print header

מחקר: האם תחליפי בשר בריאים יותר ללב?

כולם יודעים שתזונה שעשירה במזונות מן הצומח מועילה הרבה יותר ללב ולבריאות הכללית מאשר תזונה שדלה בהם. זאת הודות למרכיבי מפתח שחשובים למעשה לגוף כולו, כמו ויטמינים, סיבים, נוגדי חמצון ועוד. מסיבה זו ואחרות, אנשים רבים בוחרים לעבור לתזונה צמחונית או טבעונית, או פשוט מעדיפים לצרוך תחליפי בשר שמטרתם לחקות את המרקם והטעם שלו. האם התחליפים האלה באמת הופכים את התזונה לבריאה יותר? זה בדיוק מה שיצאו לבדוק לאחרונה חוקרים מסינגפור, והם חזרו עם תשובה מפתיעה.

ההשפעה הבריאותית של תחליפי הבשר הצמחיים

המחקר ערך השוואה בין ההשפעות של תזונה הכוללת בשר לבין תזונה שמכילה תחליפי בשר, ובדק מה ההשפעה של שתי גישות התזונה האלה על בריאות הלב של 89 משתתפים שנבחרו במיוחד משום שהיו בסיכון גבוה לפתח סוכרת מסוג 2. השאלה העיקרית הייתה האם החלפת מוצרי הבשר בתחליפים צמחיים מסייעת לשפר את בריאות הלב ולהפחית את הסיכון לסבול ממחלות כרוניות.
האם תחליפי בשר צמחיים בריאים יותר מבשר: תחליפי בשר מן הצומח
המחקר נערך למשך 8 שבועות, כשהנחקרים חולקו ל-2 קבוצות, כל אחת עם משטר תזונה משלה; האחד כלל בשר והשני תחליפי בשר. החוקרים בדקו את רמות הכולסטרול, הסוכר, לחץ הדם ועוד מדדים אחרים שיכולים להעיד על בריאות הנחקרים. הממצאים לא הראו שום שינוי ברמת הכולסטרול, אולם שתי גישות התזונה הראו קשר לשיפור ברמות הסוכר של הנחקרים. 
 
על פי תוצאות המחקר, אין עדיפות לשיטת תזונה אחת על פני האחרת במקרה זה, אך קבוצה קטנה של נחקרים הראתה שהשיפור ברמות הסוכר בדם היה מעט גבוה יותר בקרב אלו שצרכו בשר, וגם רמת לחץ הדם הייתה מעט טובה יותר בקרב אוכלי הבשר. כל זה מציע שהיתרונות שמקושרים לתחליפי בשר צמחיים הם לא בהכרח נכונים, וזה הגיוני בהתחשב בעובדה שתהליך ההכנה שלהם מוביל לכך שהתוצר שונה מאוד מירקות שאינם מעובדים.

האם זה אומר שתחליפי בשר הם כלל לא בריאים?

ניתוח תזונתי הראה שתזונת הבשר סיפקה לגופם של הנחקרים יותר חלבון, בעוד שתזונתם של הנחקרים שצרכו תחליפי בשר סיפקה להם כמויות גבוהות יותר של נתרן, אשלגן וסידן. ייתכן שהסיבה לכך שרמות הסוכר היו יציבות יותר בקרב קבוצת אוכלי הבשר היא שהם צרכו יותר חלבון ופחות פחמימות, והחוקרים טוענים שגופם של אוכלי תחליפי הבשר התקשה יותר לספוג את החלבון מהמקור הצמחי, ועל כן השפעתו על אינסולין והורמוני הגוף הייתה שונה. 
 
הממצאים האלה פשוט מראים שאין לשער מראש שתחליף בשר צמחי אכן מכיל את כל היתרונות שמקושרים לתזונה שעשירה במזון מן הצומח, לפחות בכל הנוגע לבריאות הלב ורמות הסוכר בדם. קלסי קוסטה, דיאטנית שלא הייתה קשורה למחקר, אומרת כך: ״בעוד שהתוצאות האלה נראות מפתיעות לחלק מהאנשים, אין זה מפתיע שלא נראו יתרונות לצריכת מזונות מעובדים שמיועדים להחליף בשר״. היא אומר שאמנם המאכלים האלה צמחיים, אך הם לא נכללים באותה קטגוריית מזון עם צמחים מבחינת האינדקס התזונתי שלהם. 
האם תחליפי בשר צמחיים בריאים יותר מבשר: ירקות בשוק
״מעבר למגבלות הזמן וקבוצת המחקר הקטנה, אני חושבת שבעיה גדולה שיש בשיטת המחקר היא שנבחרו תחליפי בשר עם כמויות גבוהות של נתרן ושהכילו שמני זרעים שחוממו שוב. בגלל זה, למרות הוויטמינים והמינרלים שבתכום, יש להם השפעה שלילית על הבריאות המטבולית בגלל כמויות גבוהות של נתרן ופוטנציאל ליצירת לחץ חמצוני״. בעוד שאכן יש אפשרויות מגוונות, קוסטה ממליצה לצרכנים להיות ערים לכך שאין להסתמך על מזון מעובד לצריכת חלבון בתזונה בריאה, גם כשמדובר בתחליפי בשר צמחיים.

הבחירה הנכונה – מזון מלא

היילי בישוף, תזונאית נוספת שלא הייתה קשורה למחקר, אומרת כך: ״כתזונאית אני ממליצה על צריכה מינימלית של מזון מעובד באופן כללי, בין אם הוא ממקור צמחי ובין אם מבשר כמו נקניקיות למשל. העדיפות היא לצרוך כמה שיותר מזון מלא ולקבל חלבונים הן ממקורות צמחיים והן מבשר. תזונה מלאה שמומלצת לבריאות הלב תכלול גם יותר סיבים, חומצות שומן אומגה 3 ונוגדי חמצון״.
 
היא גם מציינת שהמחקר הזה חשוב מאוד למען העלאת המודעות לכך שלא כל תזונה שמבוססת על צמחים היא אכן בריאה. ״בעוד שבחירה ביותר אפשרויות מן הצומח יכולה להיות מועילה מאוד, חשוב להתרכז במזון מלא – כזה שעבר כמה שפחות תהליכי עיבוד בדרך לצלחת״. אז אם אתם באמת רוצים לעבור לתזונה בריאה יותר ולשמור על הלב שלכם, מומלץ שתקדישו יותר תשומת לב לאופן שבו הכינו את מה שאתם קונים וצורכים, ותאכלו פחות מזון מעובד מכל סוג שהוא – בין אם זה בשר מעובד ובין אם זה תחליף בשר צמחי.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.