print header

מחקר בדק ומצא: אחים במשפחה פוגעים בבריאות הנפשית אחד של השני

השפעתם של אחים אחד על השני היא נושא שחוקרים בודקים מזה זמן רב, ומחקר חדש מראה תוצאות שיכולות להיות מדאיגות מאוד ושנוגעות לבריאות הנפשית של אנשים שגדלים עם אחים. מסקנת המחקר היא שככל שגדלים עם יותר אחים, כך הבריאות הנפשית של כל אחד מהם נפגעת. זה נשמע כמו ממצא מדאיג במיוחד, אך למומחים יש הרבה מה להגיד בנושא, וכעת נשפוך קצת אור על מה שהתגלה, מה זה עשוי להגיד עליכם אם גדלתם במשפחה מרובת ילדים ומה צריך לקחת מזה כשמקבלים החלטות על עתיד המשפחה.

על המחקר ותוצאותיו

המחקר עקב אחרי 9,400 ילדים סיניים ו-9,100 ילדים אמריקאיים בגיל כיתה ח׳. בשתי המדינות החוקרים ביקשו מהילדים להביע מספר הצהרות, שמטרתן הייתה להעריך את בריאותם הנפשית. ההצהרות נגעו לדרך שבה הם מרגישים, למשל:
  • ״אני מרגיש טוב בנוגע למי שאני״
  • ״בכל פעם שאני מנסה להתקדם, משהו או מישהו עוצר בעדי״
  • ״אני מרגיש חסר תועלת לפעמים״
האם אחים פוגעים אחד בבריאות הנפשית של השני: אחים רבים על כדור
״הממצא החשוב ביותר שהתגלה הוא שמספר האחים הוא ביחס הפוך למצב בריאותם הנפשית של הנערים, וזה התגלה בשתי המדינות״, כך אמר ד״ר דאגלס ב. דאוני, פרופסור במחלקת הסוציולוגיה של אוניברסיטת אוהיו, אשר ערך את המחקר יחד עם תלמידיו לדוקטורט. נערים שגדלו ללא אחים בסין היו בעלי הבריאות הנפשית הטובה ביותר, בעוד שבארה״ב אלו היו נערים ללא אחים או עם אח אחד בלבד. מצד שני, הנערים האמריקאיים שגדלו עם אחים גדולים או שקרובים אליהם בגיל – במיוחד כאלה שנולדו באותה שנה – הושפעו לרעה יותר מכל.
 
ד״ר דאוני מסביר שיכולות להיות שתי אפשרויות שהובילו לממצאים האלה. ״אחים מדללים את משאבי ההורים ומפחיתים את איכות האינטראקציות המשפחתיות, מה שמוביל לבריאות נפשית לקויה, או שמנגד, יתכן שזה כלל לא נסיבתי; סוג המשפחות שבהן יש הרבה ילדים לעומת אלו שבהן יש מעט הן שונות אחת מהשנייה מלכתחילה ותורמות פחות לבריאות נפשית חזקה״.
 
ד״ר דאוני מציין שחשוב לבדוק את התוצאות האלה בתקופה הנוכחית, בה אנשים בוחרים להביא לעולם פחות ילדים מאשר לפני כמה עשורים. כמות הילדים במשפחה ממוצעת אמריקאית מצטמצמת, והטרנד הזה הוא עולמי, אולם יש לציין שבישראל שיעור הילודה הוא גבוה יחסית למדינות המתקדמות, כשבמדינתנו נולדים כ-3.1 ילדים לכל אישה בממוצע. 
האם אחים פוגעים אחד בבריאות הנפשית של השני: משפחה מטיילת בטבע

נכנסים לעומק: הקשר שבין אחים והבריאות הנפשית

חשוב לציין שלא נבדקה איכות היחסים בין האחים במחקר הזה. ״מחקרים קודמים מציעים שאיכות מערכות היחסים שקיימות במשפחה חשובות מאוד, וזה לא מפתיע״, כך אומר ד״ר דאוני. ״אם היינו יכולים למדוד אותן, סביר להניח שהיינו מגלים שאחים נוספים, אולם במערכות יחסים טובות אחד עם השני, זה ככל הנראה דבר טוב לבריאות הנפשית״. דבריו של הד"ר אכן נכונים; מחקרים קודמים אכן תיעדו מספר יתרונות לחיים במשפחה עם אחים, ומערכות יחסים בריאות במשפחה יכולות לפתח תחושת אמפתיה ולעודד הישגים אקדמיים, כמו גם הן מהוות מערכת תמיכה חשובה לכל אחד מבני המשפחה. 
 
״מערכות יחסים עם אחים מאפשרות לכל אחד מהם להתאמן על כישורים חברתיים, כמו פתירת עימותים וכשהאחים גדלים ומתבגרים הם יכולים לספק אחד לשני תמיכה במהלך החיים״, כך אומרת ד״ר אמילי אדלין, פסיכולוגית קלינית שלא קשורה למחקר. מצד שני, גם למשפחות עם ילד אחד יש יתרונות, כולל העובדה שהילד לא צריך להתחרות על תשומת הלב של הוריו. ״לפעמים יש פחות לחץ על הורים עם ילד אחד מאשר עם מספר ילדים, אך יתכן גם שתהיה תחושת נטל מסוימת, מכיוון שהילד יהיה תלוי בהוריו כדי שיהיה לו עם מי לשחק בבית ושיהיה מי שיעסיק אותו״, כך היא אומרת.
גם נסיבות משפחתיות יכולות להשפיע על תחושת הילדים. ״בעבודתי ראיתי את הדינמיקה שמתקיימת כאשר ילד עם צרכים רפואיים או פסיכולוגיים דורש הרבה תשומת לב מהוריו״, מספרת ד״ר אדלין. ״אחים של ילדים שכאלה צריכים תמיכה רבה כדי להתמודד עם המצב שבו האח שלהם הוא בעל צרכים רבים יותר מהם, וזה עלול להשפיע על המשפחה כולה״. זאת ועוד, אחים לעיתים יכולים להיות בריוניים כלפי אחיהם הקטנים, מה שמציב את הצעירים במשפחה בסכנה לסבול מבעיות נפשיות כאלה ואחרות. 
האם אחים פוגעים אחד בבריאות הנפשית של השני: ילדה קטנה מטיילת עם אביה בטבע

אז האם משפחה גדולה מזיקה לבריאות הנפשית של הילדים?

אם אתם הורים במשפחה מרובת ילדים, אל תאבדו תקווה. יש הרבה דרכים לוודא שכל אחד מהילדים יקבל את התמיכה שמגיעה לו, ואתם יכולים להתחיל בכך שתבינו מה טבעו ואופיו של ילדכם וכיצד עליכם לספק לו יחס, כמו גם כיצד לחזק את הקשר של האחים אחד עם השני כבר מגיל צעיר.
 
״כאימא לשלושה בעצמי, אני יודעת שאפשר להיות קשובים לכל אחד מהם״, מספרת ד״ר אדלין. ״רק זכרו לראות בכל מערכת יחסים כמיוחדת במינה, ולשנות את האופן שבו אתם מקדישים תשומת לב לכל אחד מהילדים לפי הצרכים שלהם. עשו כמיטב יכולתכם לבלות עם כל אחד מהם זמן של אחד-על-אחד באופן קבוע, אפילו אם זה רק מספר דקות לפני השינה.״
 
לא משנה באיזה צד של המתרס נמצאת המשפחה שלכם, ד״ר אדלין מדגישה שפרט למחקר הנוכחי, יש עוד מחקרים רבים שנערכו בנושא והתוצאות אינן חד משמעיות לכאן או לכאן. בסופו של דבר זה תלוי רבות גם בחינוך של ההורים, וגם למשפחות מרובות ילדים יש יתרונות רבים שחשוב לזכור אותם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.