print header

8 עצות זהב להתנהלות נכונה מול הילדים לאחר הגירושים

 אם יש משהו שרבים מהאנשים יסכימו עליו הוא שגירושים עלולים להיות מתסכלים ומאתגרים, בייחוד כאשר ישנם ילדים בתמונה. במהלך הצעד הזה אתם צפויים להיתקל בחילוקי דעות חריפים בנושאים כלכליים ומשפטיים, שעלולים להשפיע לרעה על תפקודכם כהורים, ובדרך גם לפגוע באיכות החיים של ילדיכם. אז גם אם הנישואים שלכם לא עלו על דרך המלך והסתיימו בטון צורם על מדרגות הרבנות, אנו מעודדים אתכם להתמקד בחצי הכוס המלאה, שבה נמצאת האהבה הגדולה לילדים. כדי שתוכלו לשמר אותה הדדית במציאות הקשה הזאת, אנו רוצים להעניק לכם 8 עצות יעילות במיוחד שיעזרו לשיפור כישורי ההורות שלכם גם בעת ההתמודדות עם גירושים. 

1. אל תשקרו להם בנוגע לגירושים

גם אם זה לא תמיד פשוט לעשות זאת -  תספרו לילדים שלכם את האמת בנוגע לסדקים שנוצרו בתא המשפחתי. הסיבה לכך היא שלדבר צפויה להיות השפעה גדולה על חייהם, והיעדר הסברים עלול לגרום להם לנזק. הילדים שלכם ניחנים ביכולת הבחנה גבוהה למדי ונוטים להרגיש כאשר משהו לא כשורה, אז כאשר אתם מסתירים מהם מידע כה חשוב, זה עלול לרמז על זלזול מצדכם. פסיכולוגים רבים ברחבי העולם יסכימו עם הטענה שלגירושים יש השפעות מרחיקות לכת על הילדים, ולכן יצירת אשליה ש"הכול בסדר" עלולה לפגוע בתפיסה שלהם את האתגרים שיקרו בדרכם במערכות היחסים העתידיות שלהם. לכן יש חשיבות רבה ליצירת שקיפות מרבית בנושא הגירושים, הכוללת הבהרה של המשמעויות הכלכליות שהם גוררים עמם. הפעולה הזו תעניק לילדים שלכם כלים יקרי ערך שגם יסייעו להם להתמודד עם תרחישים שונים בחייהם, וגם יעניקו להם ביטחון - משום ששיתפתם אותם ולא זלזלתם באינטליגנציה שלהם.

התנהלות נכונה מול הילדים בגירושים: הורים מחזיקים ידיים לילדה שלהם

2. מצאו את הדרך הנכונה להסביר את המצב

יש משקל גדול לאופן שבו אתם מספרים לילדים שלכם את האמת. כשאתם מושיבים אותם מולכם ומדברים איתם על הגירושים, הימנעו משימוש במילים פוגעניות כלפי ההורה השני, והשתדלו להשאיר הצהרות ארסיות מחוץ לשיחה. תזכרו תמיד שהצד השני הוא עדיין ההורה של הילדים האלה, והתייחסות אליו בשפה לא נאותה עלולה ליצור רושם רע עליכם או לחילופין לגרום לסכסוך בין הילד להורה השני. במהלך השיחה, השתדלו להתייחס להורה השני בכבוד ובשפה נעימה - או לכל הפחות ניטרלית - והדבר יתרום לתחושת הכבוד שהילד ירחוש לכם.  

3. תנו להם את הזמן להתרגל לשינויים

לאחר הגירושים שלכם, הרבה מים צפויים לעבור בנהר - סביר להניח שהילדים יגיעו לבית חדש, יחוו שגרה שונה ולא מוכרת ולעתים יחשפו גם לבני זוג חדשים של הצד השני. חלק מהדרך של הילדים שלכם להתגבר היא למצוא בעצמם את הדרך הנכונה והבטוחה להסתגל למציאות החדשה שנכפתה עליהם - וזה בדיוק הזמן שאתם צריכים להניח להם לעשות זאת. אולי אתם כבר בעלי ניסיון חיים עשיר, אך הילדים שלכם עדיין בתהליך הלמידה וההתנסות בחיים, ולכן רצוי שתתנו להם את הזמן להבין את הדברים בכוחות עצמם ולא תנסו לצייר להם את המציאות כפי שאתם תופסים אותה. 

התנהלות נכונה מול הילדים בגירושים: אמא מנשקת את הילדה שלה במצח

4. אפשרו להם להביע את עמדתם

לילדים שלנו תמיד יש מה להגיד על כל דבר, וגם אם זה לעתים יכול להרגיז אותנו מדובר בתכונה חשובה שעוזרת להם לפתח את יכולת החשיבה והבעת העמדה שלהם. באופן טבעי, כאשר קורה דבר כה משמעותי בחייהם הם ירצו להביע את דעתם בנושא, ואתם צריכים לאפשר להם לעשות זאת, כמובן בתנאי שזה קורה בפורום הנכון ובדרך נאותה. כשאתם נוהגים כך ומאפשרים להם לממש את חופש הביטוי שלהם, הם עשויים לחוש כי הם נמצאים בסביבה בטוחה המתחשבת בדעותיהם והדבר יגביר את האמון שלהם ביחסים ביניכם. 

5. אל תאמרו להם שהם הסיבה לגירושים

גירושים עלולים להיות מתסכלים ולא נעימים, וגם אם סלע המחלוקת שהוביל לגירושים הוא סביב הילדים, אל תרמזו זאת בפניהם והימנעו מלהוציא עליהם את התסכול הרב שאתם חווים. אם תעשו זאת, זה עלול לגרום לילדים להאמין שהם הגורם שהפר את האיזון בבית והביא לפירוק המשפחה - למרות שבפועל, הילדים לא נושאים באחריות לצעדים שננקטים על ידי המבוגרים. אתם כהורים האחראיים הבלעדיים למצב, ועליכם לעשות כל שביכולתכם כדי להרחיק את האשמה מהילדים. 

התנהלות נכונה מול הילדים בגירושים: ילד מסתכל בעצבות דרך עמודי הלול

6. הימנעו מסחיטה רגשית

השינוי הגדול שהגירושים הביאו לחיי הילדים שלכם עלול לגרום להם להחליט לעשות דברים שלא תמיד מוצאים חן בעיניכם. כשהילדים שלכם מעוניינים בזמן איכות ובילוי עם ההורה השני על פניכם, אל תיפגעו מכך באופן אישי. הילדים זקוקים לנוכחות של שני ההורים בחייהם, ועליכם לכבד זאת, כי במקרים ההפוכים - בהם הם יעדיפו לשהות במחיצתכם - הצד השני עלול להרגיש באופן זהה. נושא נוסף שעלול להיות מלכודת לסחיטה רגשית הוא כל מה שקשור להיבט הכלכלי. מצד אחד לא מומלץ לחסוך ו"להתקמצן" על הילדים שלכם, אך מנגד - עליכם למצוא דרכים יעילות ויצירתיות להעסיק אותם מבלי לפגוע בכיס שלכם, ומבלי ליפול לסחיטה רגשית ולחוש שהגירושים מהווים עליכם נטל כלכלי, שמונע מכם לקחת אותם לבילויים יקרים. 

7. אל תשתמשו בהם כאמצעי להשיג מידע על ההורה השני

אם אתם ממש חפצים בכך בכל מאודכם, יש דרכים רבות להשיג מידע לגבי הגרוש או הגרושה שלכם - אך רצוי שתשאירו את הילדים שלכם מחוץ ל"עסק" הזה. הימנעו מלבקש מהילדים שלכם לדווח לכם על הדברים שההורה השני עושה, ובייחוד בנושאים הקשורים למצב הכלכלי שלו ולחייו החברתיים. אם נקלעתם למצב בו אתם חשים דאגה אמיתית לביטחון ורווחת ילדיכם ולכן אתם זקוקים למידע הזה, יש אפשרויות רבות אחרות לעשות זאת - לדוגמה, על ידי פנייה עצמאית ומכובדת אל ההורה השני.

התנהלות נכונה מול הילדים בגירושים: אמא לוחשת לביתה

8. זכרו - אתם עדיין הורים!

הגירושים הם לא אות הסיום של ההורות, אלא הרגע שבו המשימה הופכת להיות מאתגרת יותר, אך גם מעצימה. ברגע שהתגרשתם נטלתם לידכם את התפקיד של "ההורה הבודד", וכעת, עליכם לעמוד במה שמצופה מכם. אל תזניחו את הקשר עם הילדים, והשתדלו להמשיך לשמש להם דמות אב/אם גם אם זה גוזל מכם קצת יותר אנרגיה. כמו כן, שמרו על יחסים יציבים עם ההורה השני, כדי לאפשר תקשורת תקינה וחיונית סביב גידול הילדים. התייחסו לרגע הזה כהזדמנות "לשייף" את כישורי ההורות שלכם ולהיות הכי טובים שאתם יכולים.  

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.