print header

חיסוני קורונה לילדים – 9 שאלות ותשובות שכדאי לקרוא

כשהקורונה החלה בשנת 2020 מצב העולם נראה היה מאוד עגום, וקשה היה למצוא אור בקצה המנהרה, כשהמחלה גבתה חיים של רבים וגרמה לאחרים לאבד את מקור פרנסתם או לסבול מבדידות רבה בצל הסגרים. אך אז הגיעו חיסוני הקורונה והם הצליחו להחזיר מידת מה של שגרה נורמלית לחיינו, כשעד היום מרבית האוכלוסייה מגיל 12 ומעלה כבר התחסנה. על אף שהמחלה הראתה תסמינים הרבה פחות חמורים אצל ילדים קטנים יותר, עדיין היו מביניהם לא מעט שאושפזו ומתו, וגם אלו ששרדו אותה ללא תסמינים פגעו במאמצינו להוריד את קצב ההדבקה. 
 
עם זאת ב-26 באוקטובר 2021, מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר לחסן ילדים בני 5-11 בחיסון של פייזר נגד קורונה, וצוות הטיפול במגיפות שמייעץ למשרד הבריאות אישר כמעט בקול אחד את מתן החיסון בישראל. צפוי שבקרוב מאוד נתחיל לחסן גם את הילדים הקטנים שלנו נגד קורונה, אך סביר להניח שלרבים מכם יש התלבטויות בנושא זה. לכן הבאנו בפניכם כמה שאלות חשובות שהועלו בפני ד"ר ליאנה וון, רופאה ואנליסטית רפואית של רשת CNN, יחד עם תשובותיה לגבי כל אחת ואחת.
שאלות ותשובות על חיסוני קורונה לילדים: ילדה מתחסנת

1. מה ההבדל בין חיסון קורונה לגיל 5-11 לבין החיסון למבוגרים?

ד"ר וון מסבירה שהחיסון שניתן לכל שכבת גיל הוא בעל נפח אחר, ופרט לכך אין הבדל בין החיסונים. לדוגמה, חיסון פייזר לילדים בני 12+ ומבוגרים ניתן בנפח של 30 מ"ל, ואילו לילדים קטנים יותר הוא ניתן בנפח של 10 מ"ל. בשני המקרים הילדים ייחשבו מחוסנים רק אחרי 2 מנות בהפרש של שבועיים.

2. אם יש לי ילד בן 11 – האם כדאי לחכות שיגיע לגיל 12 לפני שאחסן אותו?

לפי המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן של ארה"ב (CDC), התשובה לשאלה הזו היא לא. עליכם לחסן את ילדכם לפי גילו, ואפילו אם יהיה לו יום הולדת 12 בין שתי המנות, את המנה הראשונה הוא יקבל בנפח 10 מ"ל ואת המנה השנייה בנפח 30 מ"ל, וזה בסדר.

3. אילו תופעות לוואי יש לילדים אחרי חיסון קורונה?

ה-CDC הסבירו שתופעות הלוואי שעלולות להיות לילדים דומות מאוד לאלו של מבוגרים, וכוללות עייפות, כאבי שרירים, חום קל וכאבים באזור ההזרקה. מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הבחין כי אף לא אחד מהילדים שהשתתפו בניסוי סבל מדלקת בשריר הלב כתופעת לוואי, אך מציין גם כי הניסוי נערך בהשתתפותם של כמה אלפי ילדים, וזו לא כמות מספקת כדי לאשר את הממצא הזה בוודאות. על כן עדיין יתכן שקיימת תופעת לוואי נדירה מאוד שכזו בקרב ילדים.
שאלות ותשובות על חיסוני קורונה לילדים: ילד מתחסן

4. האם אפשר לחסן את הילד נגד קורונה ומחלות אחרות בו זמנית?

התשובה היא כן. ה-CDC לקחו את האפשרות הזו בחשבון, ואם ניתן לילד חיסון נוסף יחד עם חיסון נגד קורונה – לדוגמה חיסון נגד שפעת – זה יעשה ביד השנייה או באזור אחר באותה היד שחוסנה נגד קורונה.

