print header

7 דרכים טבעיות לטיפול בתת חומציות בקיבה

אנשים לרוב סובלים מבעיות שנוגעות לחומציות גבוהה מדי בקיבה, מה שמוביל לתסמינים מעיקים כמו ריפלוקס או צרבת, אולם לפעמים תסמינים שכאלה מעידים דווקא על המצב ההפוך, שבו ישנה תת חומציות בקיבה, שמכונה בשפה המקצועית ״היפוכלורידריה״. במצב שכזה הגוף עלול לפתח מחלות כמו מעי רגיז והליקובקטר פילורי, לכן מה שנדרש זה לאזן את רמת החומציות בקיבה ולהחזיר אותה לרמה תקינה. חשוב להיות מודעים לכך מכיוון שייתכן כי אתם מנסים לטפל בעצמכם בבעיות שבבטן אולם בדרך הלא נכונה, כשאתם חושבים שהבעיה היא חומציות יתר, ועקב כך מנסים להפחית אותה, אולם פוגעים בעצמכם עוד יותר. כמובן שעליכם להתייעץ עם רופא בנושא זה אם אתם אכן סובלים מהבעיה או חושדים בכך, אך בנוסף לטיפול שתקבלו תוכלו לנסות גם את הדרכים הטבעיות שנציע בהמשך כדי לשפר את המצב ולהחזיר את הקיבה שלכם לאיזון מהר יותר ובצורה בריאה.
 

מה גורם לתת חומציות בקיבה?

הסיבות הנפוצות להיפוכלורידריה הן:

1. גיל: ככל שהשנים עוברות, הקיבה שלנו מייצרת באופן טבעי פחות ופחות חומציות.

2. לחץ כרוני: רמות גבוהות של לחץ לאורך תקופה ארוכה עלולות להשפיע לרעה על מערכת העיכול ולהפחית את ייצור החומצה בקיבה.

3. הליקובקטר פילורי: על אף שהידבקות בחיידק יכול להיות גם תוצאה של תת חומציות בקיבה, ההליקובקטר פילורי עלול לגרום להפרשת יתר של חומצה בקיבה, או להפחתת רמת החומציות שלה. למעשה, השפעתו משתנה בהתאם למצבו הבריאותי של הגוף, והפחתה ברמת החומציות עלולה אף להעיד על סרטן הקיבה. בנוסף, החיידק מקשה על הגוף לעכל ויטמין B12, כשתופעה זו בעצמה מפחיתה את רמת החומציות בקיבה.

4. אנמיה ממארת: זוהי מחלה אוטואימונית שבה הגוף אינו מסוגל לספוג ויטמין B12, מה שכאמור מוביל לתת חומציות בקיבה.

5. ניתוח קיבה: תהליכים כירורגיים בקיבה עלולים להשפיע על רמת החומציות שלה.

6. טיפול תרופתי: תרופות מסוימות, כמו מעכבי משאבות פרוטונים או אנטיהיסטמינים מסוג H2 עלולים להפחית את רמת החומציות בקיבה. גם נטילת תרופות שמפחיתות חומציות בקיבה למשך תקופה ארוכה עלולה לגרום לבעיה זו.

גורמים נוספים כוללים:

 • תת פעילות של בלוטת התריס
 • זיהומים תכופים בדרכי העיכול
 • סרטן בקיבה או בלבלב
 • אכילה מהירה מדי
 • רגישות או אלרגיה למזון
 • צריכת סוכר גבוהה מדי
 • מחסור באבץ
איך לטפל בתת חומציות בקיבה: איור של קיבה על בטן של אישה

 מה התסמינים של תת חומציות בקיבה?

אלו הם התסמינים המיידיים שמופיעים כשישנה תת חומציות בקיבה:
 • כאבים בבטן העליונה
 • נפיחות
 • גזים
 • שלשולים
 • עצירות
 • מזון לא מעוכל בצואה
 • ריפלוקס
 • צרבת
תת חומציות ממושכת בקיבה עלולה להוביל לתסמינים נוספים שנובעים מחסכים תזונתיים, הכוללים:
 • ציפורניים חלשות
 • נשירת שיער
 • עור חיוור ו/או יבש
 • עייפות כרונית
 • חולשה כללית
 • תחושת נמלול בקצות הגפיים
 • איבוד זיכרון
 • כאבי ראש
 • ריח רע מהפה
איך לטפל בתת חומציות בקיבה: גבר סובל מכאבי בטן

איך יודעים שסובלים מתת חומציות בקיבה?

הסימנים האלה אמורים להיות מחשידים, אך הם לא יגידו לכם באופן ברור שאתם אכן סובלים מתת חומציות בקיבה. תוכלו לבצע בדיקה ביתית שבתיאוריה אמורה לספק תוצאה, אך מומלץ מאוד לגשת לרופא כדי לבצע בדיקות מעמיקות ומקצועיות יותר לאחריה.
 
