print header

9 דרכים נפלאות להתמודד עם אנרגיה שלילית בעבודה

רובכם כנראה מבלים את רוב שעות היום במקום העבודה, בו אתם גם אוספים חברים וחוויות, ויש אפילו אנשים שעבורם מדובר במרכז חייהם באופן נפשי וגם גופני. בשל כך, חשוב שתשרור בסביבה הזאת אווירה חיובית ונעימה שתגרום לכם לחייך כשאתם קמים בבוקר, ושתמשוך אתכם לבוא אליו מדי יום. הבעיה היא שלעיתים לא משנה כמה המשרה שלכם היא התגשמות חלומותיכם וכמה אתם טובים בה, יש גורמים שעלולים לגרוע מהסיפוק שהיא מעניקה לכם ומתחושת השמחה שאתם חווים. אחד מהם הוא אנרגיה שלילית שנובעת מהתנהגות של העמיתים שלכם שעלולה להעיב על האווירה במקום. אז כדי לעזור לכם להפוך את מקום העבודה לחיובי ובכך גם לייעל את התפקוד שלכם, אספנו 9 דרכים להתמודד עם אנרגיה שלילית שמשפיעה עליו ועליכם לרעה.
 
אנרגיה שלילית בעבודה: אנשים לוחצים ידיים ומחייכים בפגישת עבודה

1. אתגרו את השליליות עם חיוביות ורצון להשתפר

אם אתם חשים שאופפת אתכם אנרגיה שלילית במקום העבודה או בכלל – אתגרו אותה עם חיוך וגישה חיובית. למשל, אם מישהו מתנגד לדבריכם ולדרך שאתם מציעים כדי לעשות דבר מסוים, אל תשתלחו בו על כך שהעיר לכם ושפיזר אנרגיה שלילית, אלא אמרו לו שהביקורת שלו היא לא הדרך להתקדם אל היעד המשותף שלכם ואולי כדאי לחשוב ביחד כיצד ניתן לייעל את תהליכי העבודה. תוכלו לשאול שאלות כמו "מה אתה היית עושה?", "איך אפשר לשפר את הדרך שהצעתי?" ו-"האם פספסתי משהו חשוב?". שאלות שכאלו יהפכו את הביקורת או התגובה שלו מאמירה שלילית שנזרקת לאוויר, לשביל שעשוי להוביל לפתרון ממשי שיכול לקדם את כלל העובדים. 

2. למדו כיצד להעביר ביקורת בונה

מכירים את המשפט: "הדרך לגיהינום רצופה כוונות טובות"? הוא תקף לחלוטין לגבי ביקורת בונה. לעיתים אנשים מסוימים מעוניינים להביע את דעתם על רעיון של עמית לעבודה מתוך רצון לעזור, אך הם מנסחים אותה בדרך פוגענית שעושה בעיקר נזק, כמו "זה רעיון מטופש" או "אתה חייב להפסיק להתנהג בדרך נוראית ובלתי נסבלת שכזו". לחלופין, יש להשתמש בדרכים מכבדות ומועילות, כמו התבטאות בשפה שאינה פוגענית או השמעת הדברים בפני אותו עמית בחדר צדדי והרחק מהשאר. כדי שאחרים מסביבכם יתנהגו באופן חיובי שכזה, שמשו דוגמה – בעיקר אם אתם מנהלים או עובדים בעלי וותק ומעמד. העברת ביקורת בונה באופן מכבד תגרום לעמיתיכם לחוש פחות מתוסכלים וממורמרים, ויותר מוערכים – ולכן גם תשפר את האנרגיה במקום העבודה האופן כללי.

3. אל תתנו לאדם שלילי להיכנס לראשכם

אנו מבינים באיזו קלות אדם שלילי יכול להיכנס לראש וכמה קשה להוציא אותו מהמחשבות, אך עליכם לעשות מאמץ ולא לתת לו מקום בחיים שלכם. כדי לבצע דבר שכזה, עליכם להבין שאתם אחראיים רק להתנהגות ולתגובות שלכם, ושאינכם יכולים לשלוט באנשים אחרים ולשנותם מכיוון שבסופו של יום הם יעשו מה שהם רוצים. בשל כך, אין סיבה שתחשבו אודות מעשיו של אחר, או תתהו מהן דעותיו על דברים שאתם עושים. אם אתם בכל זאת מוצאים את עצמכם חושבים במהלך שעות העבודה על צרותיו והאנרגיה השלילית שהוא מפיץ, השתדלו להוציא אותו מראשכם כשאתם חוזרים הביתה בסוף היום – כי אין טעם להמשיך לחשוב על עניינם שכאלה בזמן שאתם אמורים לנוח.
אנרגיה שלילית בעבודה: בחור יושב מצוברח מול לפטופ ומחזיק את הראש

4. תנו לאדם השלילי לדבר

חשוב להתרחק מאנשים שליליים, אך כשמדובר במקום עבודה, קצת קשה להתנתק מכאלו שמתנהלים מולם ומבלים עימם ימים שלמים. אם מדובר בעמית שאתם צריכים להיות איתו בקשר יומיומי או שאכפת לכם ממנו, כדאי לעיתים להקשיב ולתת לו לפרוק את שעל ליבו כדי לגרום לו להרגיש טוב יותר. אל תפריעו לו, אלא היו חברים טובים ותנו לו לפרוק את תחושותיו השליליות. גרמו לו להרגיש שבאמת אכפת לכם ושאתם מקשיבים מתוך עניין, כדי שיבין שיש לו אוזן קשבת וכתף תומכת. ברגע שהוא יוציא את התסכול מהמערכת, הוא יחוש טוב יותר עם עצמו ואולי יתחיל לחשוב חיובי יותר. גם אתם תרוויחו מן העניין, בכך שכנראה תרגישו טוב יותר עם עצמכם ותרכשו חבר נהדר שיקשיב לכם ברגעים הקשים. 

5. הציבו גבולות ברורים

אתם ודאי יודעים שכדאי להתרחק מעובד שאתם לא מתנהלים מולו ושאינו משפיע על תפקודכם המקצועי בצורה חיובית. יחד עם זאת, אם יש לכם חברים שמפיצים אנרגיה שלילית ואתם מעוניינים להקשיב להם כפי שהרחבנו בסעיף הקודם, הציבו בפניהם גבולות ברורים. למשל, אם אתם מנהלים עימם שיחה וחשים שהיא חוזרת על עצמה, לא מועילה להם ואף מזיקה לכם – הסבירו להם זאת בעדינות וחזרו לעבוד. הדגישו בפניהם שלא מדובר במניע אישי נגדם ושאתם באמת מעוניינים לעזור, אך אינכם מסוגלים להקשיב להם יותר, מחשש שהתסכול שלהם ישפיע עליכם ויהפוך אתכם לפחות יעילים.

6. התמקדו בעבודה שלכם

אתם מגיעים למשרד כדי לעבוד, נכון? אז התעסקו בענייניכם ועשו את המיטב שאתם יכולים כדי להצדיק את הכסף שאתם מרוויחים. אנו מבינים שמאוד קל להתרכז בצרותיהם של אחרים כדי להתרחק מאלו שלכם, ושיש לכם צורך להתאוורר לרגע עם חברים ועמיתים מהעבודה שלעיתים מרגישים צורך לפרוק בפניכם את תסכולם או לרכל. עם זאת, כדאי לבלות כמה שפחות עם אנשים שמפיצים שליליות שכזו, מכיוון שהם עלולים לגזול מכם זמן ואנרגיה שיכולתם להשקיע בדברים חשובים יותר. אם אתם רוצים לקחת הפסקה קצרה, עשו זאת עם אנשים חיוביים שיעזרו לכם להיות אופטימיים ויתנו לכם את הדלק הנחוץ כדי להמשיך לתפקד במיטבכם.
אנרגיה שלילית בעבודה: אדם יושב מרוכז מול לפטופ

7. התעלמו מפוליטיקה ומרכילויות שקשורות לעבודה

אנשים רבים אוהבים להתעסק בסיפורים ובפוליטיקה שקשורים לעבודה, ובהרבה משרדים יש את הרכלן שאוהב לדברים על אחרים מאחורי הגב. הוא ללא ספק יכול לספק עניין ולהפוך את היום למרתק יותר, אך האם חשבתם על האנרגיה השלילית שהוא מפזר כשהוא עושה זאת? לכן כדי לשמור על חיוביות, עליכם להתרחק לא רק מאנשים מתוסכלים, אלא גם מרכלנים וממפיצי שמועות. אם אדם שכזה מתקרב אליכם על מנת לרכל עמכם, אמרו לו שאתם לא מעוניינים לשמוע או להיות מעורבים בפוליטיקה פנימית מיותרת. במקום זאת, התחברו לאנשים חיוביים כפי שהצענו בסעיף הקודם, שעסוקים בענייניהם ושאפשר לסמוך עליהם שלא ילכו להפיץ את מה שאתם אומרים להם.

8. הבינו שלא מעניין אנשים שליליים איך האנרגיה שלהם משפיעה עליכם

עמיתים שחשים תסכול או שמרכלים, לעיתים לא חושבים כיצד האנרגיה השלילית שהם מפיצים עלולה להשפיע על אחרים, גם לא עליכם. כשהם עושים זאת, הם חושבים רק על עצמם – לאו דווקא מכוונה רעה, אלא פשוט כי אתם לא באמת מעניינים אותם באותו רגע. אנשים נוספים שמפיצים אנרגיה שלילית ברמה גבוהה בלי לחשוב על ההשלכות שלה וטרם הזכרנו, הם אלו המאשימים את כולם בכל דבר רע שקורה בעבודה – חוץ מאת עצמם. מבחינתם, הם היחידים שמתפקדים בסדר, וכל השאר פשוט מפריעים וגורמים להם להיראות לא טוב. עמיתים שכאלו, שמסרבים לקחת אחריות על הטעויות שהם עושים ועל האנרגיה השלילית שהם מפזרים במהלך השמעת תלונותיהם, ממש לא חושבים עליכם ועל האופן בו דבריהם משפיעים עליכם. בשל כך, אין טעם להעיר להם על זה, אלא פשוט להתרחק מהם עד יעבור זעם.

9. התמקדו בפתרונות

אתם מקשיבים לחבריכם המתוסכלים ומוטרדים מדבריהם? משהו מציק לכם במשרד? האווירה השלילית שאופפת את מקום העבודה מפריעה לכם? פשוט עשו משהו בנידון. חשבו איך אתם מסוגלים לפעול כדי להפוך את האנרגיה השלילית לחיובית ואיך אפשר לשפר ולתקן את מה שצריך. למשל, אם חבר שלכם חש מתוסכל, חשבו עימו כיצד לפתור את העניין שמטריד אותו במקום לשבת ולקטר. במקרים אחרים, אתם יכולים להשמיע את קולכם בפני אנשים שיוכלו לעזור לכם לעשות שינוי, כמו המנהל שלכם או עמיתים שיסייעו לכם לבצע מהפכות שהייתם מתקשים להוציא לפועל לבד. במקום להתמקד במחשבות שליליות שיפזרו אנרגיה רעה, הרגילו את עצמכם לחשוב על פתרונות ועל דרכים להתייעלות, שיהפכו את הסביבה שלכם לטובה וחיובית יותר, ושתגרום לכם להיות מאושרים ורגועים יותר.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.