print header

הדברה ביתית: החומרים, הסכנות והוראות הבטיחות

 
 אחת לשנה, מבלי לחשוב על כך יותר מדי, אנחנו מזמינים מדביר שימלא את הבית בחומרי הדברה. אך מה הם למעשה אותם חומרים שהורגים מזיקים כמו מכרסמים וחרקים למיניהם? האם הם מסוכנים גם לנו בני האדם? את התשובות לכך חשוב להכיר... חומרי הדברה הינם כימיקלים רעילים אשר מרחיקים ו\או הורגים בעלי חיים מזיקים. משתמשים בהם בבתים פרטיים, מוסדות ציבוריים, בתעשייה ובחקלאות. אמנם הם יעילים בהכחדת המזיקים, אך חומרי הדברה מיושנים מבוססים על כימיקלים רעילים בעלי חומרים פעילים חזקים ביותר אשר השפעתם ניכרת גם על בני אדם. כיום ישנן שיטות הדברה חדישות, מתוחכמות וטכנולוגיות יותר מאי-פעם, לאחר שמחקרים בנושא הוכיחו פגיעה בבני אדם. כיצד להימנע מחשיפה לחומרים רעילים, מהן דרכי ההדברה הבטוחות ביותר וכללי בטיחות חשובים להדברה ביתית? לשם כך פנינו במספר שאלות מרכזיות להילה קינדלר, הבעלים של חברת רגב הדברה על מנת להבין לעומק את הנושא החשוב שיכול להוות לעיתים ממש הבדל בין חיים ומוות - לפניכם כל התשובות.
 
הדברה לבית: מדביר במטבח
 

מהם בכלל חומרי הדברה?

ציינו כי חומרי הדברה יכולים להיות רעילים לבני אדם, אולם אין זאת לאמור כי כלל חומרי ההדברה מזיקים לנו וכי כל כימיקל הוא בהכרח רעיל. שימוש מושכל, זהיר ונכון בחומרים המתאימים יבצע את פעולת ההרחקה וההשמדה של המזיקים מבלי לפגוע בנו.
 

ככלל, חומרי הדברה מתחלקים לארבע קטגוריות:

רעלי קיבה: אשר נקלטים לבטן המזיק יחד עם מזונו וגורמים לכשל מערכות והרג המזיק.

רעלי מגע: אשר פועלים דרך מגע ישיר עם בעל החיים המזיק.

רעלים סיסטמיים: אשר חודרים אל מערכות המזיק דרך צמחים מהם הם ניזונים. הרעל אינו מזיק לצמח אולם הוא הורג את המזיק.

רעלי עישון: אשר חודרים למערכת הנשימה של המזיק, בעיקר חרקים.

 

הדברה כימית מהווה רק חלק ממכלול סוגי ההדברה, ישנן שיטות הדברה נוספות אשר נועדו למזער את השימוש ברעלנים כימיים ולמנוע פגיעה בבני אדם:

הדברה ביולוגית: עושה שימוש בבעלי חיים או צמחים אשר מרחיקים או פוגעים במזיקים.
ישנם שלושה סוגים של גורמים ביולוגיים המשמשים להדברה:
1. טורפים אשר ניזונים מהמזיקים.
2. טפילים אשר גורמים למוות של המזיק.
3. רעלנים טבעיים, כגון צמחים או חיידקים, אשר הורגים את המזיקים.
 
הדברה ירוקה או אקולוגית: הדברה אשר אינה עושה שימוש ברעלים כימיים סינתטיים אלא בחומרים אורגניים או כלים ומכשירים שאינם מזיקים לסביבה הטבעית, כגון מלכודות כלוב, מלכודות פרומונים לחרקים, רשתות ועוד.
 
הדברה אלקטרונית: הרחקת מזיקים באמצעות מכשירים אלקטרוניים אשר מפיצים תדרי קול, אור בקרינה מסוימת, רעידות סיסמולוגיות ועוד בכדי להיפטר מהמזיקים.

