print header

רווקים או נשואים - מי מאושר יותר?

מחקרים מהשנים האחרונות מראים שגיל החתונה הולך ועולה ובלי קשר להבדלי דת, גזע או מין - היום יש הרבה יותר אנשים שבוחרים להתחתן מאוחר או לא להתחתן בכלל. יחד עם זאת, הרווקות עדיין לא נתפסת כמצב נורמטיבי, להפך, החברה מגדירה רווקות כשלב זמני שעלינו למהר ולהתנער ממנו, בטרם נהפוך לזקנים ערירים.

התפיסה הרווחת עיצבה את סטטוס הרווקות ככזה המספק איכות חיים נמוכה, אומללה ונחותה, אבל תודה לאל שיש עובדות שמראות אחרת!

זוגות

מיתוס: רווקים אינם מאושרים כמו הנשואים
אנשים רבים נוטים להתייחס לרווקים ולרווקות במידה רבה של רחמים, כאילו ומדובר באנשים עצובים ובלתי מסופקים, אבל מחקרים רבים מצאו כי הרווקים והרווקות כמעט תמיד מעידים על מידה גבוהה של אושר. לעומתם, מידת האושר של הנשואים אינה משתנה בהתאם לסטטוס הזוגי. נכון, כאשר זוג מתחתן, קרוב לוודאי שהוא יחווה את 'אפקט ירח הדבש' ויעיד על מידה גבוהה של אושר, אבל ברגע שזה דועך, הרי שכל אחד מבני הזוג חוזר למידת האושר שהיתה לו קודם לזיווג.

מיתוס: רווקים הם טיפוסים מתבודדים שמעדיפים להיות לבד
אנשים רבים מאמינים שרווקים ורווקות הם טיפוסים מתבודדים ואנטי חברתיים שלא רוצים ולא זקוקים לאף אחד, אך למעשה זה כלל לא נכון. נתונים מראים שדווקא לרווקים יש מעגלים חברתיים רחבים ומקיימים פעילות חברתית ענפה. זה כנראה נובע מהעובדה שיש להם הרבה זמן להשקיע ביחסים חברתיים, לעומת אלה הנשואים שעסוקים רוב הזמן בתחזוק הזוגיות.

מיתוס: נשים מבוגרות חיות לבד או עם חתולים
נשים מבוגרות באופן כמעט תמידי מצוירות כנשים עריריות המגדלות חתולים, אך מחקר שכלל 50 נשים (שמאז ומעולם היו רווקות), מצא כי ל-49 מהן יש מעגלים חברתיים גדולים והן שומרות על קשר הדוק איתם. עוד נמצא באותו המחקר כי 16 מהחברויות הללו נמשכות כבר יותר מ-40 שנים!

מיתוס: רווקים הם יותר אנוכיים
דעה רווחת היא שהנשואים הם אלה שמקפידים לשמור על יחסים קרובים וטובים עם שכנים ובני משפחה, אבל זה לא באמת נכון. סקרים שונים מראים כי הרווקים הם אלה שנוטים יותר להציע תמיכה וייעוץ להוריהם ואחיהם, מאשר אלה הנשואים. נמצא גם כי הרווקים והרווקות נוטים הרבה יותר מהנשואים לעודד, לעזור, להתרועע עם חברים ושכנים ולהשתתף בארגוני התנדבות.

מיתוס: רווקים הם בזבזניים
יש לכם מושג כמה חתונות עולות היום? נכון, אירועים גדולים זה טרנד פופולארי ומקובל מאוד ונהוג לחשוב שאחרי ההוצאה המטורפת הזו, הזוג הנשי יפנה לקיים אורח חיים חסכני ושקול יותר. הדעה הרווחת האי שהנשואים תמיד יהיו שם כדי לעזור לחלץ חברים ובני משפחה מצרות כלכליות, וזאת בניגוד לדימוי של הרווק הבזבזן שעסוק בפיצויים נהנתניים ומסרב לעזור לאחרים. אך  לא כך המצב. מסתבר שאנשים נשואים הם לא יותר נדיבים ממה שרווקים יכולים להיות כשמדובר במתן עזרה כספית לבני המשפחה. באשר לעזרה לחברים ומכרים, נמצא כי רווקים נכונים יותר לסייע, מאשר נשואים. מחקר אחר הראה כי גברים נדיבים יותר כלפי חברים כאשר הם רווקים וכאשר הם מתחתנים, מידת הנתינה שלהם מצטמצמת. בהתאמה, כאשר התגרשו, חזרו הגברים להיות נדיבים יותר כלפי חבריהם ואם התחתנו בשנית, שוב, מידת הנתינה שלהם פחתה.

מיתוס: רווקים אינם בריאים כמו נשואים
התפיסה כי רווקים מנהלים אורח חיים נהנתני וחסר אחריות של אכילת ג'אנק פוד וחגיגות אל תוך הלילה, לא בהכרח מדויק. מחקרים מראים כי רווקים ורווקות, מנהלים אורח חיים דומה לזה שמקיימים אנשים נשואים ויש הטוענים כי הם מקפידים אפילו יותר על אורח חיים בריא. טענה נוספת היא שגברים נשואים נוטים להיות בריאים יותר, כיוון שנשותיהם מעודדות אותם לנהל אורח חיים בריא. מחקר אחר הראה כי אנשים, בדגש על נשים, הופכות בריאות יותר לאחר הגרושין.

העובדה כי הסטטיסטיקה מחזקת את מעמד הרווקות לא צריכה לבוא על חשבון מעמד הנשואים, אלא במקביל אליו כסטטוס קביל וחיובי באותה המידה, כמו כל סטטוס אחר. לא ניתן לקבוע בצורה חד משמעית מי מאושר יותר, שכן זה הולך לשני הכיוונים וזה עניין סלקטיבי. יש שמאושרים ברווקות, יש שמאושרים בנישואים ויש שלא מאושרים באף אחד מהמצבים. אולי ניתן ללמוד מכך כי הסטטוס הזוגי לא צריך להיות אינדיקציה לאושר...

עריכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.