print header

10 מיתוסים על המוח האנושי שאתם חייבים לדעת

 עוד מילדות סיפרו לנו שגברים חושבים אחרת מנשים, שאנשים הומניים ויצירתיים לא יכולים להיות רציונליים ושעבודה עם מספרים וחישובים היא לא בשבילם. האומנם? אם יגידו לכם שאלה רק מיתוסים שאנשים פיתחו עם השנים או תוצאות של חשיבה תרבותית שאין לה שחר, אתם תהיו מופתעים בדיוק כפי שאנחנו היינו כשנחשפנו אל 10 הטענות שמפריכות כמעט כל מה שחשבנו שידענו עד היום על המוח האנושי. אם תפנימו ותיישמו את הכתוב, ייפתח בפניכם עולם חדש שבו תוכיחו שאתם מסוגלים לכל, וזה לא משנה אם אתם גברים או נשים, הומניים או ריאליים. קריאה מהנה!
 
10 מיתוסים על המוח האנושי שהתבררו כלא נכונים: ציור של מוח כאשר החלק הימני צבעוני והשמאלי לא

1. אתם יכולים לשלוט רק בצד אחד של המוח שלכם

בטח יצא לכם יותר מפעם אחת לשמוע על כך שאנשים לוגיים פועלים עם הצד השמאלי של מוח ואילו אחרים שהם יותר הומניים, יצירתיים ובעלי דמיון מפותח נעזרים בצדו הימני של המוח. למעשה, מסתבר שזה ממש לא נכון, מכיוון שהמוח האנושי מורכב מאוד וגם כיום לאחר עשרות שנים של מחקר ולימוד, מדובר באיבר שהמדע יודע עליו הכי מעט. הרעיון של המוח הימני והשמאלי נוצר אי שם בשנות ה-60 כתוצאה של מחקר שנעשה על ידי רוג'ר ספרי, זוכה פרס נובל בפסיכולוגיה, אשר טען כי יש אנשים שאצלם צד אחד דומיננטי יותר מהשני וזה הגורם שמשפיע על ההתנהלות וההתנהגות שלהם בחיים.
אם כך נשאלת השאלה: האם ניתן לקטלג אנשים ולקבץ אותם לפי מאפייני "מוח ימני, מוח שמאלי"? והאם זה כזה פשוט? במחקר שנעשה על ידי צוות מדעני מוח באוניברסיטת יוטה, בו ביצעו ניסוי אשר בדק במשך שנתיים יותר מ-1,000 בני אדם כדי לראות אם זה אכן נכון, התוצאות הראו כי שני הצדדים היו פחות או יותר שווים בממוצע בפעילותם. לאור ממצאים אלו, אל לכם להגביל את החשיבה והיכולות שלכם על פי אמונה במיתוס כזה או אחר, ועליכם להבין שאתם מסוגלים להשתמש בשני צדי המוח. אחרי הכל אין אנשים שהם יותר הגיוניים או יותר יצירתיים – פשוט תהיו שניהם בעזרת בחירה מודעת.

2. האושר שלכם לא תלוי בכם

אנשים נוטים לחשוב על הבעיות והדאגות שלהם כמשהו ייחודי רק להם, ושכל האחריות על מצבם תלויה בהם בלבד; עקב כך, האדם נופל ברוחו והרגשת האושר שלו נפגמת לעיתים. אם רק תביטו סביבכם, תגלו שאותם דברים שאתם חווים או שוגים בהם, קורים לעוד עשרות אלפי בני אדם ברחבי העולם. נכון שאומרים שצרת רבים נחמת שוטים, אך במקום להאשים את עצמכם בכך שאתם הם אלו שגורמים למצב להיות כזה, פשוט תגיעו להחלטה שזאת לא בעיה שאתם יצרתם, אלא המוח שלכם.
 
תחשבו על המוח שלכם כעל מחשב ישן שיש לו מעט תקלות תוכנה שלפעמים חוזרות על עצמן, כמו חוסר מוטיבציה ללכת לחדר כושר, חוסר ביטחון לגבי פרויקט מסוים וכדומה. דעו שההבדל בין אלה שמצליחים לאלה שרק מסתכלים מהצד ונשארים מתוסכלים הוא ברור; כדי להיות מצליחנים עליכם לעבוד על האזורים החלשים שלכם בעקביות ולתכנן את דרך הטיפול בהם. למדו לקבל את "הפגמים" הללו ונסו להבין איך הם משפיעים עליכם, מצאו דרך לשפר את תהליכי המוח התקולים שלכם ולבצעם טוב יותר. כאשר תבינו שהאושר שלכם תלוי רק בכם, ושאתם מסוגלים לשנות את צורת המחשבה שלכם ואת הדברים שקורים לכם - רק אז תחושו את האושר האמיתי.

3. האישיות שלכם היא דבר קבוע שלא ניתן לשנות

יש אנשים שכאשר שואלים אותם מדוע הם עשו פעולה כלשהי בדרך מסוימת, הם יגידו: "כי ככה נולדתי". תשובה אופיינית זו ברובה נכונה, אך יש תכונות שניתנות לשינוי ורק צריך כוח רצון כדי לבצע את אותו שינוי. באופן כללי, רוב האנשים לא יבצעו את השינוי באישיותם משתי סיבות: הראשונה היא שהם אוהבים את האפשרות הבטוחה והנוחה להישאר כמו שהם, והשנייה היא שהם לא יודעים איך לעשות זאת.
 
אז אם עד כה חשבתם שאי אפשר לשנות חלקים באישיותכם, כעת אתם יודעים שאפשר וצריך רק להחליט שאתם רוצים לעשות זאת, שזו אגב כבר התחלה טובה. גם אם הדעה הכללית הרווחת אומרת שהאופן שבו עוצבתם בשנים הראשונות של חייכם נשאר יציב לאורך זמן, ישנה דרך לשנות את עצמכם; פשוט הסתכלו על אישיותכם כעל חומר שיצא מתבנית, ועד כמה שהוא נוקשה ומחוספס, אם תעבדו עליו כמו שצריך תצליחו לתקן ולעצב אותו מחדש. זה קשה, משום שבמצב שכזה אתם גם האמן הפסל וגם החומר שאותו מפסלים - אך זה אפשרי וניתן לעשייה.
 
10 מיתוסים על המוח האנושי שהתבררו כלא נכונים: שני ראשים אחד מול השני עם ציור של מוח אצל שניהם

  4. אתם יכולים להשתמש רק ב-10% מהמוח שלכם

את המיתוס הזה נפריך בשאלה: אם יסירו 90% מהמוח של האדם, האם הוא עדיין יתפקד? ברור שלא! מכאן שזה פשוט לא נכון לומר שבני אדם משתמשים רק ב-10% מהמוח שלהם, ומה שמדויק יותר לומר הוא שאנשים לא תמיד משתמשים בכל היכולות המנטליות שלהם. גורמים שונים כמו מוטיבציה, סביבה, בריאות כללית ושינה – כל אלה יוצרים רמות שונות של השפעה על האפשרות שהביצועים שלנו הכי קרובים ל-100% בכל זמן נתון.
 
אם כך, מסתבר שאנו כן מנצלים את מלוא מאת האחוזים של המוח שלנו, אך הביצועים תלויי מצב נפשי ופיזי, וכדי להפיק מעצמנו את המרב עלינו לגלות מהם החסמים שעוצרים אותנו ושעלינו לעבוד עליהם כדי להסיר אותם ולשפר את יכולותינו.  

5. לאנשים חכמים יש מוח גדול יותר

כשזה מגיע לעניין גודל אנו מתעקשים להאמין שכמה שגדול יותר טוב יותר, אך עובדה זו לא קשורה למוח - מכיוון שגודל המוח לא קובע את רמת האינטליגנציה. דרך קלה מאוד להפריך את המיתוס הזה היא פשוטה כאשר מסתכלים על עולם החי; לפרה לדוגמה יש מוח גדול יותר משל שימפנזה, אך האם היא חכמה יותר? אותו עניין לגבי לוויתן או פיל שהם בעלי מוח גדול יותר מהאדם, אבל אין זה אומר שהם חכמים יותר מאיתנו.
 
מדעני מוח רבים מסכימים כיום שלא הגודל של המוח קובע את היכולות, אלא המורכבות של הקשר העצבי הוא זה שמכריע בכל הנוגע ליכולותינו ולפוטנציאל האישי הטמון בנו. בתרגום חופשי: לא משנה כמה גדול המוח, חשוב כמה יעילים חלקים שונים הנמצאים בו והתקשורת שביניהם. על מנת לאמן את השכל שלכם חשבו על רעיונות שונים, הפעילו את החושים ודאגו ללמוד כל יום.
10 מיתוסים על המוח האנושי שהתבררו כלא נכונים: ראש של אישה שירבוט מקו אחד

6. לגבר ולאישה יש מוח שונה

מכל המיתוסים עד כה זה אולי המזיק ביותר, שכן הוא מוביל לדעות קדומות לגבי דרך ההתנהגות כלפי אחרים בהתחשב במין שלהם – גבר או אישה. אז נכון, אולי יש כמה הבדלים אנטומיים בין המוח הגברי לנשי, אך הבדל זה מעולם לא היה קשור להבדלים ביכולות, אלא מתקיים רק כתוצר של התניה תרבותית - כך שאם יש הבדל או אי שוויון בין גברים לנשים הוא נוצר על ידי החברה בלבד.
 
טעות נפוצה נוספת לגבי ההבדל בין המוח הגברי לנשי היא המחשבה שאישה פועלת רק מתוך אינטליגנציה רגשית ואמפתיה, כאשר האנטומיה של המוח עובדת בניגוד גמור לכך. השיעור הנלמד ממיתוס זה הוא העובדה שהמין שלכם לא קובע אם גורלכם נחרץ להיות כזה או אחר, אלא זאת תוצאה של מיזוג תרבותי. לכן, היפטרו מדעות קדומות לגבי המגדר והימנעו מסטריאוטיפים שלמדתם בעצמכם או שמגיעים מצד אחרים בהתבסס על המיתוס הזה.  

7. אתם יודעים בוודאות מה גורם לכם לאושר

אם חשבתם עד היום שאתם בדרך כלל יודעים מה גורם לכם לאושר ומה מתסכל ומייאש אתכם, עובדה זו תפתיע אתכם לגמרי. חוקרי התנהגות ברחבי העולם בדקו וגילו שגם כשמדובר בכסף, ישנה נקודה שבה יותר מדי ממנו לא יהפוך אתכם ליותר מאושרים, ומן הצד השני - גם דברים שאתם חוששים מהם לא גורמים לתחושת אומללות כפי ששיערתם.
 
לדעת רבים מהחוקרים, אפילו הטרגדיות הגדולות ביותר כמו פרידה או איבוד אדם יקר, שגורמות לנו צער אמנם, אינן נמשכות זמן רב, כפי שמצופה לרוב. מסתבר שדברים אף פעם לא רעים או טובים מדי כפי שהם נראים בפעם הראשונה, ולא תוכלו לחזות מראש איך תרגישו כלפיהם וכמה זמן התחושה הזו תמשך.     
 
10 מיתוסים על המוח האנושי שהתבררו כלא נכונים: דמות מצוירת עם מנורה דולקת

8. אתם מאבדים כוח נפשי עם הזמן

כאשר אנו צעירים קל לנו לקחת סיכונים ולנסות דברים חדשים במידה מסוימת, אבל ככל שאנו מתבגרים אנחנו רוצים את הנוחות שלנו ואת השגרה, עד שלבסוף היא הופכת למעין אזיקים שכובלים אותנו לדפוסים שקשה להינתק מהם. כדאי שתבינו שהמוח שלכם יכול להשתפר עם הגיל בכל זמן; עליכם להיות נרגשים מעובדה זאת, ולא לחוש חוסר מוטיבציה כלפי גילכם.
 
נכון שיש כמה כישורים אשר פוחתים עם הגיל ודעיכה מועטה ביכולות הקוגניטיביות, אבל אין זה אומר שאתם לא יכולים לשפר ולחזק אותם. ככל שהגיל שלכם מבוגר יותר אתם בעלי ניסיון עשיר ובעלי חכמת חיים רבה יותר מאשר כל אדם צעיר שמנסה כרגע את דרכו. נצלו זאת, למדו שפות חדשות, רכשו תחביבים חדשים ודעו כי ככל שתלמדו יותר כך תמנעו מהמוח להיפגע מנזקי הגיל וממחלות שונות כמו אלצהיימר. השקיעו כל יום 10-15 דקות לתרגול בעיות שונות ומציאת פתרונות שיעזרו לכם לשפר את הזיכרון, הרכיבו פאזלים או שחקו משחקי אסטרטגיה.

9. ישנם 5 חושים וכמות אחת של אינטליגנציה

האמונה הרווחת היא שלבני האדם יש 5 חושים וסוג אחד של אינטליגנציה. אם אתם חושבים כך, דעו שזו לא אשמתכם, שכן כך הסבירו לכולנו וכך חינכו את רוב האנשים. מסתבר שבפועל ישנם 7-9 סוגים של אינטליגנציה, ואם בעבר נבדקתם בבית הספר ולא נמצאתם "גאונים", ודאי ישנה אפשרות שהמבדק שעשו לכם לא תאם את סוג האינטליגנציה שלכם ושאתם עדיין חכמים יותר מכפי שנדמה לכם.
 
10 מיתוסים על המוח האנושי שהתבררו כלא נכונים: ראש של אדם עם חלק של פאזל חסר שנמצא על כף יד

10. הזיכרונות שלכם מדויקים

אם עד כה חשבתם שאתם מכירים את הדרך בה המוח שלכם עובד, הסעיף הזה בכלל יגרום לכם להלם רציני - מה אם יגידו לכם שהזיכרונות שלכם כפי שאתם מספרים אותם הם לא אמיתיים, ושבכל פעם שאתם "ניגשים" לשלוף אותם מהתאים האפורים שבראשכם, אתם רק הורסים ומשבשים אותם? אם אתם לא מאמינים קחו עט ונייר וכתבו חוויה שלכם, עכשווית ככל שתהיה, וספרו אותה בעוד מספר ימים או חודשים מבלי להביט במה שכתבתם. לאחר מכן הביטו בכתוב, ותופתעו לגלות עד כמה הוספתם או שיניתם את הסיפור לפי מצב הרוח שהיה לכם באותו הזמן שבו סיפרתם אותו. על מנת לשמור על הזיכרונות שלכם ברורים או מדויקים, מומחים ממליצים לנהל יומן אישי כתוב או דיגיטלי עם החוויה כפי שקרתה באותו היום או ברגע שהיא מתרחשת, וכך תוכלו לחזור ולהסתכל על המקרה ממש כפי שהיה, לטוב או לרע. 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.