print header

כיצד להימנע ממאבקים וטעויות בעת מתן תרופות לילדים

מתן טיפול תרופתי לילדים לא חייב להפוך למאבק מתסכל בכל פעם. "אם ילדכם חולה והרופא רשם לו טיפול תרופתי, הדבר החשוב ביותר הוא לדאוג שייטול את התרופה בזמן הנכון ובמינון הנכון", אומרת ד"ר טניה ריימר אלטמן, רופאת ילדים ודוברת האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים. כדי לעשות זאת, לפניכם נמצאת רשימה של 10 טיפים אשר יעזרו לכם למנוע מאבקים בעזרת שיטות מתוחכמות למתן תרופות לילדים, ובנוסף יספקו לכם את כל המידע שאתם צריכים כדי לדאוג שילדכם יקבל את הטיפול התרופתי הנכון בצורה הנכונה עבורו. 

תרופות לילדים
 

1. עקפו את בלוטות הטעם

ילדים נוטים לירוק החוצה תרופות מרירות, ובצדק, הן ממש לא טעימות. כדי להימנע מכך, תוכלו להשתמש במזרק, אפילו עבור ילדים שכבר גדולים מספיק כדי לשתות את התרופה מכוס. "אני תמיד משתמשת במזרק כדי להכניס את התרופה לחלל הפה וישר לתוך הגרון, ככה הסירופ לא נוגע בלשון", אומרת בלוסום רוסו, אמא ל-6 מקליפורניה.

"כדי לעשות זאת כמו שצריך, החליקו את המזרק על פנים הלחי, כוונו לצד האחורי של הפה ולחצו באיטיות", כך ממליץ ד"ר כריסטופר טולשר, עוזר לפרופסור קליני במרפאת ילדים באוניברסיטת דרום קליפורניה. "תוכלו גם להניח טפטפת על החצי העמוק יותר של הלשון ולתת לילד למצוץ את הסירופ בעצמו".

2. תנו לילד להרגיש בשליטה

"כשבתי בת השנתיים וחצי נטלה אנטיביוטיקה, נתתי לה לבחור בין נטילה מטפטפת או מכוס", אומרת ד"ר אלטמן. "העובדה שיש לה בחירה נתנה לה להרגיש בשליטה. היא לא התווכחה איתי משום שהרגישה שזו הייתה החלטתה". תוכלו לתת לילד שלכם גם להחליט מתי הוא יבלע את התרופה, למשל לפני או אחרי המקלחת, או שבבית המרקחת תוכלו לתת לו לבחור את הטעם שהוא רוצה במידה ויש בחירה.

3. קררו את הלשון 

"אני נותנת לבן ה-5 שלי קרטיב לפני שאני מביאה לו את התרופה", אומרת גייל מית'הוף מקליפורניה. "זה עוזר "להרדים" את בלוטות הטעם, כך שהתרופה יורדת חלק". אם אתם בבית ואין גלידה זמינה וילדכם גדול מספיק, תוכלו פשוט לתת לו למצוץ שבבי קרח (קוביות קרח עלולות לסכן אותו בחנק).

טיפ יעיל נוסף הוא פשוט לשים את התרופה עצמה במקרר. "לחלק מהתרופות, למשל לסטרואידים, יש טעם מריר שאפשר לנטרל בעזר שימור בקור", אומר ד"ר טולשר.

4. לטיפות עיניים: חממו עם חום גוף ומקמו בצורה אסטרטגית

קשה לטפטף בעיני ילדים טיפות עיניים כשהם נרתעים ומתפתלים, ולפעמים אפילו על העיניים שלנו. לכן בפעם הבאה שתצטרכו לעשות זאת, נסו את הטיפ הבא: החזיקו את הבקבוקון בתוך כף היד למשך 2-3 דקות כדי לחמם אותו בעזרת חום הגוף – לפעמים הטיפה הקרה גורמת להרגשה לא נעימה שעלולה להקשות עליכם עוד יותר בפעם הבאה שתנסו.

שנית, השכיבו את ילדכם וכוונו לצד הפנימי ביותר של העין, שקרוב לגשר האף. כך ילדכם לא ירגיש כאילו שמכוונים לו תרופה לתוך העין (תחושה לא נעימה כלל וכלל), ואפילו אם העין עצומה, חלק מהטיפה יחלחל לתוך העין כשהילד יפתח אותה. 

תרופות לילדים
anthony kelly

5. היו כנים

אל תשקרו לילדכם ותגידו לו שהתרופה לא מגעילה, משום שזה שקר אשר עלול לפגום באמון בכם, ולגרום למאבקים בכל פעם שתרצו לגרום לילדכם לנטול תרופות. "ברגע שילדכם מגיע לגיל שבו הוא מתחיל להקשיב להיגיון, בדרך כלל גיל 3, תוכלו להסביר לו שהתרופה שהוא לוקח תעזור לו להרגיש טוב יותר", אומר ד"ר טולשר. "פנייה להיגיון של ילדים יכולה להיות כלי רב עוצמה, כל עוד שומרים על מערכת יחסים כנה".

