print header

כל מה שצריך לדעת על מגפת האבולה

חוץ ממלחמות והפסקות אש, אנחנו שומעים לאחרונה גם על מגיפת האבולה, שפרצה לאחרונה באפריקה והתפשטה למקומות נוספים בעולם. בכתבה זו תמצאו את כל הפרטים אותם כדאי לדעת בנוגע למחלה קטלנית זו – מהו נגיף האבולה, כיצד נדבקים בו, איך אפשר למנוע הידבקות במחלה ומה הסיכוי שישראל תצטרף לרשימת המדינות הנגועות.

מגיפת האבולה
 

מה היא מחלת האבולה?

מחלת האבולה, ששמה הרשמי הוא 'קדחת דימומית אבולה' היא מחלה קשה, ולעתים אף קטלנית לבני אדם ולקופי אדם. המחלה נקראת כך מכיוון שהיא גורמת לדימומים פנימיים, אשר בהמשך עלולים להביא למוות, והיא אחת המחלות הקטלניות ביותר המוכרת כיום.

מקור המחלה עדיין אינו ידוע, אך רוב החוקרים מאמינים כי מקור הנגיף בבעלי החיים. המחלה נקראת 'אבולה' על שם נהר האבולה העובר בקונגו, שבאפריקה, שם המחלה זוהתה לראשונה ב-1976. מאז המחלה זוהתה במדינות נוספות – גבון, זאיר, סודאן, גיניאה, ליבריה, סיירה לאונה, חוף השנהב ואוגנדה.

 

כיצד נדבקים בנגיף?

נגיף האבולה מתפשט בכמה דרכים, העיקרית היא מגע ישיר עם חולים בנגיף, דרך דם והפרשות גוף. מקרים בעבר גילו כי גם מגע עם בגדים, מצעי מיטה, מחטים של חולים ומגע עם גופות ונבלות נגועות גרמו להעברת הנגיף. מכיוון שתסמיני המחלה נראים רק לאחר תקופה, קיימת סבירות גבוהה יותר שהמחלה תעבור בין חברים, משפחה ובבתי חולים בהם מטופלים חולים שנדבקו. כמו כן, המחלה עוברת גם דרך בעלי חיים, ביניהם קופים, חזירים ועטלפי פירות.

 

מהם תסמיני המחלה?

תסמיני המחלה מופיעים לאחר תקופת דגירה שנעה בין יומיים לשלושה שבועות. בין תסמיני המחלה הראשוניים  והנפוצים ביותר נכללים:

 • חום גבוה
 • כאבי ראש
 • כאבי שרירים ומפרקים
 • כאבי בטן
 • הרגשת תשישות
 • שלשולים
 • בחילות וחוסר תיאבון

בין התסמינים הנפוצים פחות, מצויים התסמינים הבאים:

 • פריחה
 • שיהוקים
 • שיעולים
 • כאב גרון
 • כאבים בחזה
 • קושי בנשימה ובבליעה

לאחר כמה ימים, התסמינים החמורים יתחילו להופיע: דימומים מפתחי הגוף - פה, אף, פי הטבעת ואברי המין. במקביל מופיעים תסמיני מחלה חיצוניים של שטפי דם על העור ובעיניים.

המחלה הקטלנית ממשיכה לפגיעות בכבד, פגיעה במערכת העצבים ואף לכשל רב מערכתי. לאחר כ-10 ימים מהופעת הסימפטומים הראשונים ימותו 40%-90% מהנדבקים במחלה.

מגיפת האבולה
 

האם קיים טיפול למחלה?

נכון להיום, לא קיים טיפול למחלת האבולה וגם לא חיסון שימנע הידבקות בנגיף. הטיפול היחיד שקיים הוא לשם מניעת הידרדרות הסימפטמים, על ידי מתן אנטיביוטיקה וחיבור החולה למכונת הנשמה. עם זאת, לאחרונה פורסם כי שני אמריקנים שנדבקו בנגיף טופלו  בתרופה נסיונית בשם ZMapp, ובהשפעתה השתפר מצבם בצורה משמעותית תוך שעה. כמו כן, עדיין מוקדם לדעת אם השיפור במצב החולים נגרם הודות לטיפול התרופתי.

נגיף האבולה הוא מדבק במיוחד, אך גם רגיש ביותר ונהרס בשטיפה סטנדרטית במים וסבון. עם זאת, מומלץ להשתמש בחומרי חיטוי המכילים אמוניה או אלכוהול, לניקוי משטחים מזוהמים, והתמגנות בכפפות, בחלוקים חד פעמיים ובמיגון פנים בטיפול בנגועים בנגיף.

מגיפת האבולה
 

המגיפה הנוכחית (2014)

בינואר 2014 מגפת אבולה פרצה במחוז קונאקרי שבגיניאה. המגפה הנוכחית נחשבת לאלימה והקשה ביותר מאז גילוי הנגיף, וגרמה עד כה לכ-1,000 מקרי מוות במדינות מערב אפריקה. לאחרונה התגלה הנגיף אצל שני אזרחים אמריקניים שחזרו מאפריקה לארה"ב. עם הגעתם, השניים הוכנסו לבידוד בחדרי אשפוז מיוחדים ונמצאים תחת השגחה רפואית מרוחקת. מצבם תחת שליטה, מכיוון שלא היה מגע בין השניים לאנשים אחרים, וכידוע הנגיף אינו עובר באוויר, אלא באמצעות נוזלי גוף בלבד.

כמו כן, מחוץ לאפריקה ידועים שני אנשים נוספים שנדבקו במחלה, כומר ספרדי שמטופל במדריד, ואדם מערב הסעודית ששב מסיירה לאונה ונפטר בעקבות המחלה. ארגון הבריאות העולמי, בסיוע ארגונים ממשלתיים במערב אפריקה, מנסים להשתלט על התפרצות המגפה. כאשר יש חשד לנדבק חדש, הוא מועבר לחדר בידוד, והמקומות בהם שהה עוברים חיטוי מסיבי. המדינות הנגועות בנגיף במגפה הנוכחית הן ליבריה, גיניאה וסיירה לאונה. 

משרד החוץ הישראלי הפיץ אזהרת נוסעים לשלושת המדינות האלה. בנוסף, משרד הבריאות הישראלי נמצא בקשר עם ארגון הבריאות העולמי בקשר להתפתחות המגפה בעולם ונערך בהתאם. בתי החולים הונחו לאשפז כל אדם שחזר ממדינות אפריקה ומגלה סימפטומים של המחלה. ישראל נמצאת באזור התפוצה של עטלפי הפירות מאזור אפריקה הנושאים את המחלה, אך עד כה לא נמצא עדויות לעטלפים נגועים בארץ.

מגיפת האבולה

מה לעשות אם אתם חוששים שנדבקתם?

בדיקת סימפטומים. הסימפטומים הראשוניים של המחלה הם די כלליים ומאפיינים מגוון רחב של מחלות. עם זאת, אם שבתם ממדינה או מאזור הידוע כנגוע במחלה, או הייתם במגע עם אדם שייתכן שנגוע בנגיף, עליכם לבדוק זאת. הבדיקות אותן תצטרכו לעבור הם אלייזה (ELISA, בדיקת אנטיגן בדם), PCR (תגובת שרשרת של פולימראז, ניתוח דנ"א) ובידוד נגיפי.

אם אתם חוששים כי אתם או אדם אחר נדבק בנגיף, צרו קשר עם משרד הבריאות, בית החולים או כל גורם רפואי או מוקד חירום אחר ודווחו על כך במהירות האפשרית.

במידה ונדבקתם, עליכם לשמור על רמה מאוזנת של נוזלים בדם, מכיוון שהתסמינים הראשוניים גורמים להתייבשות אשר עלולה לגרום לנזקים אחרים. הקפידו לשתות מים או משקאות אנרגיה ספורטיביים לשמירה על רמות הנוזלים והאלקטרוליטים בגופכם.

מגיפת האבולה
 

דברים נוספים שיש לשים לב אליהם במקרה של הידבקות הם שמירה על לחץ דם תקין, שכנראה יופרע בעקבות הנגיף, ועל סביבה עשירה בחמצן, בגלל קשיי הנשימה האופייניים למחלה. בבית החולים דווחו על שינוי בסימפטומים לצוות בית החולים, כל אינפורמציה עשויה לעזור לכם ולצוות להילחם בהידבקות. סיכויי התמותה גבוהים מאוד, אך הסטטיסטיקה מראה כי אנשים בריאים ובעלי מערכת חיסון חזקה יכולים לנצח את המחלה, במידה והם מטופלים כראוי.

 

מגיפת האבולה
נכון לאוגוסט 2014 / לחצו להגדלה

 

 

מבלי להוריד בחשיבות המחלה וסכנת המגפה, אפשר לרגע להירגע ולהיזכר שגם את זה כבר עברנו. ב-1995 התפרצה מגיפת אבולה בזאיר, שאיימה על העולם כולו, וההיסטריה הגיעה גם לישראל. בקטע הזה מהתכנית 'סוגרים שבוע' בהנחיית יאיר לפיד, מופיעים טוביה צפיר וצופית גרנט בקטע משעשע על מחלת האבולה וההיסטריה הישראלית.

 
 

 

@import url("/style/cerabox.css");
מקור: עידו קיסוס
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו