print header

8 דרכים מוכחות מעולם הפסיכולוגיה שיעזרו לכם לשפר את היחסים הבין-אישיים שלכם

 כבני אדם אנו מטבענו יצורים חברתיים, וכל אחד מאיתנו מחפש, במידה כזו או אחרת, את קרבתם של אחרים ורוצה להיות אהוד ומקובל בקבוצות מסוימות. לעיתים אנו מגלים ששאיפה זו אינה תמיד קלה ליישום, כשלא בכל מצב אנחנו מצליחים לייצר קשרים, למשוך אלינו אנשים ולגרום להם לרצות לחבור אלינו. אם גם אתם נתקלים באתגר שכזה, בו אתם חשים שאתם נמצאים בבעיה ביצירת קשר ומתקשים למשוך אליכם אנשים, דעו לכם שיש כמה שיטות פשוטות מאוד ומבוססות מחקר, שיכולות לתרום לשיפור היחסים הבין-אישיים שלכם. אספנו עבורכם 8 טיפים שכאלו, שיכולים להיות לכם לעזר רב להבא.

טיפים לשיפור יחסים בין אישיים: זוג יושב זה מול זה ומחייך

1. השתדלו להגיד דברים טובים על אנשים אחרים  זה יציג אתכם באור חיובי

כשאנחנו מתארים אנשים אחרים אנחנו יכולים להשתמש במילים חיוביות, שליליות או נייטרליות, וכל גישה בה אנו נוקטים לא משליכה רק על האנשים שעליהם אנחנו מדברים, אלא גם על האופן בו אחרים תופסים אותנו. לתופעה זו קוראים בעגה המקצועית "התנהגות משווה ספונטנית" והיא נבחנה על ידי קבוצת חוקרים מאוניברסיטת אוהיו שבארה"ב. נמצא כי יש לה השפעה כל כך חזקה, שאפילו אם אתם מדברים על מישהו אחר בפני אנשים שמכירים אותו מעולה ויודעים שדבריכם אינם נכונים, הם יתחילו לראות אתכם באור שונה, רק כי תיארתם אותו בצורה כזאת או אחרת.

זו הסיבה שבגללה עדיף לכם להימנע מלדבר על אנשים אחרים שאתם לא אוהבים ולהעיר על צדדיהם השליליים. כאשר אתם מדברים בפני אלו שאתם רוצים לקרב ולמשוך אליכם, התמקדו בדברים החיוביים שאתם רואים בבני אדם שונים, ומצאו את הנקודות שעליהן אתם יכולים להחמיא גם אצל מי שאתם לא ממש מחבבים.

2. צאו לשתות שתייה חמה עם אנשים שאתם רוצים להרשים

אולי אתם חושבים שכל יציאה ומפגש עם אנשים שאתם רוצים להרשים יכולים לעזור לכם בהשגת המטרה – אך על פי ממצאים מחקריים, מתברר שחשוב לשים לב לשתייה שלכם ושל חבריכם בעת השהייה המשותפת, ועדיף שהיא תהיה חמה. המסקנה הזו עולה מניסוי שערכו צמד חוקרים מאוניברסיטאות ייל וקולורדו, ובמסגרתו התבקשו 41 משתתפים שגויסו לניסוי להחזיק בידם כוס קפה - חלקם חם ואחרים קר - כביכול באופן מקרי ואגבי בזמן שהם עולים במעלית אל המקום בו נערך הניסוי. לאחר מכן התבקשו הנסיינים להעריך את תכונותיו של אדם מסוים שתואר בפניהם בכתב, ולהגדיר אם לטעמם מדובר באדם חם או קר (התכונות שנכתבו הן: אינטליגנט, כשרוני, חרוץ, נחוש, מעשי וזהיר). תוצאות הניסוי הראו כי מרבית האנשים שהחזיקו בידיהם במעלית שתייה חמה העריכו את הדמות שתוארה בכתב כאדם חם וחיובי, ואילו מרבית אלו שאחזו במעלית בקפה הקר העריכו את אותו אדם - בעל אותן תכונות בדיוק - כקר ומחושב.   

אם כך, נראה שאפילו פעולה פשוטה כהחזקת משקה חם ביד יכולה לגרום לאחרים לראות אתכם באור חיובי יותר. לכן בפעם הבאה שאתם רוצים להרשים מישהו – הציעו לו לשתות יחד איתכם קפה חמים וטעים, שוודאי יקרב בינכם.

טיפים לשיפור יחסים בין אישיים:כוס קפה רותחת

3. חזרו על שמו של האדם שברצונכם להרשים

דייל קרנגי הוא סופר ומפתח שיטה לשיור פופולריות, מודעות עצמית ודיבור בפני קהל שקרויה על שמו; בספרו "כיצד תרכוש ידידים והשפעה" מציין קרנגי שהמילה שנשמעת הכי מתוקה וחשובה לאוזנו של כל אדם, בכל שפה שהיא, היא שמו הפרטי. ניתן לגרום לכל אדם להרגיש חשוב במיוחד ומוערך רק באמצעות אמירת שמו במהלך שיחה. לכן, אם אתם מאלו שנוטים לשכוח שמות של אנשים רגע אחרי שאתם שומעים אותם לראשונה, כדאי שתמצאו שיטות להתחיל לזכור אותם וגם לשלבם תוך כדי שיחה – זוהי דרך נפלאה לגעת בלב של אנשים ולשפר את היחסים שלכם איתם.

4. הצטיירו ככמה שיותר מסתוריים ומיוחדים

נכון שהכלל הזה נוגע במיוחד לכל הקשור למערכות יחסים רומנטיות ונובע מרצון להרשים בני זוג אפשריים בקרב שני המינים,  אך האמת היא שמחקרים מראים שהוא יעיל יותר עבור נשים, כי התשוקה לחשוף ולגלות דברים במידה גבוהה יותר אצל גברים. כך הוכיח גם ניסוי מעניין, שבמסגרתו ספר מסוים שנמכר בחנויות התפרסם כשלצידו בקשה מעט חריגה מהקוראים: לקרוא את הספר כולו, מההתחלה ועד הסוף, אך לדלג לחלוטין על עמוד 25 ולא להציץ בו כלל. תוצאותיו של הניסוי הראו כי בסופו של דבר, מרבית הנשים שרכשו וקראו את הספר מילאו את הבקשה והגיעו לסופו מבלי שעיינו בעמוד זה. לעומת זאת, רוב הגברים שרכשו את הספר פתחו אותו מיד בעמוד המצוין, ורק לאחר מכן המשיכו לעיין בשאר עמודיו.

עובדה זו יכולה כאמור לשחק בעיקר לטובת לנשים, ומבהירה שככל שיקפידו להציג את עצמן כמסתוריות ומיוחדות במידה כזו או אחרת, כך יוכלו למשוך אליהן את תשומת הלב מאלו שהן מעוניינות שיהיו בקרבתם.

טיפים לשיפור יחסים בין אישיים: ראשה של אישה מכוסה בבד ורק עיניה המסתוריות חשופות

5. קנו לעצמכם מתנה קטנה

אם אתם מתכוונים לרכוש מתנה קטנה ליקיריכם אותם אתם מעוניינים להרשים, תשקלו לקנות אותה קודם כל לעצמכם ורק אחר כך להם. מדוע, אתם שואלים? כי במחקר שהתפרסם בכתב עת בנושא אישיות ופסיכולוגיה, נמצא שאנשים חשים קרובים יותר לאחרים אם הם מקבלים מתנה ממישהו שהתנסה בה בעצמו. במהלך הניסוי שערכו החוקרים, נמצא כי אנשים שמקבלים מתנה עם פתק עליו רשום "אני מקווה שאתה אוהב את זה! קניתי לעצמי גם אחד כזה!" נטו לאהוב אותה יותר מאלו שקיבלו אחת עם פתק בשפה ניטרלית כמו "אני מקווה שתהנה מזה" בלבד.

6. עקבו אחר משולש הפנים

יכול להיות שכבר שמעתם על כך ששמירה על קשר עין עם האדם שאיתו אתם מדברים עשויה להעלות את ערככם בעיניו, לתרום ליצירת קסם אישי ולצייר אתכם באור חיובי וחברותי יותר. מצד שני, איך אפשר להביט ממושכות בעיניו של אדם מבלי שבשלב מסוים זה ייהפך לקשה או אולי אפילו מביך? התשובה, לפי המומחים, היא שעליכם לצייר בדמיונכם מעין משולש הפוך על פניו של האדם איתו אתם מדברים – שבסיסו מתחיל בעיניו וצלעותיו יורדות עד למרכז השפה התחתונה (ממש כפי שנראה בתמונה). הביטו על כל קודקוד של משולש דמיוני זה במשך 5-10 שניות בתחילת שיחתכם, ותראו שכך תרגישו שיש לכם קסם אישי מבלי לחוש מבוכה.

טיפים לשיפור יחסים בין אישיים: אישה מחייכת ומשולש משורטט על פניה

7. אל תתביישו לבקש טובות מאנשים שאתם רוצים להתחבר אליהם

הטריק הזה ידוע בשם "אפקט בנג'מין פרנקלין" ובסיסו בהנחה שאנחנו, כבני אדם, נוטים לחבב יותר אנשים אחרי שאנחנו עושים משהו נחמד עבורם. יתרה מכך, כשאנחנו מבקשים ממישהו עזרה, אנחנו למעשה מודים בכך שיש לו יותר כישורים, ידע או יכולת מאיתנו בעניין מסוים, וכך למעשה מחמיאים לו ונותנים לו תחושה טובה. נקודת המפתח שחשוב להדגיש פה היא שצריך לבקש משהו שלא יגזול יותר מדי זמן או מאמצים מאותו אדם שרוצים להרשים; מספיק למשל לבקש ממנו לפתוח עבורנו את הדלת או לעזור לנו להחזיק דבר מה, כדי שהוא ירגיש טוב עם עזרתו ויפתח רגשי חיבה אלינו.

8. עזרו לעצמכם להרגיש יותר מושכים באמצעות הבגדים שלכם

כולנו יודעים שכדי לקרב אלינו אנשים ולשפר את יחסים עם הקרובים אלינו, אנחנו צריכים לחוש טוב עם עצמנו – להרגיש שאנחנו מעניינים ובעלי יכולת למשוך אחרים. כמובן שכולנו שמענו שכדי לעשות זאת אנחנו צריכים להעלות את הביטחון העצמי שלנו, כשחלקנו מיישמים זאת באמצעים חיצוניים – כמו לבישת מיטב בגדינו לכל פגישה. יחד עם זאת, כפי שכבר ראינו בכתבה זו, שווה להכיר טיפים מדעיים כאלו ואחרים שיכולים לעזור לנו להרגיש יותר מושכים – כמו למשל זה שאומר שלגברים שרוצים להרשים נשים כדאי ללבוש בגדים בגוון אדום שאליו נשים נמשכות יותר, כפי שהוכח במחקר שהתפרסם בשנת 2010 בכתב העת לפסיכולוגיה של ניסויים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.