print header

7 חיידקים שנמצאים במזון ועלולים לגרום למחלות

טוב לדעת

אחת למספר חודשים, אנו שומעים על התפרצות מגיפה או מחלה ויראלית. כזו שמתפשטת במהירות וגורמת לתחלואה רבה ואף למקרי מוות. מומחים סבורים כי אדם יכול להפחית את הסיכון להידבקות, אם יכיר את החיידקים והוירוסים המסוכנים שאורבים לו. הכירו 7 חיידקים פופולאריים שנמצאים במזון, ולימדו כיצד ניתן להימנע מהם.

וירוס

אי-קולי (E.Coli)
חיידקי אי-קולי, חיים במעיים של בני אדם ושל בעלי חיים כמו פרות, כבשים ועיזים. באופן רגיל, החיידקים אינם מזיקים ונחוצים לפעילות תקינה של מערכת העיכול, אך כאשר מתרחש מגע כלשהו עם צואה, יש סכנה להידבק. החיידקים בדרך כלל עוברים דרך בשרים לא מבושלים, מים מזוהמים ומוצרי חלב לא מפוסטרים.

סימפטומים של זיהום מחיידקי אי-קולי כוללים שלשול חמור, כאבי בטן והקאות שיכולים להימשך בין חמישה לעשרה ימים. כמו-כן, חיידקי אי-קולי עלולים לגרום לזיהומים בדרכי השתן, בעיקר בקרב נשים. למרות שרוב חיידקי האי-קולי אינם מזיקים, יש זנים שעלולים לגרום לשלשול דמי, אי ספיקת כליות ומוות.

כדי להימנע מזיהום, בשלו את הבשר היטב, שטפו פירות וירקות לפני אכילתם או בישולם והמנעו מלשתות חלב ומיץ שאינם מפוסטרים. הקפידו על שטיפה יסודית של הידיים לאחר ביקור בשירותים ועל ניקוי יסודי של כלי מטבח ומשטחי עבודה לאחר שבאו במגע עם בשר לא מבושל.


קמפילובקטר (Campylobacter)
Campylobacter jejuni הוא חיידק המצוי בדרך כלל בצואה של תרנגולות ופרות, ופוגע ברירית המעי. החיידק עלול לדבוק בבעלי החיים מבלי לגרום להם לחלות, אך כאשר בני האדם יחשפו אליו הם עלולים לסבול משלשולים, התכווצויות, כאבי בטן וחום. הוירוס עלול להתפרץ בין יומיים עד חמישה ימים לאחר החשיפה אליו, ועל פי רוב הוא נמשך עד שבוע. השלשול עלול להיות דמי ומלווה בבחילות והקאות.

באופן כללי, רוב הוירוסים הם קלים, אלא שעל פי ארגון הבריאות העולמי, החיידק עלול להיות קטלני בקרב ילדים קטנים וקשישים.

דרכים למניעת זיהום כוללות וידוא שהבשר בושל ביסודיות טרם האכילה, שטיפת הידיים לאחר מגע עם מזון גולמי, ניקוי כלי מטבח ומשטחי עבודה לאחר השימוש ושתיית חלב מפוסטר.ליסטריה (Listeria)
חיידקי ליסטריה נמצאים באדמה ובמים, ועל כן הם יכולים להופיע על מזונות גולמיים כמו פירות וירקות, בשרים ודגים נאים, כמו גם מוצרי חלב לא מפוסטרים. בניגוד לחיידקים האחרים, חיידקי הליסטריה יכולים לגדול ולהתפשט גם בטמפרטורות נמוכות של מקרר ממוצע.

רוב חיידקי הליסטריה מטופלים על ידי המערכת החיסונית לפני שהם גורמים לזיהום, אך יש שחומקים וגורמים לליסטריוזיס. סימפטומים של ליסטריוזיס כוללים חום, צמרמורות, כאבי ראש והקאות. אנשים שנמצאים בסיכון מוגבר לסבול מזיהום חיידקי ליסטריה הם נשים הרות ועובריהן, מבוגרים מעל גיל 50 ואנשים עם מערכת חיסונית חלשה.

על פי ה-CDC (מרכז לבקרת מחלות ומניעתן), ההערכה היא כי בכל שנה כ-1,600 אנשים סובלים מליסטריוזיס. מתוכם, 260 מתים.

כדי להימנע מזיהום, מומלץ לקרצף ירקות ופירות גולמיים לפני האכילה, לנקות כל מה שנשפך במקרר, במיוחד מיצים של בשר נא. כמו כן, יש לשמור בשר מעובד בחבילות סגורות עד שבועיים במקרר, ובשרים ממעדנייה בין שלושה לחמישה ימים במקרר.