השפעת החומרים על בני אדם

האוכלוסיה הרגישה ביותר לחשיפה לחומרים רעילים בכלל, וחומרי הדברה בפרט, היא ילדים עד גיל 6. ילדים קטנים נמצאים בשלב התפתחות חשוב בחייהם ואינם מודעים לכלל הסכנות הנמצאות ברחבי הבית, סקרנותם גדולה ויש להם נטייה להכניס לפה חומרים שמקומם לא שייך בתוך לוע אנושי.
 
דרכי ההרעלה הנפוצות ביותר הן בליעה, שאיפה ומגע עורי. חומרי הדברה פועלים בדרכים זהות על בעלי החיים המזיקים ולכן הם יכולים להשפיע ולהזיק לבני אדם בצורה זהה. פגיעה מחומרי הדברה יכולה להתבטא בדרכים שונות - באופן קל: סחרחורת וכאבי ראש, באופן בינוני: בעיות בדרכי הנשימה, בעיות ראייה וגירוי עורי ובצורות חריפות יותר: חנק, כשל מערכות ומוות. במקרים מסוימים חשיפה גורמת לגירוי מיידי ולביטוי גופני, אולם במקרים אחרים החשיפה הממושכת היא המסוכנת יותר משום שרק דרך חשיפה ארוכת טווח נוכל לזהות נזקים מערכתיים בגוף האדם.
 
חומרים בהם מינון החומר הפעיל נמוך יחסית או אינו משפיע בצורה ניכרת על גוף האדם לא יראו בהכרח סימנים מיידים, ורק לאחר זמן חשיפה ממושך נשים לב כי אנו סובלים מתסמיני הרעלה שונים כגון כאבי ראש, סחרחורות, בעיות נשימה, בחילות וכאבי בטן, גירוי עורי ועוד. במקרים חריפים יותר עלולות להתפתח אסתמה ובעיות כרוניות אחרות כגון הפרעות במערכת הדם, בעיות פיריון, בעיות הורמונליות, הפרעות במערכת העצבים, סרטן ואף התפתחות מומים מולדים. מלבד בני אדם גם חיות המחמד שלנו נמצאות בסכנת הרעלה כאשר ישנם חומרי הדברה בבית. למי שמחזיקים בעלי חיים מכל סוג בבית או בחווה חשוב להיות זהירים וערניים כמו שאנו ערניים לילדינו ולבני ביתנו.
הדברה לבית: ילדה ובובות עם כיסוי אף
 
 

זהירות - הרעלה!

כמה נתונים סטטיסטיים כדי לסבר את האוזן:
 • כ-25% מחומרי הריסוס המשווקים למשקי הבית בישראל (תרסיסים ביתיים) מכילים חומרים רעילים אשר השפעתם המזיקה לבני אדם הוכחה במחקרים.
 • כ-1,000 בני אדם סובלים מהרעלה כתוצאה מחומרי הדברה ביתיים מדי שנה בישראל, מתוכם כ-64% ילדים עד גיל 6.
 • כ-47% אחוז מהמדבירים המקצועיים עושים שימוש בחומרי הדברה רעילים.
 
אם כן, בעיית ההרעלה בישראל היא אכן בעיה חמורה אשר דורשת תשומת לב רבה ובעיקר זהירות ובטיחות בעת השימוש הפרטי שלנו ובעת הזמנת מדביר מקצועי שיבצע עבודת הדברה בביתנו. כפי שציינו, דרכי ההרעלה מתבטאות בבליעה, נשימה, מגע עורי או מגע עם רקמות ריריות כמו העין, פנים האף וכדומה.
 
סימפטומים מיידים אלו יעידו על הרעלה מסוכנת הדורשת טיפול דחוף ופינוי בהול לבית חולים:
 • הקאה, שלשול וחוסר שליטה על הסוגרים
 • קוצר נשימה, שיעולים וחנק
 • פריחה וגירוי עורי חריף, צריבה או כוויה
 • סחרחורת ואיבוד שיווי משקל
 • טשטוש ראייה וכיווץ אישונים
 • הזעת יתר ודמע
 • ירידה בלחץ הדם ובדופק - דופק חלש ושטחי
 
במקרה שזיהיתם אחד או יותר מהסימפטומים האלו או שזיהיתם חשיפה ברורה שלכם או של אחרים לחומרים רעילים, יש להתקשר מיידית למד"א לצורך פינוי בהול. יש להרחיק את המורעל ממקור ההרעלה ולמנוע מגע שלכם או של כל אדם אחר עם החומר הרעיל. אם ישנו מגע עם העיניים או העור יש לשטוף במים בזרם חלש ובעדינות. כל מי שחשוד שנחשף לרעל, גם אתם אם טיפלתם במורעל, חייב להגיע לבית חולים לצורך בדיקות, מעקב וטיפול.
 
מלבד סימפטומים ברורים המעידים על מקרה חירום ישנם תסמינים המעידים על חשיפה ממושכת לחומרים רעילים:
 • קוצר נשימה בעת פעולות ביתיות רגילות, כמו עלייה במדרגות.
 • כאבי ראש תדירים, לעיתים מלווים בסחרחורת.
 • שינויים חריגים במצבי רוח.
 • בעיות במחזור החודשי בקרב נשים.
 • פריחות עוריות.
היה וזיהיתם תסמינים מסוימים בקרבכם או בקרב בני ביתכם, חשוב לקחת צעדים משמעותיים בכדי לטפל בבעיה. גם כאן האוכלוסיה הרגישה ביותר היא ילדים קטנים משום שהמערכת החיסונית שלהם היא החלשה ביותר ואינה מפותחת מספיק בשביל להתמודד עם רעלנים במינונים נמוכים שאינם בהכרח מזיקים למבוגרים. אם אתם חוששים שאתם או בני ביתכם נחשפתם להרעלה ממושכת יש להגיע לבית חולים לצורך בדיקות, מעקב וטיפול מתאים.

בטיחות, בטיחות, בטיחות!

הדברה עצמאית

אם אתם משתמשים בחומרי הדברה ביתיים באופן עצמאי, כגון תרסיסים נגד חרקים או חומרים כימיים אחרים, חשוב להיות זהירים, ערניים ובטוחים. התחילו תמיד בקריאת הוראות השימוש והבטיחות הרשומות על גבי החומר בו אתם משתמשים, אחסנו את החומר במקום מבודד ונעול כדי למנוע מגע ילדים ותמיד השליכו אריזות ופחיות ריקות לפח בתוך שקית נפרדת.
 
עכשיו, כשאתם ניגשים לרסס בעצמכם, עקבו אחר הוראות הבטיחות האלו:
1. רססו אך ורק בחדר ריק, פנו כל חי מהחדר ואף מהבית לפני כל ריסוס.
2. ודאו כי פיית התרסיס מופנת הרחק מכם אל עבר יעד הריסוס.
3. הרחיקו את הזרוע הרחק ככל האפשר מגופכם ורססו במרחק רב ככל הניתן מגופכם.
4. רססו רק את מקור הבעיה, כמו נקודת החדירה של המזיקים או הקן, פתחי ביוב וכדומה.
5. פנו את הבית לאחר ריסוס לפחות לשעתיים כדי לתת לחומרים לשקוע ולמנוע שאיפת רעלים.
6. לאחר הריסוס שטפו כל משטח שבא במגע עם החומר, כמו הרצפה, השיש במטבח, מתחת לארונות ורהיטים.
 
חומרים הנמכרים לשימוש פרטי בחנויות ובסופרמרקטים לרוב מכילים מינון נמוך של חומר רעיל אשר אינו מהווה סכנת חשיפה ממושכת. למרות זאת חשוב לוודא שהחומר שאתם קונים אכן מכיל כמות נמוכה של רעל במידה שלא תפגע באדם, וכן כי אתם קונים חומר המתאים לצרוך שלכם - רעל למניעת נמלים אינו יעיל בפני מקקים ותיקנים, וכיוצא בזאת. חומרים חזקים ומסוכנים מותרים כיום לקנייה רק על ידי מדבירים מקצועיים מורשים ומוסמכים, אולם גם החומרים הביתיים יכולים להיות מסוכנים - חפשו אחר סימון הגולגולת על גבי האריזה. בצעו מחקר אינטרנטי על החומר שקניתם, תוכלו לקרוא ביקורות, כתבות ופרסומים אודות החומר כדי לוודא שאינו נאסר לשימוש בארצות מסוימות וכי לא נעשו מחקרים המוכיחים את סכנתו בסביבת אדם.
הדברה לבית: אישה ומדביר במטבח

