maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

9 סימנים לבני זוג קנאיים מדי

  מעט קנאה יכולה להיות חלק נורמלי ואפילו בריא במערכות יחסים, אך בחלק מהמקרים קל להתבלבל בין תשומת לב חיובית ואכפתיות, לבין התנהלות לא בריאה שיוצאת משליטה. בני זוג קנאיים יתר על המידה עלולים לגרום לנו לחוש אשמה ללא סיבה, לפקפק בהתנהגות שלנו או לתת לנו להבין שהיחס שלהם הוא תקין למרות שזה לא כך. קיימים מספר סימנים שיכולים להעיד על כך שמדובר בקנאה מזיקה, ו-9 צורות ההתנהגות הבאות מצריכות שיחה רצינית עם בן או בת הזוג שלכם, במטרה לאפשר לכם ליהנות ממערכת יחסים תקינה ואוהבת. 
 
סימנים לבני זוג קנאיים
 

1. הם מציצים בסמארטפון שלכם כשאתם משתמשים בו

האם שמתם לב לכך שבני הזוג שלכם נוטים להגניב מבט אל צג המכשיר שלכם כאשר אתם שולחים הודעה או מקבלים שיחת טלפון, או שראיתם אותם נוגעים בסמארטפון שלכם ללא רשות ברגע בו עזבתם את החדר? אם התשובה לאחת השאלות היא כן, מדובר בבעיה אמתית של חוסר אמון. לכל אחד מאתנו יש את הזכות לפרטיות, והעובדה שאתם נמצאים במערכת יחסים עם אדם אחר איננה מעידה על כך שלא אמור להיות אזור שהוא מחוץ לתחום עבורו. אם ההתנהלות הזו מצד בני הזוג שלכם גורמת לכם לתחושת אי נוחות, אין סיבה להדחיק את זה וחשוב לדבר איתם. נראה שהם לא סומכים עליכם מספיק, ויש להבין האם מדובר בדבר שעשיתם, בחוסר הבנה או בקנאה לא מבוססת. 

2. הם מתעקשים שתבואו איתם לכל מקום

הרצון להיות חלק בלתי נפרד מהחיים האחד של השנייה יכול להיות נחמד בתחילת הקשר, אבל כאשר מדובר בהתנהלות שמבטלת את החיים האישיים שלכם והופכת קביעת תכניות עצמאיות לבלתי אפשרית, אין ספק שזו בעיה. הפסיכולוגית הקלינית ד"ר אנדריאה בוניור מציינת כי גם במערכות יחסים מושלמות צריכים בני הזוג לבלות זמנים מסוימים בנפרד, שכן טבעי שכל אחד מהם זקוק גם לבילוי עם חברים או בני משפחה אחרים. אם בני הזוג שלכם מרגישים כעס או עלבון בכל פעם שאתם יוצאים מהבית בלעדיהם ואינכם זוכרים מתי לאחרונה עשיתם זאת, הגיע הזמן לשוחח איתם ולהסביר את החשיבות של הזמן הזה עבורכם ועבור הזוגיות שלכם.
 
סימנים לבני זוג קנאיים

3. הם מרגישים מאוימים מכל תקשורת שלכם עם בני המין השני

כולנו רוצים להכיר חברים ומכרים של בני הזוג שלנו, בייחוד אם מדובר באנשים חדשים שנכנסים אל חייהם בהקשרי עבודה או בילויים אחרים. עם זאת, קיים קו דק המפריד בין הרצון להתוודע לעולם של בני הזוג שלנו, לבין תחושה של איום שמקורה בחוסר ביטחון. אם בני זוגכם דורשים לדעת הכל אודות האנשים איתם אתם נפגשים, עושים מאמץ כדי למנוע מכם להיפגש עם חברים או לא סומכים על אף אחד מהם, מדובר ברכושניות שהכרחי לדבר עליה. חשוב שתנסו להבין האם התנהגתם בעבר בצורה שמאפשרת להם לחשוש שמא תפרו את אמונם, או האם מדובר במשהו שקרה עם בני זוג קודמים ומשפיע על תפיסת העולם שלהם עד היום?

4. אתם מרגישים צורך להעניק להם אינספור הסברים

קנאה יכולה להיות מעט מחמיאה, אך בוניור מדגישה שכאשר מדובר בבני זוג שמפרשים כל התנהגות שלכם עם אדם אחר כפלרטטנית או חשים שהם צריכים להתחרות עם כל מי שאתם משוחחים עמו, מדובר בחוסר ביטחון, תחרותיות לא בריאה ואפילו חרדה. אם בני הזוג שלכם מאשימים אתכם באופן קבוע בהתנהגות לא נאותה ללא שום בסיס, או שאתם חשים צורך להעניק להם הסברים על כל אדם שפגשתם, מקום שהלכתם אליו או שיחת טלפון שביצעתם, מדובר בסימן לקנאה לא בריאה שמתחילה להשפיע גם עליכם. קחו צעד אחורה ובחנו את הסיבה לצורך שלכם לתרץ ולפרט. האם עשיתם משהו לא כשורה, או שהם אלה שגורמים לכם להרגיש ככה? 
 
