print header

9 טיפים להתמודדות עם ילדים במהלך תקופץ החגים

תקופת החגים הגיעה, ואיתה גם הזמן שלנו לצאת משגרת היומיום הלחוצה והמלחיצה, לקבל עלינו את אווירת החגים הרוגעת וליהנות מקצת חופש ושלווה. אך כל מי מאיתנו שיש לו משפחה וילדים יודע שהתמונה האידילית והיפה הזו לא תמיד מתממשת, מכיוון שהלחץ תופס אותנו כאן ממקום אחר: מה לעשות עם הילדים בחגים? כיצד להתמודד איתם ועם כל ההמולה המשפחתית החגיגית שמתרחשת מסביב? איך לעבור את התקופה הזו בשלום ולא לצאת מדעתנו? כל אלו מטרידים רבים מאיתנו וגורעים במידת מה מהיכולת שלנו ליהנות מזמנים ומועדים טובים אלו. כדי לנסות ולענות לכם על כל השאלות הללו, ולתת בידיכם כלים שיעזרו לכם לצלוח בצורה טובה יותר את תקופת החגים עם הילדים, אספנו עבורכם 9 טיפים חשובים ביותר שיסייעו לכם בכך ויבהירו לכם מה עליכם לעשות.

טיפים להתמודדות עם ילדים בחגים: אב ואם צעירים עם שני ילדיהם

1. תאמו ציפיות עם ילדיכם

לילדים יכולות להיות ציפיות גדולות מתקופת החגים – בין אם לגבי המתנות שהם צפויים לקבל מכם ומבני המשפחה, בין אם זה קשור לפעילויות שהם חושבים שאתם הולכים לעשות ביחד בימים הללו, ובין אם זה בנוגע למפגשים חברתיים שונים שהם ואתם מתכננים. בסופו של דבר, פעמים רבות הציפיות הללו מתנגשות עם העולם האמיתי – שבו לא כל מה שהם מקווים יתגשם, ובניגוד לחופש הגדול, שבו יש להם הרבה זמן לנצל ואם לא יספיקו דבר אחד הם יוכלו לעשותו ביום אחר, כאן מדובר בתקופה קצרה יחסית, שאחריה יחזרו לשגרה. 
לכן, כדאי שטרם תחילת תקופת החגים, בין שלל ההכנות שיש לכם, תמצאו גם זמן לשבת איתם קצת ולשוחח כדי שתוכלו לתאם ציפיות. דברו איתם, הכינו אותם למה ניתן לצפות ולמה לא, פתחו יחד את היומן ותראו אילו פעילויות משותפות ניתן להכניס בין יתר ההתחייבויות והמפגשים המשפחתיים הצפויים לכם, וודאו שהם יודעים מה מצפה להם ולא יופתעו יותר מדי או יתאכזבו לרעה.

2. השתדלו לשמור ככל הניתן על השגרה של ילדיכם

על אף שהם מאוד אוהבים חופש (מי מאיתנו לא, בעצם...), ילדים מתפקדים במיטבם כשהם נמצאים במסגרת שגרתית, קבועה ובריאה. לכן, גם בתקופת החגים, השתדלו ככל הניתן לשמור על השגרה הקבועה של ילדיכם ולדבוק בלוח הזמנים שלהם – גם בכל מה שקשור לזמני ארוחות, פנאי ומשחקים, וגם בכל הנוגע לשעת השינה הקבועה ולהרגלים שלהם טרם הכניסה למיטה. נכון, מפתה לחשוב שבחגים ניתן לחרוג מהנהלים הקבועים, כי יש ארוחה גדולה בערב, כי הילדים מבקשים להיות ערים עד מאוחר, כי לא נעים להשכיב אותם לישון בזמן שכל המשפחה מתכנסת יחד – אך בשבילם ובשבילכם, מוטב שלא לבצע חריגות גדולות מדי.
אם למשל לילדיכם יש שעת ארוחה קבועה בצהריים, אל תמנעו אותה מהם רק כדי ש"לא יתמלאו לפני ארוחת החג", ואם אתם נוהגים להשכיב אותם לישון בשעה מסוימת – אל תמנעו מהם אותה רק כי אתם סביב שולחן החג ושקועים באירוע המשפחתי. רייצ'ל בוסמן, פסיכולוגית ילדים מומחית, מספרת שגם תוך כדי ארוחת החג, היא ואחותה מקפידות לשמור על שגרת ההכנות לשינה של ילדיהם, וברגע שהן שמות לב שהם מתחילים להיות חסרי סבלנות, הן לא מתביישות לקום מן השולחן, לקחת אותם למקלחת, להלביש אותם בפיג'מה ולתת להם לראות סרט או לשמוע סיפור לפני השינה. "אנחנו יודעות מתי הם צריכים לנוח", אומרת בוסמן, "ואף אחד לא שופט אותנו על כך שאנו קמות מהשולחן כדי לעשות את הדברים הללו".
טיפים להתמודדות עם ילדים בחגים: ילדה ישנה

3. נצלו את החגים כדי לפתח בילדיכם ערכים חברתיים

את הזמן הפנוי שיש לכם בין ארוחות החג והמפגשים המשפחתיים למיניהם כדאי לנצל לפעילויות משותפות עם ערך חברתי מסוים, ותקופת החגים, על כל המסורת שבה, היא זמן מצוין לעשות זאת. אתם יכולים, למשל, למצוא זמן לעבור עם ילדיכם על הבגדים בארונם ולהחליט ביחד אילו מהם להעביר לתרומה – ואותו הדבר נכון גם לגבי הצעצועים שבחדרם. גם תרומה של כסף לארגון חברתי או לעמותה הוא דבר מבורך, אבל כדאי להתמקד בדברים שילדיכם יכולים לקחת בהם חלק מעשי, לכן לכל הפחות התייעצו איתם ונהלו עימם שיחה פתוחה, כדי להחליט לאיזה גוף תתרמו במשותף לקראת החג. יחד עם זאת, נסו לא להפוך את כל העניין לאיזו "מטלה משפחתית" שמוכרחים לעשות כדי שתוכלו להרגיש טוב עם עצמכם, אלא יותר להזדמנות ללמד את ילדיכם שיעורים חשוב על חמלה וערבות הדדית, שהם משמעותיים יותר מלקבל מתנות או להשתתף באירועים.

4. צרו מנהגים משפחתיים ייחודים לחגים

מלבד אותן פעילויות תרומה חשובות עליהן המלצנו בסעיף הקודם, מומלץ גם שתפתחו לעצמכם מנהגים משפחתיים שיהיו תקפים עבור משפחתכם בחגים בלבד – כך שילדיכם יחושו את הייחודיות של התקופה הזו וייהנו ממנה. בין אם זה בהקצאת זמן יצירה משותף של דברים הקשורים לרוח החג, בין אם זה ללכת למופע של אמן מסוים או לאיזו אטרקציה מסוימת, ובין אם זה להזמין חברים לפעילות משותפת – צרו לעצמכם דברים משמעותיים ומהנים שתוכלו לעשות יחדיו; בנו את מנהגי החגים הפרטיים שלכם ושל משפחתכם לפי העדפותיכם, והפכו אותם לאירועים חוזרים שהילדים יצפו להם מדי שנה.

טיפים להתמודדות עם ילדים בחגים: אמא ובת יושבות יחד בטבע ומחייכות

5. זכרו שבסופו של דבר - ילדים הם ילדים

הרבה מהמסורות המקובלות של החגים תלויות בכך שהילדים יהיו במיטבם: ארוחות משפחתיות ארוכות ומתמשכות עם אוכל שלא תמיד מותאם לחך של הבררנים הקטנים, כל מיני תפילות וברכות מסורתיות שכולם צריכים לדקלם יחד, אירועים חגיגיים עם הרבה אנשים שעבור הילדים יכולים להיות זרים גמורים. כשחושבים על זה לעומק - אלו לא פעילויות שממש מתאימות לילדים, וצריך לזכור כי במידה מסוימת אנחנו קצת כופים אותן עליהם; לכן, בבואנו לארוחת החג עלינו להצטייד ביכולת הבנה והכלה אמיתית, ולהוריד את הלחץ שאנחנו מפעילים על ילדינו במהלכה. השתדלו שלא לקבוע יותר מאירוע אחד בכל יום חג, וודאו שיש לכם איך להעסיק את הילדים במהלכו בדברים שהם אוהבים לעשות, ובסופו של דבר ילדיכם יהיו אסירי תודה לכם על כך – וגם אתם תוכלו ליהנות באמת.

6. חנכו את ילדיכם בכל מה שנוגע לקבלת מתנות ונתינן

עבור הילדים, קבלת מתנות היא מהשיאים של כל חג באשר הוא; אם זאת, צריך לוודא שהציפייה הזו המתקיימת בהם, רק לקבל עוד ועוד, לא תהיה לב העניין עבורם במהלך החג. כמבוגרים, אנחנו יודעים שנתינת מתנות יכולה להיות מענגת ומהנה ממש כמו קבלתן, ואנחנו לא צריכים לחכות שילדינו יתבגרו כדי ללמד אותם את השיעור הזה. גם אם ילדיכם קטנים מדי כדי לרכוש מתנות בעצמם, הם עדיין יכולים לעזור לכם ליצור את אלו שאתם תעניקו לקרובי המשפחה האחרים, או לפחות לעזור לכם לבחור אותן בחנות. בנוסף – זכרו לחנך את ילדיכם שגם אם הם מקבלים מתנות שבתחילה אינן מוצאות חן בעיניהם, עליהם להודות למי שנתן להם אותן, כי הייתה לו כוונה טובה וחיובית; שמשו לילדיכם דוגמה בעניין זה כל אימת שגם אתם מקבלים שי מאורחיכם.

טיפים להתמודדות עם ילדים בחגים: אריזות מתנות עטופות בסרט

7. תנו להם לעזור לכם בהכנות

בין אם אתם מארחים ובין אם אתם מתארחים, תמיד יש הרבה מאוד עבודה והכנות לעשות סביב החגים: לסדר ולנקות את הבית, להכין קישוטים, לבשל אוכל ועוד ועוד. נכון שברבים מאיתנו יש את הרצון "לתקתק" את הכל ולעשות את הדברים מהר ויעיל ככל האפשר, אבל זו לא סיבה להשאיר את הילדים מחוץ לעניין. ודאו שילדיכם שותפים לכם בהכנות לחג, בין אם זה בסידור השולחן, בתליית הקישוטים, בעטיפת המתנות וכל היוצא בזה. גם אם ילדיכם עדיין צעירים ורכים בשנים, תמיד יש משהו שהם יוכלו לעזור בו, אז אל תשאירו אותם להשתעמם או להיות דבוקים למסכים בזמן שאתם לוקחים את כל מלאכת ההכנה לחג על כתפיכם.  

8. שמשו דוגמה לילדיכם ביחסים עם המשפחה

החגים הם הזמן שבו כל המשפחה המורחבת מתכנסת, וכמובן שלעיתים זה מעלה על פני השטח כל מיני סוגיות ועניינים בלתי פתורים בין בני  המשפחה השונים. עם זאת, דווקא המצבים הללו יכולים להוות עבורכם הזדמנות להוכיח לילדיכם מהי הגישה הבריאה והנכונה אליהם וכיצד יש להתמודד איתם. עליכם לחנך אותם כי בסופו של דבר ניתן לשלוט רק על ההתנהגות שלכם, ולא על זאת של אחרים, ולכן מיותר לבזבז על כך זמן וכוח, ויש לקבל את שאר בני המשפחה השונים כפי שהם – על היתרונות והחסרונות שבהם.

כשאתם עם ילדיכם, השתדלו לשים בצד את כל הציפיות הגדולות שיש לכם מבני משפחתכם, ואל תיגררו לתוך ויכוחים קטנים או ריבים משפחתיים חסרי תוכלת, אפילו אם מישהו אחר מנסה להצית אש או מתנהל באופן שאתם לא מסכימים לו. עם זאת, תנו לילדיכם רשות ויכולת להתבטא, אפילו אם זה בכתב או בציור, הקשיבו אם משהו או מישהו מבני המשפחה מטריד אותם ומציק להם ועזרו להם להתמודד כראוי עם המצבים האלו שקורים תוך כדי ארוחת החג.  

טיפים להתמודדות עם ילדים בחגים ילדה אוכלת פסטה

9. דעו להתמודד נכון עם לחץ החגים שלכם

אז בהמשך ישיר לטיפ הקודם, דעו כי "ילדים בכל הגילאים מצפים מהורים לסימנים כיצד הם צריכים לחשוב, לחוש ולהתנהג", כך אומר ד"ר זכרי אדמס, פסיכולוג ילדים קליני, וזה נכון במיוחד לגבי תקופת החגים, שבה אנו מבלים עם הילדים לא מעט. לכן, חשוב שנדע לנהל נכון את הלחצים והמתחים שלנו בתקופה זו, כי לא רק שאנו מהווים דוגמה עבורם, אלא שהם גם יכולים לחוש את הרגשתנו האמיתית, ולהיות מושפעים מהדרך בה אנו נוהגים. "הורים צריכים למצוא לעצמם זמן לנוח במהלך החגים, בדיוק כמו ילדים" אומר ד"ר אדמס, "אז פנו לעצמכם קצת זמן, גם אם רק כמה דקות, כדי לעשות משהו מרגיע ומהנה עבור עצמכם".

אם אתם מוצאים שאתם לא יכולים לתפקד מרוב עודף משימות ועיסוקים בחגים – זהו לא מצב שמועיל לאף אחד. השתדלו להיות מודעים לעצמכם ככל הניתן, התאמנו על כישורי הדאגה-העצמית וההתמודדות שלכם, הקפידו לעשות מדיטציה, ספורט או כל דבר אחר שמרגיע אתכם, שתפו את החוויות שלכם עם קרובי משפחתכם וחבריכם – ועשו הכל על מנת שהלחץ והמתח לא יהיו מנת חלקכם בחגים, כדי שתוכלו להתמקד בלב שלם בעצמכם, בילדיכם ובאנשים היקרים לכם.

מקור תמונה: Offutt Air Force Base

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.