זה עובד עבור כריסטין מנקוסי מניו ג'רזי. "אני אומרת לבן ה-6 שלי וגם לבת השנתיים שלי את האמת – התרופה שאני נותנת לכם תגרום לכאב להיעלם", היא אומרת. "לעולם אל תגידו להם שהתרופה היא ממתק, ביחוד משום שאינכם רוצים שילכו לחפש את ה"ממתק" הזה ברחבי הבית", אומר ד"ר טולשר.

6. זרקו תרופות ישנות והיזהרו משימוש באנטיביוטיקה

אם אתם כמו רוב ההורים, כנראה שגם לכם יש שאריות של תרופות מרשם שנאגרו בארון התרופות שלכם. תרופות מבית המרקחת הן לרוב תוצרים כימיים, אשר לאחר תקופת התוקף שלהן, מתחילות ליצור תגובות שאינן אמורות להתרחש בעת השימוש הבטוח בהן. מומלץ לעשות סקירה בארון התרופות מדי כמה חודשים ולהיפטר מהתרופות שפג תוקפן.

הטיפ הזה תקף פי כמה וכמה כשמדובר בתרופות אנטיביוטיות, אשר בהן מומלץ שלא להשתמש כלל אלא אם כן קיבלתם הוראה מהרופא. "תמיד לכו לרופא אם אתם חושדים שלילדכם יש סימפטומים שמצריכים אנטיביוטיקה ולעולם אל תגרמו לו ליטול אותה ללא הוראה מפורשת מאיש מקצוע" אומרת ד"ר ריימר אלטמן. "חשוב שתתנו לרופא הילדים להחליט אם ואיזו אנטיביוטיקה צריך להביא לילד. אם תתנו לילדכם אנטיביוטיקה שלא לצורך, את האנטיביוטיקה הלא נכונה או את המינון הלא נכון, יוכלות להיווצר בעיות חמורות שמומלץ להימנע מהן".

7. אל תתביישו לבקש עזרה מהרופא

אם לילד שלכם קל יותר ללעוס תרופות מאשר לבלוע אותן בצורת נוזל, שאלו את הרופא אם יש אפשרות לקבל את התרופה בצורה שנוחה לילדכם. "את חלק מהתרופות תוכלו אפילו לבקש בריכוז גבוה יותר כדי שתצטרכו לתת כמות קטנה יותר מהם בכל פעם, ובכך תימנעו ממאבקים מיותרים. לדוגמה, במקום כפית תרופה בריכוז של 50 מ"ג, ילדכם יוכל לקחת חצי כפית בריכוז של 100 מ"ג. זו אותה כמות של תרופה, אך המנה יותר קטנה", ממליץ ד"ר טולשר.

8. תנו להם לשחק רופא וחולה

כשילדים משחקים, הם שוכחים מהכול, אפילו מהדברים שהפחידו או הטרידו אותם, לכן לפני שתביאו לילדכם תרופה, יעזור מאוד לשחק איתו ברופא וחולה. מומלץ לתת לו לשחק בתור הרופא, ולדרבן אותו לתת לאחת הבובות שלו תרופה לפני שתביאו לו את שלו. "זה עוזר לילד להרגיש הרבה יותר בנוח עם קבלת התרופה", אומרת ד"ר אלטמן. זכרו שאינכם משקרים לילדכם, אתם פשוט עוזרים לו להפוך את נטילת התרופה לחוויה קלה ורגועה יותר.

תרופות לילדים
 

9. כיצד לוודא שהתרופה של ילדכם בטוחה

למרות שקיימות תרופות שאינן מצריכות מרשם מרופא, הן עדיין עלולות להיות מסוכנות עבור ילדכם, לפי ד"ר אליסון מולר, מנהלת מרכז בקרת הרעלות בבית החולים לילדים בפילדלפיה. במחקר שנעשה באקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים ובמכללת רפואת המשפחה בקנדה התגלה כי תרופות לצינון שאינן דורשות מרשם רופא (בארה"ב, בקנדה ובישראל) אינן יעילות עבור ילדים שמתחת לגיל 6, ועלולות לגרום לתופעות לוואי רציניות. מהסיבה הזו מומלץ תמיד לוודא עם רופא הילדים שהתרופה בטוחה עבור ילדכם, אפילו אם היא מגיעה ללא מרשם.

תמיד עדיף לבקש מהרופא מרשם לתרופה שאתם כבר מכירים משימוש קודם, במידה והיא יכולה לעזור. לדוגמה, אם לילד שלכם יש שפעת, הצטננות או אפילו אבעבועות רוח, אל תתנו לו משככי כאבים מסוג איבופרופן או אספירין, אשר יכולים לגרום במקרים נדירים לתסמונת ריי – מחלה שפוגעת בכבד ובמוח.