סימנים לבני זוג קנאיים
 

5. הלבוש שלכם הופך להיות עניינם האישי

אין רע בהתייעצות לגבי הלבוש שלכם, רכישת בגדים יחד או התחשבות בטעמם האישי של בני הזוג, אך אם בת הזוג שלכם שואלת באופן קבוע מדוע אתם מתלבשים יפה כשאתם יוצאים מהבית בלעדיה או שבן הזוג שלכן טוען שאתן מתלבשות חשוף מדי, מדובר בסוגיה שהיא מעבר לטעם אופנתי. לבני הזוג שלכם אין את הזכות לשלוט על האופן בו אתם מחליטים להציג את עצמכם בפומבי, ולמרות שחשוב להתחשב בהם חשוב עוד יותר לא לבטל את הרצונות שלכם אל מול אלה שלהם. הרצון לשלוט במראה החיצוני שלכם הוא אחת מהצורות הנפוצות ביותר לקנאה לא בריאה, ואין סיבה שתשנו את הלבוש, האיפור, התסרוקת או כל מאפיין אחר שאתם אוהבים רק בגלל שאחרים מצפים זאת מכם.

6. הם מכירים את כל החברים שלכם ברשתות החברתיות השונות

אם בני הזוג שלכם מגלים ידע מרשים אודות שמות ופרטים של חברים שלכם מהרשתות החברתיות השונות, כולל טיב היחסים ביניכם או תגובות שלהם בעמוד שלכם, מדובר בתוצר של עבודת בילוש ולא בסימן לזיכרון טוב. רבים מאתנו נכנסים אל הפרופילים של בני הזוג שלנו מפעם לפעם ומתעניינים בהיסטוריה שלהם או באנשים שהם משוחחים עמם, אך כאשר מדובר בגישוש קבוע שמלווה בהערות, שאלות או האשמות לא מבוססות, אין סיבה להתייחס לכך בתור מחמאה או התנהגות תקינה.
 
סימנים לבני זוג קנאיים

7. הם מפתיעים אתכם בביקורי פתע

רבים מאתנו נהנים מאוד מהפתעות, ואם בני הזוג שלכם מפתיעים אתכם מפעם לפעם במקום העבודה או אצל חברים ניתן לקבל זאת כמחמאה וכמחווה של רצון טוב. עם זאת, כאשר מדובר בתופעה קבועה, ייתכן שזה סימן לרצון שלהם לוודא מה אתם עושים. כדי לבדוק האם אכן מדובר ברצון להפתיע ותו לא, ציינו בפניהם שאתם שמחים לראותם אך הייתם מצפים שיתנו לכם התראה מראש כדי שתוכלו לתכנן את הזמן יחד בהתאם.

8. אתם נדרשים לספק הוכחות למעשים שלכם

אם אמרתם לבני זוגכם שאתם נפגשים בערב עם חברים והם מבקשים שתשלחו להם תמונה כהוכחה, זה עלול להיות סימן לקנאה. כשאתם נשאלים שאלות רבות אודות האנשים שהשתתפו והדברים שעשיתם, קשה שלא לחוש בספק ובחשדנות שעולים מן השאלות הללו, שהן מעבר לאכפתיות ועניין. כאשר מדובר בהתנהגות שחוזרת על עצמה, הגיע הזמן לשיחת הבהרה. מערכת יחסים היא לא דיון בבית משפט, ואין סיבה שתרגישו שאתם חייבים להציג הוכחות על כל דבר שעשיתם. 
סימנים לבני זוג קנאיים

9. הסמארטפון שלכם מתמלא בהודעות בכל פעם שאתם לא בבית

אם כל יציאה שלכם מהבית או איחור בשעת החזרה הביתה מלווים בעשרות הודעות וטלפונים, ייתכן שמדובר בדאגה מעט מוגזמת שיש לדבר עליה. עם זאת, אם היעדר תגובה שלכם להודעות גוררת מריבות קבועות, נראה שזה סימן לאדם תלותי וקנאי שרוצה לשלוט עליכם גם בהיעדרכם מהבית, וכיוון שזוגיות היא מערכת יחסים בין שני אנשים בוגרים שכל אחד אחראי לזמן שלו, אין סיבה להתעלם או להמעיט מהערך של ההתנהגות הזו. ציינו שאתם מעריכים את הדאגה לשלומכם, אך אל תאפשרו לבני הזוג לצפות שתענו להם על כל הודעה בזמן אמת. 
 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו