print header

6 תרגילי קפיצה פליאומטריים לחיזוק היציבה ואיזון הגוף

 סביר להניח כי אימוני הכושר הרגילים שלכם כוללים פעילות אירובית בעצימות כזו אחרת – הרמת רגליים, הזזת ידיים, קצת תנוחות כמו סקוואט ומכרעים ועוד שלל מתיחות לשרירי הגוף השונים. אך אם אתם רוצים להכניס קצת "פלפל" לאימונים, לשפר את הכוח המתפרץ שלכם, את היציבה שלכם ואת האיזון הכללי בדרך דינמית במיוחד - אנחנו מציעים לכם להתחיל לקפץ קצת יותר ולשלב תרגילים פליאומטריים בשגרת הכושר שלכם. מה זה בעצם אומר? אימון פליאומטרי הוא תרגול שכולל שלל קפיצות, ניתורים, דילוגים ומהלכים של ניתוק זריז מהרצפה, קיפוץ באוויר, נחיתה וחזרה. כל קפיצה שכזו מותחת ומאריכה את השרירים שלכם, עוזרת לגוף להתכונן לניתור הבא ומשדרגת את הכוח המתפרץ, הזריזות והתנועתיות שלכם. אימון פליאומטרי שלם הוא מאד מאמץ, ומומלץ בעיקר למתאמנים המנוסים ולספורטאים שביניכם, אך גם אם אתם חובבי כושר ובעלי יכולת ניתור ויציבה הולמים תוכלו לכל הפחות לשלב בשגרת האימון שלכם אחד או יותר מ-6 התרגילים הפליאומטריים הקלים שאספנו בפניכם – ולשדרג כך את אימוניכם.

1. קפיצת סקוואט פלייה

תרגיל הסקוואט והקפיצה הבא עובד על שרירי העכוז, שרירי הירך הארבע ראשיים, מיתרי הברך ובמיוחד על הירכיים הפנימיות. בין שלל יתרונותיו, התרגיל הזה עוזר בשיפור איזון הגוף ובהגברת יציבותו.

א. עמדו בתנוחת סקוואט רחבה עם בהונות הרגליים כלפי חוץ וידיים על המותניים.

ב. התמתחו על הבהונות ואז הנמיכו את גופכם עד שהירכיים שלכם יהיו כמעט מקבילות לרצפה.

ג. קפצו מעלה, פשקו את רגליכם ברוחב המותניים ונחתו בעדינות על בהונותיכם.

ד. המשיכו לנתר על רגליכם 15-20 פעמים נוספות.

2. קפיצה כפולה

התרגיל הבא משלב בתוכו שתי תנוחות אימון פופולריות מאוד – סקוואט ולאונג' – ומעבר ביניהם תוך כדי ניתור מעלה, מה שיעזור לכם לחזק את שרירי הליבה, הישבן והרגליים שלכם ויתרום ליציבה איתנה יותר של גופכם.

א. עמדו כשרגליכם מפושקות ברוחב המותניים והזרועות לצידי הגוף.

ב. רדו לתנוחת סקוואט עמוקה והצמידו את ידיכם בקדמת החזה.

ג. קפצו גבוה ככל שאתם יכולים ונחתו בתנוחת לאונג' עם רגלכם השמאלית קדימה ועם שתי הברכיים מכופפות ב-90 מעלות.

ד. קפצו שוב גבוה ככל שאתם יכולים ונחתו בתנוחת סקוואט.

ה. המשיכו לקפץ ולנחות פעם בתנוחת לאונג' ופעם בתנוחת סקוואט, תוך כדי החלפת רגליים, למשך 45 שניות.  

3. קפיצת דדליפט עם רגל אחת

שימו לב: התרגיל הבא נועד למתקדמים ביניכם, אלו שיכולים לייצב את עצמם על רגל אחת למשך דקה שלמה. אם תעשו אותו תחזקו מאוד את פעילות שרירי העכוז שלכם, תחטבו ותעצבו אותם ובאופן כללי תתגברו את יציבתכם ותקלו על גופכם בביצוע פעולות יומיומיות באופן מיטבי.

א. עמדו על רגל שמאל, כשרגל ימין מורמת מעלה לגובה המותניים. מתחו את זרועותיכם לצדדים וכופפו את המרפקים.

ב. שימרו על גבכם ישר ועל הזרועות בצידי הגוף, ולאט לאט הישענו קדימה; מתחו אחורה את רגל ימין. גופכם צריך להגיע למצב מקביל לרצפה.

ג. התרוממו מעלה, החזירו את רגלכם הימנית אל מרכז הגוף, ואז הביאו אותה קדימה ודחפו את רגלכם השמאלית כלפי מעלה לניתור קטן.

ד. נחתו על רגל שמאל והמשיכו בתרגיל למשך 30 שניות נוספות. השתדלו במהלך הזמן הזה לא לתת לרגל ימין לגעת ברצפה. לאחר מכן החליפו בין הרגליים והמשיכו בתרגיל עוד 30 שניות.  

4. מכרע צידי עם דילוג

מכרע צידי הוא תרגיל מוכר יחסית שעובד על חיזוק שרירי העכוז, ובעיקר על שריר העכוז האמצעי, שחשוב מאוד לייצוב מפרקי הירך. שילוב של דילוג קצר בין סיבוב אחד למשנהו מחזק את ההשפעה של התרגיל הזה ומסייע להעצמתו.

א. עמדו ישר עם הרגליים פשוקות ברוחב המותניים.

ב. קחו את רגל שמאל שלכם לצד שמאל של גופכם וכופפו את ברך שמאל שלכם בזמן שברך ימין נשארת ישרה.

ג. כופפו את גופכם קדימה מהמותניים. נגעו עם היד הימנית שלכם ברצפה, בין הרגליים, והניחו את יד שמאל שלכם על החלק העליון של הירך השמאלי.

ד. דחפו את גופכם מעלה מהעקב השמאלי שלכם, דלגו פעמיים לצד ימין וסיימו את התנועה בתנוחת לאונג' צידי, כשברך ימין מכופפת וברך שמאל ישרה. געו עם יד שמאל ברצפה בין הרגליים.

ה. חזרו על התרגיל לצד שמאל ואז משכו את גופכם כלפי מעלה בעזרת עקב ימין. המשיכו כך למשך 45 שניות תוך כדי החלפת צדדים.

5. תרגיל חוטב עצים פליאומטרי

התרגיל הקליל הבא דורש מכם זוג משקוליות במשקל שאתם יכולים להניף בקלות, והוא יתרום מאוד לחיזוק שרירי הליבה שלכם. במהלך התרגיל הזה אתם מאמצים את שריר הבטן הישר ושריר הבטן המלוכסן החיצוני, והתנועה הכללית שאתם מייצרים במהלכו תעזור לכם לחזק את גופכם לפעילותכם היומיומית.

א. עמדו כשהרגליים שלכם מפושקות מעט יותר מרוחב הכתפיים ואתם אוחזים משקולית בשתי ידיכם בחזית הגוף, כשזרועותיכם מתוחות ישר לכיוון הרצפה.

ב. הרימו רגל אחת מעל הקרקע אל כיוון אחורי הגוף וכופפו את המרפקים על מנת להניף את המשקולית אל מעל לכתף השמאלית שלכם.

ג. נתרו במהירות מרגליכם השמאלית לרגלכם הימנית בזמן שאתם מעבירים את המשקולית באלכסון, דרך החזה שלכם אל עבר הירך הימנית, ופלג הגוף העליון ומבטכם עוקבים אחריה.

ד. חזרו על התרגיל תוך כדי החלפת רגליים וצדדים אליהם אתם מעלים ומורידים את המשקולית, וחזרו על התרגיל 10 פעמים.

6. סמוך-קום בעיטת חמור

סמוך-קום הוא תרגיל פשוט למדי, שרבים מכירים מימי שיעורי ההתעמלות בבית הספר או מאימונים בצבא. אפשר לשדרג אותו ולשלב אותו באימון קפיצות יעיל ומחזק על ידי הוספת מרכיב של ניתור אליו – בדמות "בעיטת חמור". התרגיל הזה דורש יכולות איזון וייצוב הגוף על הידיים – כך שכדאי לנסותו רק אם אתם לא מתקשים בכך.

 

א. עמדו ישר כשידיכם לצידי גופכם.

ב. נתרו באוויר, ותוך כדי נחיתה עברו לתנוחת סקוואט, כופפו את גופכם קדימה דחפו את ידיכם כלפי הרצפה והרימו את רגליכם אחורה ומעלה באוויר אל גובה הכתפיים.

ג. נחתו עם הרגליים על הקרקע ישירות תחת הגוף שלכם, ונתרו שנית באוויר. חזרו על התרגיל 10 פעמים נוספות.

מקור תמונה ראשית: canva.com

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.