print header

הכירו את מערכת נתוני האשראי החדשה של בנק ישראל

 שוק ההלוואות והאשראי בישראל בהחלט נמצא בצמיחה בשנים האחרונות – רבים מאיתנו התרגלו לנטול הלוואה מהבנק או מגופים פיננסיים אחרים כאשר זה נדרש, ורבים גם דואגים לשלם כראוי את החזרי ההלוואה, עם הריביות המתלוות אליה. אך הבעיה בשוק הזה כיום היא שהוא אינו נתפס כתחרותי ואטרקטיבי במיוחד ללווה, וזאת מכיוון שנתוני האשראי שלכם – כלומר מידת האמינות שלכם והיכולת שלהם להחזיר הלוואה בזמן – נשמרים רק אצל הבנק שלכם, וכך גורמים אחרים בשוק זה לא יכולים להציע לכם הצעות טובות יותר ולהוזיל לכם את הריביות והעלויות. כדי לפתור את הבעיה הזו ולפתוח את שוק ההלוואות והאשראי לתחרות גבוהה יותר, השיק בנק ישראל את "מערכת נתוני אשראי" המאפשרת מהיום לכל הגופים שאתם מעוניינים שיכירו את נתוני האשראי שלכם להיות חשופים אליהם, וכך להציע לכם הצעות עסקיות טובות יותר. אז מהי המערכת הזו, כיצד בדיוק היא עובדת ואיך אתם יכולים לפעול בה? על כל זאת ועוד בכתבה הבאה. 

מערכת נתוני אשראי: איש אוחז בעט וחותם על מסמך

מהו המצב כיום ואיך הוא הולך להשתנות בעקבות מערכת נתוני האשראי

השאלה הראשונה העולה בראשם של רבים בנוגע למערכת הזו היא מדוע בכלל צריך אותה ולמה היא משמשת? התשובה היא פשוטה ממה שאתם חושבים. כפי שכבר אמרנו, עד היום כל נתוני האשראי שלכם, הכוללים את רמת האמינות שלכם בכל הנוגע להחזרת הלוואות, נותרה בידי הגוף הפיננסי שבו אתם מנהלים את כספכם ושסיפק לכם את מרבית האשראי עד עתה – לרוב מדובר בבנק שלכם. רמת האמינות חשובה על מנת לקבוע את מידת הסיכון בנתינת הלוואה ובקביעת הריבית לה – ככל שאתם אמינים יותר בהחזרת ההלוואה בזמן וללא פיגורים בתשלומים, כך הסיכון עבור הגוף הפיננסי יורד, ולכן שיעור הריבית שניתנת לכם צריך להיות נמוך יותר.

הבעיה היא שכיום רק הבנק שלכם יודע עד כמה אתם אמינים בהחזרת ההלוואה, ולכן הוא היחיד שיכול לקבוע לכם תנאי הלוואה באופן מושכל. שאר הגופים במשק העוסקים באשראי והלוואות לא יכולים להיות מודעים לנתונים הללו, ולכן אין בידם כלי שיעזור לקבוע עבורכם תנאי הלוואה נוחים ומותאמים אישית, ובמקום זאת הם מגישים לכם הצעה שהיא כנראה פחות אטרקטיבית ומתבססת על הנחות בלבד. אולי תתפלאו לשמוע, אבל מאז שנת 2002 ועד היום היה קיים בישראל מאגר נתוני אשראי פתוח לכל  אך בתוכו נאספו נתונים שליליים בלבד, כאלו שעזרו לגופים פיננסים לדחות לקוחות בעלי רמת אמינות נמוכה, אך לא למשוך אליהם כאלו שיש עליהם נתונים טובים.

מערכת נתוני אשראי: שני ידיים אוחזות בכרטיס אשראי משני קצוותיו
כעת, בעקבות תהליך ארוך שהחל כבר בשנת 2015, המצב הולך להשתנות; החל מחודש אפריל 2019 פועלת בישראל מערכת נתוני אשראי האוספת אליה את כלל הנתונים – חיוביים ושליליים כאחד – הנוגעים לעסקאות אשראי והתחייבויות שיש לכל אזרח ישראלי מעל גיל 18: משכנתאות, הלוואות כאלו ואחרות וכן מסגרת האשראי בחשבון הבנק ובכרטיסי האשראי שלכם. הבנקים, חברות כרטיסי האשראי וההוצאה לפועל הם בין הגופים המרכזיים המדווחים ומעבירים נתונים אל המאגר הזה.  

הנתונים במערכת גלויים עבור לשכות אשראי – אלו הם גופים מסחריים מפוקחים  (כדוגמת חברות המידע העסקי דן אנד ברדסטריט  ו-BDI) שקיבלו רישיון מטעם הממונה על שיתוף נתוני האשראי ורשאים להיות חשופים למידע הגולמי שנאסף במערכת לגבי כל אחד מאיתנו. לשכות האשראי הן שאחראיות להפקת הדו"ח המסכם את נתוני האשראי של כל יחיד והעברתו לנותני האשראי השונים, במקרה שמגיעה בקשה לכך. המשמעות היא שכעת, אם תיגשו לנותן אשראי מסוים על מנת לקבל ממנו אשראי או הלוואה, נותן האשראי יוכל לפנות ללשכת אשראי, לקבל ממנה דו"ח המסכם את נתוניכם, ועל פיו הוא יוכל להציע לכם אשראי בתנאים טובים, נוחים ומותאמים אישית הרבה יותר ממה שהוצע לכם עד היום.

אתר האינטרנט של מערכת נתוני אשראי  הדרך שלכם להיות חשופים לדירוג שלכם

מערכת נתוני האשראי החדשה אינה דבר חסוי הפתוח רק לשימושם של הגופים הפיננסיים למיניהם – כל אחד מאיתנו שנתוניו שמורים במאגר יכול להיחשף אליהם ולהכיר אותם באמצעות אתר האינטרנט שהשיק בנק ישראל במיוחד עבור המערכת. דרך האתר תוכלו להתחבר לאזור האישי שלכם, שם באפשרותכם להזמין ולאחזר דוחות שונים, לפנות אל הממונה על מערכת נתוני האשראי ולהתעדכן במצבכם באופן פשוט ונוח. כדי להקל עליכם לעשות זאת הכנו מדריך קצר ובסיסי, שיסביר לכם כיצד להתחבר למערכת וכיצד לבצע את הפעולות הבסיסיות שבה.

זכרו שלעת עתה (מאי 2019) המערכת נמצאת בהרצה ולכן לא כל האפשרויות בה עדיין נגישות, אך ניתן לקוות כי בעתיד הקרוב אכן הכל יונגש ויופעל.

1. ראשית, על מנת לעבור אל האזור האישי שלכם בו ניתן לבצע פעולות במערכת, עליכם להיכנס לאתר נתוני אשראי של בנק ישראל וללחוץ על כפתור "מעבר לאזור האישי", שינתב אתכם אל עבר מערכת ההזדהות הממשלתית דרכה ניתן להתחבר.

מערכת נתוני אשראי: מעבר לאזור האישי מאתר מערכת נתוני אשראי

2. כעת, אם יש בידיכם מספר זהות וסיסמה למערכת ההזדהות (כלומר, אם כבר נרשמתם באתר ממשלתי בעבר), הקלידו אותם בשדות המתאימים ולחצו על כפתור "כניסה". אם אין בידיכם כאלו, לחצו על לשונית "הרשמה" ועל הכפתור "לטופס ההרשמה" ותועברו לטופס שבו תתבקשו להכניס את הפרטים האישיים שלכם, לבחור באחד מאמצעי הזיהוי הקיימים (תעודת זהות, כרטיס אשראי או דרכון) ולקבוע סיסמה על מנת להירשם ולהתחבר.  

מערכת נתוני אשראי: כניסה למערכת נתוני אשראי או מעבר לאפשרות הרשמה
מערכת נתוני אשראי: מעבר לטופס הרשמה למערכת נתוני האשראי

3. כעת, לאחר שנרשמתם והתחברתם אל המערכת, יופיע בפניכם המסך הראשי ובו האפשרויות השונות שהפתוחות בפניכם.

4. אחת הפעולות שאתם יכולים לבצע כבר עתה היא הגשת בקשה למערכת להפסיק מלבצע איסוף של נתוני אשראי שלכם – כך שאם אתם לא מעוניינים שמידע הנוגע לאשראי שלכם ימשיך וייצבר עליכם, וכן ברצונכם שכל המידע שכבר קיים עליכם ימחק מן המערכת, תוכלו לעשות זאת בקלות. כדי לבצע זאת פשוט לחצו על "ביצוע פעולות במערכת" המופיע תחת הכורתת "הסטטוס שלך" במסך הראשי.

מערכת נתוני אשראי: המסך הראשי של האזור האישי במערכת ומעבר למסך ביצוע פעולות

5. כעת,  במסך שנפתח בפניכם בחרו ב"בקשה להפסקת איסוף של נתוני אשראי", ומכאן המשיכו על פי ההוראות הקיימות באתר.

מערכת נתוני אשראי: מסך פעולות שניתן לבצע במערכת

6. בקשה נוספת שניתן לבצע דרך המערכת נוגעת להגבלה של מסירת נתוני אשראי – כלומר שאם ברצונכם שגופים מסוימים (בנקים, חברות כרטיסי אשראי וגופים מוסדיים כאלו ואחרים) לא יוכלו לבקש לקבל את דו"ח מצב האשראי שלכם מלשכות האשראי, תוכלו לעשות זאת כאן. מה שעליכם לעשות זה לבחור במסך הפעולות את האפשרות "בקשה להגבלה של מסירת נתוני אשראי", ובמסך שיפתח בפניכם לסמן את סוגי הגופים שברצונכם למנוע מהם את קבלת הנתונים עליכם. לאחר שביצעתם את הבחירה לחצו על "המשך" ופעלו על פי ההוראות האתר.

מערכת נתוני אשראי: מסך הגבלת גופים מקבלת מידע

איך תוכלו להשתמש במערכת לטובתכם?

בתנאים ובחוקים שנקבעו עבור המערכת החדשה, הוחלט כי היא אינה יכולה לשמש את הגופים נותני האשראי לצרכים שיווקיים – כלומר שבמקרה ודירוג האשראי שלכם גבוה ומוצלח, נותני האשראי לא יוכלו לפנות אליכם באופן מכוון כדי לשווק לכם את מרכולתם. אז אם כך, אתם שואלים, איך תוכלו למצוא לעצמכם הלוואה בתנאים טובים בלי לתזז בין החברות השונות ולחכות שכל אחת מהן תבדוק בעצמה את נתוני האשראי שלכם? לשם כך קבע המחוקק כי מעתה יורשו לפעול בעלי מקצוע חדשים ששמם "מיופי כוח בתמורה" שיהיו מעין יועצים פיננסים, שאת שירותיהם תוכלו לשכור בתשלום, והם ידאגו עבורכם להפקת דו"ח אשראי ולבירור בין כל החברות היכן תוכלו לקבל את תנאי האשראי הטובים ביותר.

מערכת נתוני אשראי: אישה יושבת מחייכת מול מחשב, כרטיס אשראי ביד

עם זאת, זכרו שעל מנת לפנות לאותם בעלי מקצוע ולצפות לקבל תנאים טובים להלוואה עליכם להיות בעלי דירוג אשראי גבוה. אם יש בעברכם אירועים של אי כיבוד צ'קים, פתיחת תיקים בהוצאה לפועל, חילוט ערבויות או מקרים מן הסוג הזה, דירוג האשראי שלכם צפוי לרדת. מן הצד השני החזר הלוואות במועד וללא פיגורים ישפר את דירוג האשראי שלכם וישפיע עליו לטובה – כך שמהיום כדאי שתדאגו שכאשר אתם נוטלים אשראי והלוואות אתם יודעים שתוכלו להחזירם כפי שנחתם והוסכם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.