דברו עם הרופא בקשר למרשם לפני שאתם יוצאים מהמשרד שלו. שאלו אותו את השאלות הבאות כדי להיות בטוחים ב-100% שאתם יודעים כיצד לתת לילדכם את הטיפול התרופתי הבטוח שהוא זקוק לו:

 • איזו תרופה זו ולמה בדיוק היא משמשת?
 • האם נטילת התרופה הזו מתנגשת עם תרופות אחרות שהילד נוטל?
 • כמה פעמים ביום צריך הילד ליטול את התרופה ולמשך כמה ימים?
 • האם יש תופעות לוואי שניתן לצפות להן או שצריכות להדאיג?
 • מה לעשות במקרה שהילד פספס מנה מהתרופה?
 • מתי יתחילו להיעלם הסימפטומים?
 • מומלץ גם לשאול: האם יש תחליף גנרי פחות יקר בעל אותה יעילות? (חברות התרופות נותנות לעתים תמריצים לרופאים כדי שירשמו תרופה המיוצרת אצלם במקום מבית היוצר של החברה המתחרה, אשר בדרך כלל כוללת בדיוק את אותם המרכיבים, רק בעטיפה, שם ותג מחיר אחר.)

כשאתם קונים את התרופה, בחנו אותה היטב לפני שאתם עוזבים את בית המרקחת. האם זה מה שציפיתם שתקבלו? האם קיבלתם טבליה ללעיסה כמו שהרופא כתב, או שבידכם נמצאת קפסולה? הסתכלו גם על הוראות השימוש והמינון. אם דבר ממה שרשום שם לא ברור לכם, שאלו את הרוקח כל עוד אתם עדיין שם.

10. כיצד לבחור את כלי המינון הנכון

תרופות נוזליות בדרך כלל מגיעות עם כוסית, כפית או מזרק כדי לוודא שילדכם יקבל את המינון הנכון. "השתמשו תמיד בכלי המדידה שמגיע ביחד עם התרופה", אומר ד"ר טולשר, "הם מדויקים הרבה יותר מכפיות מהמטבח, אשר יכולות להגיע בגדלים שונים ובכך לגרום למינון התרופה להיות לא עקבי ולא מדויק". אם איבדתם את כלי המדידה שהגיע עם התרופה, תוכלו תמיד להשתמש במזרק שתוכלו לקנות בבית המרקחת, ואם עדיין אתם חוששים, תוכלו להביא אתכם את התרופה ולהתייעץ עם הרוקח בנוגע לדרך הטובה ביותר לעשות זאת.

הכירו את שיטות המינון כדי לדעת איזו דרך היא הטובה ביותר עבור ילדכם:

 • כוס מדידה – עבור ילדים שכבר גדולים מספיק כדי לשתות מכוס מבלי לשפוך את הנוזלים שבה. על הכוסות האלה כתובים בדרך כלל מספרים בצדדים אשר אמורים לעזור לכם למזוג את הכמות הנכונה. מזגו את התרופה בזמן שהכוס נמצאת על משטח שטוח בגובה העיניים שלכם.
 • כפית מדידה – גם כפיות עדיפות לילדים שיכולים לשתות לבד מכוס, משום שיש סיכוי גדול שחלק מהמינון יישפך. אך מומלץ להשתמש בהן כשמדובר בכמות נוזלים קטנה. מדדו את הכמות בגובה העיניים ותנו לילדכם ללגום מן הכפית.
 • טפטפת – כלי המדידה הזה הוא עבור תינוקות וילדים שאינם יכולים לשתות מכוס. אחרי שמדדתם את הכמות הנכונה בגובה העיניים, תנו את התרופה לילדכם בזריזות, משום שהא עלולה לטפטף, ובכך תאבדו מן המינון הנכון. מומלץ להניח את הטפטפת על החצי הפנימי של הלשון ולטפטף, או לתת לילד למצוץ אותה.
 • מזרק – המזרק מאפשר לכם "להזריק" את התרופה ישירות לפנים הפה של הילד, היכן שהסיכוי שתישפך התרופה הוא קלוש, והטעם שלה מורגש פחות. חלק מהמזרקים מגיעים עם מכסה אשר מונע מהתרופה לנזול החוצה. המכסים האלה הם סכנת חנק, לכן וודאו שאתם מסירים אותם לפני שאתם מכניסים את המזרק לפה של ילדכם. מחקרים מראים שהורים מודדים את המינון התרופתי בצורה הטובה ביותר בעזרת מזרקים, בניגוד לשימוש בכוס. אם המינון המדויק חשוב, אך ילדכם מעדיף לשתות את התרופה בכוס, קודם כל מלאו מזרק לפי הנדרש, ורק אחר כך העבירו את התרופה לכוס.

הערה חשובה: לעולם אל תרסקו טבליות עבור ילדכם, ביחוד כאלה שמכילות חומרים המשתחררים לאורך זמן בגוף, משום שכך תגרמו לשחרור מהיר מידי של כל המינון. בנוסף, חלק מהתרופות צריכות להתפרק בשלבי עיכול שונים, ועל כן מומלץ לנטול אותן בצורתן המקורית שדואגת לכך.

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו