print header

שניים אוחזים בצוואה

עו"ד משה סיון

הכותב הינו עורך דין ונוטריון בעל ניסיון רב שנים בדיני ירושה וצוואות

רינה ועמוס, זוג שנשוי באושר ובעושר, ומנישואין אלה יש להם שלושה ילדים משותפים. הם חיים בזוגיות מצויינת ואפילו הולכים יחד לרקוד ריקודי עם ומבלים זמן רב יחד. ביום בהיר אחד, עולה על דעתם של בני הזוג לערוך צוואה הדדית משותפת, על מנת להבטיח את הירושה לילדיהם. שלושה ילדים אשר יירשו את מלוא רכושם, בחלקים שווים ביניהם.

המציאות בישראל היא כי אנשים צוברים רכוש, שהוא בדרך כלל דירה, תכולה ונכסים אחרים נוספים, בעלי שווי ניכר. רינה ועמוס פונים למשרדו של עו"ד העוסק בנושא ומציגים בפניו את מצבם המשפחתי והכספי. הם מקבלים את עצתו לערוך צוואה הדדית משותפת, אשר על פיה, במות אחד מן הצדדים, יירש משנהו את מלוא העיזבון ורק לאחר מות שניהם דווקא, יירשו ילדיהם את עזבונם בחלקים שווים ביניהם. השניים חותמים על צוואה על פי העצה המשפטית וממשיכים לרקוד יחדיו.

בשלב מסויים הולכת רינה לעולמה ועמוס נותר בודד. לאחר תום אבלו, הוא ממשיך ללכת לריקודי עם לבד, אולם בדידותו לא נמשכת זמן רב. בריקודי העם הוא מתיידד עם פנינה. הידידות מתהדקת עד אשר הם עוברים להתגורר יחדיו, חיים חיים משותפים ועמוס מבקש ממנה להינשא לו. פנינה עונה שידידות טובה הולכת עם דירת מגורים טובה, דבר שמבטיח את העתיד המשותף יחדיו.

עמוס מהרהר בעניין ומחליט כי הוא ישנה את הצוואה המשותפת שחתם עם רינה, רעייתו, זכרה לברכה ויערוך צוואה הדדית חדשה עם פנינה, ידידתו אשר תהפוך לרעייתו. הוא פונה לאותו עו"ד ומבקש לבטל את צוואתו הקודמת ולערוך צוואה חדשה כנ"ל.

להפתעתם של בני הזוג, עורך הדין מודיע להם כי המחוקק תיקן את חוק הירושה. בשנת 2005 נערך תיקון לחוק הירושה ובו הוצב סעיף 8 א' רבתי. לסעיף זה 3 פסקאות: א', ב', ג', אשר משנות את המצב שהיה קיים עד לתיקון.

המחוקק בסעיף זה קובע כי לביטול צוואה הדדית לא יהיה תוקף לאחר פטירת אחד מבני הזוג כל עוד לא חולק העיזבון.

ובמילים אחרות: בן זוג שנותר בחיים ומבקש לבטל את צוואתו, ישיב את כל שירש לפי הצוואה ההדדית לעיזבון, ואם ההשבה בלתי אפשרית, או בלתי סבירה, ישיב את שווי החלק בעיזבון אשר ירש.

אנו עדים כאן למקרה בו המחוקק מתערב ברצונות הפרטיים של המצווה, וקובע כי לביטול שכזה לא יהיה תוקף. הרציונאל לתיקון מובן מאחר ואורח החיים השתנה: תוחלת החיים התארכה, אנשים יוצרים היכרויות חדשות אשר יש בהן בכדי לקפח את בן הזוג ובפרט הצאצאים המשותפים של בן הזוג שנפטר.

במצבים קיצוניים, ייתכנו אף מקרים בהם רכוש משפחתי שנצבר על ידי שני בני זוג במהלך של עשרות שנים עובר לידיה של המטפלת, באשר האלמן או האלמנה שנותרו בודדים וגלמודים לאחר פטירת בן זוגם, מוכנים לשנות ולתת את הרכוש שנצבר אך ורק כדי להפיג את בדידותם. לפיכך, רצוי להיוועץ בעו"ד המתמחה בנושא בסוג מורכב זה של עניינים טרם הביצוע.

 

בואו לשאול את עו"ד סיון ועוד עורכי דין נוספים שאלות בנושאי חוק ומשפט בפורום שלנו - למעבר לפורום לחצו כאן!

* תזכורת לתשובות תתקבל בדוא"ל. השירות הוא ללא תשלום.

המידע לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור במאמר זה משום חוות דעת, יעוץ, המלצה, הנחיה או הצעה לבצע או להימנע מלבצע פעולות כלשהן. הדברים האמורים הינם לידיעה כללית בלבד.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.