ויבריו (Vibrio)
חיידקי Vibrio parahaemolyticus חיים במים מלוחים, ולעיתים קרובות נמצאים במאכלי ים לא מבושלים. הם עלולים לגרום להרעלת מזון שתבוא לידי ביטוי בשלשולים מימיים, מלווים בהתכווצויות בטן, בחילות, הקאות, חום וצמרמורות.
במקרים חמורים יופיעו בצואה דם וריר.

אנשים שאוכלים דגים ומאכלי ים לא מבושלים עלולים להידבק תוך 24 שעות, כאשר התסמינים עלולים להימשך בין שלושה לחמישה ימים. זיהומים חמורים הם נדירים, אך אנשים עם מערכת חיסונית חלשה נמצאים בקבוצת סיכון גבוהה.

רוב הזיהומים יכולים להימנע על ידי בישול יסודי של דגים ופירות ים.


 טוקסופלסמה (Toxoplasma) 
על פי ה-CDC, מליוני אנשים ברחבי העולם נושאים את הטפיל Toxoplasma gondii, אלא שמעטים מאיתנו סובלים מהתסמינים, הודות למערכת חיסון חזקה. יחד עם זאת, יש אנשים שמפתחים טוקסופלזמוזיס ועלולים לסבול מזיהום חמור.
התסמינים, בדומה לשפעת, עשויים להתבטא בחולשה, חום, כאבי שרירים ובלוטות לימפה מוגדלות. בקרב נשים בהריון ואנשים הסובלים ממערכת חיסון חלשה, הטפיל עשוי לגרום למחלות קשות יותר שעשויות לפגוע במוח, בעיניים, בכבד ובריאות.

החיידק "טוקסופלזמה גנדי" מצוי בקרב מגוון גדול של בעלי חיים, אך רק בקיבה של החתול הוא מסוגל להתרבות, לכן חתולים נחשבים למדביקים העיקריים. חתולים נדבקים בטפיל בדרך כלל בעקבות אכילת בשר נא או מגע עם צואה של חתולים אחרים. בני האדם נדבקים בטפיל במספר צורות, כאשר ההדבקה העיקרית נגרמת מאכילת בשר נא, מאכילת ירקות שלא נשטפו כראוי או במגע עם צואת חתול המכילה ביצים של הטפיל.

כדי למנוע זיהום, ה-CDC ממליץ על בישול מזון בטמפרטורה בטוחה, לשטוף ידיים בעת טיפול במזון נא, להימנע ממים מזוהמים והתרחקות מצואת חתול.


סלמונלה (Salmonella)
סלמונלה היא קבוצת חיידקים הנמצאת בדרך כלל בעופות לא מבושלים, ביצים, בשר בקר ולעיתים גם בפירות וירקות לא שטופים. מגע עם מזונות או בעלי חיים אלה שבאו במגע עם החיידקים, עלול לגרום לדלקת בדרכי העיכול. דלקת זו נקראת סלמונלוזיס והיא באה לידי ביטוי בחום, שלשולים, כאבי בטן וראש שעלולים להימשך בין ארבעה לשבעה ימים.

רוב האנשים מחלימים ללא טיפול, אבל יש מקרים בהם זיהומי סלמונלה יכולים להיות קטלניים. בקבוצת הסיכון העיקרית נמצאים קשישים, תינוקות ואנשים עם מחלות כרוניות. אם הם לא מטופלים כראוי, הזיהום עלול להתפשט בדם ולהיות קטלני.

כדי למנוע זיהום, יש להימנע מאכילת ביצים לא מבושלות, כמו גם עוף ובשר שלא בושלו כראוי. לפי ה-CDC, יש לשמור בשר נא בנפרד מבשר מוכן, וכן לרחוץ היטב ידיים, כלי מטבח ומשטחי עבודה שבאו במגע עם מזונות לא מבושלים.


נורווריוס (Norovirus)
Norovirus הוא וירוס שעלול לפגוע בקיבה ובמעיים, ולעיתים קרובות מכונה "שפעת הבטן". החיידקים נמצאים בדרך כלל במזונות או משקאות מזוהמים, אבל הם יכולים גם לעבור ממגע עם משטחים או בין בני אדם הנושאים אותם.

חיידקי Norovirus עלולים לגרום לדלקת במעי (גסטרואנטריטיס). התסמינים לדלקת זו הם בחילות, כאבי בטן, הקאות, שלשולים, כאבי ראש, חום ועייפות שנוטים להימשך מספר ימים. רוב האנשים מתאוששים מהמחלה בעצמם, אך חשוב לשתות מספיק נוזלים כדי להחליף את שאבד בהקאות ובשלשולים.

כדי למנוע זיהום, יש לשטוף ידיים עם סבון ומים לעתים קרובות, בטח אחרי טיפול במזונות, לחטא משטחי עבודה במטבח ובחדר האמבטיה.

 

שמרו על עצמכם ושמרו על הבריאות!

מקור תמונה: FreeDigitalPhotos.net

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.