה ממושכת בטלוויזיה מהווה סיכון לעלייה במשקל בקרב בני נוער. לטענת החוקרים, הורים יכולים לעזור לילדיהם ליהנות מאורח חיים בריא, אם רק יצמצמו את שעות הצפייה של ילדיהם. הממצאים התבססו על מחקר אקראי שנערך במשך שנה אחת בקהילה בה 153 מבוגרים ו-72 מתבגרים. במהלך אותה השנה, קבוצת חוקרים מאוניברסיטת מינסוטה ערכו 6 מפגשים קבוצתיים פנים מול פנים, חילקו חומרי הסברה חודשיים, כמו גם הכינו תוכנית בת 12 פעילויות לכל משק בית. בנוסף, כל משק בית איפשר לחוקרים לעקוב אחרי הרגלי הצפייה, הרגלי התזונה ומידת הפעילות הגופנית של בני המשפחה. תוצאות המחקר הראו קשר ברור בין צפייה ממושכת בקרב מתבגרים לבין עלייה במשקל. התוצאות לא הצביעו על קשר משמעותי בין שני הפרמטרים, בקרב המבוגרים.

4. צפייה בטלוויזיה פוגעת באיכות השינה

במחקר שכלל יותר מ-20,000 מבוגרים אמריקאיים, נמצא כי כמעט 50% צופים בטלוויזיה לפני השינה וכי לצפייה זו יש השפעה מזיקה על מנגנון הערות-שינה, מה שיכול לגרום לעליית הסיכון לסבול מכמעט כל דבר - מדיכאון ועד סרטן.

5. צפייה בטלוויזיה פוגעת בתוחלת החיים

צפייה בטלוויזיה אינה משפיעה רק על הבריאות הכללית בטווח הקצר, אלא יכולה להשפיע גם על תוחלת החיים. על פי אותו המחקר שנערך באוניברסיטת הארוורד ופורסם בכתב העת של איגוד הרפואה האמריקנית (JAMA), נמצא כי על כל שלוש שעות נוספות של צפייה יומית בטלוויזיה, הסיכון למות מכל סיבה שהיא, עולה ב-13% אחוזים בממוצע.

6. צפייה בטלוויזיה משבשת את התפיסה הנורמטיבית של מערכות יחסים

ככל שאתם מאמינים יותר במערכות יחסים רומנטיות המוצגות בטלוויזיה, כך קרוב לוודאי שיקטן הסיכוי שתהיו מאושרים בעצמכם. כך על פי מחקר שהתפרסם בספטמבר 2012 בכתב העת Mass Communication and Society. החוקרים ממכללת אלביון בדקו 390 זוגות נשואים ובחנו את מידת שביעות הרצון שלהם ממערכת היחסים הרומנטית, את מידת הציפיות והמחויבות, כמו גם את הרגלי הצפייה ומידת האמון שהם מייחסים למערכות רומנטיות המוצגות בטלוויזיה. המחקר גילה כי ככל שהפרט מאמין ברומנטיקה המוצגת על המסך הקטן, כך מידת שביעות הרצון ממערכת היחסים שלהם הייתה נמוכה.

7. צפייה בטלוויזיה פוגעת בפוריות של הגבר

במחקר שנערך באוניברסיטת האוורד ופורסם ב-4 בפברואר 2012 בכתב העת BMJ נמצא כי בקרב גברים שצופים במשך 20 שעות או יותר בטלוויזיה (כלומר - מעל הממוצע), נרשמה ירידה של 44% בספירת הזרע. במקביל, נמצא כי לגברים שמתאמינים לפחות 15 שעות בשבוע, יש ספירת זרע הגבוהה ב-73% מאלה שלא.

מקור תמונה: FreeDigitalPhotos.net

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.