print header

12 גישות רעילות שמרחיקות מכם את האושר

כולנו מפתחים מדי פעם גישות שליליות ורעילות שפוגעות בחיינו, ואף אחד מאתנו לא חסין מפני מצבי רוח משתנים או מחשבות שפוגעות באושר שלנו, אך זה לא אומר שאתם חייבים להיכנע להם. בין אם הגישה השלילית והרעילה שלכם מגיחה לעתים קרובות או שהיא תופעה נדירה, עבור האושר שלכם בטווח הארוך חשוב מאוד שתצליחו לזהות את המחשבות שיוצרות את הגישה הזו ושתשנו את צורת המחשבה שלכם. 12 המחשבות השליליות והרעילות שלפניכם עוברות בראש של רובנו, וכדאי שתכירו את הטיפים להתמודדות איתם כדי שתוכלו לחיות חיים מאושרים באמת.

גישות שמונעות מכם אושר
 

1. "אולי אני לא מאושר כרגע, אבל אני יודע שבעתיד אהיה מאושר"

במקום להודות על כך שאנחנו בעלי 2 רגליים חזקות וגוף שיכול לרוץ, לקפוץ ולרקוד, אנשים רבים מתלוננים על המשקל העודף והמראה החיצוני שלהם. במקום להודות על הגג שיש לנו מעל הראש, אנשים רבים מתפללים שתהיה להם מכונית חדשה ונוצצת. אל תהיו האנשים האלה. אולי אין לכם הכול עכשיו, אבל יש לכם המון. כדי לראות את זה, פשוט הודו עבור כל מה שיש לכם כעת. העולם מלא באנשים אחרים שעבורם מה שיש לכם כרגע זה מושג העושר, וגם האושר.

2. "האושר תלוי ברגעים משמחים ובנסיבות ספציפיות"

עבור אנשים רבים רדיפה אחרי אושר היא כלל לא אותו הדבר כמו להיות מאושר. עבור הרודפים, האושר תמיד בורח ותלוי ברגעים משמחים ובנסיבות ספציפיות. אין שום דבר רע בליהנות מאור השמש כשהיא זורחת, אך צריך להפריד בין רגעים משמחים ומהנים לבין אושר. רגעים שמחים ומהנים חולפים משום שהזמן עצמו חולף וזה בלתי נמנע. אנחנו מצפים להיות מאושרים 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, ומצפים לחיים שבהם נקבל פרס מידי על כל פעולה, אך גישה כזו מובילה אך ורק לאכזבות ולמצבי רוח משתנים.

רדיפה אמתית אחרי האושר היא מורכבת יותר מזה. היא לא תמיד מבוססת על ריגושים רגעיים וסיפוקים מידיים. זוהי אינה רדיפה של משחק תופסת, אלא יותר רדיפה של משחק מחבואים. מטרתה היא פשוט למצוא את הדרך לחיות חיים בעלי משמעות. זה מתחיל בכך שאתם שואלים את עצמכם "למה אני עושה את מה שאני עושה בכל יום?". כשהתשובה תספק משמעות לחייכם ותסב לכם אושר, רק אז אתם מצאתם את האושר שלכם באמת.

3. "כל צעד שאני עושה צריך להיות הגיוני עבורי ועבור אחרים"

אם היינו מקשיבים להיגיון שלנו כל חיינו, היינו מאבדים את התשוקה, הרומנטיקה ולעתים אפילו את החברויות ארוכות השנים עם האנשים ששמרנו איתם על קשר אך איננו רואים באופן יומיומי. היינו תקועים במחשבה שניכשל בכל דבר שנעשה, שנקבל מכה ויכאב לנו, ואפילו לא היינו מפתחים מערכות יחסים זוגיות מחשש שיכשלו. אך אלו הם שטויות, משום שאם היינו חיים כך את חיינו, לא היינו חיים כלל!

אם תעצבו כל פעולה שלכם עד שהיא תיראה לכם ולאחרים הגיונית, תרגישו כל הזמן 100% מוכנים לכל דבר ובטוחים, אך גם תבלו את כל חייכם בלחכות. לפעמים אתם צריכים פשוט לנסות דברים חדשים ולקחת סיכונים. לפעמים אתם צריכים פשוט לקום ולעשות את מה שמרגיש לכם נכון. האדם לא המציא את המטוס משום שלעוף זה דבר הגיוני, הוא המציא את המטוס משום שהתשוקה שלו הייתה לעשות את הדבר הכי לא הגיוני.

גישות שמונעות מכם אושר
 

4. "אני לא טוב מספיק כדי לעשות את זה"

כשאתם מוצאים את עצמכם במעגל של שנאה עצמית, עליכם להזכיר לעצמכם שלא נולדתם ככה, ושבשלב כלשהו בעבר שלכם איזה אדם או חוויה שלחו לכם את המסר שמשהו לא בסדר אתכם, ואתם הפנמתם את השקר הזה וקיבלתם אותו כאמת. אך זה לא שקר שעליכם לסחוב על גבכם, ואלו ששפטו אתכם הם לא אתם. באותה הדרך שבה למדתם לחשוב על עצמכם באופן שלילי, תוכלו ללמוד כיצד לחשוב על עצמכם באופן חיובי.

תראו בכל תחושה שכזו אתגר והוכיחו לכולם, ובעיקר לעצמכם, שיש לכם כבוד עצמי ושלאף אחד אין שליטה עליכם. זה לא יהיה קל וזה לא יקרה תוך לילה, אך זה אפשרי. זה יתחיל כשתחליטו שאתם יכולים לחיות חיים טובים יותר ושאתם ראויים להם.

5. "כולם צריכים לאהוב אותי"

אנשים ששואפים באופן תמידי לקבל אישורים מאחרים הם אנשים מתישים. הם תקועים בצורך להוכיח את הערך שלהם פעם אחרי פעם, ומנסים באופן תמידי לזכות בתשומת הלב של כל האנשים שסביבם. פעמים רבות, מבלי שהם שמים לב, הם שואבים את האנרגיה של האנשים שסביבם ומשיגים בדיוק את ההפך. מעבר לכך, הם גם מתישים את עצמם, משום שבמצבים כאלה הם לא מקבלים את מה שהם מנסים להשיג, וזה מתסכל.

החיים מורכבים מתמונה גדולה יותר ממה שנראה לנו, ואיכותם לא תמיד נקבעת על פי מה שהשגתם בעיני אחרים. החיים הם מסע ותהליך של צמיחה ולמידה. האנשים שאתם אוהבים הם האנשים שעוזרים לכם לצמוח ומהם אתם לומדים ואותו הדבר תקף גם לגבי הדרך שבה אנשים אחרים רואים אתכם. אם אתם רוצים שאנשים יאהבו אתכם, עזרו להם לצמוח ואל תכריחו אותם להסתכל עליכם ולאהוב אתכם רק כי אתם יכולים להיות רועשים ומצליחים לתפוס את כל תשומת הלב.

6. "כבר ראיתי ושמעתי הכול"

לא משנה כמה אתם יודעים, כמה למדתם וכמה חוויות עברתם בחייכם, יש עוד המון דברים בחיים שאינכם יודעים ומכירים. בכל סיטואציה, הכרה בכך שאיננו יודעים הכול ורצון ללמוד ולהתפתח יכולים לשנות את חייכם ברגע. אל תפסיקו לעולם לעשות דברים חדשים או את אותם הדברים בדרכים חדשות. שמרו על ראש פתוח תמיד. בסופו של דבר, דווקא הדברים שאנחנו לומדים אחרי שהיינו בטוחים שידענו הכול, הם הדברים המשמעותיים ביותר שנלמד בחיינו.

גישות שמונעות מכם אושר
 

7. "אני תמיד צריך להיות בשליטה"

דמיינו שאתם נוסעים ברכב שלכם ונתקעים בפקק. אין לכם כל כך מה לעשות מלבד להיות סבלניים. עם זאת, זה לא מונע מכם להחליף נתיבים, לנסות לחתוך רכבים אחרים או אפילו במקרים בודדים לנסות ולעקוף את כולם על השוליים – הכול במטרה להחזיר לעצמכם שליטה. למרבה הצער, המאמצים האלה מובילים לתסכולים נוספים כשהם אינם מוצלחים או כשהשליטה נלקחת מידיכם שוב, וכשאתם סוף סוף מגיעים הביתה, אתם תוציאו את התסכול הזה על האנשים שאתם אוהבים יותר מכל. 

קבלו את העובדה שלפעמים אין לנו שליטה בחיים, אך זכרו שלא משנה מה יקרה ולא משנה מה התוצאה, בסופו של דבר הכול יהיה בסדר. שחררו את השליטה ותנו לחיים לקרות. השקיעו את המאמצים שלכם בשליטה על הדברים שאתם כן יכולים לשלוט עליהם במקום לבזבז את השקט הנפשי שלכם על דברים שאינם תחת שליטתכם.

8. "נפגעתי כל כך קשה, שלעולם לא אצליח לצאת מזה ולהמשיך את חיי"

אגירת כאב ואובדן רק גורמת להם להימשך זמן רב יותר, וזה עלול להשפיע לרעה על כל מערכות היחסים שלכם. אחד הדברים הקשים ביותר לעשיה זה לשחרר את הכאב שאנו מצד אחד נאבקים בו ומצד שני אוחזים בו חזק, בין אם זה רגשות אשמה, כעס או אובדן. לפעמים לשכוח זו הבחירה היחידה שיכולה לרפא אותנו ולשחרר אותנו רגשית מהדברים שבעבר היו משמעותיים מאוד עבורנו, על מנת שנוכל לפנות מקום לדברים משמעותיים חדשים.

גם זה מצריך עבודה קשה וריכוז מחשבתי, אך זה שווה את המאמץ הזה. צריכים להיות אמיצים, להפסיק לקרוא את הפרקים הקודמים של חיינו ולהתחיל לכתוב פרקים חדשים. למדו מטעויות העבר שלכם ולכו בביטחון קדימה. כמובן שתעשו טעויות גם בדרך, אך זה חלק מהעניין אם ברצונכם ללמוד ולא לחיות חיים ריקים ממשמעות. 

9. "כל מה שקורה קשור אלי באופן אישי"

אנשים רבים מרעילים לעצמם את המחשבות עם אמונה שכל מה שקורה סביבם קשור אליהם באופן אישי. כמובן שזה קל להרגיש שלא אוהבים אותך או שאתה לא רצוי כשאנשים לא מתקשרים איתך בדרך שבה ציפית, ומאוד קשה להיפטר מההרגשה שכמות האנשים שאוהבים אותנו מעידה על ערכנו, אך האמת היא שאנשים עושים את הבחירות שלהם לא מתוך מחשבה עליכם, אלא על עצמם.

רוב האנשים שקועים בבעיות, בתחומי האחריות ובמאבקים שלהם, עד שלפעמים אפילו ברכת שלום כמו "מה שלומך" לא עוברת בראשם. הם לא סנובים ולא אנשים רעים, הם פשוט עסוקים כרגע בעצמם, וזה בסדר. אל תתקפו אותם על כך. היחס שלהם לא מעיד על כך שאתם לא בסדר, וזה לא אומר שהם לא אוהבים אתכם או חושבים שאין לכם ערך בחייהם. זה רק אומר שיש אנשים שלפעמים לא מצליחים לראות מה קורה מחוץ לראשם. אל תיקחו את זה באופן אישי.

גישות שמונעות מכם אושר
 

10. "אני יותר טוב מאחרים"

היו צנועים, הודו בטעויות שלכם, בקשו סליחה כשצריך, דעו שאינכם יכולים לדעת הכול, בקשו עזרה מאחרים וזכרו את האנשים שאתם חבים להם את הצלחתכם. בעולם הזה אין תפקיד קבוע לכל אחד. כולנו מלמדים אחרים וכולנו יכולים ללמוד מאחרים. הישארו צנועים ואל תשכחו ליהנות מהאושר שלכם. טפסו על ההר לא כדי שהעולם יסתכל עליכם, אלא על מנת שתוכלו להסתכל על העולם. זה מה שאנשים מאושרים ומצליחים עושים.

11. "מה שהם לא יודעים, לא יפגע בהם"

זה לא בסדר לסלף את האמת אף פעם. גם השקר הכי קטן עלול ליצור לחצים וחרדות בטווח הארוך. למעשה, זה די נורא לחשוב על כך שיותר אנשים מופתעים מכנות מאשר משקר. היו תמיד כנים והפתיעו את כל האנשים שמקווים לקבל אמת וכנות אך מצפים לראות שקרים. הדבר היחידי שיכול לאחד אותנו בעולם הזה זה להיות פתוחים וכנים, ולעזור אחד לשני לראות את העולם כמו שהוא במקום למכור אשליות או סיפורי מעשיות.

12. "אין לי זמן להקדיש תשומת לב למשפחה/לחברים"

הזנחה שמגיעה ממקום של חוסר תשומת לב פוגעת ביחסים כמעט כמו התעללות. אתם אולי מרגישים כעת שכשתשכבו על ערש דווי תצטערו על כך שלא עבדתם מספיק קשה, שלא עשיתם את כל הדברים שתכננתם לעשות בחיים או אפילו שלא הגעתם לתשובה אולטימטיבית לגבי משמעותם, אך יותר סביר שתצטערו על כך שלא תוכלו לבלות עוד לילה רומנטי אחד עם אהוב/ת לבכם, לערוך שיחה ארוכה עם האח או האחות שלכם, או ליהנות מצחוק אחרון עם החבר או החברה הטובים שלכם. 

החיים קצרים מדי מכדי להיות עסוקים עבור האנשים שאתם אוהבים. עשו את הבחירות הנכונות שלא תצטערו עליהם אחר כך.

כמה מילים לסיום

אם אתם מבחינים בכמה מההתנהגויות האלה אצלכם, זכרו שאתם לא לבד. בכולנו יש צד שלילי שקבור עמוק בתוכנו, והוא בעל פוטנציאל להתחמק לפני השטח כשלא נשים לב. המפתח הוא המודעות שלכם. זהו את ההתנהגויות הרעילות האלה כשהן מגיעות ועצרו אותן בזמן. זכרו את הטיפים האלה וחיו את חייכם באושר, כמו שאתם אמורים לחיות אותם.

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו