print header

איך מזהים אינטליגנציה רגשית אצל ילדים, וכיצד אפשר לפתח אותה?

 ילדכם הקטן מצליח להביע את רגשותיו בקלות, או תמיד מזהה מצבים שבהם אתם עייפים או עצובים? כנראה שזכיתם בילד עם אינטליגנציה רגשית גבוהה ומפותחת, אך מהי בעצם ההגדרה הזאת? ובכן, מדובר ביכולת או במיומנות של אדם לזהות, להעריך ולנהל את רגשותיו ואת תחושותיו של אלו שמסביבו. לפי דניאל גולמן, פסיכולוג ועיתונאי שכתב ספר על הנושא, אינטליגנציה רגשית מורכבת מ-5 חלקים: מודעות עצמית, ויסות עצמי, אמפתיה, יכולות חברתיות ומוטיבציה פנימית. כדי שילדים יפתחו אותם, עליהם לחיות בסביבה שבה הם חשים מספיק בטוחים כדי לבטא את עולמם הפנימי, כך מסביר פסיכולוג הילדים דסטין פלטנר. כמה מהיתרונות שבהם יזכו ילדים שכאלו כעת הם קשרים חברתיים טובים יותר וציונים גבוהים יותר, ובעתיד  מערכות יחסים איכותיות יותר, בריאות נפשית טובה יותר וסיפוק מהעבודה. אם אתם עדיין לא יודעים האם יש לילדכם אינטליגנציה רגשית גבוהה, בכתבה הבאה תגלו 8 דפוסים שחושפים זאת בקלות, ו-4 דרכים לעזור לו לפתח אותה.
 
אינטליגנציה רגשית אצל ילדים: ילדה עם משקפיים יושבת על שולחן

8 דפוסים שמוכיחים שילדכם בעל אינטליגנציה רגשית גבוהה

1. שימוש באוצר מילים לביטוי רגשות
לרוב, כששואלים ילדים כיצד הם מרגישים לגבי דבר מה מסוים, הם לא עונים מעבר ל"בסדר", "לא משהו" או "אני עצבני". עם זאת, אם ילדכם מסוגל להאריך את תשובתו ולפרט מעט מעבר, למשל, להסביר מדוע הוא חש כך, כנראה שהוא ניחן באינטליגנציה רגשית גבוהה למדי. לדוגמה, אם הוא ישיב לכם שהוא עצוב כי הוא לא יכול להיפגש עם חבריו, או שהוא נרגש כי אתם הולכים לקנות לו את הבובה שהוא רוצה – כנראה שיש בו משהו מיוחד...

2. זיהוי רגשות של אחרים

ילדכם מבין בגיל צעיר למדי כיצד אתם מרגישים גם בלי שאמרתם מילה? לדוגמה, הוא ניגש לנחם אתכם בדרכו במיוחדת כשהוא חש שאתם עצובים או חולים? כנראה שזכיתם בילד עם אינטליגנציה רגשית גבוהה. לפי הפסיכולוגית החינוכית ד"ר מישל בורבה, "לפני שאתם יכולים להביע אמפתיה, אתם צריכים לדעת לזהות רגשות של אחרים". כך, למשל, ילד עם אינטליגנציה רגשית מבין שחיוך מעיד על שמחה, ובכי מרמז לצורך בתמיכה. מדובר ביכולת מדהימה שאפשר לסגל כבר בגיל צעיר ובהמשך תגלו איך לפתוח אותה.
אינטליגנציה רגשית אצל ילדים: ילד עצוב, מחזיק לב מקרטון על מקל

3. ראיית דברים מנקודת ראייה של האחר

מעבר לזיהוי רגשות של אחרים שציינו בסעיף הקודם, ילדים עם אינטליגנציה רגשית יכולים להיכנס לנעליים של האחר, ולראות את העולם דרך עיניו. יכולת שכזו היא שלב חשוב מאוד בכינון קשרים עמוקים ואמיתיים עם הסביבה, כמו גם בכל חלק אחר בחייהם, החל ממשחק בארגז החול  בגיל מוקדם ועד לניהול ישיבה בעתיד הרחוק. אם ילדכם מסוגל להבין דברים מנקודת ראייה של אחרים, יש לו סיכוי גבוה יותר להיות אמפתי ופחות שיפוטי, לנהל משברים ביעילות, לזהות הבדלים ולהגן על אלו שזקוקים לכך. 

4. מתן עזרה לאחרים במהירות

בזכות היכולות המדהימות שמנינו עד כה, ילדים שניחנו באינטליגנציה גבוהה הם הראשונים שיתחשבו באחרים ויחפשו דרכים לסייע להם. ביטויים לכך יכולים להיות מתן עזרה במלאכת ניקוי הבית, או התחברות עם ילד חדש בגן או בכיתה – כל דבר שמתמקד ב"אנחנו" יותר מאשר ב"אני", ונועד להעלות חיוך על פניהם של אחרים. ילדים מסוימים אפילו מגדילים לעשות ומגייסים תרומות לנזקקים שהם אפילו לא מכירים או מבקרים דיירים בדיור מוגן. לכן, אם מושיט לכם או לאחרים יד מבלי שנתבקשו לעשות זאת – דעו שזכיתם.
אינטליגנציה רגשית אצל ילדים: ילדה משחקת דמקה עם אדם מבוגר

5. ניהול רגשות

ילדים עם אינטליגנציה רגשית יכולים להתמודד באופן טוב יותר עם הרגשות שלהם, וכך הם מונעים מעצמם מצבים של התפרצויות והתקפי זעם. "בהתחלה ילדים מגיבים בעוצמה מאוד גבוהה, אבל עם הדרכה, הכוונה ואימון, בנים ובנות יתחילו להשתמש בכלים חיוביים יותר", כך אמרה מאורין הילי, מחנכת, מייסדת ארגון "גידול ילדים שמחים" ומחברת הספר "הילד הבריא רגשית". על הילד לדעת מתי עליו לעצור לרגע ולהגיב בדרך חכמה יותר, במקום פשוט לתת לרגשות שלו לצאת החוצה. "הם מזהים את רגשותיהם – שמחה, עצב, כעס, פחד ואשמה – ומבינים מה הצורך שלהם באותו רגע", הסביר פלטנר והוסיף, "פעולתם, אם כך, נובעת מההבנה הרגשית יותר מאשר מדחף רגעי". לכן אם ילדכם מסוגל לקחת רגע לעצמו כדי להבין את רגשותיו, ומגיב בצורה שהיא מתונה – כנראה שיש לו אינטליגנציה רגשית גבוהה ומבורכת.

6. הכרת תודה

ילדים רבים חונכו כבר מגיל צעיר לומר את המילה הקטנה אך חשובה, "תודה", כשמישהו מסייע להם, אך הם לא תמיד מתכוונים לכך, אלא עושים זאת כי זה מה שמצופה מהם. ילדים עם אינטליגנציה רגשית אומרים זאת מכל הלב ומכוונה אמיתית, ויודעים להסביר על מה הם מוקירים תודה. במקרה שכזה, אם ילדכם יקבל מתנה מסבא וסבתא, הוא ילך לחבק אותם, יחייך אליהם ולא יסתפק רק במילה "תודה", אלא ימשיך בהסבר – "על כך שהבאתם לי מתנה ושמחתם אותי". התנהגות שכזו קשורה לכך שהוא ניחן ביכולות הבעה גבוהות, אותן ציינו בסעיף הראשון.
אינטליגנציה רגשית אצל ילדים: ילדה מחבקת את סבא שלה

7. יכולת לסרב לאחר

ילדים עם אינטליגנציה רגשית גבוהה מסוגלים לשים גבולות ולאכוף אותם, ובכך גם לא להתבייש לומר מדי פעם "לא" לחברים. למשל, אם ילדכם לא מעוניין להיפגש עם חברים מסוימים, אל תדחפו אותו לעשות זאת – כנראה שיש סיבה טובה לכך שהוא גם יחשוף בפניכם אם רק תשאלו אותו מהי. בנוסף לכך, הוא לא ייתן לאחרים לנצל אותו ואת טוב ליבו, אלא יתעקש על עקרונותיו. הוא יסרב בדרך שהיא מכבדת, ובד בבד שומרת על עקרונותיו ונאמנה לרגשותיו, כך לפי הפסיכותרפיסט ברנדון ג'ונס. לכן, אם ילדכם אומר "לא", ודאו שהוא עושה זאת בדרך שהיא לא מתלהמת, אלא מבוססת ושקולה.

8. יכולת לזהות שהרגשות נורמליים

בני הדור הצעיר שניחנו באינטליגנציה רגשית יודעים שלכולם יש רגשות, ולכן הם מסוגלים להבין שתחושותיהם הן בסדר גמור. לכן, אם ילדכם חבר בקבוצה הזו, הוא מודע לכך שלעיתים הוא לא יצליח להתעלם ממצבים שמעוררים בו תחושות שליליות, או לחלופין לשלוט בהם; עם זאת, הוא יודע שהוא כן יכול לקבוע כיצד הוא יתנהל במהלכם ויתייחס אליהם. היכולת החשובה הזו היא סיכום של כל מה שמנינו עד כה, והיא תדרוש מכם, ההורים, לעזור לו לזהות את רגשותיו ואת מה שמתסיס אותו ולספק לו כלים כדי להתמודד עם תחושותיו.
אינטליגנציה רגשית אצל ילדים: כלי עבודה

דרכים לעזור לילדים לפתח אינטליגנציה רגשית

אינטליגנציה רגשית היא משהו מולד, אך ניתן גם ללמוד ולפתח אותה כבר מגיל צעיר – אפילו מהגן. אם ילדכם לא ניחן בה עד היום, התחילו בבסיס וספקו לו מרחב שבו הוא ירגיש מספיק בטוח כדי לבטא את תחושותיו. כמו כן, בדומה למקרים אחרים בחינוך ילדים, גם כאן עליכם להוות מודל לחיקוי ולהפגין בעצמכם אינטליגנציה רגשית ואמפתיות לאחר. בנוסף, היעזרו ב-4 השיטות הבאות:

1. מתן שמות לרגשות של ילדכם

ילדכם צריך לדעת איך לקרוא למה שהוא חש, ולכן אם הוא לא מסוגל לעשות זאת – שימו את המילים בפיו, בהתאם לאופן שבו אתם תופסים את רגשותיו. למדו אותו לדוגמה להשתמש בתארים עם משמעות חיובית כמו "שמח", "נרגש", "נלהב", וגם באלו השליליים – "כועס", "מתבייש" ו"כואב".

2. הפגנת אמפתיה

תמיד תאשררו את רגשותיו והפגינו כלפיו אמפתיה, גם אם אתם לא מבינים מדוע הוא במצב רוח רע. למשל, אם הוא מבואס כי אמרתם לו שהוא לא יכול ללכת לגינה עד שיסדר את הצעצועים שלו, אמרו משהו כמו "גם אני מבואס כשאני לא יכול לעשות מה שאני רוצה, למשל, כשאני לא יכול לחזור הביתה לפני שכל העבודה במשרד נעשית". כך הוא יבין שאתם מזדהים איתו ושהרגש הזה הוא חלק טבעי מהחיים.
אינטליגנציה רגשית אצל ילדים: אימא מחבקת ילד ומחייכת אליו

3. לימוד יכולות התמודדות ופתירת בעיות

חשוב מאוד שילדכם ידע כיצד להרגיע או לעודד את עצמו, או להתמודד עם פחדים. כאן בדיוק אתם נכנסים לתמונה – למדו אותו כיצד לעשות זאת, כשחלק מהכלים שתוכלו להקנות לו לשם כך הם לקיחת נשימות עמוקות, התרחקות מהמקור שמעצבן או העדפת השימוש בביטוי "אני צריך הפסקה" על פני התפרצויות זעם. כשהוא נתקל בבעיה, הסבירו לו שהפתרון שלו לא חייב להיות הטוב ביותר – לעיתים הדרך אליו היא החשובה ושתעזור לו להתפתח.

4. לימוד יומיומי

הפכו את השיחה על הרגשות לחלק מהשגרה שלכם. למשל, דונו עם ילדכם הקטן לגבי תחושותיהן האפשריות של דמויות שמופיעות בספרים או בסרטים שהוא אוהב, ודרכן הגיעו לפתרונות שישמשו אותו במציאות. כשהוא יגדל, החליפו את הדמויות האלו במצבים ממשיים מחייו – בין אם מדובר בדברים שהוא פגש או בבעיה שהוא שמע עליה מהחדשות. הקפידו להשתמש בטעויות שלו כהזדמנויות להשתפר, לצמוח ולפתח אינטליגנציה רגשית טובה יותר.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.