הבדיקה הביתית היא פשוטה: שתו חצי כוס מים עם רבע כפית סודה לשתייה על בטן ריקה. אם לוקח לכם יותר מ-3-5 דקות להתחיל לשהק, זה סימן לכך שייתכן כי אתם סובלים מתת חומציות בקיבה. הסודה אמורה לגרום לכם לשהק מהר יותר במצב תקין מכיוון שכשהיא מתערבבת עם מיצי הקיבה היא מייצרת פחמן דו-חמצני, אשר גורם לשיהוקים. במצב שבו לוקח לה זמן ליצור את האפקט הזה, זה מצביע על כך שאין מספיק מיצי קיבה שיובילו אליו.

איך לטפל בתת חומציות בקיבה?

1. שתו חומץ סיידר תפוחים

הדבר הראשון והמיידי שאתם יכולים לעשות כדי לאזן את רמת החומציות בקיבה שלכם היא לשתות חומץ סיידר תפוחים מיד לפני כל ארוחה, כשמספיקה כף אחת עם כמות קטנה של מים. החומץ הזה הוא תרופה טבעית למקרה של תת חומציות בקיבה, והוא יעזור להכין את הקיבה שלכם לקראת הארוחה.
איך לטפל בתת חומציות בקיבה: חומץ סיידר תפוחים

2. צרכו אנזימי עיכול

הדבר השני שיעזור לכם הוא תוסף שנקרא ״אנזימי עיכול״, שרכיביו מסייעים לקיבה שלכם לפרק את המזון, וכך חומרי ההזנה שנמצאים בו יהיו זמינים יותר לגופכם במצבו הרגיש. זה מומלץ טיפ גם למי שסובל מחומציות יתר בקיבה, מאחר שגם היא פוגעת בתהליך פירוק המזון וספיגת החומרים המזינים שבו. גם את התוסף הזה עליכם ליטול מיד לפני הארוחה.

3. צרכו חומצה כלורית (HCL) בתוספת פפסין לפני אכילת חלבון

אלו הם תוספים מומלצים נוספים, כשהחומצה הכלורית למעשה נוצרת באופן טבעי בקיבה, והיא זו שמעודדת את הסביבה החומצית שבה ומאפשרת לפרק חלבון באופן מלא. הכמות שעליכם ליטול עם הארוחה תלויה רבות במצבכם האישי, ולכן מומלץ להתייעץ עם רופא לפני שאתם מתחילים, מכיוון שיש אנשים שצריכים ליטול רק קפסולה אחת, בעוד שאחרים זקוקים ליותר. אחד הסימנים לכך שאתם נוטלים יותר מדי הוא תחושת חמימות בבטן אחרי הנטילה. הפפסין הוא אנזים שמסייע לפרק את החלבון, והוא מומלץ במיוחד לאנשים מבוגרים שסובלים מהבעיה הזו.

4. אכלו דבש מאנוקה

סוג הדבש הזה מגיע מניו זילנד, ויש לו איכויות אנטי מיקרוביאליות מיוחדות, כשהוא יכול לסייע מאוד לאנשים שסובלים מהתפתחות חיידקים בדרכי העיכול עקב תת חומציות בקיבה. הוא למעשה ימנע מהחיידקים הלא נכונים להתפתח במעיים שלכם, ומומלץ לצרוך ממנו כף מדי יום.

5. לעסו היטב את המזון שלכם ואכלו ארוחות קטנות

מאחר שלקיבה שלכם קשה לפרק את המזון שאתם צורכים, מומלץ שתעזרו לה כמה שיותר על ידי לעיסה מספקת. אם אתם זקוקים למספר מדויק – לעסו 30 פעמים לפני שאתם בולעים, אך מה שחשוב זה שפשוט תדאגו שהאוכל יגיע לקיבה שלכם כמה שיותר מפורק. בנוסף, מומלץ לאכול ארוחות קטנות, זאת על מנת לאפשר לקיבה להתאושש מהמצב שבו היא נמצאת אחרי העיכול. תוכלו אפילו להתחיל לבצע צום לסירוגין כדי לתת לקיבה שלכם כמה שיותר זמן מנוחה לצורך החלמה.
איך לטפל בתת חומציות בקיבה: שעון על צלחת

6. צרכו קודם חלבון והמתינו עם השתייה

אם אתם צורכים חלבון בארוחה, התחילו קודם כל איתו כדי לעודד את הקיבה לייצר מיצי קיבה עוד לפני שתכניסו אליה מאכלים אחרים. בנוסף, הימנעו משתייה למשך 30 דקות אחרי שסיימתם את הארוחה, כך שתאפשרו למיצי הקיבה לעבוד ולעכל את המזון מבלי להפחית את רמת החומציות. 

7. אכלו יותר ירקות מותססים (חמוצים)

סלט קימצ׳י, כרוב כבוש, מלפפונים חמוצים – כל אלו יכולים לגרום לקיבה שלכם להפריש יותר מיצי קיבה. יש להם גם איכויות פרוביוטיות, אשר יגנו על דרכי העיכול שלכם מפני חיידקים רעים, יחזקו את החיידקים הטובים וימנעו דלקות. עם זאת, מומלץ להתייעץ עם רופא לפני שתשלבו אותם באופן מרובה בתזונה שלכם – יתכן שדווקא במקרה שלכם זה לא יתאים כל כך.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.