print header

8 סיבות לבגידה בזוגיות ואיך להימנע מכך

  בגידה היא מעשה שממנו אין דרך חזרה – גם אם עברו שנים רבות מאז שקרתה הבגידההנושא תמיד עלול לצוץ בשלב כזה או אחר של הקשר, והמחשבה על כך שזה כבר קרה פעם אחת יכולה לגרום בקלות לכך שזה יקרה שוב. אצל אחרים הבגידה עלולה לגרום גם ללא מעט רגשות אשמה שיעיבו על מערכת היחסים, אך כמובן שהצד השני הוא זה שסובל יותר מכל – בין שהוא יודע שנעשתה בגידה ובין שלא. אף אחד לא נכנס למערכת יחסים במחשבה שתתקיים בה בגידה מצדו או מהצד השני, אך זה יכול לקרות לכולם, ויש מה לעשות כדי למנוע זאת. הכירו את 8 הסיבות הנפוצות לבגידה בזוגיות ואת הטיפים שיעזרו לכם למנוע את התרחשותה.
 
סיבות לבגידה: איש מצליב אצבעות מאחורי גבו

1. מחסור בתשוקה במערכת היחסים

הסיבה הזו הייתה הנפוצה ביותר שנמצאה בחקר שנערך בשנת 2012 במכללת לורס שבאיווה, ארה"ב וקשה להיות מופתעים ממנה. אחרי הכל, אפילו אם קיימת הרמוניה רגשית בין בני הזוג, כל עוד אין תשוקה במערכת היחסים, המצב עלול להוביל לבגידה של אחד מהם.
 
איך להימנע מכך:
 • דברו עם בן או בת הזוג שלכם בפתיחות והדגישו בפניהם את הצרכים שלכם. בה בעת, נסו שלא להתכחש לצרכים שלהם והקשיבו גם להם.
 • אל תחששו לשנות את ההרגלים שלכם בחדר המיטות ולהתנסות בדברים חדשים – שאלו אחד את השנייה אילו דברים הם היו רוצים לנסות שעוד לא עשיתם.
 • אם אינכם יודעים כיצד לדבר על הנושא הזה ועל הבעיות שלכם בעצמכם, מומלץ מאוד שתיגשו לפסיכולוג זוגי שיעזור לכם לעשות זאת בדרך הנכונה.

2. חוסר סיפוק רגשי

המצב הזה יכול להיות מסוכן מאוד לזוגיות, משום שאם לא חשים רגשות במצבים אינטימיים עם בן או בת הזוג, דיכאון עלול לזחול אט אט לנפש ולגרום לחיפוש אחר מקורות אחרים של אושר. 
 
איך להימנע מכך:
 • נסו ליהנות שוב מהדברים שעשיתם פעם ושאתם כבר לא עושים היום, כמו יציאה לבילוי משותף מסוים או כל דבר אחר שגרם לכם להתאהב האחד בשנייה מלכתחילה.
 • אם אתם לא מצליחים להקדיש לבן או בת הזוג שלכם את תשומת הלב הדרושה להם מכיוון שאתם בעצמכם תשושים כל הזמן, עליכם ליצור מחדש איזון בין העבודה לחיים שלכם.
סיבות לבגידה: איש עומד לצד רכב ואישה עומדת הרחק ממנו מולו עם גבה אליו

3. האהבה נעלמה או שבן / בת הזוג התאהבו באדם אחר

זה מצב כואב ולא נעים, אך אהבה היא רגש מאוד מסובך ורגיש, מה שאומר שאי אפשר לשלול אפשרות שאנשים פשוט מפסיקים לאהוב אחד את השנייה בשלב מסוים מסיבה כזו או אחרת. יתכן שיום אחד פגשתם מישהו או מישהי במקום העבודה שפשוט התאהבתם באישיות שלו, וכשאתם רואים אותו בכל יום הלב שלכם פשוט מחסיר פעימה. זה קורה, אך צריך לדעת כיצד להתמודד עם זה ולשמור על האהבה במערכת היחסים שהתחייבתם אליה.
 
איך להימנע מכך:
 • קודם כל צריך להבין שכל מערכת יחסים היא אתגר לא קטן, וכמעט כולם מתמודדים עם האפשרות של בגידה, אך השאלה היא מה עושים עם זה. הכניסו לעצמכם לראש שאף אחד לא מושלם – לא אתם ולא בני הזוג שלכם – וקבלו את העובדה הזו.
 • אל תוותרו על הרומנטיקה ביחסים – ערכו לעצמכם ארוחת ערב לאור נרות סתם כך או היכנסו יחדיו לאמבטיה משותפת.
 • הוכיחו את אהבתכם – קל מאוד להגיד "אני אוהב אותך", אך אהבה מתבטאת במעשים ולא רק במילים.

4. כעס שמוביל לבגידה

בקרב זוגות רבים, אפילו חשד בנוגע לכך שבן או בת הזוג בוגדים עלול לגרום לאנשים לבגוד "בחזרה" – גם אם אין לכך שום בסיס. זה נובע מכעס ותחושת נקם, ומומלץ מאוד להימנע מתגובות פזיזות שכאלה.
 
איך להימנע מכך:
 • התרכזו בשליטה על עצמכם ולא על בן או בת הזוג שלכם. אתם לא יכולים להיות אחראיים לכל דבר שהאדם שאתם אוהבים עושה, אך אתם כן יכולים לקחת אחריות על המעשים והרגשות שלכם. הישארו רגועים – אין דבר שדוחה יותר בני זוג מאשר כעסים אחד על השני, במיוחד ללא הצדקה.
 • דברו על התחושות שלכם עם בן או בת הזוג שלכם, ואל תאשימו אותם בשום דבר, אלא אם כן יש לכם הוכחות.
 • נתחו את המצב מנקודת מבט אובייקטיבית ונסו למצוא סיבות אחרות להיעדרות של בן או בת הזוג שלכם פרט לבגידה.
סיבות לבגידה: איור של גבר ואישה עומדים גב לגב ומאחוריהם לב

5. סקרנות בנוגע להתנסויות חדשות

כיום אנחנו נחשפים לדברים שאולי לא היינו מודעים אליהם בעבר דרך האינטרנט, ואפליקציות להיכרויות הן מאוד מפתות בשל הפשטות שלהן, כך שרבים יכולים להסתקרן ולהשתמש בהן רק כדי לראות "מה הקטע". יש גם אנשים שרוצים לדעת ש"עדיין יש להם את זה", ואפילו אם הם אוהבים את בן או בת הזוג שלהם עד כלות הנשמה, הם כמהים לאתגר מסוים.
 
איך להימנע מכך:
 • כמו בסעיף הקודם, עליכם ללמוד כיצד לשלוט על עצמכם, אך זכרו שאינכם יכולים לשלוט על בן או בת הזוג שלכם.
 • אם רק נכנסתם למערכת יחסים ואתם חוששים מבגידה, הקדישו תשומת לב לדרך שבה האדם שאיתו אתם יוצאים מתייחס לאחרים. אם הוא או היא מקדישים יותר מדי תשומת לב לאנשים אחרים בזמן שהם איתכם, זה יכול להיות סימן מחשיד – יתכן שהם לא מוכנים למערכת יחסים רצינית.

6. חוסר יכולת להתחייב

ובהמשך ישיר לסעיף הקודם – צריך להבין שעבור חלק מהאנשים מערכת יחסים עם אדם אחד היא לא דבר אפשרי או רצוי. יש אנשים שלדעתם מערכת יחסים פתוחה היא הדרך הנכונה לקיים חיים זוגיים, בעוד שאחרים פשוט לא מסוגלים לראות את עצמם נשארים עם אדם אחד למשך שנים ארוכות.
 
איך להימנע מכך:
אם אתם מעדיפים לחיות במערכת יחסים זוגית רגילה שבה שני בני הזוג נאמנים אך ורק אחד לשנייה, דברו על כך עם בן או בת הזוג שלכם ואל תפחדו להיות מי שאתם. עדיף להימנע מזוגיות לא בריאה כבר בתחילתה מאשר לחוות לב שבור בהמשך.
סיבות לבגידה: זוג יושב על צוק סלעי מעל הים

7. צריך לתבל קצת את מערכת היחסים

ישיבה על הספה בכל ערב וצפייה בטלוויזיה זה ככל הנראה לא מה שהיה לכם בראש כשנכנסתם למערכת היחסים, ורוב הסיכויים שהיא גם לא התחילה כך. גם אם כן, יתכן שלבן או בת הזוג שלכם יש צרכים אחרים, ולמעשה כל אדם צריך קצת דרמה ואקשן בחייו. אם זה לא מתקבל בבית בצורה בריאה, אנשים רבים ינסו להפיג את השעמום בדרכים אחרות, אפילו אם זה עלול לגרום לשבר במערכת היחסים – דרמה היא דרמה.
 
איך להימנע מכך:
אל תמהרו לעשות החלטות לפני שתדברו עם בן או בת הזוג שלכם ותחלקו את הצרכים, הרצונות והפנטזיות שלכם איתם, וההפך – תנו להם לספר לכם מה הם רוצים וצריכים. בכל מערכת יחסים יש עליות ומורדות, ותמיד צריך להוסיף תבלין חדש. זה לא חייב להיות רק בחדר המיטות, אלא מספיק גם לעסוק בפעילות חדשה ששניכם תוכלו ליהנות ממנה.

8. דחף רגעי בהתאם למקום, זמן ומצב

כשאדם מסוים נמצא במצב שלא אופייני לו, למשל אם הוא לא רגיל להשתכר ושתה יותר מדי, הוא עלול לפעול בדרכים שלא אופייניות לו. זה יכול לקרות גם במהלך חופשה למשל או אפילו בעקבות לחץ – צץ פתאום אצל אחד משניכם דחף רגעי לחקור את הגבולות המיניים בצורה לא שגרתית. זה קורה ברוב המקרים בגלל משבר אמצע החיים, כשבמחקר שנערך באוניברסיטת פרינסטון שבניו ג'רזי נמצא כי קיים סיכוי גבוה יותר לבגידה בגילאים שמסתיים בספרה 9 (29, 39, 49 וכן הלאה) – זאת ככל הנראה בשל הגעה לסימן דרך בחיים, מה שגורם לאנשים לחפש משמעות וחוויות שלא התנסו בהן בעבר.
 
איך להימנע מכך:
 • כמו במקרים אחרים רבים שברשימה זו, עליכם לדעת כיצד לשלוט על עצמכם ועל רגשותיכם, ולהיות אחראיים ולהבין שיש גם הרבה דברים חיוביים בכך שאתם נמצאים במערכת יחסים אוהבת, וחבל להרוס את זה.
 • אם אתם חוששים מכך שבן או בת הזוג שלכם יבגדו בכם, עשו דבר מה מיוחד ביום ההולדת האחרון של כל עשור בחייהם. תוכלו אפילו להפתיע אותם בחדר המיטות עם חוויה שלא ציפו לה מכם, כדי להראות להם שעדיין הם יכולים לחוות דברים חדשים גם במערכת היחסים שלכם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.