print header

השפעת כאבים כרוניים על בריאות המוח

כולנו חווים לעתים כאבים שמציקים לנו ואף מונעים מאתנו לתפקד כמו שצריך במהלך היום, אך רבים מאתנו מתעלמים מהם בתקווה שהם יעברו לבד וללא טיפול. הבעיה היא שכאשר הכאבים הללו חוזרים ונשנים, זה עלול לגרום לבעיות חמורות יותר מהכאב הראשוני אם ממשיכים להתעלם מהם, ואנשים רבים לא מודעים לכך. אחת מהבעיות הללו היא נזק למוח, כפי שנמצא במחקר שנעשה בנושא שמסקנתו חשובה מאין כמוה: אסור להתעלם מכאבים כרוניים!
 

אישה מסתכלת במיקרוסקופ

 
כיצד כאבים כרוניים משפיעים על המוח?
במחקר שנערך באוניברסיטת נורת'ווסטרן שבארה"ב, חוקרים בחנו את תפקודי המוח של עכברים ובני אדם שחיים עם כאבים כרוניים: תחילה הם בדקו את התפקודים המנטליים בבני אדם שחיים עם כאבים תמידיים לעומת תפקודים זהים בבני אדם ללא כאב שכזה. סריקות המוח שנעשו על שתי הקבוצות הראו שאלו הסובלים מכאבים כרוניים, כמו כאבי גב (שהוגדר ככאב שנמשך למעלה מחצי שנה) התרחשה התכווצות של ההיפוקמפוס שהוא החלק במוח שמורכב מתאי מוח אפורים שאחראיים על למידה וזיכרון. משמעות הדבר היא שהתהליכים החיוניים הללו עלולים להינזק עקב ההתכווצות של ההיפוקמפוס בגלל הכאב – משמעות מרחיקת לכת על התפקוד העתידי של הנבדקים.

כאב כרוני "מזקין" את המוח

החוקרים גילו שכאבים כרוניים עלולים לגרום להתכווצות החומר האפור במוח בעד ל-11% בכל שנה, בניגוד ל0.5% אצל אנשים בריאים. במילים אחרות, כאב כרוני גורם בעצם להזדקנות מואצת של המוח לעומת תהליכי הזקנה הרגילים שלו. יש לכך השפעות מרחיקות לכת על היכולת שלנו ללמוד, להתמודד עם חרדה ולווסת את הרגשות שלנו באופן תקין וזה גורם לכך שאנשים הסובלים מכאבים כרוניים נמצאים בקבוצת סיכון גבוה לפיתוח הפרעות רגשיות.
גבר עם כאב ראש
בנוסף להיפוקמפוס, החוקרים מצאו שישנו אזור נוסף במוח שנפגע כתוצאה מכאבים כרוניים והוא האמיגדלה שאחראית על וויסות של פחדים, מה שמסביר את העובדה שהנבדקים שאצלם אובחנה התכווצות של האזור, סבלו מחרדה מוגברת לעומת אלו שלא חוו כאבים. מלבד בני אדם, החוקרים ביצעו ניסויים גם על עכברים ובדקו את המבנה והתפקוד של מוחם. הם גילו שבהשוואה לעכברים שלא סבלו מכאבים, עכברים שחיו עם כאבים כרוניים התקשו בביצוע משימות שקשורות לזיכרון רגשי ובנוסף, הם היו חרדתיים יותר לעומת עכברי הבקרה נטולי הכאב. נצפה גם כי מוחם של העכברים שסבלו מכאבים כרוניים לא פיתח קשרים נוירונים חדשים בהיפוקמפוס בצורה יעילה כמו אלו שלא חיו עם כאבים. במצב רגיל, הן עכברים והן בני אדם יכולים לפתח קשרים נוירונים חדשים באזור הזה במוח שמאפשרים להם ללמוד דברים חדשים, אך במצב של כאב כרוני, היכולת הזו נפגמת בצורה משמעותית.
אמיגדלה
 

כאב מתמשך עלול להחמיר את הנזק המוחי

החוקרים ניסו לענות על השאלה מדוע כאב כרוני גורם להתכווצות של החומר האפור והם הגיעו למסקנה אפשרית אחת; כאשר הגוף חווה כאב כרוני, נוצר לחץ משמעותי על המוח להתמודד על המצב הזה. זה מביא לכך שהוא מתקשה ליצור קשרים נוירולוגים חדשים וככל שהכאב ממשיך, הוא עלול להפוך לאדיש לטיפולים מקובלים בכאב בגלל השינויים שנוצרו במבנהו.
כיצד ניתן לטפל בכאבים כרוניים?
לאור הממצאים פוקחי העיניים של החוקרים, זה ברור שאסור להתעלם מכאבים כרוניים וחשוב לטפל בהם בזמן לפני שיחמירו וישפיעו באופן בלתי הפיך על המוח. מלבד התייעצות עם הרופא בנוגע לטיפול תרופתי בכאבים, ניתן לנסות גם שיטות טבעיות למיתון הכאב כמו דיקור סיני, עיסויים, היפנוזה, יוגה, נקודות לחיצה להפחתת כאבים או מתיחות להקלה על כאבי גב. חשוב להתייעץ עם מומחים על מנת למצוא את הטיפול המתאים לכם ביותר ובכל מקרה, אין להתעלם מכאבים וללמוד לחיות איתם, משום שהדבר עלול להוביל בעיות ארוכות טווח שמשפיעות לרעה הן על המצב הגופני והן על המצב הנפשי.
 
מקור התמונות: wikimedia
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.