print header

האדם המאושר בעולם מגלה את הסוד לאושר

  שאלת האושר מטרידה רבים מאתנו אך מסתבר שכדי להגיע לתחושה העילאית הזו, צריך רק 15 דקות ביום! מתיו ריקרד (Matthieu Ricard), נזיר בודהיסטי בן 69 מאמין שהוא פיצח את הנוסחה להשגת אושר אמתי ומתמשך, ויש אפילו ניסויים מדעיים שמגבים אותו. ריקרד מכונה האדם המאושר בתבל שכן מלבד היותו אדם חייכן באופן כללי, המוח שלו הוא יחיד במינו ומדידות שנעשו במוחו מצאו שהוא חש אושר בצורה מועצמת מהאדם הממוצע. מתיו אומר שהדרך להיות מאושר היא פשוטה מאין כמוה וכל אדם יכול להשיג תחושה של שמחה אמתית בעזרת תרגול שלוקח מספר דקות ביום בלבד, אותו הוא שמח לשתף עם כל העולם...
 
איך להיות מאושרים בחיים
 

איך מודדים אושר?

כאמור, האושר של הנזיר ריקרד הוא לא תיאורטי בלבד אלא מוכח בזכות מדידות של גלי המוח שלו. חוקר מוח מאוניברסיטת וויסקונסין בשם ריצ'רד דווידסון עקב אחר האדם המיוחד הזה במשך 12 שנים וביצע עליו בדיקות נוירולוגיות שונות. דווידסון חיבר 256 חיישנים לראשו של ריקרד וגילה שבעת מדיטציה על חמלה, מוחו של הנזיר "נדלק" בצורה חריגה.
 
"הסקירות הראו שבשעת מדיטציה של מחשבות על חמלה, מוחו של ריקרד מייצר גלי גאמה שקשורים לתודעה, תשומת לב, למידה וזיכרון בצורה שלא נראה כדוגמתה בספרות המקצועית על מדעי המוח" אומר ריצ'רדסון. בנוסף, הסקירות הראו פעילות מוגברת בקליפת המוח הקדם מצחית של מתיו לעומת הפעילות בצד הימני של מוחו והעובדה הזאת מאפשרת לריקרד להיות בעל "קיבולת" חריגה לאושר ונטייה מופחתת לתחושות שליליות.

מהו סודו של הנזיר?

ריקרד מעיד על עצמו שהוא אדם חיובי ושמח בדרך כלל אך כאשר הוא מתרגל מדיטציה, הרגשות החיוביים שלו גואים וגורמים לו לשמוח יותר מהרגיל. הנזיר השמח הזה עושה לעתים מדיטציה במשך ימים שלמים מבלי להשתעמם וזה מאפשר לו לקחת את הזמן, להירגע ולהיות מאושר. לרובנו אין את היכולת להקדיש לילות וימים למדיטציה, אך ריקרד אומר שאם תעקבו אחר ההנחיות הבאות, שהן הרבה יותר קלות וזמינות לביצוע, גם אתם תוכלו להרגיש סיפוק ואושר כמו שלא הרגשתם מעולם.
איך להיות מאושרים בחיים
 

הניחו לאנוכיות

"הפסיקו לחשוב אני, אני, אני" אומר ריקרד כששואלים אותו איך ניתן להרגיש אושר אמתי, שכן בעיניו המפתח לשמחה טמון באלטרואיזם ובדאגה לאחר. כשחושבים על כך לעומק, מבינים את הצדקה בדבריו של מתיו. מחשבות תמידיות על עצמנו ועל הדרכים בהן נוכל לשפר את התחומים השונים של חיינו הן מתישות, מלחיצות ולרוב מובילות למחשבות שליליות.

כאשר אנחנו שקועים יום ולילה במרדף אחרי הדבר הגדול הבא וחוששים מהדברים שעלולים לקרות או לא לקרות לנו בדרך, אנחנו ממלאים את חיינו ואת המחשבות שלנו בחשש ודאגה תמידית לצרכים שלנו ולכן כדאי להקדיש גם זמן לאחרים. ריקרד טוען שהכוונה של המחשבות שלנו לאלטרואיזם ולאנשים אחרים מלבדנו לא קשורה למוסריות אלא פשוט לשחרור של המועקות שלנו. כשאנחנו "דחוסים" כל הזמן במחשבות על עצמנו אנו למעשה מבודדים את עצמנו מהסביבה וחושבים על העולם ככלי עזר שיעזור לנו להשיג את המטרות שלנו או כמקום שאנחנו צריכים לחשוש בו מאיומים שונים ודברים רעים שעלולים לקרות לנו.

