print header

6 דרכים להפסיק את המנהג המזיק של האשמה עצמית

  אנשים רבים נוטים להאשים את עצמם על כל דבר רע שקורה בחייהם. בין שאלו הבחירות שעשו, האופי שלהם או הדרך שבה הם מתייחסים לעצמם או לאחרים – הם רואים בעצמם כאנשים שפועלים וחושבים לא כשורה ואף שצריכים לקבל עונש על כך. במקרים רבים זה נובע מילדות שבה ההורים או המשפחה כולה התייחסו לאדם שסובל מכך כשעיר לעזאזל – מישהו שתמיד סופג את האשמה על כל דבר שקורה, בין אם אכן התרחש באשמתו ובין אם לא. לעיתים אנחנו גם מגיעים למחשבה שכזו באופן הדרגתי במהלך ויכוחים בזוגיות למשל, ולאחר שהיא מתחילה קשה מאוד לצאת ממנה. הבעיה עם האשמה עצמית זה לא רק שהיא גורמת לנו להרגיש רע עם עצמנו, אלא גם אם היא נכונה, היא מונעת מאיתנו לקום ולפעול כדי לשנות את המצב. לכן חשוב שתדעו איך להימנע מהאשמה עצמית, ומה עליכם לעשות כדי להתגבר עליה.
 
איך להפסיק האשמה עצמית: אישה יושבת על רצפה ומחבקת את רגליה

1. הראו לעצמכם קצת חמלה

יכול להיות שקל לכם להראות חמלה לאחרים, אך כשזה נוגע לעצמכם אתם הופכים לאנשים בלתי סלחניים. האם אתם מראים לעצמכם את אותה חמלה שיש לכם לשאר העולם? אם תתייחסו לעצמכם כמו לאחרים, תוכלו להפסיק להיות קשים עם עצמכם ותהיו סלחניים יותר למי שאתם. אם מה שקרה הוא באשמתכם, למדו פשוט להגיד סליחה על מה שעשיתם – הן לאדם שפגעתם בו והן לעצמכם – וכפרו על מעשיכם.

2. היו מוכנים להשתנות

האם אתם רואים בעצמכם כאבן שלא ניתנת לשינוי או כחמר שניתן לעיצוב? לא משנה מה התשובה, היא נמצאת רק בדמיון שלכם, ובו אתם יכולים לשלוט. לכן העדיפו לראות את עצמכם כחמר במקום כאבן, וסרבו להאמין לכך שאינכם יכולים להשתנות. במקום להאשים את עצמכם ולהאמין שאתם פשוט מי שאתם, מצאו את המקום שבו אתם יכולים להשתנות כדי שלא תחזרו על אותן טעויות שפגעו בכם ובסביבתכם בעבר, והיו מוכנים להשקיע מאמץ כדי לעשות זאת. תאמינו לנו, זה יישתלם לכם!
איך להפסיק האשמה עצמית: צללית של אישה עושה מדיטציה על הר

3. לימדו מי אתם

אם אף פעם לא הקדשתם זמן כדי ללמוד מי אתם לעומק, לעולם לא תדעו את האמת על האדם שאותו אתם מאשימים. יהיה לכם קשה מאוד לדעת האם אתם האשמים או לא, וזה אולי נשמע לכם מגוחך, אך עליכם לגלות את זהותכם שאולי מסתתרת מכם בשל מנגנוני הגנה כאלה ואחרים. ייתכן שאתם אפילו מאשימים את עצמכם על דברים שלא עשיתם מעולם, ואסור שתתנו לאף אחד – גם לא לכם – להפיל על עצמכם אשמה שקרית.

4. דעו מי חבריכם האמיתיים

אם יש לכם חברים שרק "מסייעים" לכם להאשים את עצמכם, דעו שהם כלל לא חבריכם, אלא האויבים שלכם. יתכן אפילו שבזמן מסוים בחייכם לקחתם את האשמה על דבר מה שאחד או כמה מחבריכם עשו, ומאז אתם השעירים לעזאזל שלהם. כך פיתחתם לעצמכם חבורה שכעת עליכם להתרחק ממנה. שאלו את עצמכם מי מבין החברים שלכם הם האנשים שדווקא עוזרים להסיר מכם אשמה, וכך תדעו מי חבריכם האמיתיים.
איך להפסיק האשמה עצמית: חברים יושבים על צוק

5. בדקו האם אתם האחראיים

אף על פי שאשמה עצמית היא הדבר שממנו אנחנו ממליצים כאן להימנע, חשוב שגם תזכרו לשפוט את עצמכם בהגינות ותשאלו האם אתם באמת אשמים או לא, או במילים אחרות, האם אתם אחראיים בנוגע למה שקרה או לא. אם כן, עליכם לקחת אחריות על מעשיכם ולתקן את הבעיה שיצרתם, אך אל תיקחו אחריות על הדברים שאתם לא עשיתם, וכך גם לא את האשמה.

6. הגיעו לצלילות מחשבתית

כשתחושות שליליות מציפות אתכם, קל מאוד ליפול להאשמה עצמית אם לכך אתם נוטים, לכן מומלץ שתגיעו לצלילות מחשבתית כדי שתוכלו להסתכל על מעשיכם ותחושותיכם באופן אובייקטיבי יותר. תעשו זאת בעזרת מדיטציה, ועבורה תצטרכו לפנות קצת זמן. בסופה תגלו האם אכן מדובר באשמה שלכם, ותדעו האם עליכם לעשות דבר מה כדי לתקן את המצב או פשוט להתנצל ולהמשיך הלאה, או אם פשוט לא מדובר באשמתכם ותוכלו להיפטר מהתחושות השליליות שמציפות אתכם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.