הדברה מקצועית

אחת לשנה, פחות או יותר, אנחנו מזמינים את שירותיו של מדביר מקצועי אשר יבצע פעולות הדברה שונות ברחבי הבית בכדי למנוע חדירת מזיקים שונים לבית או כטיפול נקודתי בבעיית מזיקים. להלן כמה נקודות חשובות בבחירת מדביר ביתי:
 
 • הדבר הראשון שחשוב לוודא עם המדביר שמגיע לביתכם הוא רישיון תקף, מקורי ותקני להדברה אשר ניתן לו מהמשרד להגנת הסביבה. המשרד להגנת הסביבה מנפיק ארבעה סוגי היתרים להדברה - מכרסמים, חרקים, איוד מוגבל ואיוד בלתי מוגבל - ודאו עם המדביר שלכם כי הוא מחזיק ברישיון המתאים לפעולות שהוא עומד לבצע.
 • לפני שמתקשרים למדביר חפשו אחר המלצות וביקורות ברשת או מחברים ושכנים. מדביר חסר ניסיון או חסר מוניטין ידליק נורה אדומה, מדביר מנוסה יהיה לרוב בחירה נבונה יותר ממדביר חסר ניסיון.
 • אחרי שהחלטתם על מדביר והזמנתם אותו לבצע את העבודה חשוב מאוד שלא ללחוץ על המדביר לסיים את העבודה בזמן קצר - מדבירים רבים עלולים להילחץ ולהשתמש בעודף חומרים רעילים כדי להיפטר מהבעיה וכך יסכנו אתכם בהרעלה.
 • מדביר מקצועי יגיע להערכת מצב לפני שהוא מחליט על דרך טיפול, חשוב לראות את הבעיה ואת הבית לפני כל טיפול נקודתי או תקופתי.
 • מחירי הדברה משתנים בהתאם למצב - גודל הבית, החומרים הדרושים, טיפול בבעיה נקודתית ועוד. אם יש לכם ספקות בנוגע למחיר שהוצע לכם טרם העבודה בקשו בנימוס לקבל פירוט על התמחור, הוא כנראה יכלול את שעות העבודה, שימוש במכשירים מסוימים, כמות העובדים, כמות החומרים וכדומה. הצעת מחיר נבונה מצד המדביר תהיה לאחר שבחן את הבעיה באופן פרטני ומקיף.

כללי זהירות לאחר ההדברה

בתום עבודת המדביר חשוב להימצא מחוץ לבית לפחות שעתיים או לפרק זמן אותו ציין המדביר. שטפו את רצפת הבית ביסודיות, גם מתחת לרהיטים, כולל דלפקים, משטחים חשופים כגון כיורים ומקלחות והשיש במטבח. לפני ההדברה אחסנו במקום אטום את כל מוצרי המזון, תכשירי בריאות ויופי ובגדים או הוציאו אותם מהבית. מומלץ לכבס את בגדיכם שלא אוחסנו במקום סגור לאחר תום עבודת המדביר.

לסיכום

בין אם אתם מטפלים בבעיה בעצמכם או שוכרים את שירותיו של מדביר מקצועי, כללי בטיחות וזהירות אלו חשובים ביותר כדי למנוע הרעלה בקרב בני ביתכם - בין אם בחשיפה מיידית ומסוכנת או חשיפה במינון נמוך אך ארוכת טווח אשר תיצור בעיות רפואיות במשך זמן. למדבירים טובים כיום ישנן שיטות ירוקות, אקולוגיות, בריאות ובטוחות יותר מאי פעם, אז בדקו עם חברת ההדברה שלכם שאכן יש להם את כל האמצעים לבצע הדברה בטוחה ככל האפשר - באמצעות מכשירים אלקטרוניים, חומרים ירוקים ואורגניים וטיפול נקודתי.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו