print header

איך לעזור לנערים להתמודד עם פרידה מחבר או חברה טובים

יש חברויות מהילדות ומהנעורים שנמשכות לאורך כל החיים, אך יש גם מערכות יחסים שמסתיימות מהר יותר ממה שניתן לצפות. כשזה קורה, ובמיוחד בגיל צעיר, זה יכול להשאיר ילדים בגיל ההתבגרות מבולבלים, שבורי לב או כעוסים, וגם אתם ההורים יכולים למצוא את עצמכם אובדי עצות לנוכח מצבם של ילדיכם בעת שכזו. חלק מזה נובע מהעובדה שרוב האנשים מקשרים תחושות כואבות לפרידה מקשר זוגי, אך גם פרידה מחבר או חברה טובים יכולה לפגוע, ולעיתים אף יותר. מדובר הרי באובדן מסוג מסוים, ועם אובדן בא גם אבל. אם גם אתם, כמו רוב ההורים, לא יודעים איפה להתחיל כדי לעזור לנערים שלכם להתמודד עם פרידה שכזו, הגעתם למקום הנכון, כי נסביר לכם כעת מה עליכם לעשות.

למה חברים טובים נפרדים?

יש סיבות רבות שבגללן חברויות יכולות להגיע לקיצן. זה יכול לקרות עקב קנאה, לחץ חברתי, מעבר דירה, פגיעה ברגשות אחד של השני, פיתוח תחומי עניין שונים ואפילו הערה אחת שממש פגעה. החברויות של ילדיכם חשובות להם מאוד, והן עוזרות להם להתפתח מבחינה רגשית, חברתית וקוגניטיבית. על פי מחקר שפורסם בשנת 2023 נערים עם חברים מדווחים שהם מרגישים מאושרים יותר בממוצע ושיש להם יותר ביטחון עצמי, כי הם יודעים שיש אנשים שתומכים בהם. לכן כשהחברות מסתיימת, זה יכול עלול לייצר הרגשה שכל עולמם של ילדיכם התמוטט עליהם. 
איך לעזור לנערים להתמודד עם פרידה מחברים טובים: נערות מתווכחות

אילו רגשות עלולות לעלות אצל נערים בעקבות פרידה מחברים?

הילדים שלכם יכולים לחוות מנעד רחב של רגשות לאחר סיומה של מערכת היחסים החשובה שהייתה להם, אשר יכולים לנוע בין כעס, חרדה, בדידות, בלבול, עצב ומפח נפש. יש נערים שיכולים גם לחוש הקלה מסוימת, במיוחד אם הם היו במערכת יחסים רעילה עם חבר או חברה. באופן כללי, זו יכולה להיות עבורם רכבת הרים של רגשות, כשהתחושות שלהם ישתנו לאורך הזמן וככל שהם יעכלו את מה שקרה ויחשבו על חברותם שהייתה ונגמרה.

מה להגיד לנערים שמתמודדים עם פרידה מחברים?

יתכן שקשה לכם לדעת מה להגיד כשאתם רואים שכואב לילד שלכם, וטבעי לרצות לשפר את תחושתם, אך עליכם לבחור את מילותיכם בקפידה. יתכן שתגידו משהו שדווקא יגביר ויעמיק את התחושות שהם חווים, או שתגידו את הדבר הנכון אך בדרך הלא נכונה. אין מילות קסם שאתם יכולים לומר ושישפרו פלאים את המצב, אך למומחים יש כמה טיפים לתת לכם.
 
ד״ר אנדרו קוברט, פסיכולוג קליני, אומר שעליכם לבחור את מילותיכם בהתאם ליחסים שלכם עם ילדיכם ובהתבסס על מה שנראה לכם שהם באמת זקוקים לו. ״רוב הנערים ירצו לשמוע מסר שיגיד להם שאוהבים אותם, שיש עוד אנשים שנמצאים שם בשבילם, ואולי יותר מכל, שמותר להם להרגיש את מה שהם חשים ושאתם תהיו שם בשבילם ותעברו את זה יחד איתם״.
 
עליכם גם להכיר בכאב ובבלבול שהילדים שלכם חווים ולהדריך אותם כיצד להתמודד עם רגשות כאלה, כך מציע יועץ הנישואים והמשפחה נואה אווילה. ״דרך אחת לעשות את זה היא על ידי העלאת שאלות פתוחות שמעודדות את הנערים שלכם לחשוב על רגשותיהם ותחושותיהם״, כך הוא אומר. ״לדוגמה, אתם יכולים לשאול ׳איך אני יכול/ה לעזור לך?׳ או ׳את/ה מרגיש/ה שיש משהו שאת/ה צריכ/ה עכשיו?׳ שאלות שכאלה יכולות לעזור להם לחקור את עצמם לעומק ולתת להם את הכוח למצוא בעצמם פתרונות למצבם״.
איך לעזור לנערים להתמודד עם פרידה מחברים טובים: אימא מנחמת את הבן שלה
עליכם גם להרגיע אותם ולתת תוקף למה שהם חשים. תנו להם לדעת שזה נורמלי להרגיש פגוע, כועס או אפילו מבולבל, ועזרו להם להרגיש שמבינים אותם ושמקבלים אותם. שאלו אותם – בזמן הנכון – האם שווה להילחם על החברות הזו והאם היא השפיעה עליהם באופן חיובי או שלילי. בהחלט יש חברויות שכדאי לנסות לשמור עליהן, בעוד שאחרות יכולות להיות מזיקות ועדיף לילדיכם בלעדיהן.
 
הנה כמה עצות נוספות לדברים שתוכלו להגיד לילדיכם:
  • ״אני כאן בשבילך אם תרצה/י לדבר על זה״
  • ״זה טבעי להרגיש מצוברח – לא קל לאבד חבר״
  • ״את/ה לא לבד בזה – אני כאן כדי לתמוך בך״
  • ״קח/י את הזמן להחלים – זה בסדר להתרכז בעצמך כעת״

מה לא להגיד לנערים שמתמודדים עם פרידה מחברים

חשוב מאוד לדעת גם מה לא להגיד לנערים, וזה יעזור לכם להבין יותר איך לבחור את המילים שלכם. לדוגמה, אווילה ממליץ להימנע מהצהרות שיפוטיות או כאלו שעלולות להפוך את החוויה שלהם לטריוויאלית, ובמקום זה ליצור אווירה תומכת, אמפתית ובטוחה. ״כשנערים מרגישים שיש מי ששומע ומבין אותם, הם נוטים יותר להיפתח ולחפש עזרה כשהם זקוקים לה״, כך הוא אומר. ״זה יכול להוביל להתפתחות רגשית בריאה יותר וכן למערכת יחסים טובה יותר בין ההורים לנערים. במקום לנסות לשכנע אותם להתעלם מהרגשות שלהם, הציעו תמיכה ומקום בטוח שבו הם יכולים לחלוק איתכם את מה שהם חווים״.
 
הנה כמה דוגמאות לדברים שלא כדאי להגיד:
  • ״תתגבר/י על זה, זה לא כזה סיפור״
  • ״עדיף לך בלעדיו/ה״
  • ״תפסיק/י להיות עצוב/ה – תמצא/י חברים חדשים מהר יותר ממה שנדמה לך״
  • ״אף פעם לא אהבתי אותו/ה בכל מקרה – היית צריכ/ה להקשיב לי מההתחלה״

איך יודעים שאפשר להציל את החברות?

לעיתים ייראה כאילו שהחברות הגיעה לקיצה, אך לפעמים עדיין אפשר יהיה להציל אותה. עם זאת, רק הילדים שלכם יכולים לקבוע האם הם רוצים לעשות את זה או לא. לדוגמה, אם מערכת היחסים הייתה כזו שבה החברים סיפקו תמיכה הדדית אחד לשני, יתכן ששווה לנסות לנסות לשקם אותה. חובה עם זאת שהרצון הזה יהיה הדדי ושהריב שנוצר בין שני החברים לא היה על דבר מה משמעותי באמת. צריך לפעמים גם לתת למתבגרים קצת זמן לראות מה קורה עם המצב שגרם לפרידה ביניהם – יתכן שאתם בעצמכם לא מבינים במאה אחוז את מה שקרה או שגרם להם להיפרד כך. 
איך לעזור לנערים להתמודד עם פרידה מחברים טובים: אימא מנחמת את הבת שלה

איך לעזור לנערים להתגבר על פרידה מחברים טובים?

אם הפרידה היא סופית, הילדים שלכם יהיו חייבים להמשיך הלאה, בין אם ירצו ובין אם לא. תוכלו לעזור להם על ידי כך שתלמדו אותם איך להתמודד עם תחושת אבלכי זה ככל הנראה מה שהם חווים, גם אם הם עדיין לא מבינים זאת. אווילה מציע לבדוק מה מצבם של ילדיכם מדי יום או מדי שבוע, בהתאם למערכת היחסים ביניכם וכן בהתאם למצבם. יחד עם זאת, עודדו את ילדיכם לעסוק בפעילות גופנית כדי להגביר את רמת האנדרופינים שיסייעו לשפר את מצב רוחם. ״על ידי כך שתלמדו את ילדיכם כיצד לנהל את רגשותיהם באופן בריא, תוכלו לתת להם כלים שיסייעו להם להתמודד גם עם אתגרים קשים אחרים ונוספים בהמשך החיים״, כך הוא אומר.

מתי לחפש עזרה אצל גורם חיצוני?

אם הילדים המתבגרים שלכם מפסיקים לעשות את הדברים שהם נהנו מהם בעבר או אם הם נמנעים מחברים נוספים ובני משפחה, יתכן שיהיה כדאי לכם לפנות לפסיכולוג שיסייע להעריך את מצבם הנפשי ויסייע להם להתמודד עם המצב שהם נמצאים בו. ״הנערים שלכם יכולים לבודד את עצמם ולהימנע מאינטראקציות חברתיות, מה שיגביר את תחושת הבדידות והעצב שהם חווים״, כך אומר אווילה. 
 
סימני אזהרה אחרים כוללים ירידה בציונים, קשיים בריכוז בכיתה וחוסר מוטיבציה להשלים מטלות שקשורות ללימודים. חשוב לשים לב גם לסימנים ברורים של תחושות מרות, כמו בכי בלתי נשלט, חוסר תקווה, אשמה עצמית בלתי פוסקת או מצב רוח ירוד שלא עובר. אם אתם מזהים את כל אלה, פנו לגורם מקצועי שיוכל לעזור לילדיכם להבין מה קורה בנפשם וכיצד להתגבר על זה. ״פסיכולוג יוכל להדריך את ילדיכם ולסייע להם לנווט בין רגשותיהם, כך שיפתחו מנגנוני התמודדות בריאים״, כך אומר אווילה. ״הזכירו לילדיכם שפנייה לעזרה זה סימן לכוח, לא לחולשה, ועל ידי כך שתעשו זאת אתם גם תוכיחו להם שהם לא לבד במאבקיהם, ושיש מי שרוצה ויכול לעזור להם״.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.