"אם אתם רוצים להיות מאושרים" אומר מתיו, "עליכם לשאוף להיות נדיבים ולא רק שזה יכניס לחייכם תחושות טובות, זה גם יגרום לאחרים לחבב אתכם יותר". ריקרד מוסיף שיש להיזהר ולא להרחיק לכת עם הנדיבות, שכן אנשים מסוימים עלולים לנצל את טוב לבכם לרעה ולכן, איזון הוא פן חשוב בדאגה לסביבה ובהשגת האושר. עליכם להתנהג לסביבה שלכם בצורה נדיבה ואדיבה אבל לא להקריב את עצמכם על מזבח האלטרואיזם והנתינה. תדאגו לעצמכם והשתדלו להקדיש מזמנכם גם לסביבה. כאשר תצליחו להגיע לאיזון הנכסף הזה, לא רק שתשתחררו ממחשבות טורדניות אלא תרגישו טוב יותר פיזית וגם נפשית.

איך להיות מאושרים בחיים

כיצד נוכל למנוע ממחשבות אנוכיות לחלחל לתודעה שלנו?

כמו בדברים אחרים בחיים, אימון מביא לשלמות, גם כשזה נוגע לתודעה שלנו. ריקרד מאמין שלשכל אדם מן השורה שאין לו בעיות חריגות כמו חוסר איזון כימי שגורם לו לנהוג בצורה אלימה, יש גרעין של טוב בתוכו שפשוט צריכים להפרות אותו. התייחסו למטרת האלטרואיזם כאילו אתם מתאמנים למרתון: כשם שרצים למרחקים ארוכים צריכים להתאמן כדי להגיע למטרה שלהם בקלות, כך עליכם לעשות אימונים על אלטרואיזם ושחרור מאנוכיות. 
 
הדרך לעשות את ריצת המרתון התודעתית הזו אל עבר האושר היא על ידי תרומה מזמנכם לזולת באופן קבוע על ידי התנדבות או מתן עזרה בשעת הצורך: "בעזרת אימון שכלי, אנחנו יכולים להגיע לאושר ברמות שונות" מסביר ריקרד. "זה כמו ריצה. אם אתאמן, יכול להיות שארוץ במרתון. אולי לא אהפוך לאלוף אולימפי אבל יש הבדל עצום בין אימון לבין לחוסר מעש. אם כך, מדוע שלא ניישם את העובדה הזו על השכל והתודעה שלנו?" ממשיך ואומר הנזיר המאושר. "ישנה תפיסת עולם מיוחדת לפיה נדיבות, תשומת לב, איזון רגשי ויכולת עמידה בקשיים הם דברים שניתן לאמן את עצמנו כדי להשיג אותם. אם נשים את כל המאפיינים האלו יחדיו, נוכל לומר שאושר הוא בעצם כישור שניתן ללמוד אותו כמו דברים רבים אחרים".

כיצד תוכלו לאמן את המוח כדי להיות מאושרים יותר?

כאשר מפרקים לגורמים את הסיבות שגורמות לנו לאושר כפי שריקרד עשה, מבינים כי התחושה הזו היא ברת השגה הרבה יותר משאנו נוטים לחשוב. מלבד מחשבות על הסביבה, הקדישו 15 דקות ביום למחשבה רק על דברים שמחים - זאת על פי מתיו, היא הדרך הקלה ביו,ר שבעזרתה כל אדם יכול להיות מאושר גם אם אין לו שעות פנויות לבצע מדיטציה. "התחילו לחשוב מחשבות משמחות 10 עד 15 דקות ביום" אומר ריקרד ונסו להתקדם משם. 
 
בדרך כלל, כאשר אנחנו חווים תחושות של אושר ואהבה, זה חולף במהרה בגלל שמתרחשים סביבנו דברים שונים שמסיטים את המחשבות שלנו לכיוונם. במקום זה, ריקרד מציע להתרכז במחשבות חיוביות ולא לתת לגורמים אחרים להסיח את דעתנו. התרכזו במחשבות החיוביות שלכם ואל תעברו לעיסוקים אחרים אלא מתחו את תחושת האושר הזו עד כמה שתוכלו. אם תתרגלו את השיטה הזו על בסיס יומי, תוכלו להרגיש כבר אחרי שבועיים את ההשפעות החיוביות על המצב הנפשי והשכלי שלכם. אם תצליחו לעשות זאת במשך 50 שנים, כפי שריקרד עשה, תוכלו גם אתם להפוך למומחים לאושר.
איך להיות מאושרים בחיים
אם מקנן בכם ספק לגביי יעילות השיטה הזו, הסתמכו על המדע ועל תוצאות מחקר נוירולוגי משנת 2012, לפיהן 20 דקות של מדיטציה ביום הופכת אנשים לשמחים יותר. הוסיפו לתרגול המחשבתי הזה מעט עזרה לסביבה ומחשבה אלטרואיסטית, והרי לכן המתכון לאושר מפי האיש המאושר ביותר בעולם. נסו זאת בעצמכם ואולי יום אחד תוכלו להיות שותפים לתואר המרשים של מתיו ריקרד.
מקור התמונות: Dasha Bondareva, youtube

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.