5. האם ילדים שסובלים מאלרגיות למזון יכולים להתחסן בבטחה נגד קורונה?

ד"ר וון מסבירה שבניגוד לחיסונים אחרים, חיסוני הקורונה בטכנולוגיית mRNA, כמו אלו של פייזר, לא מכילים תוצרים של ביצים. משמעות הדבר היא שגם אם הילד שלכם סובל מתגובה אלרגית לחיסונים אחרים, זה לא בהכרח מעיד על כך שתהיה לו תגובה אלרגית לחיסון הקורונה. עם זאת מומלץ להתייעץ בנושא זה עם רופא הילדים, שמכיר את ההיסטוריה הרפואית של ילדכם.

6. האם ילדים בריאים שהחלימו מקורונה צריכים להתחסן גם כן?

בעוד ששני שליש מהילדים שאושפזו עקב קורונה סבלו מבעיה בריאותית נוספת אחרת שלא הייתה קשורה למחלה, שליש מתוכם היו בריאים לחלוטין פרט לנגיף שתקף את גופם. משמעות הדבר היא שאפילו ילדים בריאים יכולים לסבול מתופעות חמורות של קורונה, ולפי ה-CDC, גם אנשים שהחלימו מהמחלה צריכים להתחסן, וזה כולל ילדים.
שאלות ותשובות על חיסוני קורונה לילדים: ילד מתחסן

7. האם כדאי או אפשר לתת לילדים חיסון אחר, כמו למשל זה של מודרנה?

התשובה של ד"ר וון בנושא זה היא לא, מכיוון שהחיסונים האחרים לא אושרו לשימוש במקרי חירום בקרב קבוצת הגילאים המדוברת נכון לעכשיו. למעשה, נכון למועד כתיבת שורות אלו החברות האחרות אפילו לא הפנו ממצאים של ניסויים ובדיקות לגורמים הרלוונטיים כדי לאשר את האפשרות הזו. יתכן שייקח מספר חודשים ל-FDA ול-CDC לעבור על הממצאים ולאשר את השימוש בחיסונים האלה על ילדים. מומלץ בחום שתחסנו את ילדיכם כל עוד יש חיסונים זמינים, והחיסונים של פייזר יעילים ובטוחים לשימוש.

8. האם עדיין צריך להיזהר מפני חשיפת הילדים לקורונה גם אחרי החיסון?

התשובה של ד"ר וון היא כן, במיוחד אם יש לכם ילדים מתחת לגיל 5 בבית שלא יכולים עדיין להתחסן. יחד עם זאת, אחרי שהילדים הגדולים מתחסנים פעמיים הם יוכלו לחזור לעסוק בפעילויות שונות ללא חשש, כמו למשל מסיבת פיג'מות אצל חברים או חוגים כאלה ואחרים – זאת כל עוד גם הילדים האחרים שמשתתפים בפעילויות האלה מחוסנים.

9. מה צריך לדעת מי שמתנגד לחיסונים ולא חושב שהקורונה מסוכנת מספיק כדי להצדיק אותם?

ד"ר וון אומרת שהיא הייתה מפנה אנשים שכאלה לממצאים: עד היום היו יותר מ-1.9 מיליון מקרי הידבקות בקורונה בקרב צעירים, ויותר מ-8,300 ילדים אושפזו. עקב הידבקות בקורונה היו יותר מ-2,300 מקרים של תסמונת דלקתית רב-מערכתית אצל ילדים, ובמצב שכזה עלול להיגרם נזק לטווח ארוך לאיברים בגוף. למעשה, מחלת הקורונה נמצאת כיום בין 10 המחלות המובילות שגורמות לתמותה בקבוצת הגיל המדוברת. לכן גם אם אתם חוששים מפני תופעות לוואי או השלכות שליליות לטווח ארוך של החיסון, הסכנות עבור הילדים גדולות הרבה יותר אם לא יתחסנו.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.